Tastify.mk - македонска социјална мрежа за рецепти со храна

Член од
15 јули 2007
Мислења
15.225
Поени од реакции
7.745
Вртев по Инстаграм пред малку и ми се појави реклама за ова. Ниту е мој сајт, ниту сум дел од тимот а не ни познавам некој од тие што го креирале ова. Од срце сакам да го споделам со вас бидејќи е македонско и мило ми е дека на некој им текнало на вакво нешто што веќе постои во светот а нема на македонски јазик.

Tastify.mk јас би ја нарекол социјална мрежа за гурмани и оние кој готват а сакаат да споделуваат рецепти.
1699096070074.png

Функционира така што креирате профил и со профилот имате можност да објавувате рецепти а рецептите се објавени на сајтот. Секој рецепт си е убаво средено со информации колку време е потребно за правење на храната, да се одбира за колку порции би сакале да го зготвите рецептот.

1699096135422.png

Колку што гледам сеуште не е ни толку развиена и раширено дека постои оваа платформа мрежа. Многу малку луѓе има кој имаат објавено рецепти. Сеуште немаат ни апликација но се надевам тоа во иднина е планот.

Ајде да им помогнеме кој и да стои зад овој проект да се развие и рашири сето ова сепак се потрудиле да направат нешто што е македонско и нешто што досега мислам немало на интернетов вакво на македонски јазик. Се надевам дека планираат и апликација да направат за телефон и се надевам нема за некоја година ова да згасне.
 
Последно уредено:
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.151
Поени од реакции
870
Интересна идеја, макар што веќе има безброј сајтови со рецепти...
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.225
Поени од реакции
7.745
Интересна идеја, макар што веќе има безброј сајтови со рецепти...
Да но ретко се наоѓа добар веб сајт со рецепти на македонски јазик.

Верувам tastify.mk ќе се развива повеќе во иднина.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.706
Поени од реакции
36.371
...штом самиот наслов не е на македонски, толку од македонштината, таа е обична платформа како други за други потреби, а ова за готвење, каде членовите кои би членувале ќе си го напишат својот омилен рецепт на приготвување некое јадење на таа платформа (група) и така би се „надоградила“, кој ќе има бенефит од ова ќе се види набргу! :)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.225
Поени од реакции
7.745
...штом самиот наслов не е на македонски, толку од македонштината, таа е обична платформа како други за други потреби, а ова за готвење, каде членовите кои би членувале ќе си го напишат својот омилен рецепт на приготвување некое јадење на таа платформа (група) и така би се „надоградила“, кој ќе има бенефит од ова ќе се види набргу! :)
За името не знам кој збор македонски би бил соодветен. Веќе се користат на некој сајтови и на профили на социјални мрежи зборови како Готвиме, рецепти, мој рецепти, Храна.. Името и не е толку проблем, денес младиве повеќе ќе ги привлече кога е на англиски пишано име на било која фирма или што и да е.

Ако гледаме македонштина тогаш и во рецептите не би требало да има рецепт за бурито туку само традиционални јадења од Македонија.

Друго гледам сакаат да има и објави со совети и да се објавуваат и настани некој поврзани со храна и готвење храна.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.706
Поени од реакции
36.371
Ако гледаме македонштина тогаш и во рецептите не би требало да има рецепт за бурито туку само традиционални јадења од Македонија.
...мислиш? споредбата не ти е соодветна и „бурито“ приготвувањето ќе биде на македонски јазик, ама главниот насловот не мора, зошто само „готвиме“ постои како македонски израз, нема друго?
...за тебе како „денес младиве“ „името не е проблем“ затоа што не размислуваш нит подлабоко нит за идентитетот да не е изгуби, тоа исто како денес прочитав внуката на Драган Спасов- Дац што добила име „Гаиа“, од толку имиња ??? па уште се радува Дац, а нема ниедна сличност на негово име како дедо, тоа е фала на потомците, па дури и името не е правилно мора „ј“ да има меѓу „и-а“ тоа само кај бугарскиот јазик нема „ј“ ете како се губи македонските корени и македонштината, па сега од спомнатите Софија, Драган, Весна, Ивана и Марика во лозата ќе се замени со Гаиа ! :smirce:
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.225
Поени од реакции
7.745
Ги знам овие сајтови. Единствено од сите само Мои рецепти има опција да креираш профил.

Друго ни еден од овие сајтови немаат опција на рецептите да си наместиш за колку порции ќе го правиш рецептот и со тоа да добиеш точно мерки.

Исто така јас секогаш гледам кај сајтовиве и дизајнот. Овој Tastify има доста модерен дизајн а другиве се некако стандард обични класика дизајн.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.193
Поени од реакции
35.165
Ги знам овие сајтови. Единствено од сите само Мои рецепти има опција да креираш профил.

Друго ни еден од овие сајтови немаат опција на рецептите да си наместиш за колку порции ќе го правиш рецептот и со тоа да добиеш точно мерки.

Исто така јас секогаш гледам кај сајтовиве и дизајнот. Овој Tastify има доста модерен дизајн а другиве се некако стандард обични класика дизајн.
Ова е друг муабет. Првичниот ти беше дека немало добар сајт за рецепти на македонски јазик. Јас ти покажав три добри сајтови, од кои на првиот нема што нема од рецепти.

А тоа што според твојата дефиниција добар сајт бил тој со модерен дизајн, или да имало да наместиш за колку порции ќе го правиш рецептот, е тотално ирелевантно во процесот на готвење. Добриот дизајн на сајтот за рецепти нема да ти ги направи полнетите пиперки повкусни. ;)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.225
Поени од реакции
7.745
Ова е друг муабет. Првичниот ти беше дека немало добар сајт за рецепти на македонски јазик. Јас ти покажав три добри сајтови, од кои на првиот нема што нема од рецепти.

А тоа што според твојата дефиниција добар сајт бил тој со модерен дизајн, или да имало да наместиш за колку порции ќе го правиш рецептот, е тотално ирелевантно во процесот на готвење. Добриот дизајн на сајтот за рецепти нема да ти ги направи полнетите пиперки повкусни. ;)
Нормално дека дизајнот нема да ти го подобри вкусот на храната ама ќе ти биде мерак да сајтот кој го отварш ти е убав за око исто како што секогаш храната ти е мерак да ја направиш убава на изглед.

Без разлика дали е веб сајт со рецепти храна или било сајт со вести јас секогаш гледам покрај најважното содржините да има и интересни опции, добар дизајн. Сакам во целосен пакет се да биде убаво.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.303
Поени од реакции
16.373
Нормално дека дизајнот нема да ти го подобри вкусот на храната ама ќе ти биде мерак да сајтот кој го отварш ти е убав за око исто како што секогаш храната ти е мерак да ја направиш убава на изглед.

Без разлика дали е веб сајт со рецепти храна или било сајт со вести јас секогаш гледам покрај најважното содржините да има и интересни опции, добар дизајн. Сакам во целосен пакет се да биде убаво.
Шо би се рекло коај ќе видиш како изглеа манџата да се најадеш од гледање, да не мора ручек да праеш.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.225
Поени од реакции
7.745
Шо би се рекло коај ќе видиш како изглеа манџата да се најадеш од гледање, да не мора ручек да праеш.
Е сега и ти манџата кога че видиш како изгледа ако ти е убава на изглед сигурно ќе посакаш и да ја пробаш, ако е на слика ќе те натера да ја направиш.

Да не го тупиме многу сајтовите кој ги пиша @Zlatikevichius се одлични. Тие сајтови се долго време присутни, успеале да се пробијат да ги запознае посетува голем број на луѓе и затоа имаат и многу избор на рецепти. Сепак како што пишав Tastify како сајт мене ми се допадна уште од прва посета поради сите тие опции и дизајн. Се надевам ќе се пробие да има голема бројка на луѓе кој го читаат и користат. Исто така се надевам дека долго ќе опстои, ќе се развива со нови содржини и корисни опции.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.392
Поени од реакции
5.257
Да им го начукам Tastify в ******
И Breathe.mk и AirCare и зборот булинг и сите англицизми кои секојдневно се форсираат.
Значи одјебете прогресивни амебоиди кои со главите сте во шупот на прозападната машинерија глумејќи надменост и интелектуално лудило.
Имате мајчин јазик - КОРИСТЕТЕ ГО!
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.766
Поени од реакции
6.730
Да им го начукам Tastify в ******
И Breathe.mk и AirCare и зборот булинг и сите англицизми кои секојдневно се форсираат.
Значи одјебете прогресивни амебоиди кои со главите сте во шупот на прозападната машинерија глумејќи надменост и интелектуално лудило.
Имате мајчин јазик - КОРИСТЕТЕ ГО!
Чилл малце...за име на бренд се работи. А тоа може да биде буквално што сакаш и како сакаш. Ако сакаш на арапски смисли го, ако тоа ти е целната група. Доволно македонски е сајтот со тоа што содржината е на македонски. Типувам дека идејата за името им била во стилот: Пробај го рецептов и посведочи и ти колку е добар (посведочи = testify, слично на него е tastify, да наликува на светски познатиот Tasty). Сигурно по-catchy е името Tastify отколку Посведочи (а како домејн Posvedochi) на пример ;).
Инаку сајтот ми се допаѓа, посебно комбинацијата на бои. Онака кога отворив, на прв поглед, пријатно ме изненади. Можда ќе направам и јас профил и ќе споделам некој рецепт :). Тоа што јас би сменил е на почетна, сликите/рецептите да го имаат насловот на самата слика, да не морам да правам дополнителна акција со глувчето, за да дознаам како се вика јадењето. Ако ме интересира од самиот наслов, тогаш ќе видам и содржина. Вака делуваат како да се само галерија со слики.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.318
Поени од реакции
9.895
Вртев по Инстаграм пред малку и ми се појави реклама за ова. Ниту е мој сајт, ниту сум дел од тимот а не ни познавам некој од тие што го креирале ова. Од срце сакам да го споделам со вас бидејќи е македонско и мило ми е дека на некој им текнало на вакво нешто што веќе постои во светот а нема на македонски јазик.

Tastify.mk јас би ја нарекол социјална мрежа за гурмани и оние кој готват а сакаат да споделуваат рецепти.
Прегледај го приврзокот 396603

Функционира така што креирате профил и со профилот имате можност да објавувате рецепти а рецептите се објавени на сајтот. Секој рецепт си е убаво средено со информации колку време е потребно за правење на храната, да се одбира за колку порции би сакале да го зготвите рецептот.

Прегледај го приврзокот 396604

Колку што гледам сеуште не е ни толку развиена и раширено дека постои оваа платформа мрежа. Многу малку луѓе има кој имаат објавено рецепти. Сеуште немаат ни апликација но се надевам тоа во иднина е планот.

Ајде да им помогнеме кој и да стои зад овој проект да се развие и рашири сето ова сепак се потрудиле да направат нешто што е македонско и нешто што досега мислам немало на интернетов вакво на македонски јазик. Се надевам дека планираат и апликација да направат за телефон и се надевам нема за некоја година ова да згасне.
Не е ништо посебно, но сепак за трудот што го вложиле, здравје утре ке си креирам профил па да видам натенане што има.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom