University of Information Science and Tehnology "St.Apostol Pavle" Ohrid

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Има многу повеќе фирми во Македонија за програмирање, за производство на електрични плочи и слично, само проблем е што не си запознаен. Секогаш имаш можност да отвориш приватно доколку си способен, е ако не си такси ќе возиш то ти останува. Имаш милион можности, посебно во ова ера на компјутерите, само треба да си способе и да имаш знаење да го искористиш то.
ок- среќно
- штом не сакаш да го сфатиш муабетов- терај си, инаку имав намера да ти кажам каде би имал можност со овој факс- ама гледам -премногу си упатен , па немам потреба :salut:
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Не, факс ми треба англиски да научам.
Genius.
Брат, да ти препишам 10 англиски зборови од учебниците на жена ми, ќе сфатиш дека ни ја ни ти везе неаме англиски.
Не се учи се на курс, курсот ти е доволен колку да се снајдеш, да здобиеш основно познавање.
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Ќе ти се задржам само на реченицава, пошо само со неа се слагам а се друго ти е контра на истата.
Да, работата е јазикот да го искористиш.
Со факсов, каде ќе го искористиш, освен во понатамошно студирање во странство?

Чекај сега нешто онака само контра да искоментираш ти е целта или што? ПА НА ФАКУЛТЕТ СЕ СТУДИРА НА АНГЛИСКИ И СЕ СЕ ПРАВИ НА АНГЛИСКИ, или не е тоа користење на јазик хммммм
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
9
Поени од реакции
1
Сине, поентата е дека, ако сакам да научам Англиски/Германски/Француски/Билокојјазик затоа што јазикот ми треба за работа или понатамошно студирање, ќе запишам убрзан курс, а не факс.
Епа овде учиш за информатички техноглогии и англиски истовремено... Инаку ти ќе поминиш еден никаков курс и ќе го владееш англискиот.. немој ти се молам. Само ме интересира на кој факултет би одел ти, ако веќе не си на некој.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Чекај сега нешто онака само контра да искоментираш ти е целта или што? ПА НА ФАКУЛТЕТ СЕ СТУДИРА НА АНГЛИСКИ И СЕ СЕ ПРАВИ НА АНГЛИСКИ, или не е тоа користење на јазик хммммм
Аха, значи он го учи јазикот и го користи на факултет, пошо нема работа за да го користи на работа? :pos:

--- надополнето ---

Брат, да ти препишам 10 англиски зборови од учебниците на жена ми, ќе сфатиш дека ни ја ни ти везе неаме англиски.
Не се учи се на курс, курсот ти е доволен колку да се снајдеш, да здобиеш основно познавање.
Не праам муабет за курс по англиски за 8мо одделенци.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Ајдееее, јазикот и информатиката ја смешавте.
Абе луѓе ,на овој факултет ќе го научиш англискиот за твојата област. Нема да те учат за правна терминологија и ред глупости. Што значи и јас имав англиски на безбедност, па се специјализирав во мојата област.
Глејте научете нешто на факултетов а не гледајте тоа што англискиот демек ќе го усовршите. Ако сакате да го усовршите, ете ви Филолошки:toe:
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
9
Поени од реакции
1
Аха, значи он го учи јазикот и го користи на факултет, пошо нема работа за да го користи на работа? :pos:

--- надополнето ---



Не праам муабет за курс по англиски за 8мо одделенци.
Само едно ќе ти речам... Мило ми е што постојат луѓе како тебе, затоа што ќе немаше кој да ги работи работите што никој не сака да ги работи.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Само едно ќе ти речам... Мило ми е што постојат луѓе како тебе, затоа што ќе немаше кој да ги работи работите што никој не сака да ги работи.
А ти демек ќе станеш следната голема фаца во општествово? ааааххххххххахахахахахаа, патетика!
Може и ти еден ден со твоево факултетче ќе чистиш WC. Па да, во недостаток на слободни раб. места, мора и тоалетите да се одржуваат:toe:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Само едно ќе ти речам... Мило ми е што постојат луѓе како тебе, затоа што ќе немаше кој да ги работи работите што никој не сака да ги работи.
Сине, bitch all you want, уште не те видов да дадеш конкретен пример каде би се вработил :)
"Има работа ако си способен, секогаш можеш сам да отвориш свој бизнис, ако си способен, ако си способен, ако си способен.."
Еве, јас не се сомневам дека ти си способен, па, одговори ми, каде ќе се вработиш по завршување на факсов? :)
 
Член од
1 април 2006
Мислења
273
Поени од реакции
4
Сине, bitch all you want, уште не те видов да дадеш конкретен пример каде би се вработил :)
"Има работа ако си способен, секогаш можеш сам да отвориш свој бизнис, ако си способен, ако си способен, ако си способен.."
Еве, јас не се сомневам дека ти си способен, па, одговори ми, каде ќе се вработиш по завршување на факсов? :)
Никаде де... никаде..

Задоволен ?

Ајде сега гитла од темава и остави луѓето што имаат вистински прашања и одговори за универзитетот да дискутираат. :salut:
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Никаде де... никаде..

Задоволен ?

Ајде сега гитла од темава и остави луѓето што имаат вистински прашања и одговори за универзитетот да дискутираат. :salut:
Јас имам конкретно прашање, ако некој знае да ми одговори.

Одат некаде (и каде) на пракса?
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Јас имам конкретно прашање, ако некој знае да ми одговори.

Одат некаде (и каде) на пракса?
Јас колку што знам одат на пракса, можат да избираат дали сакаат да прават некој проект во факултетот или пак да одат надвор, од надвор можат да одат во банките, кладилници и сите оние кои имаат голема мрежа, за одржување на мрежата, има голем број на вакви практични работи во комапниите. Овој факултет има вградено практична работа плус она задолжителната.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Јас колку што знам одат на пракса, можат да избираат дали сакаат да прават некој проект во факултетот или пак да одат надвор, од надвор можат да одат во банките, кладилници и сите оние кои имаат голема мрежа, за одржување на мрежата, има голем број на вакви практични работи во комапниите. Овој факултет има вградено практична работа плус она задолжителната.
Hmmm interesno, iako ne mi e dovolno ubedlivo.

Edno nesto mi pagja vo oci...Univerzitet od taa nasoka ima nikakva web strana. Kakov kvaliteten kadar ima tamu ako ne mozat edna strana da sredat.

edit: gledam i mojov prof. na spisok e.:toe:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Сакам да прашам како е искуството да се биде студен на овој факултет. КОлку знаење се бара од студентите? И ако има некој студент на овој факултет да пише што се учи на факултетот за Машинска роботика и интелигенција..
Един совет ти давам, заштото дипломирам сега во тази област. Кога гледаш универзитет гледаj како е рангиран поне во европската скала. Еве ти eдна от многото скали,кои можеш да наjдеш во интернет.
http://www.webometrics.info/index.html
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Hmmm interesno, iako ne mi e dovolno ubedlivo.

Edno nesto mi pagja vo oci...Univerzitet od taa nasoka ima nikakva web strana. Kakov kvaliteten kadar ima tamu ako ne mozat edna strana da sredat.

edit: gledam i mojov prof. na spisok e.:toe:

http://www.uist.edu.mk/ не гледам што е тука никаква, за твоја информација овој универзитет има направено свој систем во кој секој си има свој профил, каде што комуницира со професорите, ги добива најновите информации, сугестии, ги добива сите поени што ги освоил и слично. Единствениот универзитет во Македонија каде што е имплементиран ЕКТС во секоја смисла, од работа во мала група, спортски активности, секции за се и сешто, принцип на оценување.
За оценувањето се користи следниот принци: имаш можни 100 проценти и редовно изработуваш демашна, проекти, учество и активности и од се бериш по некој процент на средина од семестарот имаш колоквиуми, од кои можеш да земеш 20% или повеќе или помалку тука е во основа бројката, на крајот од семестарот имаш испит од кој се собира најповеќе поени 70% +,-. Ако паднеш на колоквиум тогаш продолжуваш на испит само што ги немаш овие 20%.
Интересно е тоа што за сите испити имаш повеќе дати и можеш сам да си ги искомбинираш како ти одговараат кој кога да го полагаш.
Факултетот е отворен до 11 часот и претставува место каде што редовно се берат студенти разменуваат мислење учат и слично.
За оние секциите секој може да оди во секции има, ракомет, фотографирање, аикидо, голем број на секции за програми за обработка на фотографии, фидеа, за правење игри, и безброј други секции кои што се активни.

--- надополнето ---

http://www.uist.edu.mk/moodle/ оваа е местото каде то секој студент си имасвој профил и ги дознава сите информации поврзани со факултетот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom