True Detective

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Одлична прва епизода, серијава го заслужи хајпот кој го имаше, барме на почетоков.

Приказната иако видена, сепак изгледа на доста интересна. Атмосферата е одлична, Луизијана и 90те, нешта што и двете ми се допаѓаат кога се работи филмска околина. Секоја сцена беше толку добро изработена, што те внесува директно на местото. Сценариото исто одлично, посебно ми се допадна делот „This place is like somebody's memory of the town, and the memory's fading. It's like there was never anything here but jungle.“ Мекхонахи станува сè подобар и подобар актер, Вуди на ниво на задачата. Мислам дека започнавме да гледам одлична серија.
 
H

HoT IcE

Гостин
Значи мојава хистерија за серијава беше оправдана. Предобра прво сезона, премоќно интро и многу јака атмосфера. Се согласувам со членот дека приказната можеби не е ништо ново, ама првава епизода ни покажа зошто има серијава толку голем хајп. Слично и со ББ, прејак саундтрак, прејаки дијалози, прејака атмосфера специфична за дејствието и прејака глума. Очекувам многу серијава, а ако се развива како што сите очекуваме, сигурен сум дека еден ден ќе биде рамо до рамо со ББ, затоа што Метју прерасна во класа глумец, тоа го демонстрираше уште во прва сезона. Вуди е стандардно прејак!
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.294
Поени од реакции
45.837
потсеќа малку на онаа Ханибал, ама сепак обеќа.
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.144
Поени од реакции
23.251

Роговите од еленот потсеќаат. Ги имаше и во Ханибал на првата жртва. :)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Малку оф топик, не ми текнува на кој филмски лик ме потсетува ова слика Untitled.jpg
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.556
Поени од реакции
52.348
Типичен HBO квалитет. Се е погодено и се е на врвно ниво. Плус и супер ја темпираа за да гледаме додека чекаме GoT. Ќе видиме како ќе се справат со смената на детективите секоја сезона. Засега само пофални зборови (y)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Гледам никој не спомна „абе кај се секс сцените, серија на HBO е ова?“ Ко шо читам коментари - ќе има во иднина и тоа доволно. :D
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.144
Поени од реакции
23.251
Гледам никој не спомна „абе кај се секс сцените, серија на HBO е ова?“ Ко шо читам коментари - ќе има во иднина и тоа доволно. :D

Јас дури го гледав интрото си реков ќе се истурат од цицки and whatnot, ама на крајот ништо. :D
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.220
Aу колку моќна епизода, од феноменалната глума на Метју, тргањето на цигарата на ист начин во секој кадар до дијалозите, времето ми летна ко да сум ја гледал 10 минути епизодата. И таман си реков ќе уживам и покрај предвидливиот плот, крајот ме изненади и ја однесе серијата во неочекуван правец.

10/10. Мана не можам да најдам.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
10/10. Мана не можам да најдам.
Исто, засега се ми е перфектно. Крајот посебно ми беше прејак. Немам коментар, дефинитивно ги исполни сите очекувања, дури е и над очекувањата. :cuc:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom