Tibicos (Воден кефир)

B

Blacks

Гостин
(Izvinete za latinicata)

Znaci kefir baram veke edna godina i nikade ne mozam da najdam pa vi se molam onie koi imaat visok kultura neka mi pisat privatna poraka da se dogovorime da mi pustat nekoj kristal. Po moznost neka e mlecen ama moze i voden, a be bilo kakov ne sum vo sostojba na izbiranje

Odnapred blagodaram

Peace out!
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Веќе до кај што стигнав раздадов од ова кефиров, па сеа пак ми се има размножено, а жал ми е да го фрлам, така да, ако има заинтересирани - пишете. :)
 
Член од
9 јули 2010
Мислења
75
Поени од реакции
48
Jorgo od Veles 072312102
porano odgleduvav mlecen kefir, ama ja izgubiv gabata.
Molam nekoj da mi dade gaba od kefir (voden i mlecen).
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Има ли некој дарежлив? Мене ми се оштетија кристалите, па во потрага сум по нови. :)
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2
Поени од реакции
1
Веќе до кај што стигнав раздадов од ова кефиров, па сеа пак ми се има размножено, а жал ми е да го фрлам, така да, ако има заинтересирани - пишете. :)
Ako imas uste bi ti bil blagodaren ako mozes da mi dades edna doza
 
Член од
9 август 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
....благодарение на RadE_Strongest теглата со воден кефир е преполна....па доколку има заинтересирани за чување....контактирајте ме
mi treba voden kefir kako moze nekoj da mi mrati.jas imam mlecen
--- надополнето: 9 август 2012 во 23:28 ---
јас чувам воден кефир и сите заеинтересирани форумџии пишете ке ви дадам !! (во зависност од листата на чекање)

позз и од ова болје нешто не сум пробал... :D
i jas baram vo zamena davam mlecen kefir
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.252
Поени од реакции
29.731
@elizabeta beti


Од зрната (стартер културата) на млечниот кефир се прави водениот кефир. За кратко време кефир културата ќе се приспособи на новата храна.

Не мора да ви даде некој воден кефир, можете сами да направите од млечен кефир. Не сум правел воден кефир ама има бројни упатства на нетов.
Еве две:
http://www.passionatehomemaking.com/2008/06/water-kefir-tuturial.html
http://users.sa.chariot.net.au/~dna/kefirpage.html#alternativekefir
 
Член од
20 март 2013
Мислења
15
Поени од реакции
4
Водениот кефир дали сега го одгледува некој? :)
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Ајде бе? Никој ли нема веќе? :)
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
И јас барам било каков воден, млечен, ако има некој нека се пријави ќе му го купам ако треба :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.252
Поени од реакции
29.731
И јас барам било каков воден, млечен, ако има некој нека се пријави ќе му го купам ако треба :D
Баш имам проблем со вишок на култура од млечен кефир. Чував за една девојка од форумов ама во меѓувреме нашла од друго место, плус постот ми почна и...

@8888
@V&V
@Blacks
@ElectroSpanish
@Cornel
@OceaN
За сите заинтересирани, подарување на култура за млечен кефир: пишете се тука (тагнете ме). Рок за пријава недела дена од сега.
 
M

Muranyi

Гостин
Vanlok -си пробал од млечен кефир да добиеш воден?Има ли предности водениот кефир во однос на млечниот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom