The Marvelous Mrs. Maisel

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.507
Поени од реакции
32.900
1678311143003.png

The Marvelous Mrs. Maisel е американска драма-комедија креирана од Ејми Шерман Паладино за Amazon Prime. Премиерата ја има во март 2017. Дејството е сместено во 50-тите и 60-тите години на минатиот век во Њујорк каде Миријам „Миџ“ Мејсел (Рејчел Броснахан), домаќинка со еврејско потекло открива дека има неверојатен талент за stand-up комедија и одлучува да изгради кариера во тоа. Другите улоги ги глумат Алекс Борстајн, Мајкл Зеген, Марин Хинкл, Кевин Полак, Керолин Арон, Џејн Линч и Лук Кирби. До сега има 4 сезони од по 8-10 епизоди, секоја по 50+ минути долга, а Amazon Prime ја обнови и за петта и воедно последна сезона која својата премиера треба да ја има во април 2023.

The Marvelous Mrs. Maisel е една од најнаградуваните серии во последниве десетина години: има освоено Златен Глобус за најдобра ТВ серија - комедија и мјузикл за 2017, ЕМИ за најдобра комедија во 2018, Рејчел Броснахан освои ЕМИ за најдобра актерка во комедија во 2018 и два последователни Златни Глобуси за најдобра актерка во ТВ серија - комедија и мјузикл за 2018 и 2019. Вкупно има освоено 3 Глобуси од 7 номинации и има заработено вкупно 57 номинации за ЕМИ и освоено дури 20 ЕМИ награди!

Серијата била инспирирана од детството на Ејми Шерман Паладино, која растела во Њујорк во 60-тите додека татко и бил успешен stand-up комичар, а самата била сведок и се восхитувала на првите жени stand-up комичарки како Џоан Риверс и Тоти Филдс. Снимањето започнало во септември 2016 на Менхетн, а премиерата на пилотот - во март 2017. Целата серија е одлично прифатена од критиката и има одлични оценки на IMDB и Rotten Tomatoes.

Сметам дека последните години се занемарени многу интересни серии на форумов, од кои дел заслужуваат барем да имаат сопствена тема. Не знам колкумина од тука ја гледале или ја гледаат серијава, па бујрум, ве очекувам со коментари. За останатите кои сакаат ваков тип на серии - најискрено препорачувам! Верувам ќе уживате:

tumblr_p2cu64BKwC1qknx22o2_400.gif
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.460
Поени од реакции
33.516
Jas prv pat slusnav za serijata ovoj mesec :confused:

Momentalno ja gledam vtora sezona i ne mozam da opisam kolku taman mi dojde.

Prvo e fucking gorgeus, emily in paris e kako kineska kopija od ova, kakvi kostumi, set designs, kakov styling covece… milina za oci pokraj Rachel koja e iskreno bae.

Vtoro doma obozavame stand ups… nema sto ne izgledav od taa scena, mnogu rewatches isto taka, godinava bev i vo zivo na chappel, rock, gervais… duri sum gledal i maska verzija od ovaa serija - Crashing, na HBO

Treto dramata znae da e on point, zamenuva onie site bozi sto cesto mi gi pustaat kako emily in paris, love islands itn - da, dobro zamenuva i pokriva vakvi no znae da dopre i pipavi temi, da gi odraboti vistinski i da poentira samouvereno a tie highs se koga serijata dominira i vredelo se izmegu sto nekogas znae da bide ala zikina dinastija.

Fala ti Zlate! :love:

Stamp of approval
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.507
Поени од реакции
32.900
Мене втора сезона дури и појака и посмешна од првата ми е. Не знам дали се поврзав повеќе со ликовите па затоа, или можеби навистина има повеќе комични елементи. Како и да е, вистинско уживање ми е серијава.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.507
Поени од реакции
32.900
S03E01 22:20-25:24 Преубав пример за тоа колку комплициран е женскиот ум! :pos:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.460
Поени од реакции
33.516
S03E01 22:20-25:24 Преубав пример за тоа колку комплициран е женскиот ум! :pos:
You dont like my dishwasher anymore?
I am not a dishwasher repairman!

:pos: :pos:

Pre bi rekol ocekuvan odosto kompliciran! :icon_lol:


Мене втора сезона дури и појака и посмешна од првата ми е. Не знам дали се поврзав повеќе со ликовите па затоа, или можеби навистина има повеќе комични елементи. Како и да е, вистинско уживање ми е серијава.
Hmm, ne znam za ova. Prva mi bese mnogu poveke smesna, vtora udrija sigurno i na dramata ama pa im se posreki, bas dobro iskompliciraa sve. Edino posmesno u vtora mi e Abe, likot me iritirase cela prva sezona no negovoto teatralno glumenje u vtora mi e vrv vrv vrv!

Ja pocnav treta sezona dve tri eps, cant wait! Mi fali poveke stand up ponekogas no i naokolu imase nekoi dobri kako he got a dick so big it was going by Richard ili dick so big that when the guy cheated on me but still wasnt the bigger dick ili taka nekako, poveke bea in a row, repetirani

Искрено, многу добри цицки.
Seuste me progonuvaat.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.507
Поени од реакции
32.900
Ja pocnav treta sezona dve tri eps, cant wait!
Јас сум до 7 епизода од трета сезона - има повеќе стенд ап, ама и нов иритантен лик и плус многу woke. До сега мене 2 > 1>>> 3
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.114
Поени од реакции
15.905
Топ што ви се допаѓа серијата, јас ја немам гледано 4та сезона уште, ќе ја спојам со последнава 5та заедно сега кога ќе излезе.

Не е типична комедија ко што пишав во општи кога ја фалев, драмата си е тука, ама квалитетно смешна серија е. И не е баш лајт за пратење, мене ми е заморна малце, Рејчел е многу брза на зборување, се е набрзина некако, ама вреди за вниманието.

Впечатокот досега иако ми е во топ серии - трета сезона беше полоша од квалитет од другите, се надевам дека со четврта ја оправиле малце. Втората беше најдобра сезона дефинитивно, иако и првата зацементира квалитетна серија.

Најсмешен лик ми е Ејб. Го обожавам човекот, врв, најврв ми е. :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.507
Поени од реакции
32.900
Впечатокот досега иако ми е во топ серии - трета сезона беше полоша од квалитет од другите, се надевам дека со четврта ја оправиле малце. Втората беше најдобра сезона дефинитивно, иако и првата зацементира квалитетна серија.
Потполно се согласувам! Третата беше најлоша сезона, но по 3 епизоди од четвртата мислам дека таа ќе победи во натпреварот за најлоши.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.114
Поени од реакции
15.905
Потполно се согласувам! Третата беше најлоша сезона, но по 3 епизоди од четвртата мислам дека таа ќе победи во натпреварот за најлоши.
Од трета сезона имаше една многу добра сцена, со нејзе и Лени, тие двајца имаат одлична хемија. Другото вака ми беше просек, што може не е лошо, ама серијата дотогаш не ми одеше заедно со просек.

Затоа и не брзав да ја гледам четврта, се надевав дека нема да ја упропастат уште. Ќе ја догледам каква и да е, ама ме нервира кога зезнуваат со квалитет на нешто стварно пријатно за гледање од секаков аспект. Хумор, дијалог, визуелно, глума - се ми беше топ.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.507
Поени од реакции
32.900
Од трета сезона имаше една многу добра сцена, со нејзе и Лени, тие двајца имаат одлична хемија. Другото вака ми беше просек, што може не е лошо, ама серијата дотогаш не ми одеше заедно со просек.

Затоа и не брзав да ја гледам четврта, се надевав дека нема да ја упропастат уште. Ќе ја догледам каква и да е, ама ме нервира кога зезнуваат со квалитет на нешто стварно пријатно за гледање од секаков аспект. Хумор, дијалог, визуелно, глума - се ми беше топ.
Имаше една цела филер епизода, зашто актерот кој го глумеше тој пријателот и цимер на Сузи од Gaslight починал, па го убиваат и ликот. Епизодата е цмиздрење од почеток до крај, ко да гледаш Six Feet Under, а не комедија. Јас разбирам дека е tribute за актерот, и го почитувам тоа, ама можеле да најдат начин да го направат барем интересно да биде.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.460
Поени од реакции
33.516
Имаше една цела филер епизода, зашто актерот кој го глумеше тој пријателот и цимер на Сузи од Gaslight починал, па го убиваат и ликот. Епизодата е цмиздрење од почеток до крај, ко да гледаш Six Feet Under, а не комедија. Јас разбирам дека е tribute за актерот, и го почитувам тоа, ама можеле да најдат начин да го направат барем интересно да биде.
Bas na ovaa zaspav vcera, se mislev zaso vaka go kiknale od serijata, ne znaev deka pocinal.

Da, voglavno treta pocna silno no overall bese najlosa. Mene mi se 1 > 2 > 3 za sega ama sakam da sum optimist i da mislam deka 4 iako pocna slabo, ke zavrsi with a bang! 5ta e posledna ako ne se lazam?

Ova krajot so Shy Baldwing epten ja izvadi Rachel od kolosek ama barem se pronajde, najsmesna e koga e pod pritisok. ;)

И не е баш лајт за пратење, мене ми е заморна малце, Рејчел е многу брза на зборување, се е набрзина некако, ама вреди за вниманието.

Најсмешен лик ми е Ејб. Го обожавам човекот, врв, најврв ми е. :D
Da, Rachel cesto vlaga u rant baska dosta cesto kako vo sunny in philly site zborat istovremeno koga se karaat, pogotovo koga e na Moishe zena mu u kadar, haos! I ne sekogas rewarding hahah. No da, nekogas od epizoda ili dve sum overwhelmed pogotovo od Rachel, znae da bide ko raper u najnormalna komunikacija i posle gasenje tv uste slusham ringing radi nea. :D

A Abe osven sto e vrv i dobro go razvivaat, odlicen lik.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.507
Поени од реакции
32.900
A Abe osven sto e vrv i dobro go razvivaat, odlicen lik.
Ејб е се подобар и подобар од сезона во сезона. Како сум се смеел во четврта сезона кога дознава дека жена му пред него одела со неговиот најдобар пријател! :pos:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.507
Поени од реакции
32.900
Zelda (to Lenny): I need your pants!
Lenny: I need them more!

:pos: :pos: :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom