Tibicos (Воден кефир)

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Водениот кефир уште познат како јапонски кристали е еден вид на кефирна габа. Има слични својства со комбухата, но е многу поедноставен за одржување (нешто како млечниот кефир). Незнам колку од вас сте запознаени со оваа габа, јас чував дома едно време и мислам дека цел имунитет ми е подобрен од тогаш - не се имам разболено со години и покрај тоа што престанав да пијам пред година и пол.
Многу помагаат и за нормализирање на крвниот притисок, холестеролот, нивото на шеќер во крвта, го зголемуваат имунитетот, а и ги намалуваат ризиците за канцерогени заболувања.

Начин на приготвување
За тегла со волумен од 1 литар потребни се:
  • 3-4 кафени лажички кефир
  • литар вода
  • 2 (големи) лажици шеќер
  • 20ина зрна суво грозје (може и суви смокви/кајсии да се ставаат, но не смее да се става свежо овошје)
  • Опционално може и парче од лимон да се стави за нормализирање на pH вредноста на напитокот
Вака теглата треба да стои минимум 24 часа на собна температура за да може доволно да ферментира напитокот. После изминување на 24 часа течноста се пие или се чува во шише во фрижидер, па во теглата повторно се додава вода, шеќер и суво овошје за следниот ден. Доколку не се стави шеќер во водата, габите ќе умрат. Исто треба да се внимава со лажиците (кристалите не треба да дојдат во контакт со метал, па затоа пожелно е користење на пластични лажици) и водата која се става во теглата пожелно е да биде дестилирана (да нема хлор во неа).
Истотака, со капачето од теглата може да се регулира газираноста на пијалокот (што повеќе се затвора капачето, тоа погазиран ќе биде пијалокот).

Еве и како изгледаат кристалите:




И сеа најважното прашање за на крај:
Дали некој знае каде може да се најдат кај нас вакви кристали? Може има некој форумџија што чува дома воден кефир па сака да сподели со останатите (или да продаде) :)

Заборавив да напоменам дека многу брзо се размножуваат кристаливе (за 2-3 недели веќе ќе може да правите во уште една тегла или да ги дадете вишокот на други). Јас на многу луѓе им давав ко ќе имав вишок (некогаш дури и го фрлав вишокот), ама на сите им помина меракот и престанаа да ги одгледуваат, па сеа кога ми требаат мене никаде не можам да најдам. :)
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.402
Поени од реакции
6.022
Правевме дома едно 5-6 години но обврска не се погодивме некое време дома и изумреа габите. Сега прават моиве млечен кефир ама каде каде подобар барем според мене беше водниов.Ако ме снабди некој пофторно ке ти пишам :)
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Правевме дома едно 5-6 години но обврска не се погодивме некое време дома и изумреа габите. Сега прават моиве млечен кефир ама каде каде подобар барем според мене беше водниов.Ако ме снабди некој пофторно ке ти пишам :)
А тогаш од каде ги набавивте кристалите? Да не може случајно пак да се најде нешто... :)
Не ми се порачува од ebay - ги праќаат дехидрирани, па голема е веројатноста да не успеат да „воскреснат“. :)
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
јас чувам воден кефир и сите заеинтересирани форумџии пишете ке ви дадам !! (во зависност од листата на чекање)

позз и од ова болје нешто не сум пробал... :D
 
Член од
28 јуни 2010
Мислења
17
Поени од реакции
0
daj kazi so kako....jas sakam...:)..imam slusano deka e mn.dobro....
 
Член од
17 август 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
јас чувам воден кефир и сите заеинтересирани форумџии пишете ке ви дадам !! (во зависност од листата на чекање)

позз и од ова болје нешто не сум пробал... :D
se slozuvam so tebe,i jas go odgleduvav mn odamna,odlicno e za site vozrasti.za zal,nemozam da najdam za povtorno da pocnam da go cuvam,a mnogu mi e potreben.Ke te zamolam,ako seuste imas da zacuvas barem malce i za mene,te molam ako mozes da mi odgovoris
 
Член од
28 јуни 2010
Мислења
17
Поени од реакции
0
ej da te prasam dali se uste cuvas voden kefir (kristali) ako ne ti e nekoj problem da mi dades i mene.....fala i pozzzz
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
....благодарение на RadE_Strongest теглата со воден кефир е преполна....па доколку има заинтересирани за чување....контактирајте ме
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
....нема цена....не се продава....се подарува....даден ми е како подарок....го давам како подарок
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.324
Поени од реакции
29.793
Млечен кефир да не има некој? Ми треба малку од стартер културата, плаќам во пари или во пијачка! :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom