The world gone mad

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
poslednite denovi pagam u depresii.valjda radi toa sto tek pocnav da stanuvam svesna deka svetot stvarno poludel.na drugari se trudis da dades sve od sebe za niv...posle nekoe vreme gi izdavaat site tvoi tajni i so prekrasna cinicna nasmevka go vrtat svetot preotiv tebe...a ti sam.ok.neka im e.sega gi ispravuvas greskite so si gi pravel i pak ti stojat na pat...ni da mrdnes ni da prdnes.te ogovaraat na sekoj cekor,napravi eden cekor i zad grb go slusas glasot na takanarecenite drugarki kako i se potsmevaat na tvojata novca kosula...zosto...zosto ne mozat da imaat ista takva ili nemaat dovolno hrabrost da ja oblecat ili?kade im e tuka ona coveckoto ona elementarnoto,kade e tuka drugarstvoto,ona na sto ne ucea u gradinka,kade e sega tuka toa domasno vospituvanje kade e covecnosta lugeto se pretvaraat vo zverovi...ne mi se veruva vo kakva provincija propagam sekoj den i kakvi plitki mozoci sum osudena da slusam...no sepak ne se zalam...znam deka svetot e lud.a ako nee dovolno sega ke stane...vo ovaa era na tehnologii i masini koi ne odtuguvaat edni od drugi.sega koga vrednostite se na nulta nivo,sega koga materijalnoto e edinstvenata prizma niz koja go gledaat i procenuvaat covekkot.sega koga imam samo 18 godini a se osekam kako iznemostena strica...bedni sme...prebedni...ne znam so koe lice pravime planovi za idninata,so koja hrabrost...idninata nie katastrofa.retki se onie koi ne se pretopuvaat vo masata,tolku retki sto se nemokni i da vlijaat na bilo koj nacin za da promenat nesto.pa sto ke im vredi na golemite lufge da zastanat sproti vetarot ako ustvari nisto ne napravile...idejata temata ostanale za pottik za spomen za reper...za nisto drugo...se poloso i polso i poloso....:zid: :zid: :zid:
Се согласувам. Никој не е совршен но зошто да не се обиде секоја индивидуа да гледа на работите малку подалеку, малку подлабоко? Зашто луѓето да се понашаат ко овци у стадо и да не можат да кажат свој став, да поткренат движење, секој да се обиде да го направи светот подобро место за живеење? Заебете егоизам, љубомора, оговарање, препотентност, опседнатост со материјалното...
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
Светот ниту некогаш бил луд или пекол или шо ти ја знам...
Светот од секогаш си бил и ќе биде прекрасен...
Е сеа, луѓето што ја имаат привилегијата да шетаат по него со толкава глупост на своите рамења и да генерираат привид на сеопшто лудило...
Њааааа, not my cup of tea... :pipi:
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
слушнете ја песната од luis armstrong "what a wonderful world' доста со мрчење. каков е таков, битно е да се живее. Чим имате интернет и време да пишувате на форумов, светов ви е убав, има луѓе што имаат мнг помалку од вас па не се жалат ко пола од форумџииве
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Зависно од променливото расположение ми, го гледам и светот. Грд ми го прават продавањето на душата за малку материјално, лажна слава, изумирање на вистинскиот критериум како мерило за квалитетот, нехуманоста, нечесноста, неразмислувањето(овчарството, т.е. водењето на покорното стадо по овчарот) НО НЕСЛОГАТА НАЈВЕЌЕ! Позитивен ми го прават пријателите, љубовта, помагањето, просперитетот и семејството. Врз гледањето на светот ми влијае и времето. Ме нервира тоа што квалитетот во нашата држава мора да се мачи, а шундот е консумиран без селективност... Ова на поле на медиуми, литература, работни позиции, успешност во училиште... Барем во моето досегашно искуство...:smir:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Светов бил луд, или нормален, подеднакво од неговото создавање, односно од моментот кога малите суштества со т.н свест почнале да битисуваат во него.

Човековите демони како желба за моќ и крв, и човековите блаженства како нагонот да љубиш и твориш, отсекогаш биле тука, а најверојатно ќе останат тука и до евентуалниот крај.
Се менува само начинот на кој ги искажуваме, и степенот до кој општеството ги прифаќа.

Едно е злото, едно е доброто и еден е човекот. Промените ги нема, а толку време дошло и заминало.

И што повеќе научиш да ги прифаќаш, било човечките слабости или доблести, тоа полесно ќе битисуваш во овој свет, кој не е ни луд, ни нормален, туку едноставно е, постои.
 
M

marsovka

Гостин
Kои сме ние да кажеме што е нормално,а што не е ?

Порано имало педофилија и тоа било општо прифатена работа(грција во античкиот период)
Имало храмска проституција,имало жртвување деца ,имало све и свашта и тоа некогаш било општествено прифатено.

Работи кои сеа се за нас нормални за некои народи или луѓе од некои други времиња не се.

Светот не полудува само менува,светот не станува попеколен само нас така ни се чини поради неможноста да се адаптираме или поради тоа што од наша гледна точка ни се влошил статусот или живеењето.

Се е релативно ,ако нешто за нас е лошо,за други е добро и обратно.
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Се е релативно ,ако нешто за нас е лошо,за други е добро и обратно.
Zakackata na ovaa teorija e bas vo toa sto ama se e relativno.
Taka da, ona sto od 3 ili poveke milijardi luge ne cini, znaci deka ednostavno ne cini.

A svetov se poveke i poveke zema oblik na zaeban crtan film od tipot na Brzata Ptica Itrica.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Zakackata na ovaa teorija e bas vo toa sto ama se e relativno.
Taka da, ona sto od 3 ili poveke milijardi luge ne cini, znaci deka ednostavno ne cini.

A svetov se poveke i poveke zema oblik na zaeban crtan film od tipot na Brzata Ptica Itrica.
А кое или кој е мерилото што ќе ги одреди "лошите" нешта?
Лично не сум наклонета кон морален или било каков друг релтивизам, но понекогаш е скоро невозможно да одредиш и разграничиш цврсто што чини, а што не чини, без притоа да направиш некои груби превиди или да етикетираш неосновано. Сепак, генерализирањето носи таква оспасност.

Околу второто...Врз која "референтна вредност", односно врз кои вредности се потпираш и ги земаш ко мерило, кога тврдиш дека денешниов свет завзема облик на заебан цртан филм?
Кое време било помалку заебано?
И што е толку различно сега?
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Kolku i da si vo pravo, greska si. :)

Samiot covek e toj sto gi odreduva nestata kako losi i dobri. Toa e najpreciznoto merilo.
Sega, relativiranjeto na nestata e mnogu zaebana stvar oti od sekoja gledna tocka moze da se iznajde drugo resenie ili izgovor.

Vtoro, se e pozaebano sega. Sekoj covek, ama bukvalno sekoj moze da si dozvoli da izleta od granicite. Dali ednas ili poveke pati, nema vrska.
Razlicnoto sega ne bi znael da go opisam.
Ama mozam da zboram za poslednite 20 godini. A nestata navistina se smenile. Relativno kazano.:)
 
M

marsovka

Гостин
Zakackata na ovaa teorija e bas vo toa sto ama se e relativno.
Taka da, ona sto od 3 ili poveke milijardi luge ne cini, znaci deka ednostavno ne cini.

A svetov se poveke i poveke zema oblik na zaeban crtan film od tipot na Brzata Ptica Itrica.
а пред тоа немало колење,бесење,сиромаштија,промискуитет?

И тогаш имало само што немале медиуми и не живееле толку долго за да проценат...пред тоа имало чуми и епидемии,и пред тоа имало сериски убијци. само немало форензичари и технологија да се открива криминалот.

И тогаш имало сиромаштија,и глад поголем од сега владеел.
Нас ни се чини поради тоа што за разлика од порано сме биле задоволни ако имаме една кошула и панталони,полн стомак и покрив на главата.

А сега мора да имаме скапа кола,кога искачаме мора да пиеме скапи пиачки,мора да имаме дечковци/девојки манекени,куќа 500 квадрата на водно,најнова техника у домот

Едноставно перцепцијата за нештата ни е изменета од медиумите кои не бомбардираат со лажни вредности и мерила кои со сила ни ги наметнувааат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom