Tuzba za stomatolog

Член од
19 декември 2014
Мислења
537
Поени од реакции
694
Na sto ke se konsultira ako ne napravil snimka pred vadenjeto na zabot?
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
4.618
Поени од реакции
7.911
Љоренте, од почеток на Октомври па навака секоја недела сум на забар :icon_mrgr:. Среќа го знам забарот пријател ми е па не ми наплаќа повеќе од 500-600 денари за заб, значи нормална цена. Пола лекови што ги имаше у ординацијата на мене му отидоа. Јас имав 4 заба што ептен беа расипани, онака дури труеа на скапано, и прво нешто што ми рече е дека големи се шансите да се за вадење... али пробавме прво полека да ги лечиме и среќа ги дотера некако. Али пишав пола средства му отидоа у мојата уста.

Сега моментално ги правам оние заби коишто имаат црни навлаки, површинско чистење и директно ставање пломба за 30 минути.
Шта ја знам бро, да се најдам во муабет. :icon_mrgr:
Знам дека тоа чудото беше светкаво и само по еднаш одеф за заб, освен за тој што ме болеше ептен.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
4.070
Поени од реакции
4.630
Se raboti za zab koja imase 1 kolce vo zdrav koren i imase nadgradeno navlaka zabot nemase bolka nisto
.... не си во право, ако е така како што пишуваш, не се работи за ЗАБ туку се работи само за забен корен со канал каде имаш вештачка работа- колец со надградба навлака, доколку забниот корен (најчесто предните) е краток не може да се става колец, а и да се стави нема да тера долго! сигурно тоа ти го има видено на РТГ снимка,

 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
5.808
Поени од реакции
4.545
Tужба за стоматолози ... глупости на квадрат ... мене сите заби ми ги извадија ... уште вкупно 8-9 заби имам во устава и тоа само кецови, двојки, тројки... значи тоа катниците петки, шестки, седмици и осмици све капут, па сега да ги тужам стоматолозите кои ме прегледувале, ми ги правеле забите и по потреба ме праќале кај оралните хирурзи кои ми ги исповадиле забите !
 
Член од
20 април 2012
Мислења
1.900
Поени од реакции
3.536
Ти благодарам за ширење на вистината и будење на свеста кај народот, брат.

Истиот проблем го имав, среќа нешто од внатре ми велеше да не ги вадам. Знаев дека ќе се зезнам, добро што не ги послушав. И забариве станаа лопови, малтретирање му било и не му се исплати да ти го излечи и пломбира, па ај ќе го вади (поголема пара, повеќе му се исплати за потрошениот материјал). Во странство сум сигурен дека имаат опција и да спасат готов заб. Знам дека е поскапо во странство, нормално, но јас за заби све би дал. Изгледа тоа ни е мајката, освен ако имате некој сигурен од фамилија што работи тука, па да најде решение.

П.С. Имам читано дека сите заби се поврзани со сите внатрешни органи, и логички му доаѓа ако фали заб, истиот поврзан орган со тој заб да биде во смалена функција, секако и доколку е расипан.
А шо е со овие шо носат вилици?:eek:
 

Ne0

上帝的僕人
Член од
15 март 2019
Мислења
67
Поени од реакции
31
А шо е со овие шо носат вилици?:eek:
Кујзнае брат, ќе дознаеме ваљда у иднина коа ќе се унапреди здравство у државава. За стари лица е нормално вилица, ама за млади јасно дека не е. Што е до мене, никад не би ставил порцелански/вештачки заби. Потврдено е дека сите заби се поврзани со органите, па сеа дајбоже да си останат у скроз иста функција.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
537
Поени од реакции
694
@Ne0
Kako toa povrzani so organite?so koi organi?na koj nacin povrzani?Kako vlijaat edni na drugi?stom se povrzani i organite vlijaat na zabite?Gore levo 7 so koj organ e povrzana?
Citiraj mi konkretno, ne rekla kazala muabeti otvori anatomija i najdi mi koe so sto e povrzano?
Ili mlatenje prazna slama rabotava.
Ne znaci ako e forum zeleni da se tresat ,ko polupismenite so zemjata e ramna.
 
Последно уредено:

Ne0

上帝的僕人
Член од
15 март 2019
Мислења
67
Поени од реакции
31
@Ne0
Kako toa povrzani so organite?so koi organi?na koj nacin povrzani?Kako vlijaat edni na drugi?stom se povrzani i organite vlijaat na zabite?Gore levo 7 so koj organ e povrzana?
Citiraj mi konkretno, ne rekla kazala muabeti otvori anatomija i najdi mi koe so sto e povrzano?
Ili mlatenje prazna slama rabotava.
Ne znaci ako e forum zeleni da se tresat ,ko polupismenite so zemjata e ramna.
Тебе ако толку те интересира, земи бе бате отвори си анатомија и провери си, што си лења. Зелени се тресело, незнам што... Такви ко тебе, што чекаат на тацна. ништо нема да дочекаат. Јас ти пишав убаво информација, потврдена од дипл. стоматолог, лично само еден заб имам извадено, па не ме интересирало со кој е, како е да истражувам. Користи ја таа информација ко тригер/бензин со оганот за радозналост и ќе дознаеш се.
 
Член од
27 јануари 2018
Мислења
250
Поени од реакции
1.029
@Ne0
Kako toa povrzani so organite?so koi organi?na koj nacin povrzani?Kako vlijaat edni na drugi?stom se povrzani i organite vlijaat na zabite?Gore levo 7 so koj organ e povrzana?
Citiraj mi konkretno, ne rekla kazala muabeti otvori anatomija i najdi mi koe so sto e povrzano?
Ili mlatenje prazna slama rabotava.
Ne znaci ako e forum zeleni da se tresat ,ko polupismenite so zemjata e ramna.
Горните и долните секачи се поврзани со бубрезите, мочниот меур и ушите.
Очниците се поврзани со црниот дроб и жолчниот меур.
Катниците со состојбата на белиот дроб а исто така говорат за состојбата на желудникот, слезината и панкреасот.

 • Болката во горните и долните секачи е знак за воспаление на мочниот меур, воспаление на увото, циститис и пиелонефритис (воспаление на бубрезите).
 • Болките во првиот секач сигнализира ангина или воспаление на простатата.
 • Ако имате хронични болки во очникот, можеби станува збор за воспаление на жолчниот меур или хепатитис.
 • Во случај на болки во преткатникот, причината може да биде колитис, алергиски реакции, воспаление на белите дробови или нерамнотежа на корисните бактерии.
 • Ако имате болки во четвртиот заб (горниот и долниот) веројатно имате проблеми како што се болки во коленото, лактите, рамената, болест на дебелото црево или некое воспаление, како на пример артритис.
 • Што се однесува до болките во катниците, причините може да лежат во желудникот, хроничниот панкреатит, анемија или хроничен гастритис.
 • Болките во долните шестки обично се поврзани со проблеми со вените, атеросклероза и проблеми со артериите.
 • Болките во горните шестки честопати се поврзани со воспаление на јајниците, слезината и синусите.
 • Ако болката е присутна во долните катници, голема е веројатноста дека страдате од проширени вени или имате проблеми со белите дробови како што се бронхијална астма и бронхитис.
 • Болката во умниците е прилично проблематична, бидејќи тие заби се поврзани со срцевите заболувања, вродените мани и коронарните болести на срцето.
Следен пат прогуглај, на интернет можеш да најдеш се, барем сега не е тешко.
 
 • Ми се допаѓа
Reactions: Ne0
Член од
16 јануари 2013
Мислења
1.783
Поени од реакции
2.314
Исто така тоа што не ви го кажуваат, доколку имате болка во забите, постои голема шанса тие да ви се расипани, да фатиле кариес, па пожелно е да се посети стоматолог за утврдување на проблемот.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
537
Поени од реакции
694
Тебе ако толку те интересира, земи бе бате отвори си анатомија и провери си, што си лења. Зелени се тресело, незнам што... Такви ко тебе, што чекаат на тацна. ништо нема да дочекаат. Јас ти пишав убаво информација, потврдена од дипл. стоматолог, лично само еден заб имам извадено, па не ме интересирало со кој е, како е да истражувам. Користи ја таа информација ко тригер/бензин со оганот за радозналост и ќе дознаеш се.
Od polupismeni tesko na nas.
Na internet imas i za ramna zemja i za samovili i za sireni,toa ne znaci deka e vistina.Super sto ti kazal diplomiran stomatolog no koga ke ti kaze nekoj nesto pobaraj dokazi.
Jas kako stomatolog so 13 god iskustvo a imam bajagi vakvo nesto nekoj da kaze e ramno na GLUPOST.
 

Ne0

上帝的僕人
Член од
15 март 2019
Мислења
67
Поени од реакции
31
Горните и долните секачи се поврзани со бубрезите, мочниот меур и ушите.
Очниците се поврзани со црниот дроб и жолчниот меур.
Катниците со состојбата на белиот дроб а исто така говорат за состојбата на желудникот, слезината и панкреасот.

 • Болката во горните и долните секачи е знак за воспаление на мочниот меур, воспаление на увото, циститис и пиелонефритис (воспаление на бубрезите).
 • Болките во првиот секач сигнализира ангина или воспаление на простатата.
 • Ако имате хронични болки во очникот, можеби станува збор за воспаление на жолчниот меур или хепатитис.
 • Во случај на болки во преткатникот, причината може да биде колитис, алергиски реакции, воспаление на белите дробови или нерамнотежа на корисните бактерии.
 • Ако имате болки во четвртиот заб (горниот и долниот) веројатно имате проблеми како што се болки во коленото, лактите, рамената, болест на дебелото црево или некое воспаление, како на пример артритис.
 • Што се однесува до болките во катниците, причините може да лежат во желудникот, хроничниот панкреатит, анемија или хроничен гастритис.
 • Болките во долните шестки обично се поврзани со проблеми со вените, атеросклероза и проблеми со артериите.
 • Болките во горните шестки честопати се поврзани со воспаление на јајниците, слезината и синусите.
 • Ако болката е присутна во долните катници, голема е веројатноста дека страдате од проширени вени или имате проблеми со белите дробови како што се бронхијална астма и бронхитис.
 • Болката во умниците е прилично проблематична, бидејќи тие заби се поврзани со срцевите заболувања, вродените мани и коронарните болести на срцето.
Следен пат прогуглај, на интернет можеш да најдеш се, барем сега не е тешко.
Го интересира чоекот, ама го мрзи со прст да мрдне. На тацна мора да се сервира се комплет за северџанци, за на крајот и реферат кога ќе добие, да ти каже на интернет имало и за рамна земја и самовили. Вика отвори анатомија, а бил стоматолог со 13год. искуство, башка дома ја има, башка џабе искуството. Налет, тезгериња колку сакаш, затоа луѓе се жалат. Свака ти част што си се помачила да му ја завршиш работата што лично он како стоматолог треба да си ја заврши и да истражува за такви информации. И 10 души да му кажат, да поврзани се...он НЕ, тоа било рамно на глупост, зошто има 13год. искуство и првпат слуша за поврзаност на заби со органи, ко да си ја купил дипломата, ако воошто и ја има.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
537
Поени од реакции
694
Го интересира чоекот, ама го мрзи со прст да мрдне. На тацна мора да се сервира се комплет за северџанци, за на крајот и реферат кога ќе добие, да ти каже на интернет имало и за рамна земја и самовили. Вика отвори анатомија, а бил стоматолог со 13год. искуство, башка дома ја има, башка џабе искуството. Налет, тезгериња колку сакаш, затоа луѓе се жалат. Свака ти част што си се помачила да му ја завршиш работата што лично он како стоматолог треба да си ја заврши и да истражува за такви информации. И 10 души да му кажат, да поврзани се...он НЕ, тоа било рамно на глупост, зошто има 13год. искуство и првпат слуша за поврзаност на заби со органи, ко да си ја купил дипломата, ако воошто и ја има.
Vo toj slucaj nemoj na zabar koga imas maka ete kaj drugarka ti stom se se naoga na net a nie zabarite tupime 6 god faks za razonoda.
 

Ne0

上帝的僕人
Член од
15 март 2019
Мислења
67
Поени од реакции
31
Vo toj slucaj nemoj na zabar koga imas maka ete kaj drugarka ti stom se se naoga na net a nie zabarite tupime 6 god faks za razonoda.
Без грижи, ве има на куп за избор и тоа од различен калибар. Ти тие 6 год. факс, пола си слушал, пола си блеел изгледа. Или во твое време, не учеле за поврзаноста? Па и да кажеш дека не учеле, гарант книга за анатомија не се мења од година во година. Незначи ако си завршил факс, дека знаеш повеќе од било кој пациент. Ве има различни ко што реков, кај некој боље и да не седнеш на столица, ќе ти ги дорасипе, зашто татко му му ја купил дипломата и ординацијата плус. Кај друг па, со сила што завршил факс, дека татко му бил стоматолог со веќе отворена ординација, да го наследи демек...истиот ташак, различно пакување. Се надевам ме разбираш.
 
На врв Bottom