Te сакам?

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
До сега 1 ама не жалам што го кажувам ни тронка не ми е тешко зашто тоа што го чуствувам јавно го искажувам
 

Marata

kinky
Член од
9 мај 2006
Мислења
473
Поени од реакции
3
Па многу тешко се решавам да кажам те сакам, дури и кога сум 100% сигурна во тоа. Многу ме нервираат луѓе кои по 2 недели у врска почнуваат да викаат те сакам, абе ајде...
 
Член од
5 јуни 2006
Мислења
16
Поени од реакции
0
Abe ne zaebavajte,TE SAKAM e nesto sto nemozes tek taka da go kazes,mora nekoj stvarno da go sakas za da mu kazes takvo nesto,e sega jebiga,ima razni slucai koga se kazue te sakam,a ako curata paga na takvo nesto tesko nea!:)
 

Нате

УџУџУ
Член од
7 јуни 2006
Мислења
159
Поени од реакции
0
smizlicka напиша:
pa normalno,ako poise se otvoris pred licnosta toa ke go zloupotrebi kako sto kaza FortunE :P
Аман луѓе а сте пробале да не му дзволувате на партнерот да го злоупотребува тоа . Тоа се добива со попуштање а не со еден збор Те сакам .
 

+BaltaZaR+

The DeviL Ÿф±
Член од
7 јуни 2006
Мислења
72
Поени од реакции
1
Тие 2 збора не се кажуваат како од ракав испаднати зашо гадно ќе го наебеш (Своелично искуство)
Треба навистина да го ЧУСТВУВАШ тоа па после да размислиш дали треба да го кажеш и да најдеш пригоден момент за да го кажеш тоа!!!
 

Нате

УџУџУ
Член од
7 јуни 2006
Мислења
159
Поени од реакции
0
+BaltaZaR+ напиша:
Треба навистина да го ЧУСТВУВАШ тоа па после да размислиш дали треба да го кажеш и да најдеш пригоден момент за да го кажеш тоа!!!
Па незнам како може некој да го каже ако не го чувствува? Нормално , пред било што да кажеш треба да размислиш , а ако стварно го мислиш тоа мислам дека нема зошто да наебеш!
 
Член од
9 јуни 2006
Мислења
13
Поени од реакции
0
voopsto ne e tesko da kazesh Te SAKAM toa go moze sekoj- no dali go mislish toa navistina e toa e drugo?
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Љубовта и стравот

Jagodce, немој да се лутиш, ама малку ќе ти ги превртам зборовите. Бидејќи има еден друг аспект кој што треба да се разгледа во целата "те сакам" убавина.

Jagotka напиша:
voopsto ne e tesko da kazesh Te SAKAM toa go moze sekoj- no dali go mislish toa navistina, e toa e drugo?
voopsto ne e tesko da cuesh Te SAKAM toa go moze sekoj- no dali ke si dozvolish da veruvash vo toa navistina, e toa e drugo.



Луѓето не си дозволуваат себеси да бидат сакани. Тие живеат во својата тага, болка, мачнина, мрак. Немаат храброст да бидат среќни. Знате зошто? Бидејќи се плашат.

Логично е, размислете.
Замислете го моментот кога се раѓаме, кога од мајчината утроба, каде сме сигурни и заштитени, не' извлекуваат во овој ладен свет, полн странци и раздвиженост. Што ни' се случува прво? Не' мерат/премеруваат, не' префрлаат од раце в раце, и најлошото, не' плескаат по газето за да заплачеме. Тукушто сме се родиле, а тие не' тепаат. Можете ли барем малку да замислите како ни' било во тој момент? Сигурно не сме биле бесни, лути или агресивни. Сме биле уплашени.

Страв мили мои. Стравот е првата емоција со која се среќаваме во нашиот живот. Љубовта е втора, која доаѓа дури кога ќе не постават во мајчината прегратка. Запомнете го тоа! И обидете се да го разберете стравот, бидејќи тој понатаму определува како реагираме кон сите останати работи: љубовта, пријателите, природата, парите, иднината, се', секој аспект од живеењето.

Многумина се плашат од "те сакам" реалноста. Не си дозволуваат да поверуваат дека таа е нивна и вистинска и остануваат згрчени во стравот. Затоа, кога ќе чујат "те сакам", во/од страв бегаат и се кријат како глувчиња, или пак повредуваат, наместо целосно да се предадат. Но, има една мала тајна.

Љубовта!

Стравот се плаши од љубовта, бидејќи љубовта го пуди стравот кај обајцата. И кај тој што ја искажува, и кај тој што ја восприема. Исто како што мајчинската љубов го пуди стравот кај бебето.

Љубовта е таа што го победува стравот! Таа е негов counterpart. Не постои друга емоција која е чиста, невина, искрена и убава како љубовта. Таа не знае за лаги и измами, не знае за подли игри и невистини. И уште поважно, љубовта, онаа вистинската, не знае да повредува. "Те сакам" не се планира, не се мисли однапред, туку зборовите сами излетуваат. Тие се изненадни како пролетен дождец, брзи како колибри и нежни како пеперутка.

И не верувам во приказни дека некој само онака ги кажува. Кога ќе се каже "те сакам" тоа се препознава во погледот, во допирот, во здивот. Во тој момент нема место за лаги. Само стравот е тој што не' тера да помислиме дека е лажно. Стравот е тој што ги дава сите сомнежи и не ни' дозволува да се препуштиме и предадеме. Да бидеме свои на своето, бидејќи љубовта е како огледало. Се огледаш себеси во љубениот спроти, а убавината е во тоа што престануваш да се плашиш од одразот.

Но, не заборавајте на стравот, не заборавајте дека сите што љубат се пред се' исплашени и дека:

Колку што е потребна емотивна возвишеност за да кажеш некому "те сакам", треба уште поголемо емотивно треперење на љубениот/а, за да поверува и се предаде на таа возвишеност.

Љуѓето се плашат да љубат, но уште повеќе се плашат да бидат љубени. Доколку ја разберете корелацијата помеѓу љубовта и стравот, сте ја решиле загатката зошто многумина се несреќни. Ќе разберете зошто ретко кажуваат "те сакам", а уште поретко веруваат во тоа, кога ќе го чујат од некој друг.

Пред некој ден пишав на "Која е смислата на животот", кон што тежнеат сите луѓе, и стојам зад тоа постојано и до крај.
You are nobody until somebody loves you.
Но, потешко е да бидете nobody, отколку да бидете somebody, колку и контрадикторно тоа да ви звучи. Потешко е да ја примите љубовта, отколку да ја подарите. И не постои човек на планетава кој не сака да биде љубен. Сите копнеат по љубов, но повеќето се плашат од неа.

Испудете го стравот!
Дозволете си себеси да ве сакаат, да бидете љубени!
Само така ќе бидете целосно среќни и исполнети.


п.с. роденденски подарок до една дама и еден човек, кои се бркаат и губат меѓусебно во маглата на стравот :)

п.п.с. пред некој ден ми избришаа еден пост, а не сакам да ме бришат, особено не, кога сум сериозна во тоа што го пишувам. затоа, тука ќе се цитирам уште еднаш:

pearl напиша:
Да бе, види го, не ми верува дека сум од Марс.
Се додека не се докаже спротивното, јас потекнувам од Марс :)
Ваљда знам од кај сум дошла ;-)

п.с. и читај поубаво, јас не сум падната од Марс, јас потекнувам од Марс.
прашањето е: од каде вие на форумов?
одговорот беше: директно од Марс.

сакам да ми се врати назад постот :)
п.п.п.с. наградно прашање: чик погоди, шта се то згоди ;-)
 

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
...му имам речено ТЕ САКАМ...али типов мислеше дека се заебавам...страшна работа...
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Има една песна од Sheryl Crow & Sting се вика Аlways on your side. Таму е многу убаво опеано за она за што пишував погоре, за врската помеѓу љубовта и стравот, како и стапицата во која многу лесно паѓаме, both, и кога даваме и кога примаме љубов.

Стапицата на изгубени шанси, пропуштени моменти, копнежот преку молк искажан, а низ многу години пронижен. И запомнете дека во љубовта нема победници и поразени, нема храбри и кукавици. Има само изгубени и пронајдени души.

За полесно разбирање, обратете внимание кој/кога/што пее. Повелете.
http://www.sendspace.com/file/kmlhly



Always on your side

Sheryl:
My yesterdays are all boxed up and neatly put away
But every now and then you come to mind
'Cause you were always waiting to be picked to play the game
But when your name was called, you found a place to hide
When you knew that I was always on your side

Sting:
Well everything was easy then, so sweet and innocent
But my demons and my angels reappeared
Leavin' only traces of the man you thought I'd be
Too afraid to hear the words I'd always feared
Leavin' you with only questions all these years

Together:
But is there someplace far away, someplace where all is clear
Easy to start over with the ones you hold so dear
Or are you left to wonder, all alone, eternally
This isn't how it's really meant to be
No it isn't how it's really meant to be

Well they say that love is in the air, never is it clear,
Try to pull it close and make it stay
Butterflies are free to fly, and so they fly away
And I'm left to carry on and wonder why
Even through it all, I'm always on your side

But is there someplace far away, someplace where all is clear
Easy to start over with the ones you hold so dear
Or are you left to wonder, all alone, eternally
When this isn't how it's really meant to be
No it isn't how it's really meant to be

Well they say that love is in the air, never is it clear
How to pull it close and make it stay
Butterflies are free to fly, why do they fly away
Leavin' me to carry on and wonder why
Was it you that kept me wandering through this life
When you know that I was always on your side
 

elen4e_bonjovi

Dark Angel
Член од
10 мај 2006
Мислења
240
Поени од реакции
0
Jas mislam deka mnogu se retki maskite so ke ti kazat deka te sakaat, a i da ti kazat retko toa e vistina.Jas ne sum kazala na nikogo do sea ali ima vreme a i cekam maskite da go kazat toa prvo za da ne se zaebam...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Kolku godinki si devojce, 13?
Pocekaj barem do 18, da ti dadat legalno vo meana alkohol pa pocni da kazuvas dali sakas nekogo.
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
elen4e_bonjovi напиша:
Jas mislam deka mnogu se retki maskite so ke ti kazat deka te sakaat, a i da ti kazat retko toa e vistina.Jas ne sum kazala na nikogo do sea ali ima vreme a i cekam maskite da go kazat toa prvo za da ne se zaebam...
Хелоу! Читаш што си напишала? Па најдобро ви е пред да пратите мислење едно ПРЕГЛЕДАЈ да направите да видите дали има смисла тоа што сте го напишале. Не можеш да зборуваш за сите машки во глобала. Не можеш да кажеш дека сите машки не сакат и дека кога ќе ти кажат „те сакам“ тоа не го мислат, исто како што не можеш да кажеш дека сите жени се курви! Ако мислиш и ако имаш потреба тоа да му го кажеш на партнерот треба да му го кажеш .. зошто никогаш не знаеш дали ќе зажалиш за тоа. Што ако тој тебе никогаш нема да ти каже дека те сака, а ти умираш од желба да му го кажеш истото?:nesvest:
 

princess

DaRe tO DrEaM
Член од
8 јуни 2006
Мислења
245
Поени од реакции
0
ma ve sakammm site!!!!
so ima tuka tolku tesko? iako koga se raboti za decko bi mi trebalo malce hrabrost i povolna prilika da mu go kazam toa.:)
 

elen4e_bonjovi

Dark Angel
Член од
10 мај 2006
Мислења
240
Поени од реакции
0
The`bItCh напиша:
Хелоу! Читаш што си напишала? Па најдобро ви е пред да пратите мислење едно ПРЕГЛЕДАЈ да направите да видите дали има смисла тоа што сте го напишале. Не можеш да зборуваш за сите машки во глобала. Не можеш да кажеш дека сите машки не сакат и дека кога ќе ти кажат „те сакам“ тоа не го мислат, исто како што не можеш да кажеш дека сите жени се курви! Ако мислиш и ако имаш потреба тоа да му го кажеш на партнерот треба да му го кажеш .. зошто никогаш не знаеш дали ќе зажалиш за тоа. Што ако тој тебе никогаш нема да ти каже дека те сака, а ти умираш од желба да му го кажеш истото?:nesvest:


Normalno deka imas pravo za ova i jas ne vikav za site maski tuku poveketo.Ne sum glupa, znam mnogu da sakam i da go pokazam toa, samo nekad ne e se rozovo.na toa mislev!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom