Teтово

Тетекс фан ^

100% МАКЕДОНЕЦ
Член од
24 јануари 2009
Мислења
2.394
Поени од реакции
881
Можете да замислите колку деца биле напраени оваа вечер хахахахаха :)
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.281
Поени од реакции
273
Многу убо без струја, мераци. Јас у кафан Принц и оп снема струја.... Али агрегатот проработе и си продолживме и не ни се одеше дома затоа што тука си имавме струја. Инаку сабајлето дојде и цел ден си имав само 2 пати по 15-20 мин снема, ништо страшно.

Прегледај го приврзокот 36211

Прегледај го приврзокот 36212

Инаку ова се фотки од кај мене во 00:30 минути вечерта по полноч кога немаше струја. Може да видите каде имало свеќи
A kаде е ова???Мислам кое маало??
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.841
A kаде е ова???Мислам кое маало??

Ова е поглед од страната на стадионот (стариот) или поточно кулата на поплавени (ако знаеш каде е) кон центар, а се гледа поштата, улица Цетинска, Мирче Ацев итн.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Го направија бе ли игралиштето у спортски?
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Тетово = Градилиште

Спрат на зграда се прае за 4-5 дена, моментално се градат 5-6 згради со на 8 спрата. Кружни токови на сите страни се прашуем како ние пешаците ќе проаѓаме бидејќи до сега ни на семафори не чекаја пешак да пројде...

Град без зеленило, за џабе ни е Шара и сите планини од страна кога во градот нема зеленило. Се е исечено, свако сабајле накај факултет по Илиндеска улицата освен тоа што кога ја гледам по должина и сите тие згради се осеќам ко у Њу Јорк да сум него пуно со нечист ваздух, кола до кола, појше коле има градов него људи.

Интересен факт : Само во Тетово во склоп со сите општини има околу 2.500 камиони,багери и стали градежни возила и машинерија. Вие проценете што град е ова.

Абу Даби во Македонија.


Ниту една зграда нема естетика, нема добра идеја, многу ладно делуваат улиците, единствено остана Борис Кидрч улицата која има сеуште дрва и некој вид на зелени паркчиња минијатурни сето тоа во должина од 1000 -1200 метри и ништо повеќе.


Видов и домот на културата Иљо Антески Смок се реконструира или ќе го рушуваат менуваат незнам, само знам дека новото нешто ќе биде најдобро во Државава, подобро и од Универзална во Скопје иако мислам дека Ентериерот е каде каде подобар од таму.

Град со два Универзитета од кој едниот државен. Моментално на излезот од градот кон селото Брвеница се гради некое Америчко школо, огромна градежна контрукција. Град во кој има неколку автобуси со кои људиве и учениците имаат градско - селски транспорт и околу 15 комбиња кои вршат утовар истовар на студенти и ученици до факултетите и Средното Медицинско ( читај најголемо Средно и најмодерно Средно училиште). А да не зборам за комбињата кај Веро кај селската автобуска, сигурно се некаде околу 150 на број.

Иамо фабрика за чоколадца.
Фабрика за кроасани.
Имамо Рамстор 1 и Рамстор 2.
Фабрика Силмак.
Мал милион на трикотажи.
Тетекс.
Мал милион на продавници.
Мал милион на пластичари.
Мал милион на трговци.
Имамо 4 трговски центри околу плоштадот.
И имаме јас мислам единствена екпозитура на било која банка во било кое село. Про Кредит во Порој.]
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
^ Само да почне да работи пак и единствента фабрика за медицинска пластика :)

Комбиња кај Веро...па кај средното музичко училиште има многу.

Старата Стоковна куќа тотално се реновира,изгледа уште катови ќе се градат,тоа го прави австрискиот инвеститор кој воедно е и спонзор на Шкендија MESSI GROUP!
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Епа ако стварно има македонци 49% поточно ако пола од населението е македонско не би требало да имате проблеми а јоцка ?
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Што испадна со ова предлогот град Тетово да се подели на помали општини како Скопје?
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Гледам се гради ова она и последен пат кога бев стварно останав без зборови,градот е сменет и е ектра,баш ми е мило.
П.С Ми треба за проект по геoграфија колкав е соодносот на мак,алб и останато население на ниво на град и општина Тетово.

--- надополнето ---

Секако очекувам вистинска реална бројка,потврдена и од Македонец и од Албанец.
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Гледам се гради ова она и последен пат кога бев стварно останав без зборови,градот е сменет и е ектра,баш ми е мило.
П.С Ми треба за проект по геoграфија колкав е соодносот на мак,алб и останато население на ниво на град и општина Тетово.

--- надополнето ---

Секако очекувам вистинска реална бројка,потврдена и од Македонец и од Албанец.

Aко не најдеш самиот по интернет нема кој да може да ти потврди.
 
Член од
15 април 2010
Мислења
24
Поени од реакции
0
Гледам се гради ова она и последен пат кога бев стварно останав без зборови,градот е сменет и е ектра,баш ми е мило.
П.С Ми треба за проект по геoграфија колкав е соодносот на мак,алб и останато население на ниво на град и општина Тетово.

--- надополнето ---

Секако очекувам вистинска реална бројка,потврдена и од Македонец и од Албанец.
Oвде нема да добиеш никаква реална бројка. Постојат инситуции кои се занимаваат со број на населени и статистика каде ќе најдеш релевантни бројки, тука ништо од тоа нема.
Побарај на сајтот на Државен Завод за Статистика или у краен случај на Википедија.
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Фала ви во секој случај,но тие се стари податоци.Сакав отприлика немора точно каква е состојбата,сепак никаква статистика не знае повеќе од тој што живее таму.
 

Тетекс фан ^

100% МАКЕДОНЕЦ
Член од
24 јануари 2009
Мислења
2.394
Поени од реакции
881
Фала ви во секој случај,но тие се стари податоци.Сакав отприлика немора точно каква е состојбата,сепак никаква статистика не знае повеќе од тој што живее таму.
Неможе никој да ти определи точно колкава е бројката бидејќи пон-петок Тетово е преполно со народ... средношколци, 2 универзитети и тие што идат на работа од селата... плус сеа е додадено Речица,Порој,Џепчиште села кои се со 100 % албанско население и се доста големи...

--- надополнето ---

Химната на Тетово, слушајте и уживајте.:):aplauz:

http://www.gavro.com.mk/TetovskaHimna.aspx
Еве го текстот и може да се даунлодира (најдоле на страницата..) стварно браво за песната која е мешавина од стариот тетовски говор кој пополека го снемува и некои турски зборови.... СЕКОЈА ЧЕСТ!!!
И денеска е 19-ти ноември денот на ослободувањето на Тетово па СРЕЌЕН РОДЕНДЕН ТЕТОО!! :)
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Кој го нејќе Тетоо,да пукне од к'сканлок
За еден Стамбол-два Солуна,не го даам Тетоо
Ја го љубим Тетоо
 

Kajgana Shop

На врв Bottom