V O L K S W A G E N

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Дали знае некој DSG-то како стои со квалитет? На почетокот првите верзии што излегоа имаа проблеми со прегревање мислам. Дали се решени истите и како се понашаат кај поновите верзии на автомобили и дали имаат некакви нови проблеми истите?
Проблемот е до нередовно менување на маслото. Дсг е еден од најдокажаните автомацки мењачи така да ако станува збор за голф 6 дсг 2011 немаш мака.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.135
Поени од реакции
5.240
Проблемот е до нередовно менување на маслото. Дсг е еден од најдокажаните автомацки мењачи така да ако станува збор за голф 6 дсг 2011 немаш мака.
Планирам да ја земам новата Октавија па дали да одам со мануелен или со автоматик Автоматиците имаат посебно масло за менувачот така? На колку се менува истото?

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Планирам да ја земам новата Октавија па дали да одам со мануелен или со автоматик Автоматиците имаат посебно масло за менувачот така? На колку се менува истото?

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Маслото се посебно масло и секои по 60.000 се менува


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Планирам да ја земам новата Октавија па дали да одам со мануелен или со автоматик Автоматиците имаат посебно масло за менувачот така? На колку се менува истото?

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Да, посебно масло е за тој мењач и башка со помош на маслото се лади.
Маслото се менува на 60 000км како што ти кажа членот погоре. Менувањето е задолжително и дури е пожелно пред 60 000км да се мени масло. Сервис на мењачот обавезно на одредени км. Ако земаш нова кола од салон, ДСГ ти е идеален. Ново си е ново и ќе немаш мака години. Мануален мењач е подобар избор пошо не е толку комплициран како дсг. Да сум на твое место би зел со мануален мењач а за автоматик едино би зел кола со над 3000кубици и преку 200кс.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.135
Поени од реакции
5.240
Да, посебно масло е за тој мењач и башка со помош на маслото се лади.
Маслото се менува на 60 000км како што ти кажа членот погоре. Менувањето е задолжително и дури е пожелно пред 60 000км да се мени масло. Сервис на мењачот обавезно на одредени км. Ако земаш нова кола од салон, ДСГ ти е идеален. Ново си е ново и ќе немаш мака години. Мануален мењач е подобар избор пошо не е толку комплициран како дсг. Да сум на твое место би зел со мануален мењач а за автоматик едино би зел кола со над 3000кубици и преку 200кс.
Најверојатно ќе бидне таа верзија со 4х4 2.0 тди 180 кс, само чекам да стигне примерок за тест драјв прво, а и нарачки не примаат уште им доцни производството ради корона вирусот.

Инаку ја има татко ми исто и првата Октавија од 1998 земена од салон еве ја 330 000км покасно нема гајле ама време и е да се пензионира.

Автоматикот ми е во игра ради градски вожњи и главење во гужви

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
3 јануари 2013
Мислења
34
Поени од реакции
4
bi sakal eden sovet go izvadiv akumulatorot na audi a3 2008 ,,otkako go vrativ pocna da mi sveti Aerbag sovet bi ve zamolil,,,
Автоматски споено мислење:

go izvadiv akumulatorot i pocna da sveti aerbag pomos....
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
3 јануари 2013
Мислења
34
Поени од реакции
4
de be aj kolku znaete na komputer ne javuva greska a sveti airbag
Автоматски споено мислење:

kako da se resi ova na komputer ne javuva greska a sveti aerbag
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
de be aj kolku znaete na komputer ne javuva greska a sveti airbag
Автоматски споено мислење:

kako da se resi ova na komputer ne javuva greska a sveti aerbag
Mora na kompjuter da se izbrisi greakata i koga raboti kolata ne go mrdaj sedisteto napred nazad osven ako e podesuvanjeto elektricno toas ok.
 
Член од
3 јануари 2013
Мислења
34
Поени од реакции
4
go izvadiv celosno akumulatorot eden cas otkako go vrativ pocna da sveti ja odnesov na dijagnostika ne javuva greska vo aerbag ,a sijaliceto sveti proveriv zicite pod sedista ispravni se ...go restartirav povtorno vadejci ja klemata ne presvetuva
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
za skoda i wv koj servis go preporacuvate vo Skopje?

Kolevski ili kaj Mitrevski Vlatko
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
значи го препорачувате Влатко Митрески, а работат сега сервисиве?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Не знам дали работат подобро јави им се , јас мислам дека од 4мај ќе почнат да работат ама треба првин да закажуваш


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
Дечки здраво. Не успеав да најдам во пребарувањата па ај да пишам.
Имам проблем со LCD то на шалт табла. При најмало покачена амбиентна температура бледее скоро комплетно и ништо не се чита.
Golf 5 2005 1.9 tdi

Дали знаете дали се оправа чудово некако, дали некој кај нас ги сервисира или само нов му е мајката?
Еве слика од ситуацијата:


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Дечки здраво. Не успеав да најдам во пребарувањата па ај да пишам.
Имам проблем со LCD то на шалт табла. При најмало покачена амбиентна температура бледее скоро комплетно и ништо не се чита.
Golf 5 2005 1.9 tdi

Дали знаете дали се оправа чудово некако, дали некој кај нас ги сервисира или само нов му е мајката?
Еве слика од ситуацијата:


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Istroseni se pikselite. Care samo da se odlemi i da se stavi polovno ispravno. Ovie televizori so popravat mozi da go odlemat i da stavat drugo.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom