TotalTV Македониjа Сателитска DVB-S телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.227
Поени од реакции
5.462

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Во моментов одат сите free to air
16°E (DVB-S2)
Freq. 11151.00MHz
Pol. V
SR: 13268
FEC: 2/3
Сега за сега да, но од септември ќе излезе картичка и ќе биде Pay Tv платформа.
 
Член од
12 август 2012
Мислења
317
Поени од реакции
100
Не не, ги има на Eutelsat 16A на посебен транспордер во DVB-S2 кодирани во Ir*eto 2 со малку послаб сигнал. Пробај да ги фатиш.
Еве ти доказ:

Прегледај го приврзокот 63125
На сателитот каде што се ПИНК каналите, ги фаќа AXN каналите тие бесплатни ли се ? Знам дека на тој сателит ги има AXN каналите па затоа.
--- надополнето: 11 јуни 2013 во 00:45 ---
Сега за сега да, но од септември ќе излезе картичка и ќе биде Pay Tv платформа.
Вака не ми е јасно, ако сакам од EUTELSAT да ги гледам каналите потребно е да го завртам тањирот на Тотал тв на таму кординати кои се дадени така. Исто и со ХОТ БИРД ?
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
На сателитот каде што се ПИНК каналите, ги фаќа AXN каналите тие бесплатни ли се ? Знам дека на тој сателит ги има AXN каналите па затоа.
--- надополнето: 11 јуни 2013 во 00:45 ---


Вака не ми е јасно, ако сакам од EUTELSAT да ги гледам каналите потребно е да го завртам тањирот на Тотал тв на таму кординати кои се дадени така. Исто и со ХОТ БИРД ?
Ќе ти биде појасно ко ќе земиш ТоталТВ
иначе FОХ каналите не се слободни
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
На сателитот каде што се ПИНК каналите, ги фаќа AXN каналите тие бесплатни ли се ? Знам дека на тој сателит ги има AXN каналите па затоа.
--- надополнето: 11 јуни 2013 во 00:45 ---


Вака не ми е јасно, ако сакам од EUTELSAT да ги гледам каналите потребно е да го завртам тањирот на Тотал тв на таму кординати кои се дадени така. Исто и со ХОТ БИРД ?
AXN каналите не се FTA(некодирани). Моментално не се во понудата на Тоталтв.

Нема тука сакам не сакам, ги гледаш само каналите од Тоталтв за кои се имаш претплатено. Картицата ги отвара само кодираните канали од Тоталтв, не отвара кодирани канали од друг сателит. Но имаш многу бесплатни FTA(некодирани канали) од истиот и од други сателити. :)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.925
Поени од реакции
7.584
AXN каналите не се FTA(некодирани). Моментално не се во понудата на Тоталтв.

Нема тука сакам не сакам, ги гледаш само каналите од Тоталтв за кои се имаш претплатено. Картицата ги отвара само кодираните канали од Тоталтв, не отвара кодирани канали од друг сателит. Но имаш многу бесплатни FTA(некодирани канали) од истиот и од други сателити. :)
Вака беше и јас кога имав сателитска од еден бугарски оператор ITV Partner ,го нудеа вака и во Македонија како ова (имам една мислам дека пишано тука за ова) и колку што се сеќава имаше канали кој ги нудеа од нивна понуда кодирани канали за кој се претплатуваш на нив ,и некој FTA (некодирани) кој беа или некој тест канали кој трае 2-3 недели/денови или канали кој беа со шопинг накит ,топ шоп ... имаше арапски доста канали ,за вести канали и слично .На крајот нешто имаа проблеми не знам што таму ислучија се и прекнаја да го нудат ова .
Сега од само ми остана ресиверот за украс ,картичката ја даде татко ми на едне човек кој се разбирал од сателитска ,а тањирот сеуште стои ,можда некогаш ќе ставам сателитска или Тотал тв .
 
Член од
5 јули 2008
Мислења
412
Поени од реакции
9
Купувам ц-линија само за поларис пакетот 39 е.пишете во inbox
 
Член од
12 август 2012
Мислења
317
Поени од реакции
100
Може ли да ја добијам листата на БОНУС канали таму каде што ја има ПРВА.РС и останатите ? Ги нема на сајтот :) благодарам
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.963
Поени од реакции
1.239
Ги нема зошто не работат законски. И до кога ќе се шлепаат вакви талибанци ? Ајде сега ќе се правиме енглези, за едни не е дозволено за други ќе можеме да замижеме. Море нека цркнат сите апаши, лопови, СРД и остала багра која не ги почитува законите и се прави слепа. Парите од апашлакот за лекови да ги даваат. Извинете али морав.
 

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14
Здраво Дечки!
Користам Тотал ТВ Старт и плус Пакетот од 553ден.
Сат Антената е кај мене 60ка а ЛНБ-то е со 0,3 јачина!

Во последно време само МРТ програма ја добивам од Македонските а има и неколку други канали Српски,Босански сто не ги фаќам, пишува дека има некој Технички проблем.
И сончево да е не ми ги покажува каналите а понекогаш работаат само со мали пречки!
До вчера има ЛНБ 0,6 но реков можеби затоа не ги добивам каналите па купив нов со 0,3 јачина но истата приказна :)
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Здраво Дечки!
Користам Тотал ТВ Старт и плус Пакетот од 553ден.
Сат Антената е кај мене 60ка а ЛНБ-то е со 0,3 јачина!

Во последно време само МРТ програма ја добивам од Македонските а има и неколку други канали Српски,Босански сто не ги фаќам, пишува дека има некој Технички проблем.
И сончево да е не ми ги покажува каналите а понекогаш работаат само со мали пречки!
До вчера има ЛНБ 0,6 но реков можеби затоа не ги добивам каналите па купив нов со 0,3 јачина но истата приказна :)
не е до ЛНБ-то,изгледа е измрдана,подесија поново...
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Здраво Дечки!
Користам Тотал ТВ Старт и плус Пакетот од 553ден.
Сат Антената е кај мене 60ка а ЛНБ-то е со 0,3 јачина!

Во последно време само МРТ програма ја добивам од Македонските а има и неколку други канали Српски,Босански сто не ги фаќам, пишува дека има некој Технички проблем.
И сончево да е не ми ги покажува каналите а понекогаш работаат само со мали пречки!
До вчера има ЛНБ 0,6 но реков можеби затоа не ги добивам каналите па купив нов со 0,3 јачина но истата приказна :)

Како што рече Шота Буби, не е окцето. И мене мојот тањир 90-каме зафркаваше многу пати и за малку ќе купев ново око. Но кога фатив да ја вртам рачно и мотор и тањир се намести. Али ајде кога веќе си се потрошил, обиди се сам да ја наместиш или пак доколку цела опрема ти е земена на користење(ресивер+тањир+окце+картичка) јави му се на дилерот да ти ја намести. Мене нејќеше да дојде да ми ја намести бидејќи јас само ресивер и картичка земав.

Иначе, кога врне или грми снемува сигнал.
 

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14
Како што рече Шота Буби, не е окцето. И мене мојот тањир 90-каме зафркаваше многу пати и за малку ќе купев ново око. Но кога фатив да ја вртам рачно и мотор и тањир се намести. Али ајде кога веќе си се потрошил, обиди се сам да ја наместиш или пак доколку цела опрема ти е земена на користење(ресивер+тањир+окце+картичка) јави му се на дилерот да ти ја намести. Мене нејќеше да дојде да ми ја намести бидејќи јас само ресивер и картичка земав.

Иначе, кога врне или грми снемува сигнал.
А ги добиваш сите канали од пакетите што ги имаш?!
Кај мене како што реков некоји не работаа како на припер фокс каналите воопшто од самиот почетак откако приклучив тотал тв.
Сигурно можеби заради тањирот шо мие 60ка !??


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
А ги добиваш сите канали од пакетите што ги имаш?!
Кај мене како што реков некоји не работаа како на припер фокс каналите воопшто од самиот почетак откако приклучив тотал тв.
Сигурно можеби заради тањирот шо мие 60ка !??


Sent from my iPhone using Tapatalk

Да, јас сите ги имам. Секоја активирана сателитска картичка ги отвара каналите/пакетите за кои се имаш претплатено. Најверојатно тањирот не ти е точно наместен. Али не се избрзувај да купуваш одма тањир, пошто они веќе ти дале. Штом имаш од нив тањир кажи му на дилерот што како и нека дојде да ти намести зошто плаќаш за тоа.
Но, кажи ми поточно како ти пишува на тие канали што не ти работат, дали пишува дека нема сигнал?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom