The Lord of the Rings: The Rings of Power

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.271
Поени од реакции
18.096
The streaming service on Monday announced it is bringing J.R.R. Tolkien's fantasy epic to television, with a multiple season commitment.

The television series will take place before the 2001 feature film "The Fellowship of the Ring," which kicked off the trilogy directed by Peter Jackson.

Amazon said in a release the deal includes potential for spin-off series as well.
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Не гледам причина, оригиналните филмови веќе се осеќаа како да си изгледал цела сезона серија наеднаш :D.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Не така арна замисла, иако лакомоста е за поздравување. После трилогијата филмови, а посебно после хобитската тројка, материјалот е исцрпен (освен ако не е во прашање нешто од Силмарилион, што овде не е случај. Тогаш би била друга приказната :) ), а не е поминато долго време. Јас не сум преголем фан на LOTR филмовите но факт е дека се работи за филмишта, барем што се однесува до сценографија, костимографија, визуелни ефекти итн. Серија тоа не може да го натфрли, мора сезона да има поголем буџет од РМ, што не е исплатливо.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.112
Поени од реакции
34.906
Не така арна замисла, иако лакомоста е за поздравување. После трилогијата филмови, а посебно после хобитската тројка, материјалот е исцрпен (освен ако не е во прашање нешто од Силмарилион, што овде не е случај. Тогаш би била друга приказната :) ), а не е поминато долго време. Јас не сум преголем фан на LOTR филмовите но факт е дека се работи за филмишта, барем што се однесува до сценографија, костимографија, визуелни ефекти итн. Серија тоа не може да го натфрли, мора сезона да има поголем буџет од РМ, што не е исплатливо.
Па не би рекол дека не се вложуваат пари и во сериите. По Game of Thrones и тоа драстично се смени. Сега, секако дека нема серијата по епизода да има поголем буџет од 290-те милиони долари на LOTR, но сметам дека и со 10 милиони по епизода (од прилика тоа е буџетот на GoT) би се продуцирало нешто навистина добро. А конкретно за LOTR серијава, се шпекулира дека Амазон издвоила 1,3 милијарди долари за 5 планирани сезони, или 260 милиони долари по сезона, или ако има сезоната 10 епизоди како што најчесто е обичај, по 26 милиони долари по епизода, што е WOOOOW. Само за споредба, големите streaming сервиси во Америка почнаа да вложуваат уште поголеми средства и од GoT. The Crown на Нетфликс, што до сега е најскапата серија во историјата имаше буџет од 170 милиони долари по сезона, односно 16 по епизода (!!!), мјузиклот Get Down, исто на Нетфликс, има по 11 милиони долари буџет по епизода, GoT, Rome, Band of Broders на HBO, и Sense8, House of Cards и Marco Polo на Нетфликс исто имаат филмски буџети. Не знам за вас, јас очекувам многу од проектов.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Види, факт е дека во последниве години многу нешта се сменети кога станува збор за сериите и тоа на подобро. И пари и актери од филмовите се префрлија во сериите. Но лично сметам дека LOTR како франшиза е доста исцрпена за да се преповторува толку брзо како серија, бидејќи со помал или поголем интезитет е постојано присутна (двете трилогии, повеќе игри и сл.). На пример, приказните од Силмарилион се нечепнати и веројатно би било добро (а и успешно во финансиска смисла) нешто од нив да се екранизира. Извесна замореност сепак се чувствува. Јас секако ќе ги изгледам, иако искрено немам очекувања како твоите. Дај боже да грешам :) на крајот на краиштата, се работи за субјективен став :)

Е сега, LOTR, како и GOT се вбројува во ист жанр, но GOT сепак е нешто поскромен во однос на средствата кои се потребни за да биде привлечен за гледање, Во LOTR има многу повеќе фантазија и нејзиното преточување бара многу повеќе финансии. Неизбежно е нешто да се крати, ако не во ефекти и графика, тогаш во актерска екипа и сл.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.112
Поени од реакции
34.906
Види, факт е дека во последниве години многу нешта се сменети кога станува збор за сериите и тоа на подобро. И пари и актери од филмовите се префрлија во сериите. Но лично сметам дека LOTR како франшиза е доста исцрпена за да се преповторува толку брзо како серија, бидејќи со помал или поголем интезитет е постојано присутна (двете трилогии, повеќе игри и сл.). На пример, приказните од Силмарилион се нечепнати и веројатно би било добро (а и успешно во финансиска смисла) нешто од нив да се екранизира. Извесна замореност сепак се чувствува. Јас секако ќе ги изгледам, иако искрено немам очекувања како твоите. Дај боже да грешам :) на крајот на краиштата, се работи за субјективен став :)

Е сега, LOTR, како и GOT се вбројува во ист жанр, но GOT сепак е нешто поскромен во однос на средствата кои се потребни за да биде привлечен за гледање, Во LOTR има многу повеќе фантазија и нејзиното преточување бара многу повеќе финансии. Неизбежно е нешто да се крати, ако не во ефекти и графика, тогаш во актерска екипа и сл.
Јас колку што разбрав, нема да биде remake туку prequel на LOTR, значи или ќе биде адаптиран некој друг материјал, или ќе има оригинално сценарио. Дејството ќе биде пред случувањата во The Fellowship of the Ring.

А за парите, не верувам дека би се кратело нешто. Реков, GoT имаше 10 милиони по епизода буџет, оваа ќе има 26 милиони по епизода (најверојатно), т.е. два и пол пати повеќе од GoT.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Во серијата ќе бидат опфатени делови од книгите кои трите филма на Џексон не ги прикажаа. Имајќи во предвид дека книгите на Толкиен се далеку поголеми и поопширни од оние на Џорџ Р.Р Мартин за ГоТ, може да очекуваме серијата без проблем да има најмалку 10 сезони ако се биде на врвно ниво изработено. Јас искрено мислам дека се ќе биде одлично, и ќе ми дојде баш убаво како замена за ГоТ кога ќе заврши после 8 сезона и додека да почне другиот дел.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.454
Поени од реакции
5.476
Во серијата ќе бидат опфатени делови од книгите кои трите филма на Џексон не ги прикажаа. Имајќи во предвид дека книгите на Толкиен се далеку поголеми и поопширни од оние на Џорџ Р.Р Мартин за ГоТ, може да очекуваме серијата без проблем да има најмалку 10 сезони ако се биде на врвно ниво изработено. Јас искрено мислам дека се ќе биде одлично, и ќе ми дојде баш убаво како замена за ГоТ кога ќе заврши после 8 сезона и додека да почне другиот дел.
Да но нема толку големи настани во периодот помеѓу Хобитот и ЛОТР за 10 сезони. Во филмовите се кратени многу ликови од книгите, најдобро би било да прават за Исилдур и тоа доба.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Да но нема толку големи настани во периодот помеѓу Хобитот и ЛОТР за 10 сезони. Во филмовите се кратени многу ликови од книгите, најдобро би било да прават за Исилдур и тоа доба.
Колку што прочитав низ интернет, нема да биде за периодот помеѓу Хобит и ЛОТР туку ќе опфатат многу настани и ликови кои беа кратени од филмовите.Главниот фокус ќе биде на Фродо.

Amazon has announced that it has acquired the TV rights for the book series, with a multi-season commitment. But the twist is that this will apparently be a prequel to The Lord of the Rings, rather than the story audiences already know so well.
In the statement announcing the news, the company clarifies that the new show will “explore new storylines preceding J.R.R. Tolkien’s The Fellowship of the Ring,” with a potential spinoff series also included as part of the deal. That means Amazon is going to be making a prequel to the classic tale of Frodo Baggins, offering Amazon plenty of leeway to create its own characters and take on the world.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.046
Поени од реакции
36.476
Колкав временски период е Силмалирион пред Фродо и компанијата? Баш би сакал да има нешто за Исилдур и првата борба против Саурон.
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.043
Поени од реакции
6.711
Колкав временски период е Силмалирион пред Фродо и компанијата? Баш би сакал да има нешто за Исилдур и првата борба против Саурон.
Прочитав дека ќе имало и нешто повеќе за Саурон.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.454
Поени од реакции
5.476
Endless Universe е ЛОТР. Не се лажете дека приказната била исцрпена или нема материјал :D
Да ама нема многу настани поврзано со Фродо пред да тргни на патувањето. Том Бомбадил е скратен во филмовите но Фродо него го запозава од кога ќе тргни со прстенот.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.443
Поени од реакции
42.634
Edna rabota e sigurna u serijava, ke ima crn hobit, ke ima gej hobit, i ke ima zena hobit u glavna uloga so minimum 3 epizodi posveteni samo na nea ala kejtcentricnite od Lost.
Inace, serija so ubedlivo najgolem budzet ever ke bide, ima potencijal ova da go pokrie otsustvoto na GOT, mada oni so spinofi ke pocnat ali seedno, preku nokj mozat da bidat zaseneti zasto LOTR ima ogromna fan baza, a ako serijava bide dobro skockana, analogno na parite koi ke bidat investirani u istata i ako bide iskoristen maksimalno potencijalot na ovoj univerzum, serijava moze da bide od epski karakter, nesto za koe se nadevam deka ke bide slucaj.

Sekako se ceka ko cigan blokiran soobrakaj na raskrsnicata kaj soborna.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom