Tuzba za stomatolog

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од bokser_mk, 22 март 2019.

1. bokser_mk

bokser_mk Баксуз

Член од:
    29 јануари 2012
    Мислења:
    1.109
    Допаѓања:
    1.294
    Me interesira kafe mozam da prijavam stomatolog za ne sovesno rabotenje i vadenje na zdravi zabi

На Ne0 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. vladok

vladok

Член од:
    19 февруари 2016
    Мислења:
    260
    Допаѓања:
    35
    Мислам дека треба да прашаш во стоматолошка комора на РМ
    skm.mk

3. bijons

bijons

Член од:
    7 септември 2016
    Мислења:
    3.712
    Допаѓања:
    4.088
    ... ќе пријавиш неправилност во здравствената услуга што требале да ти ја пружат!

4. Vori

Vori СИСЬКИ ДВИГАТЕЛЬ ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Член од:
    23 март 2009
    Мислења:
    5.957
    Допаѓања:
    4.146
    Друже,објави го и името тука,на ординацијата,како предупредување за членовите,дека се работи за лоша ординација,да внимаваат кои се....

На stratUs, whatto и Ne0 им се допаѓа ова.
  5. Almeida

Almeida гад

Член од:
    15 февруари 2015
    Мислења:
    6.091
    Допаѓања:
    12.920
    Колку заби ти извади? Може е некаква состојба (сеа не ги знам правилно медицинските термини), да не коментирам субјективно.
    Јас имав еден проблематично скршен и самоиницијативно бев на 3 или 4 забари за мислење, пошо едвај се соочив со реалноста и ден денес ми е криво, ама криво ми е за мојата неодговорност, инаку сите ми рекоа дека е за вадење. Не е мала работа вадење заб за така фушерски пристап да има некој, а и не гледам реална потреба некој така да наштети.
    Може сега не е лошо да отидеш на друг забар да погледа снимки и состојба во уста, па и ќе те упати што да праиш.

6. vidooq

vidooq

Член од:
    14 април 2012
    Мислења:
    22.958
    Допаѓања:
    34.914
    Hмм, пошто имам забар другар, секогаш вика дека е многу поисплатливо да ти прави, него ли, да ти вади заб :pos:

На whatto, beneamata и zee German им се допаѓа ова.
  7. Ne0

Ne0 上帝的僕人

Член од:
    15 март 2019
    Мислења:
    65
    Допаѓања:
    29
    Ти благодарам за ширење на вистината и будење на свеста кај народот, брат.

Истиот проблем го имав, среќа нешто од внатре ми велеше да не ги вадам. Знаев дека ќе се зезнам, добро што не ги послушав. И забариве станаа лопови, малтретирање му било и не му се исплати да ти го излечи и пломбира, па ај ќе го вади (поголема пара, повеќе му се исплати за потрошениот материјал). Во странство сум сигурен дека имаат опција и да спасат готов заб. Знам дека е поскапо во странство, нормално, но јас за заби све би дал. Изгледа тоа ни е мајката, освен ако имате некој сигурен од фамилија што работи тука, па да најде решение.

П.С. Имам читано дека сите заби се поврзани со сите внатрешни органи, и логички му доаѓа ако фали заб, истиот поврзан орган со тој заб да биде во смалена функција, секако и доколку е расипан.

8. lycku

lycku

Член од:
    10 април 2013
    Мислења:
    508
    Допаѓања:
    202
    Abe lugje stop treskate gluposti.Nieden stomatolog nema na sila da to vadi zab.Sigurno ti kazal deka zabot tie za vadenje,a ti si razmislil i si prifatil.Si mozel ida odbies i da baras vtoro mislenje.Toj time go izvadil zabot so tvoe odobrenie.Tolku za toa.

9. Scirea

Scirea Старата Дама

Член од:
    4 август 2010
    Мислења:
    18.555
    Допаѓања:
    42.817
    Не гледам што е смешното, чиста вистина е ова... :)
    Вадење заб е саат време работа, додека правењето на заб е со недели, па ставање нов лек секое идење, и на крај пломбата. Башка што треба и на забарот за рака да му платиш :)

10. vidooq

vidooq

Член од:
    14 април 2012
    Мислења:
    22.958
    Допаѓања:
    34.914
    Смешното е што правам заби кај истиот, и отворено си кажува.

На whatto и Scirea им се допаѓа ова.
  11. Almeida

Almeida гад

Член од:
    15 февруари 2015
    Мислења:
    6.091
    Допаѓања:
    12.920
    Финтата е дека штом еден заб се извади, целиот баланс во устата се нарушува. Се разретчуваат, од самата механика контра-забите пошо немаат отпор/граница, почнуваат да тргнуваат нагоре и тие побрзо се расипуваат. Ако се здрави корените и ако има доволно странични ѕидови, забот може да се поправа.
    Можно е оштетениов да има некаква хронична состојба како парадентоза или нешто слично (наивно се изразувам), па може затоа забарот одлучил да му извади заб/заби заради тоа...не е одма работава "дај да ги обесиме сите забари".

На vidooq му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Паланчански

Паланчански ГРЕбач

Член од:
    12 јануари 2008
    Мислења:
    495
    Допаѓања:
    147
    Јас мислам дека треба малку подетално да се опише ситуацијата.
    Што, кога, како???
    Дали по грешка е изваден здрав наместо расипан заб? Дали пациентот бил запознаен од која причина треба да се извади забот? И уште многу ДАЛИ...

13. Ilumious

Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

Член од:
    29 јануари 2007
    Мислења:
    76.837
    Допаѓања:
    159.889
    Не секогаш медицината е 2+2=4 и не мора да значи дека е по грешка. Пријави го ако си толку сигурен дека си оштетен ама знај дека не значи дека ако си немал болки дека е по грешка. Побарај мислење од 2-3 забари и ако добиеш одговор дека твојот забар е исправен, седи си мадро зошто ако го пријавиш во комора и испадне дека грешиш, со среќа после во наоѓањето нов забар. Никој нема да сака да те "збере".

На Наќо Скопски му/ѝ се допаѓа ова.
  14. GavolRulz

GavolRulz hippopotomonstrosesquipedaliophobia

Член од:
    23 март 2008
    Мислења:
    10.821
    Допаѓања:
    6.521
    Ако го пријавувате стоматологот, може и страната кај што си го читал ова да се пријави.

:pos:

На stratUs, Löwe, alekjov и уште 7 други им се допаѓа ова.
  15. blanco

blanco

Член од:
    18 мај 2008
    Мислења:
    4.622
    Допаѓања:
    7.912
    Ти дечко од основно да не не си бил на заболекар? Нема повеќе бели лекови, па дојди по 3 недели за црна пломба. Бар јас последен пат кога правев заб(пред 3-4 години) само еднаш бев и тоа беше тоа.
    Само за еден бев 2 пати, ама тој беше до корен расипан и многу ме болеше неколку дена претходно.

Сподели преку: