Teтово

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Каде во Тетово се пријавуваат деца за играорна? Од колку години може?
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.202
Поени од реакции
3.203
14. март 2001 - 13 године од почеток на ратот у Тетово

На овја дн у 2001 започна конфликтот у Тетово околу 11:00 часот со престрелки од Тетовското Кале дур на плоштад во истовреме идеше митинг. И мислим дека је најцрниот ден у поновата тетовска историја.
Прво јавија дека е ‘мала престрелка‘ со група од 5-6, па се претвори у гранатирање, странски известувачи, полициски часови, егзодус во Скопје, воени хермелини, куршуми у соба, чување ноќни стражи, киднапирања, жртви... дезинформације: влегле на плоштад, га загадиле водата, влагаа по куќе... А кј и да идеш мораш да ѕиркаш накај Кале или да се криеш негде од кј што Кале нема да те види тебе.

Тетово 13-та година се труди да застане на нога заради таја 2001, и уште неможе да ја избрише флеката на град со конфликти, несугурен за живот, страшен, војни...

Свите го викаја конфликт ама по туѓи плеќи 100 стапа небоља. За Тетовчани беше војна... Тија што не ги уби војната ги убија ракови и тумори од таја стресна 2001.
Со мојот град некој изигра страшен мајтап и некому беше заморче.

Затоа да не се забрае за да не се повтори...
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Дечки, Близу рекоа дека ќе ги отстрануваат надворешните кабли, од сега ќе имало само внатрешни. И еве ги вчера копаа, бушеа во зградава. Ова се дешава во цело Тетово? Пошто рекоа дека за една недела ќе исклучеле интернет, телефон и тв, а вчера цел ден беа во зградава и им останаа уште станови. Не ми се верува за една недела да завршат работа во цел град па да исклучат све. А нас ни завршува договорот за еден месец и нејќеме да го продолжиме, нејќам дома да ми прават дупки и да ми влечат кабли за толку малку време. Чаре, некој?
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.202
Поени од реакции
3.203
Дечки, Близу рекоа дека ќе ги отстрануваат надворешните кабли, од сега ќе имало само внатрешни. И еве ги вчера копаа, бушеа во зградава. Ова се дешава во цело Тетово? Пошто рекоа дека за една недела ќе исклучеле интернет, телефон и тв, а вчера цел ден беа во зградава и им останаа уште станови. Не ми се верува за една недела да завршат работа во цел град па да исклучат све. А нас ни завршува договорот за еден месец и нејќеме да го продолжиме, нејќам дома да ми прават дупки и да ми влечат кабли за толку малку време. Чаре, некој?
Pa nisto be drugar ne im dozvoluvaj da ti bushat kazi im fino lepo i gotovo..Plati im go uste idniot mesec i gotovo...Sigurno nema so sila da ti busat :)
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Дан знае некој зашто не работаат бет поинт?
И дали ќе проработа некад?
Ги колнев, ама сега без кладилница под зграда не е работа :pos:
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.202
Поени од реакции
3.203
Дан знае некој зашто не работаат бет поинт?
И дали ќе проработа некад?
Ги колнев, ама сега без кладилница под зграда не е работа :pos:
Eden od dvajcata ortaci sto bea gi zede Vill Hill i se vrti muabet deka mozno e i na starite lokacii kaj sto bile BetPoint da bidat Vill Hill (kolku e sigurno neznam ) A Vanco tesko deka pak ke gi otvori negovite ..
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Седнуем синојка у Тетово у албанска кафана на ќебап

Ќебап у лепиња – Ресторан Седра Тетово

Седнуем синојка у Тетово у албанска кафана на ќебап(можда најбољи у свет), се изнајадовме ко шо треба(цех мал, храна ефтина а добра), башка дечкото на паркинг до сама кафана не ни наплати ни паркинг(на брзака пошто)…како завршивме со јадачка-пијачка, ете ти го конобарчето: “извинете, дали може да се напиете нешто од куќата”?! – Прашање шо не сум го чул еден век низ наши локали…и тоа баш у оние у кои сме остаиле миљони…не друго ај шо не им текнуе да те почастат кафе(за нашиве угоститељи зборам) туку како ќе искочиш уште па и ќе те лајат на кој ќе стигнат.

Наравоучение: не е до верата, националноста, до местото и остали слични ствари, да се разбереме, до чоекот е…или го бива или не.
Станува збор за Restoran Sedra, прв пут у живот седнуем таму, секоја чест за момците.

‪#‎ФалаМногуПријатно‬
http://majkatiitatkoti.com/g-din-zakaci/sednuem-sinojka-u-albanska-kafana-na-kebap/

Ова можам само да го потврдаа, Албанците едноставно имат „њух„ за гастрономија. Истото ми се има случувано неколку пати во Македонија. А во Хрватска на морето македонски Албанец од Гостивар комплет цела фамилија не частеше сладолед од што му е мило дека гледа земјаци. Друга работа што многу ме изненади а доаѓа од муабет на главниот спонзор на ФК Турново, човекот му расправал на еден другар дека од цела лига најдобро секогаш биле дочекувани од Шкендија Тетово.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.495
Поени од реакции
79.649
Ова можам само да го потврдаа, Албанците едноставно имат „њух„ за гастрономија. Истото ми се има случувано неколку пати во Македонија. А во Хрватска на морето македонски Албанец од Гостивар комплет цела фамилија не частеше сладолед од што му е мило дека гледа земјаци. Друга работа што многу ме изненади а доаѓа од муабет на главниот спонзор на ФК Турново, човекот му расправал на еден другар дека од цела лига најдобро секогаш биле дочекувани од Шкендија Тетово.
LOL, не е тоа бре њух за гастрономија, тоа моеш да го наречеш њух за гостопримство или угостителски њух. Ова што се опишува и потенцира во твојот пост не е њух за гастрономија.

Да речеме, би можело да се каже дека оној Албанецон у Данска шо имаресторан, има њух за гастрономија.
Гастрономија со частење пијачки нема ништо заедничко.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
LOL, не е тоа бре њух за гастрономија, тоа моеш да го наречеш њух за гостопримство или угостителски њух. Ова што се опишува и потенцира во твојот пост не е њух за гастрономија.

Да речеме, би можело да се каже дека оној Албанецон у Данска шо имаресторан, има њух за гастрономија.
Гастрономија со частење пијачки нема ништо заедничко.
Јас подразбирам под добра гастрономија покрај добра кујна и добра услуга и гостопримнство.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.495
Поени од реакции
79.649
Јас подразбирам под добра гастрономија покрај добра кујна и добра услуга и гостопримнство.
Океј, секој има право да си ги сфаќа работите како сака.
 
A

Avenger99

Гостин
Седнуем синојка у Тетово у албанска кафана на ќебап

Ќебап у лепиња – Ресторан Седра Тетово

Седнуем синојка у Тетово у албанска кафана на ќебап(можда најбољи у свет), се изнајадовме ко шо треба(цех мал, храна ефтина а добра), башка дечкото на паркинг до сама кафана не ни наплати ни паркинг(на брзака пошто)…како завршивме со јадачка-пијачка, ете ти го конобарчето: “извинете, дали може да се напиете нешто од куќата”?! – Прашање шо не сум го чул еден век низ наши локали…и тоа баш у оние у кои сме остаиле миљони…не друго ај шо не им текнуе да те почастат кафе(за нашиве угоститељи зборам) туку како ќе искочиш уште па и ќе те лајат на кој ќе стигнат.

Наравоучение: не е до верата, националноста, до местото и остали слични ствари, да се разбереме, до чоекот е…или го бива или не.
Станува збор за Restoran Sedra, прв пут у живот седнуем таму, секоја чест за момците.

‪#‎ФалаМногуПријатно‬
http://majkatiitatkoti.com/g-din-zakaci/sednuem-sinojka-u-albanska-kafana-na-kebap/

Ова можам само да го потврдаа, Албанците едноставно имат „њух„ за гастрономија. Истото ми се има случувано неколку пати во Македонија. А во Хрватска на морето македонски Албанец од Гостивар комплет цела фамилија не частеше сладолед од што му е мило дека гледа земјаци. Друга работа што многу ме изненади а доаѓа од муабет на главниот спонзор на ФК Турново, човекот му расправал на еден другар дека од цела лига најдобро секогаш биле дочекувани од Шкендија Тетово.
Ова е точно,на албанците за вакви работи им нема рамен.Пред неколку години на одмор во Драч,запознавме случајно еден газда на ќебапчилница,човекот беше од Гостивар,не само што не частеше цела вечер јадење и пиење,него и си разменивме контакт и секогаш кога ќе дојде во Македонија и сме во можност да се видиме,стално пиеме кафе..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom