Tuzba za stomatolog

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од bokser_mk, 22 март 2019.

 1. Alekso 1981

  Alekso 1981

  Член од:
  19 декември 2014
  Мислења:
  528
  Допаѓања:
  685
  Na sto ke se konsultira ako ne napravil snimka pred vadenjeto na zabot?
   
  На bijons му/ѝ се допаѓа ова.
 2. blanco

  blanco

  Член од:
  18 мај 2008
  Мислења:
  4.622
  Допаѓања:
  7.912
  Шта ја знам бро, да се најдам во муабет. :icon_mrgr:
  Знам дека тоа чудото беше светкаво и само по еднаш одеф за заб, освен за тој што ме болеше ептен.
   
  На Scirea му/ѝ се допаѓа ова.
 3. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.740
  Допаѓања:
  4.117
  .... не си во право, ако е така како што пишуваш, не се работи за ЗАБ туку се работи само за забен корен со канал каде имаш вештачка работа- колец со надградба навлака, доколку забниот корен (најчесто предните) е краток не може да се става колец, а и да се стави нема да тера долго! сигурно тоа ти го има видено на РТГ снимка,

  [​IMG]
   
 4. PIRATIC

  PIRATIC diplomiran klozetar

  Член од:
  26 јануари 2012
  Мислења:
  5.779
  Допаѓања:
  4.514
  Tужба за стоматолози ... глупости на квадрат ... мене сите заби ми ги извадија ... уште вкупно 8-9 заби имам во устава и тоа само кецови, двојки, тројки... значи тоа катниците петки, шестки, седмици и осмици све капут, па сега да ги тужам стоматолозите кои ме прегледувале, ми ги правеле забите и по потреба ме праќале кај оралните хирурзи кои ми ги исповадиле забите !
   
 5. GavolRulz

  GavolRulz hippopotomonstrosesquipedaliophobia

  Член од:
  23 март 2008
  Мислења:
  10.826
  Допаѓања:
  6.529
  [​IMG]
   
 6. stratUs

  stratUs

  Член од:
  20 април 2012
  Мислења:
  1.796
  Допаѓања:
  3.137
  А шо е со овие шо носат вилици?:eek:
   
 7. Ne0

  Ne0 上帝的僕人

  Член од:
  15 март 2019
  Мислења:
  65
  Допаѓања:
  29
  Кујзнае брат, ќе дознаеме ваљда у иднина коа ќе се унапреди здравство у државава. За стари лица е нормално вилица, ама за млади јасно дека не е. Што е до мене, никад не би ставил порцелански/вештачки заби. Потврдено е дека сите заби се поврзани со органите, па сеа дајбоже да си останат у скроз иста функција.
   
 8. Alekso 1981

  Alekso 1981

  Член од:
  19 декември 2014
  Мислења:
  528
  Допаѓања:
  685
  @Ne0
  Kako toa povrzani so organite?so koi organi?na koj nacin povrzani?Kako vlijaat edni na drugi?stom se povrzani i organite vlijaat na zabite?Gore levo 7 so koj organ e povrzana?
  Citiraj mi konkretno, ne rekla kazala muabeti otvori anatomija i najdi mi koe so sto e povrzano?
  Ili mlatenje prazna slama rabotava.
  Ne znaci ako e forum zeleni da se tresat ,ko polupismenite so zemjata e ramna.
   
  Последно уредено: 27 март 2019
  На GavolRulz му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Ne0

  Ne0 上帝的僕人

  Член од:
  15 март 2019
  Мислења:
  65
  Допаѓања:
  29
  Тебе ако толку те интересира, земи бе бате отвори си анатомија и провери си, што си лења. Зелени се тресело, незнам што... Такви ко тебе, што чекаат на тацна. ништо нема да дочекаат. Јас ти пишав убаво информација, потврдена од дипл. стоматолог, лично само еден заб имам извадено, па не ме интересирало со кој е, како е да истражувам. Користи ја таа информација ко тригер/бензин со оганот за радозналост и ќе дознаеш се.
   
  На Utopia123 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Utopia123

  Utopia123 Психо

  Член од:
  27 јануари 2018
  Мислења:
  181
  Допаѓања:
  656
  Горните и долните секачи се поврзани со бубрезите, мочниот меур и ушите.
  Очниците се поврзани со црниот дроб и жолчниот меур.
  Катниците со состојбата на белиот дроб а исто така говорат за состојбата на желудникот, слезината и панкреасот.

  • Болката во горните и долните секачи е знак за воспаление на мочниот меур, воспаление на увото, циститис и пиелонефритис (воспаление на бубрезите).
  • Болките во првиот секач сигнализира ангина или воспаление на простатата.
  • Ако имате хронични болки во очникот, можеби станува збор за воспаление на жолчниот меур или хепатитис.
  • Во случај на болки во преткатникот, причината може да биде колитис, алергиски реакции, воспаление на белите дробови или нерамнотежа на корисните бактерии.
  • Ако имате болки во четвртиот заб (горниот и долниот) веројатно имате проблеми како што се болки во коленото, лактите, рамената, болест на дебелото црево или некое воспаление, како на пример артритис.
  • Што се однесува до болките во катниците, причините може да лежат во желудникот, хроничниот панкреатит, анемија или хроничен гастритис.
  • Болките во долните шестки обично се поврзани со проблеми со вените, атеросклероза и проблеми со артериите.
  • Болките во горните шестки честопати се поврзани со воспаление на јајниците, слезината и синусите.
  • Ако болката е присутна во долните катници, голема е веројатноста дека страдате од проширени вени или имате проблеми со белите дробови како што се бронхијална астма и бронхитис.
  • Болката во умниците е прилично проблематична, бидејќи тие заби се поврзани со срцевите заболувања, вродените мани и коронарните болести на срцето.
  Следен пат прогуглај, на интернет можеш да најдеш се, барем сега не е тешко.
   
  На Ne0 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. HEKOJ

  HEKOJ

  Член од:
  16 јануари 2013
  Мислења:
  1.600
  Допаѓања:
  2.025
  Исто така тоа што не ви го кажуваат, доколку имате болка во забите, постои голема шанса тие да ви се расипани, да фатиле кариес, па пожелно е да се посети стоматолог за утврдување на проблемот.
   
  На BilboBaggins, Utopia123 и Alekso 1981 им се допаѓа ова.
 12. Alekso 1981

  Alekso 1981

  Член од:
  19 декември 2014
  Мислења:
  528
  Допаѓања:
  685
  Od polupismeni tesko na nas.
  Na internet imas i za ramna zemja i za samovili i za sireni,toa ne znaci deka e vistina.Super sto ti kazal diplomiran stomatolog no koga ke ti kaze nekoj nesto pobaraj dokazi.
  Jas kako stomatolog so 13 god iskustvo a imam bajagi vakvo nesto nekoj da kaze e ramno na GLUPOST.
   
  На Ilumious и HEKOJ им се допаѓа ова.
 13. Ne0

  Ne0 上帝的僕人

  Член од:
  15 март 2019
  Мислења:
  65
  Допаѓања:
  29
  Го интересира чоекот, ама го мрзи со прст да мрдне. На тацна мора да се сервира се комплет за северџанци, за на крајот и реферат кога ќе добие, да ти каже на интернет имало и за рамна земја и самовили. Вика отвори анатомија, а бил стоматолог со 13год. искуство, башка дома ја има, башка џабе искуството. Налет, тезгериња колку сакаш, затоа луѓе се жалат. Свака ти част што си се помачила да му ја завршиш работата што лично он како стоматолог треба да си ја заврши и да истражува за такви информации. И 10 души да му кажат, да поврзани се...он НЕ, тоа било рамно на глупост, зошто има 13год. искуство и првпат слуша за поврзаност на заби со органи, ко да си ја купил дипломата, ако воошто и ја има.
   
  На Utopia123 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Alekso 1981

  Alekso 1981

  Член од:
  19 декември 2014
  Мислења:
  528
  Допаѓања:
  685
  Vo toj slucaj nemoj na zabar koga imas maka ete kaj drugarka ti stom se se naoga na net a nie zabarite tupime 6 god faks za razonoda.
   
  На HEKOJ му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Ne0

  Ne0 上帝的僕人

  Член од:
  15 март 2019
  Мислења:
  65
  Допаѓања:
  29
  Без грижи, ве има на куп за избор и тоа од различен калибар. Ти тие 6 год. факс, пола си слушал, пола си блеел изгледа. Или во твое време, не учеле за поврзаноста? Па и да кажеш дека не учеле, гарант книга за анатомија не се мења од година во година. Незначи ако си завршил факс, дека знаеш повеќе од било кој пациент. Ве има различни ко што реков, кај некој боље и да не седнеш на столица, ќе ти ги дорасипе, зашто татко му му ја купил дипломата и ординацијата плус. Кај друг па, со сила што завршил факс, дека татко му бил стоматолог со веќе отворена ординација, да го наследи демек...истиот ташак, различно пакување. Се надевам ме разбираш.
   

Сподели преку: