Tibicos (Воден кефир)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
@ Vanlok-си пробал од млечен кефир да добиеш воден?Има ли предности водениот кефир во однос на млечниот?
Не ама планирам деновиве да пробам (да направам воден кефир со зрна од млечен кефир).

Предности на воден кефир?
Ако имаш проблеми со млечни производи, тогаш воден кефир е решение/опција. Нутриционистички и здравствени предности нема (во однос на млечен кефир) ама сепак задржува доста од добрите особини на кефирот.

Проблем е што се прави со шеќер. Но при ферментацијата се троши 80% насто од шеќерот а тоа што останува е генерално фруктоза и понешто глукоза. Од друга страна со соодветни додатоци за вкус (лимун, џумбир, сушени овошја:грозје, смокви итн) може да се добие нешто како (полу)газиран освежителен напиток кој е далеку поздрав од газираните сокови како Кока Кола, Пепси, Спрајт итн итн. За вкусот, нормално тоа е лична работа но од здравствен аспект ваквиот кефир е неспоредливо поздрав од набројаните комерцијални газираните сокови.


Чисто од здравствен аспект, ако се мислиш помеѓу млечен и воден кефир... по мене покорисен е млечен кефир.
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
дали некој успеа да најде воден кефир , да даде да го размножиме пак??
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
многу ми се намножи водениот кефир , кој сака да му дадам нека пише!!!!
 
Член од
20 март 2013
Мислења
15
Поени од реакции
4
Воден кефир дали има некој да ми даде? Со мојот мислам дека нешто не е во ред бидејќи воопшто не се размножува скоро една година.
Инаку вишокот комбуха/кефир-млечен и воден е корисно да се јаде, особено при запек, односно ако добивате дијареа, земајте во многу мали парчиња.
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
34
Поени од реакции
31
Здраво, да прашам нешто, вчера добив култура за кефир, и пошо прв пат во живот се срекавам со такво нешто, си мислев дека е млечен па веднаш го ставив во млеко да преноки, но од утрово читам и ми се чини дека јас всушност го имам водениот кристален кефир, дали мислите дека го оштетив и можам ли истата култура сега да ја измијам и ставам со вода? Исто ако има некој кој знае од каде да си порачам култура за млечен кефир
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Ако е воден кефир, само убаво изплакни го со ладна вода, и потоа стави го во соодветна средина: незагреана вода, шеќер, +состојки по желба (свежо или сушено овошје, итн).

За млечен кефир пријави се овде:
http://forum.kajgana.com/threads/Кефир.66444/
Само да знаеш моментално има многу пријавени за маја, и не можам да постигнам да им дадам на сите што бараат (барем не без озбилно чекање). Мајата секако расте количински, и по некое време треба да се одстрани... а нема подобра намена за вишокот освен да подариш на некој на кој му треба. Штета што луѓето не ја следат таа тема одвреме навреме откако ќе добијат маја (култура) за кефир, пошто нели ако никој не подарува маја тогаш ни тие немало да добија од некој.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
На која температура го чувате?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Собна. Ако е добро за тебе, добро е и за него. Пониска температура = поспора ферментација, и обратно.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
25-27 ми е дома цело време, мислев да не е многу иако еве веќе цела недела е супер.

Ама паника дека животинче чувам, па сакам да му е убаво. :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Тоа е бајачки топло, ама во границите на поднесување. Така вајаги бурна е ферментацијата, можни се појави на „чудни“ вкусови, повеќе алкохолен состав, итн... Можеби е подобро да го ставиш не некое понезагревано место, кујна? ходник? 20с до 24с е идеално.
Важно е и да е на темно, и никако на директна дневна светлина (посебно не на сонце).
 
Член од
10 август 2015
Мислења
105
Поени од реакции
14
Темава ја имаше создадено и пред тоа, но не е активна неколку години затоа решив да создадам нова. Има големи придобивки од водениот кефир и би сакал да знам каде можам да го најдам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom