TotalTV Македониjа Сателитска DVB-S телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
6 септември 2007
Мислења
8.101
Поени од реакции
8.168
Сите наведени канали уште работат , од кога стартува ова?
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.231
Поени од реакции
5.464
Прво кога ги исклучија националните телевизии на другите држави од програмската понуда на кабелските оператори помислив го фаворизираат тотал, бидејќи голем дел ги има истите во програмската шема. Сега ова е катастрофа и очигледно политиката се вмешува таму каде што не и е место. Луѓето во СРД носат некаква боја, а програмите ги делат соодветно по бојата но не по квалитет. Да ти забранат да гледаш нешто што со пари си го платил легално немам зборови.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.101
Поени од реакции
8.168
ова Спортклубовите ХД им е ужас сликата не ми се верува,
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.965
Поени од реакции
1.240
Јасно ми е зошто наложија исклучување на РТС 1 и Пинк каналите, но зошто и АЛФА ТВ ?
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
ова Спортклубовите ХД им е ужас сликата не ми се верува,
Да, некогаш преносите им се во SD, али тие што ги гледале во SD се супер. Некој ни во SD ги нема. ;)
--- надополнето: 23 февруари 2013 во 16:47 ---
Јасно ми е зошто наложија исклучување на РТС 1 и Пинк каналите, но зошто и АЛФА ТВ ?
За Пинк не зборувам, но за RTS 1 и Алфа... Не треба ни RTS1 да ја исклучат, ееееееејјј да не можеш балкански канали да гледаш камо ли европски или светски...
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.965
Поени од реакции
1.240
Да, некогаш преносите им се во SD, али тие што ги гледале во SD се супер. Некој ни во SD ги нема. ;)
--- надополнето: 23 февруари 2013 во 16:47 ---


За Пинк не зборувам, но за RTS 1 и Алфа... Не треба ни RTS1 да ја исклучат, ееееееејјј да не можеш балкански канали да гледаш камо ли европски или светски...
Како да не ја исклучат РТС 1 кога емитира содржини за кои не и се откупени правата во Македонија од типот на Лига шампиони, филмови и други содржини. А знаеме добро дека Тотал тв нудат и други канали испод тезга за кои немаат право.Но зошто Алфа ? - Можеби немаат платено надоместок на СРД за сателитското емитување со кое добија лиценца да се емитуваат на национално ниво.
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Како да не ја исклучат РТС 1 кога емитира содржини за кои не и се откупени правата во Македонија од типот на Лига шампиони, филмови и други содржини. А знаеме добро дека Тотал тв нудат и други канали испод тезга за кои немаат право.Но зошто Алфа ? - Можеби немаат платено надоместок на СРД за сателитското емитување со кое добија лиценца да се емитуваат на национално ниво.
Тоталтв го зацрнува RTS 1 за Лига на шампиони... :cautious:
По другите земји ги имаат и RTS 1 и 2 и све и сешто а кај нас нема ништо, како кај нас е тоа противзаконско а во останатите земји не? :cautious:
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.965
Поени од реакции
1.240
Тоталтв го зацрнува RTS 1 за Лига на шампиони... :cautious:
По другите земји ги имаат и RTS 1 и 2 и све и сешто а кај нас нема ништо, како кај нас е тоа противзаконско а во останатите земји не? :cautious:
Ги зацрнува филмовите ? Не. За другово прашај ги другите земји зошто не ги почитуваат своите закони, што не интересира нас за нив. Дали они ја пуштаат МТВ 1 во своите змји ? Не, него ја пуштаат МТВ сат. Кога можат и останатите големи играчи како Макс тв, Телекабел, Близоо и Бум тв, да ги почитуваат законите треба и тие. Сепак не се и СРД китка за мирисање, зошто има голем број мали кабловски оператори кои не ги почитуваат законите, претежно во западните делови. Јесте да нашите телевизии се срање, али наши се и мора да се заштитат.
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Ги зацрнува филмовите ? Не. За другово прашај ги другите земји зошто не ги почитуваат своите закони, што не интересира нас за нив. Дали они ја пуштаат МТВ 1 во своите змји ? Не, него ја пуштаат МТВ сат. Кога можат и останатите големи играчи како Макс тв, Телекабел, Близоо и Бум тв, да ги почитуваат законите треба и тие. Сепак не се и СРД китка за мирисање, зошто има голем број мали кабловски оператори кои не ги почитуваат законите, претежно во западните делови. Јесте да нашите телевизии се срање, али наши се и мора да се заштитат.
Филмовите да ги зацрнуваат? Па по сто пати да ги гледаме новогодишните филмови на Сител како Дедо Мраз? Мислам дека му е мајката за DreamBox, јас не можам да сватам луѓево како се претплаќаат на кабловскиве кога има само Free канали од сателитска, се бунат ма Max тв страната дека ќе ги откажуваат договорите, дека имале срање канали и на крај испаѓа дека Мах тв има 70.000 корисници. :cautious: А зошто повеќе кабловски оператори можат да ги емитуваат HRT1 и HRT3 а за останатите не може, тоа значи дека на кој како ќе му биде добро така прави. Треба најпрво да им забранат на Сител и Канал 5 да емитуваат 24 часа серии со репризи или барем репризите да ги укинат па после нека ги казнуваат операторите. ;)
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
За HD каналите се жалат и србите, али тој што ги гледал во SD во HD му е многу подобро(иако не се во HD). :D
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Добро шо е финтава со ебаните права за емитување? Половите органи ли ќе им отпаднат на ТоталТВ ако не ги емитуваат NovaTV, RTL Televizija, RTL2, HRT кај нас?
Да им ебам тоа авторски права или незнам какви права...А ТУРСКИНЕ ТЕЛЕВИЗИИ НА ВЕЛИКО ДА СЕ ЕМИТУВААТ ТУКА? ШТО Е СО ДРЖАВАВА? Па баш кај нас има највеќе луѓе кои седат пред ТВ и гледаат (ако не пред ТВ барем пред компјутер и симињаат серии и си гледаат). Шо ќе им фали (шо ќе изгубат) ако пуштат некоја попремиум телевизија кај нас?

Или не, нека се угледаат малку на Турска ако толку ја сакаат. Ја пошо иам сателитска, колку интересни и разноврсни им се понудите на канали. Ех бре тажен балкану...
Срам да им е..

Ја највеќе заради тоа сакав да го земам тоталТВ, пошо шеринзи меринзи ниеден не ми е сигурен за цела година. Вака горе-доле тоталТВ највеќе ми ги исполнува потребите, али ова со телевизииве шо прават е смешки..Среќа уште ми е присутен дримбоксот, па ако ми притреба понекад нешто ќе си го пуштам и него.
--- надополнето: 2 март 2013 во 00:58 ---
Извор: СРД

TotalTV остана без: Алфа ТВ, b92 info, Pink-овите, Cinemania и неколку други канали кои им вредеа. Тоа е тоа, толку беше.

У да умрат маме ли им нивно...Скоти едни невидени. Па и ние шо сме, само се жалиме вака на суво, место да реагираме - па на крај краева НИЕ сме потрошувачите и НИЕ гледаме...Незнам само врз која основа тоа го прават..Рекламите? Непреведувањето на емисиите? Другиот јазик?
А шо е со турска, њемачка, америка? Не не, битно они си имаат превод...
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Добро шо е финтава со ебаните права за емитување? Половите органи ли ќе им отпаднат на ТоталТВ ако не ги емитуваат NovaTV, RTL Televizija, RTL2, HRT кај нас?
Да им ебам тоа авторски права или незнам какви права...А ТУРСКИНЕ ТЕЛЕВИЗИИ НА ВЕЛИКО ДА СЕ ЕМИТУВААТ ТУКА? ШТО Е СО ДРЖАВАВА? Па баш кај нас има највеќе луѓе кои седат пред ТВ и гледаат (ако не пред ТВ барем пред компјутер и симињаат серии и си гледаат). Шо ќе им фали (шо ќе изгубат) ако пуштат некоја попремиум телевизија кај нас?

Или не, нека се угледаат малку на Турска ако толку ја сакаат. Ја пошо иам сателитска, колку интересни и разноврсни им се понудите на канали. Ех бре тажен балкану...
Срам да им е..

Ја највеќе заради тоа сакав да го земам тоталТВ, пошо шеринзи меринзи ниеден не ми е сигурен за цела година. Вака горе-доле тоталТВ највеќе ми ги исполнува потребите, али ова со телевизииве шо прават е смешки..Среќа уште ми е присутен дримбоксот, па ако ми притреба понекад нешто ќе си го пуштам и него.
--- надополнето: 2 март 2013 во 00:58 ---



У да умрат маме ли им нивно...Скоти едни невидени. Па и ние шо сме, само се жалиме вака на суво, место да реагираме - па на крај краева НИЕ сме потрошувачите и НИЕ гледаме...Незнам само врз која основа тоа го прават..Рекламите? Непреведувањето на емисиите? Другиот јазик?
А шо е со турска, њемачка, америка? Не не, битно они си имаат превод...
Овие канали што ги наведе NovaTV, RTL Televizija, RTL2, HRT не даваат согласност од хрватска да ги емитуваат кај нас, јас сум прашувал на хрватски форуми и луѓето ова ми го кажале. Како што Сител и останатите македонски телевизии се емитуваат само во Македонија, така хрватските само се емитуваат само за хрватска.
Тотал си тера, сите канали си работат. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom