Tuzba za stomatolog

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.142
Поени од реакции
1.428
Me interesira kafe mozam da prijavam stomatolog za ne sovesno rabotenje i vadenje na zdravi zabi
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Ne0
Член од
23 март 2009
Мислења
6.482
Поени од реакции
4.830
Me interesira kafe mozam da prijavam stomatolog za ne sovesno rabotenje i vadenje na zdravi zabi
Друже,објави го и името тука,на ординацијата,како предупредување за членовите,дека се работи за лоша ординација,да внимаваат кои се....
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.301
Поени од реакции
13.525
Колку заби ти извади? Може е некаква состојба (сеа не ги знам правилно медицинските термини), да не коментирам субјективно.
Јас имав еден проблематично скршен и самоиницијативно бев на 3 или 4 забари за мислење, пошо едвај се соочив со реалноста и ден денес ми е криво, ама криво ми е за мојата неодговорност, инаку сите ми рекоа дека е за вадење. Не е мала работа вадење заб за така фушерски пристап да има некој, а и не гледам реална потреба некој така да наштети.
Може сега не е лошо да отидеш на друг забар да погледа снимки и состојба во уста, па и ќе те упати што да праиш.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
24.204
Поени од реакции
37.573
Hмм, пошто имам забар другар, секогаш вика дека е многу поисплатливо да ти прави, него ли, да ти вади заб :pos:
 

Ne0

上帝的僕人
Член од
15 март 2019
Мислења
67
Поени од реакции
32
Me interesira kafe mozam da prijavam stomatolog za ne sovesno rabotenje i vadenje na zdravi zabi
Ти благодарам за ширење на вистината и будење на свеста кај народот, брат.

Истиот проблем го имав, среќа нешто од внатре ми велеше да не ги вадам. Знаев дека ќе се зезнам, добро што не ги послушав. И забариве станаа лопови, малтретирање му било и не му се исплати да ти го излечи и пломбира, па ај ќе го вади (поголема пара, повеќе му се исплати за потрошениот материјал). Во странство сум сигурен дека имаат опција и да спасат готов заб. Знам дека е поскапо во странство, нормално, но јас за заби све би дал. Изгледа тоа ни е мајката, освен ако имате некој сигурен од фамилија што работи тука, па да најде решение.

П.С. Имам читано дека сите заби се поврзани со сите внатрешни органи, и логички му доаѓа ако фали заб, истиот поврзан орган со тој заб да биде во смалена функција, секако и доколку е расипан.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
617
Поени од реакции
287
Abe lugje stop treskate gluposti.Nieden stomatolog nema na sila da to vadi zab.Sigurno ti kazal deka zabot tie za vadenje,a ti si razmislil i si prifatil.Si mozel ida odbies i da baras vtoro mislenje.Toj time go izvadil zabot so tvoe odobrenie.Tolku za toa.
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.916
Поени од реакции
48.827
Hмм, пошто имам забар другар, секогаш вика дека е многу поисплатливо да ти прави, него ли, да ти вади заб :pos:
Не гледам што е смешното, чиста вистина е ова... :)
Вадење заб е саат време работа, додека правењето на заб е со недели, па ставање нов лек секое идење, и на крај пломбата. Башка што треба и на забарот за рака да му платиш :)
 
Член од
14 април 2012
Мислења
24.204
Поени од реакции
37.573
Смешното е што правам заби кај истиот, и отворено си кажува.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.301
Поени од реакции
13.525
Финтата е дека штом еден заб се извади, целиот баланс во устата се нарушува. Се разретчуваат, од самата механика контра-забите пошо немаат отпор/граница, почнуваат да тргнуваат нагоре и тие побрзо се расипуваат. Ако се здрави корените и ако има доволно странични ѕидови, забот може да се поправа.
Можно е оштетениов да има некаква хронична состојба како парадентоза или нешто слично (наивно се изразувам), па може затоа забарот одлучил да му извади заб/заби заради тоа...не е одма работава "дај да ги обесиме сите забари".
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.673
Поени од реакции
1.761
Јас мислам дека треба малку подетално да се опише ситуацијата.
Што, кога, како???
Дали по грешка е изваден здрав наместо расипан заб? Дали пациентот бил запознаен од која причина треба да се извади забот? И уште многу ДАЛИ...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
79.272
Поени од реакции
169.593
Не секогаш медицината е 2+2=4 и не мора да значи дека е по грешка. Пријави го ако си толку сигурен дека си оштетен ама знај дека не значи дека ако си немал болки дека е по грешка. Побарај мислење од 2-3 забари и ако добиеш одговор дека твојот забар е исправен, седи си мадро зошто ако го пријавиш во комора и испадне дека грешиш, со среќа после во наоѓањето нов забар. Никој нема да сака да те "збере".
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
10.973
Поени од реакции
6.747

П.С. Имам читано дека сите заби се поврзани со сите внатрешни органи, и логички му доаѓа ако фали заб, истиот поврзан орган со тој заб да биде во смалена функција, секако и доколку е расипан.
Ако го пријавувате стоматологот, може и страната кај што си го читал ова да се пријави.

:pos:
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
4.617
Поени од реакции
7.911
Не гледам што е смешното, чиста вистина е ова... :)
Вадење заб е саат време работа, додека правењето на заб е со недели, па ставање нов лек секое идење, и на крај пломбата. Башка што треба и на забарот за рака да му платиш :)
Ти дечко од основно да не не си бил на заболекар? Нема повеќе бели лекови, па дојди по 3 недели за црна пломба. Бар јас последен пат кога правев заб(пред 3-4 години) само еднаш бев и тоа беше тоа.
Само за еден бев 2 пати, ама тој беше до корен расипан и многу ме болеше неколку дена претходно.
 
На врв Bottom