The Witcher

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.856
Поени од реакции
7.434
Како немаш, кога очекуваш да е иста со книгите, иако никој никогаш не го гарантирал тоа?
Немав никакво очекување и пред првата и пред втората сезона.
Не му е ни првпат ни последен пат на Нетфликс да уништи серија или филм.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.549
Поени од реакции
21.342
Мене не ми е сфатливо само како кога било која книга ќе се екранизира, сите очекуваат екранизацијата да биде идентична со книгата. И после се жалат дека не чинело нештото зашто не било исто со оригиналот. Тоа не е до серијата, guys, туку до вашите очекувања. Изворниот материјал треба да е секогаш само инспирација. Неговиот автор не го создава новото дело, тоа си има сопствен автор. А верувам дека не постои автор во било кој креативен процес кој сака само да копи-пејстира без да внесе нешто свое, ново. This said, The Witcher е одлична серија!
Серијата Вичер и книгите Вичер се толку различни што не станува збор за инспирација туку за сосема нов свет во кој случајно некои луѓе имаат исти имиња.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.006
Поени од реакции
34.559
ОК, очигледно не се разбираме. Од сега па натаму никакви книги не смеат да бидат спомнати ни за споредба, ни на никој начин поврзани со серијата. Сметајте ко да не постојат и ко да е ова серија направена по оригинално сценарио. Ако сакате да дискутирате за книгите, отворете си тема во Уметност, литература, јазик. Секое спомнување на книгите тука ќе биде избришано и може да донесе дополнителни казнени поени.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.373
Поени од реакции
28.451
ОК, очигледно не се разбираме. Од сега па натаму никакви книги не смеат да бидат спомнати ни за споредба, ни на никој начин поврзани со серијата. Сметајте ко да не постојат и ко да е ова серија направена по оригинално сценарио. Ако сакате да дискутирате за книгите, отворете си тема во Уметност, литература, јазик. Секое спомнување на книгите тука ќе биде избришано и може да донесе дополнителни казнени поени.
Ne mislis deka ova e premnogu... glupo Zlate?

Toa drzi voda edino ako deloto e parodija.
Sto, realno, moze da se sfati so ekranizacijata na witcher.

Istiot muabet so GOT, pak se povtoruva.
Ako e po knigite, i ako e utnata utnata e.

Lugeto imaat pravo da kritikuvaat.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.128
Поени од реакции
15.962
Moze ne se za kazneni poeni, no go unistuvaat muabetot celo vreme, use od prva sezona.

Ni igra ni kniga znam, pa zatoa I bas ne me zanima kako serijata se razlikuvala od knigata I kako ja zafrknale. Zaso ednostavno e nebitno za mene, gledam toa so go pustaat vo tie 8 epizodi.

Vtora sezona bese poslaba I ke vidime ponatamu kako ke tera, no go baziram mislenjeto na serijata, ne na drug materijal, so mislam deka e fer.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.373
Поени од реакции
28.451
Okej, na nekoi im se dopaga bez razlika dali e bazirana na knigata.
I na Stephen King ne mu se dopaga Shining, i si komentira covekot.


Kazneni poeni, banovi ako se spomnela knigata na koja e bazirana i samata serija e ludo.
Chill malce.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.856
Поени од реакции
7.434
И да ги тргнам книгите еве не ги спомнувам ја направија серијата пуна со плот холс. Дијалозите како да се пишувани од сељак полни се со пцовки некои немаат ни смисла.
Единствената позитивна работа што ја гледам во серијата се тепачките кои најмалку ми значат.
И уште секоја сезона и опаѓа квалитетот не ми е чудно да ја откаже нетфликс.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.128
Поени од реакции
15.962
Za dijalozite se soglasuvam, mnogu amaterski vtorava sezona. Nemase ist vibe ko prvata sezona, duri I samite likovi bea ko porazlicni.
Ke vidime dali ke smenat na podobro vo toj del, vizuelnoto e odlicno inaku.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.549
Поени од реакции
21.342
И да ги тргнам книгите еве не ги спомнувам ја направија серијата пуна со плот холс. Дијалозите како да се пишувани од сељак полни се со пцовки некои немаат ни смисла.
Единствената позитивна работа што ја гледам во серијата се тепачките кои најмалку ми значат.
Можеби е ситница, но мене многу ми пречеше што пцуеја цело време, на Јен секој втор збор и беше fuck/fucking. Ептен вулгарно па и некреативно ми дојде.

И уште секоја сезона и опаѓа квалитетот не ми е чудно да ја откаже нетфликс.
Додека прави профит ќе тера.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.330
ОК, очигледно не се разбираме. Од сега па натаму никакви книги не смеат да бидат спомнати ни за споредба, ни на никој начин поврзани со серијата. Сметајте ко да не постојат и ко да е ова серија направена по оригинално сценарио. Ако сакате да дискутирате за книгите, отворете си тема во Уметност, литература, јазик. Секое спомнување на книгите тука ќе биде избришано и може да донесе дополнителни казнени поени.
Прифаќам само ако исто така се бришат и казнуваат членови што мантраат "Па не ја гледај ако не ти се свиѓа" :noze:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.006
Поени од реакции
34.559
Ne mislis deka ova e premnogu... glupo Zlate?

Toa drzi voda edino ako deloto e parodija.
Sto, realno, moze da se sfati so ekranizacijata na witcher.

Istiot muabet so GOT, pak se povtoruva.
Ako e po knigite, i ako e utnata utnata e.

Lugeto imaat pravo da kritikuvaat.
Ама тоа не е дискусија за серијата, туку за книгите. "Ова е глупаво, требаше да биде вака затоа што во книгите е така" е тотално муабет за книгите, а не за серијата. Доколку има конструктивна критика за серијата, па макар и да е целосно исплукана во неа, тогаш ОК, никој ништо нема да рече, но цело време да се вергла во празно врз призмата на книгите е исто како да даваш позитивна критика за книгите, за што има посебен подфорум во кој може да се отвори посебна тема. Тука истото е офтопик. И јас сум коментирал, сум правел паралели помеѓу книга и серија или филм, ама никогаш не сум ја прераскажал книгата само за да доловам дека филмот не чини. Тоа е муабетот, и не, воопшто не е глупаво.

Kazneni poeni, banovi ako se spomnela knigata na koja e bazirana i samata serija e ludo.
Не спомнав казнени и банови, реков дека ќе ги бришам мислењата. Казнени, секако, доколку некој упорно продолжува по негово, иако му е кажано да престане. Впрочем, и јас сум "познат" по казнените, откако сум модератор на Филм и ТВ, во подфорумите Филм и Серии имам дадено само еднаш казнени поени на човек кој очигледно тролаше. (За Телевизии и емисии не зборувам, таму е сосема друга приказна и не се споредува)
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.373
Поени од реакции
28.451
"Ова е глупаво, требаше да биде вака затоа што во книгите е така" е тотално муабет за книгите, а не за серијата.
Naprotiv, komentar e za serijata, filmot, teatarska pretstava sho sakas.

Franshizi kako LOTR, GOT, Witcher, Harry Potter, Hunger Games, Twilight, pred se se potpiraat na TIE kniga fanovi kako prvi poddrzuvaci, pa potoa na posirokata javnost.
Sega, moze nekoj i pokraj toa sho ja procital knigata da ja saka Witcher, ili bilo koja od drugine, na nekoj ne.
Sporedbata kniga-film e nesto neizbezno.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom