Tastify.mk - македонска социјална мрежа за рецепти со храна

Член од
15 јули 2007
Мислења
15.225
Поени од реакции
7.745
Не е ништо посебно, но сепак за трудот што го вложиле, здравје утре ке си креирам профил па да видам натенане што има.
Со креиран профил ти се овозможува опцијата да пишеш рецепт. Засега тоа е можноста со профил, не знам можеби во иднина ќе додадат и нешто друго.

Кога би направиле и апликација тоа би било најкорисно зошто апликација нуди можност да добиваш нотификации кога е објавен нов рецепт.

Неколку пати пишав има можност ова да се надоградува со многу опции.
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2009
Мислења
368
Поени од реакции
376
Го разгледав сајтот, видов и неколку видеа.
Не е секоја проба да се направи нешто за пофалба, мора да се даде и критика, независно дали е македонско/локално или не.

Пример првиот рецепт што го отворив, ставен е точно на средина на насловната страна:


Чист :facepalm::
Друг пример, со ракавици сече живо пилешко месо, и потоа (претпоставувам) со истите ракавици ги испофаќа сите други работи: сецко, чинии и прибор, зачини и шишиња.И во сите видеа цело време готват со црни ракавици, независно што е рецептот :tapp:

Ми личи на некоја аматерска реклама за Витаминка, што се потврдува од зачините, маслото и останатото што се користи, и нивното покажување на камерата, која е катастрофално поставена за ваков flex, па прикажувањето на производите е очигледно и мачење за готвачот.

И додека го пишував ова решив да проверам кој го регистрирал доменот tastify.mk, па не беше ни изненадување:
АГЕНЦИЈА ЗА МАРКЕТИНГ ДИВИСИОН ДООЕЛ СКОПЈЕ, т.е. агенцијата за маркетинг ангажирана од Витаминка.
(Кои на тема webdev се толку неспособни за сајтови, што на нивната веб страна имаат видео showreel од 252 MB, ставено на autoplay :eek: . Инаку истото го имаат и на youtube)

@MARCELLO за изгледот, сајтот е Wordpress, има илјадници themes што можат да се стават за добар изглед.

Накратко, сајтов е само лошо направена реклама за производите на Витаминка.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.299
Поени од реакции
15.535
Кога ја видов супата од Витаминка за сос ми стана јасно...
Дај друго дете...
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.225
Поени од реакции
7.745
Го разгледав сајтот, видов и неколку видеа.
Не е секоја проба да се направи нешто за пофалба, мора да се даде и критика, независно дали е македонско/локално или не.

Пример првиот рецепт што го отворив, ставен е точно на средина на насловната страна:


Чист :facepalm::
Друг пример, со ракавици сече живо пилешко месо, и потоа (претпоставувам) со истите ракавици ги испофаќа сите други работи: сецко, чинии и прибор, зачини и шишиња.И во сите видеа цело време готват со црни ракавици, независно што е рецептот :tapp:

Ми личи на некоја аматерска реклама за Витаминка, што се потврдува од зачините, маслото и останатото што се користи, и нивното покажување на камерата, која е катастрофално поставена за ваков flex, па прикажувањето на производите е очигледно и мачење за готвачот.

И додека го пишував ова решив да проверам кој го регистрирал доменот tastify.mk, па не беше ни изненадување:
АГЕНЦИЈА ЗА МАРКЕТИНГ ДИВИСИОН ДООЕЛ СКОПЈЕ, т.е. агенцијата за маркетинг ангажирана од Витаминка.
(Кои на тема webdev се толку неспособни за сајтови, што на нивната веб страна имаат видео showreel од 252 MB, ставено на autoplay :eek: . Инаку истото го имаат и на youtube)

@MARCELLO за изгледот, сајтот е Wordpress, има илјадници themes што можат да се стават за добар изглед.

Накратко, сајтов е само лошо направена реклама за производите на Витаминка.
Да се гледа дека сајтот е правен за потреби на Витаминка. Division им имаат правено доста реклами и сајт за Витаминка. Исто и на ред други фирми меѓу кој и Gley.mk им имаат правено лого и реклами.

Штета би било ако ова е само исклучиво поради рекламирање на производи на Витаминка иако во тоа не гледам никаков проблем . Нека инвестира Витаминка повеќе во сајтов не ќе е лошо.

Мене ми се допаѓа идеата, се надевам и веќе неколку пати пишав дека ќе се пробие сајтот меѓу луѓе и луѓево да ставаат рецепти на сајтот.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.477
Поени од реакции
40.367
Хехе Витаминка ве заеба сите, ама не може @ekstrakt да го заебе, он ги прееба у старт. За малце и не му влезе у компјутерот на тој шо ја одржава страната.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.706
Поени од реакции
36.371
...штом е од Витаминка, го подржувам сајтот, треба да се фаворизираат наши производители, инаку Витаминка нема лоши производи посебно бев љубител на Македонска крем супа, која веќе никаде ја нема под тоа име „Македонска“ жалосно, во сопствена држава да не можеш да си го задржиш името затоа што ниеден маркет не го зема производот под тоа име или зошто ајј!??

indexкио.jpg image_4e7882bd4a6e5c25b6000016_4531.jpg indexјко.jpg

... може по маркетите да има „Француска супа“, „Алпска супа“, а не може да има „Македонска супа“ во сопствена македонска држава, па што очекуваме од другите држави, како ќе не ценат вака со наше харакири идентитетско однесување?
П.С.
ајј нека светат малку овде „Македонски супи“!
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.318
Поени од реакции
9.895
Хехе Витаминка ве заеба сите, ама не може @ekstrakt да го заебе, он ги прееба у старт. За малце и не му влезе у компјутерот на тој шо ја одржава страната.
Зошто така извитоперено ти е гледиштето??
Воопшто не е битно кој е " виновникот " на тој сајт. Голем е бројот на онлајн магазини за здрава храна, рецепти и совети за исхрана и ако, нека ги има, секој си одлучува што ќе гледа.....убаво е да се даде подршка на секој проект за секој вложен труд.
Заебан еден;)
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.359
Поени од реакции
21.878
...штом е од Витаминка, го подржувам сајтот, треба да се фаворизираат наши производители, инаку Витаминка нема лоши производи посебно бев љубител на Македонска крем супа, која веќе никаде ја нема под тоа име „Македонска“ жалосно, во сопствена држава да не можеш да си го задржиш името затоа што ниеден маркет не го зема производот под тоа име или зошто ајј!??

Прегледај го приврзокот 397003 Прегледај го приврзокот 397004 Прегледај го приврзокот 397005

... може по маркетите да има „Француска супа“, „Алпска супа“, а не може да има „Македонска супа“ во сопствена македонска држава, па што очекуваме од другите држави, како ќе не ценат вака со наше харакири идентитетско однесување?
П.С.
ајј нека светат малку овде „Македонски супи“!
Ima i vistinski supi ne vakov rastvor so prasak.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.706
Поени од реакции
36.371
Ima i vistinski supi ne vakov rastvor so prasak.
...знам, купувам тазе зеленчук и правам вистински супи! :P
Автоматски споено мислење:

И во сите видеа цело време готват со црни ракавици, независно што е рецептот :tapp:
Накратко, сајтов е само лошо направена реклама за производите на Витаминка.
...еве ќе кажам и мое мислење, све што е лошо може да се поправи ако се има желба, односно све што е добро не значи дека така ќе остане и утре ако не се следи светскиот тренд или не се научиме нешто ново што е правилно редоследно и зашто е така.

stock-photo-theme-cooking-young-caucasian-man-black-uniform-latex-gloves-restaurant.jpg j0v31gzuotqb8dqtqa38n1swg8fe.jpg

... тоа што се носат црни ракавици (иако е тоа светски тренд на црна кулинарска униформа и црни ракавици), тука е друга причината односно за визуелно потенцирање на рацете на бела основа на снименото видео, тоа би било слично како луѓето кои гестикулираат со раце односно го „зборуваат“ јазикот на глувонемиот и тие треба да бидат облечени целосно во црно до лицето за да се гледаат само рацете и лицето во црна позадина.

... инаку, грешките се гледаат во редоследот или правилата за готвење, а не дотолку ако е на средина или странично сликата, така да и во првото и во второто има по една грешка во готвењето, дали некој знае да ги каже и да објасни зошто? :D
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2009
Мислења
368
Поени од реакции
376
... инаку Витаминка нема лоши производи ...
Не спомнав ништо за производите на Витаминка, муабетот е за лошо направената реклама.

Ракавици при готвење се носат за да не се контаминира храната (пример при работа со живо месо) или да не се направи лом насекаде, а не за естетски аспект.
Или ќе миеш раце цело време или ќе смениш ракавици кога треба.
Но не и после работа со жив стек да испофаќаш се друго со истите ракавици. Во тој случај се џабе.

убаво е да се даде подршка на секој проект за секој вложен труд.
Кога се работи за аматери и хоби, да.
Не и кога е изработено од "професионалци" и се платени пари за тоа.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.706
Поени од реакции
36.371
Не спомнав ништо за производите на Витаминка, муабетот е за лошо направената реклама.
Ракавици при готвење се носат за да не се контаминира храната (пример при работа со живо месо) или да не се направи лом насекаде, а не за естетски аспект.
Или ќе миеш раце цело време или ќе смениш ракавици кога треба.
Но не и после работа со жив стек да испофаќаш се друго со истите ракавици. Во тој случај се џабе.
... рекламата е направена конкретно за визуелен рецепт на некое јадење, а не да ги менува ракавиците два, три пати или да ги мие рацете два три пати, ќе го заборавиме рецептот и вниманието ќе ни отиде во друг правец или едноставно нема да го догледаме рекламното видео, затоа црните ракавици се за визуелен ефект на бела позадина за задржување на нашето внимание.
Кога се работи за аматери и хоби, да.
Не и кога е изработено од "професионалци" и се платени пари за тоа.
...тоа што се платени пари на „професионалците“ самата фирма ќе увиде дали добро вложила или не тоа времето ќе покаже, но грешки во готвењето во каков сака да биде рецептот за приготвување не смее да има, затоа прашав дали некои ги примети?
- во првото видео уште на почеток се додава во зовриената вода сол и бибер, прашање зошто? тие зачини секогаш се додаваат на крај на приготвувањето на јадењето, ако не ни е важно јодот во солта ОК, ај ќе го ставиш на почетокот на готвењето, ама биберот во никој случај на почеток, поради претворување во горчлив зачин на толку варење, така да добриот готвач знае дека бенефитот на зачинот е додавање на крајот на готвењето.
- во второто видео, грешка е преголема количина на маслото за пржење, конкретно јадењето во оформени ќофтиња, не треба да пливаат во маслото, туку да има само како контакт меѓу тавата и ќофтето, со постепено додавање на маслото по потреба при пржењето на ќофтињата.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.225
Поени од реакции
7.745
Ќе имаат наградна игра

⚠Доколку уживаш во готвењето, ова е повик за тебе!⚠

Фотографирај/сними ја храната што ќе ја зготвиш за празниците,
напиши го рецептот
објави го на tastify.mk
и подготви се за неверојатни ПОДАРОЦИ.

Повеќе детали следуваат наскоро!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom