Tuzba za stomatolog

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од bokser_mk, 22 март 2019.

 1. bokser_mk

  bokser_mk Баксуз

  Член од:
  29 јануари 2012
  Мислења:
  1.109
  Допаѓања:
  1.294
  Me interesira kafe mozam da prijavam stomatolog za ne sovesno rabotenje i vadenje na zdravi zabi
   
  На Ne0 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. vladok

  vladok

  Член од:
  19 февруари 2016
  Мислења:
  264
  Допаѓања:
  36
  Мислам дека треба да прашаш во стоматолошка комора на РМ
  skm.mk
   
 3. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.740
  Допаѓања:
  4.117
  ... ќе пријавиш неправилност во здравствената услуга што требале да ти ја пружат!
   
 4. Vori

  Vori СИСЬКИ ДВИГАТЕЛЬ ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  5.987
  Допаѓања:
  4.176
  Друже,објави го и името тука,на ординацијата,како предупредување за членовите,дека се работи за лоша ординација,да внимаваат кои се....
   
  На stratUs, whatto и Ne0 им се допаѓа ова.
 5. Almeida

  Almeida гад

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  6.099
  Допаѓања:
  12.950
  Колку заби ти извади? Може е некаква состојба (сеа не ги знам правилно медицинските термини), да не коментирам субјективно.
  Јас имав еден проблематично скршен и самоиницијативно бев на 3 или 4 забари за мислење, пошо едвај се соочив со реалноста и ден денес ми е криво, ама криво ми е за мојата неодговорност, инаку сите ми рекоа дека е за вадење. Не е мала работа вадење заб за така фушерски пристап да има некој, а и не гледам реална потреба некој така да наштети.
  Може сега не е лошо да отидеш на друг забар да погледа снимки и состојба во уста, па и ќе те упати што да праиш.
   
 6. vidooq

  vidooq

  Член од:
  14 април 2012
  Мислења:
  22.968
  Допаѓања:
  34.934
  Hмм, пошто имам забар другар, секогаш вика дека е многу поисплатливо да ти прави, него ли, да ти вади заб :pos:
   
  На whatto, beneamata и zee German им се допаѓа ова.
 7. Ne0

  Ne0 上帝的僕人

  Член од:
  15 март 2019
  Мислења:
  65
  Допаѓања:
  29
  Ти благодарам за ширење на вистината и будење на свеста кај народот, брат.

  Истиот проблем го имав, среќа нешто од внатре ми велеше да не ги вадам. Знаев дека ќе се зезнам, добро што не ги послушав. И забариве станаа лопови, малтретирање му било и не му се исплати да ти го излечи и пломбира, па ај ќе го вади (поголема пара, повеќе му се исплати за потрошениот материјал). Во странство сум сигурен дека имаат опција и да спасат готов заб. Знам дека е поскапо во странство, нормално, но јас за заби све би дал. Изгледа тоа ни е мајката, освен ако имате некој сигурен од фамилија што работи тука, па да најде решение.

  П.С. Имам читано дека сите заби се поврзани со сите внатрешни органи, и логички му доаѓа ако фали заб, истиот поврзан орган со тој заб да биде во смалена функција, секако и доколку е расипан.
   
 8. lycku

  lycku

  Член од:
  10 април 2013
  Мислења:
  508
  Допаѓања:
  202
  Abe lugje stop treskate gluposti.Nieden stomatolog nema na sila da to vadi zab.Sigurno ti kazal deka zabot tie za vadenje,a ti si razmislil i si prifatil.Si mozel ida odbies i da baras vtoro mislenje.Toj time go izvadil zabot so tvoe odobrenie.Tolku za toa.
   
 9. Scirea

  Scirea Старата Дама

  Член од:
  4 август 2010
  Мислења:
  18.591
  Допаѓања:
  42.901
  Не гледам што е смешното, чиста вистина е ова... :)
  Вадење заб е саат време работа, додека правењето на заб е со недели, па ставање нов лек секое идење, и на крај пломбата. Башка што треба и на забарот за рака да му платиш :)
   
 10. vidooq

  vidooq

  Член од:
  14 април 2012
  Мислења:
  22.968
  Допаѓања:
  34.934
  Смешното е што правам заби кај истиот, и отворено си кажува.
   
  На whatto и Scirea им се допаѓа ова.
 11. Almeida

  Almeida гад

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  6.099
  Допаѓања:
  12.950
  Финтата е дека штом еден заб се извади, целиот баланс во устата се нарушува. Се разретчуваат, од самата механика контра-забите пошо немаат отпор/граница, почнуваат да тргнуваат нагоре и тие побрзо се расипуваат. Ако се здрави корените и ако има доволно странични ѕидови, забот може да се поправа.
  Можно е оштетениов да има некаква хронична состојба како парадентоза или нешто слично (наивно се изразувам), па може затоа забарот одлучил да му извади заб/заби заради тоа...не е одма работава "дај да ги обесиме сите забари".
   
  На vidooq му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Паланчански

  Паланчански ГРЕбач

  Член од:
  12 јануари 2008
  Мислења:
  528
  Допаѓања:
  162
  Јас мислам дека треба малку подетално да се опише ситуацијата.
  Што, кога, како???
  Дали по грешка е изваден здрав наместо расипан заб? Дали пациентот бил запознаен од која причина треба да се извади забот? И уште многу ДАЛИ...
   
 13. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  76.849
  Допаѓања:
  159.954
  Не секогаш медицината е 2+2=4 и не мора да значи дека е по грешка. Пријави го ако си толку сигурен дека си оштетен ама знај дека не значи дека ако си немал болки дека е по грешка. Побарај мислење од 2-3 забари и ако добиеш одговор дека твојот забар е исправен, седи си мадро зошто ако го пријавиш во комора и испадне дека грешиш, со среќа после во наоѓањето нов забар. Никој нема да сака да те "збере".
   
  На Наќо Скопски му/ѝ се допаѓа ова.
 14. GavolRulz

  GavolRulz hippopotomonstrosesquipedaliophobia

  Член од:
  23 март 2008
  Мислења:
  10.826
  Допаѓања:
  6.529
  Ако го пријавувате стоматологот, може и страната кај што си го читал ова да се пријави.

  :pos:
   
  На stratUs, Löwe, alekjov и уште 7 други им се допаѓа ова.
 15. blanco

  blanco

  Член од:
  18 мај 2008
  Мислења:
  4.622
  Допаѓања:
  7.912
  Ти дечко од основно да не не си бил на заболекар? Нема повеќе бели лекови, па дојди по 3 недели за црна пломба. Бар јас последен пат кога правев заб(пред 3-4 години) само еднаш бев и тоа беше тоа.
  Само за еден бев 2 пати, ама тој беше до корен расипан и многу ме болеше неколку дена претходно.
   

Сподели преку: