Swing!

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Кај мене тука у Цирих има такво место, сосе сауна.
Го бев посетил местото, ама не се распукав. Мука ми беше. Јебига, прв пут.
 
Член од
16 ноември 2005
Мислења
52
Поени од реакции
5
Не ми се верува, некои овдека се и администратори , модератори а плукаат по се што за нив е "не нормално:.Кога веќе сте решиле да бидете на овој сајт ,ослободете се од табу темите, како смеете да осудувате или некои работи да ги нарекувате "перверзни"
За вас ако swingot е перверзна работа тогаш немојте да пробате ве молам, никој со сила не ве тера, но барем имајте отворени мисли и пак ќе повторам не осудувајте ниту еден фетисх.
Патем се зачленив на форумов мислејки дека конечно и во Македонија им дојде крај на оние балкански мисли но се разочарав.
Не знам како не сте го крстиле сајтов" Бљак ЉУБОВ И СЕКС!!!!" ќе беше по соодветно.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.200
Поени од реакции
34.434
Не бе друже, јас реков. Перверзија во денешно време се само сексот со животни. Не се возбудувај. Без разлика дали станува зборови за модератори, обични членови или администратори - сите тие имаат право на свое мислење, како тебе.

Ако тие мислат дека тоа е перверзија, тоа е нивно мислење.
Ако ти мислиш дека сајтот требало да се крсти „бљак љубов и секс” - тоа е твое мислење.
Не мора да секогаш се согласуваме, нели? А и не може никој да каже што е нормално, а што ненормално...


Капиш?
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Promis, значи според тебе сите треба ура да викаме, без разлика дали ни се допаѓа или не. Ако нешто е фетиш за некого, не значи дека ќе биде и за друг. Сепак тука има различни луѓе и секој се изјаснува според она кое го мисли и сака, дискутираме. Доколку сите прифатиме едно, нема да има дискусија, нема да е интересно. Нормално е на еден форум да постојат колку членови - толку карактери, има и слични, но и различни размислувања.
 
Член од
16 ноември 2005
Мислења
52
Поени од реакции
5
На лева нога

FortunE напиша:
Promis, значи според тебе сите треба ура да викаме, без разлика дали ни се допаѓа или не. Ако нешто е фетиш за некого, не значи дека ќе биде и за друг. Сепак тука има различни луѓе и секој се изјаснува според она кое го мисли и сака, дискутираме. Доколку сите прифатиме едно, нема да има дискусија, нема да е интересно. Нормално е на еден форум да постојат колку членови - толку карактери, има и слични, но и различни размислувања.
Скраја да е "Ура да викаме" но само да не осудуваме, па сепак нели е форум нека си кажат тие што пробале Swing, нека кажат мислење хомосексуалците, нека кажат мислење и оние кои што се нарекуваат стрејт, но да се каже на форум - љубов и секс дека е перверзија нечиво си сексуално ЗАДОВОЛСТВО е навистина ПЕРВЕЗНО И НЕМОРАЛНО.

До АЦИД, навистина не можам да замислам такво нешто, секс со домашни миленичиња, секс помеѓу двајца истополови партнери, садомазохизам, фитфетисх но тоа за жал или за среќа постои.
Ние можеме да кажеме свое мислење околу таа работа, но да наречеме некој со нешто погрдно како перверзнјак или нешто друго е стварно неморално бидејки верувај општеството може навистина лошо да влијае на една индивидуа.

ПС. Па нели ова е форум, ова беше само мое мислење, ако сакате прифатете го, ако сакате само прескокнете го:pishtoldz
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.200
Поени од реакции
34.434
Безразлика, ама сепак моравме да ти кажеме дека не треба толку да избувнуваш ако нечие мислење се разликува од твоето. За некого свингерајот е перверзија, за некого нормална работа, друг пак сака фистинг... Никој не те ни прозва со ник, па да реагираш толку остро. :wink:

Како и да е, да не забегуваме од темата. Се разбравме.

Не би свингал со девојката, а во никој случај со сопругата. Едноставно не е за мене и мислам дека некои работи не се за делење, поготово не ако навистина ти значат. Иначе, кога не би било во врска, а би имал фак-френдица - би отишол.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Acid напиша:
Не би свингал со девојката, а во никој случај со сопругата. Едноставно не е за мене и мислам дека некои работи не се за делење, поготово не ако навистина ти значат. Иначе, кога не би било во врска, а би имал фак-френдица - би отишол.
Баш така :music3: Swing-от според мене е глупост.Значи да напоменам за да не дојде до недоразбирања-СПОРЕД МЕНЕ т.е за мене...толку .
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
10
Поени од реакции
0
SWING GRUPNJAK

A be luge prvo kaj nas u MKD klasicen sving nema toa e fakt bar jas taka mislam ... sto znam ali da recme druzenje na parovi najverojatno ima i toa u diskrecija ... jas licno milsam deka swingot ne e nisto preverzno dokolku tie sto go praktikuvaat dva para se poznavaat i uzivaat vo sexot .. i mislam dek e ok ....Po shit e sto kaj nas se slucuva pocesto da nekoja devojka se smuva (plesne)so deckoto na najboljata durgarka ,paralelna vrska ili pak dobar drugar da ja tesi taznata devojka na drugarot si .Ilipak maz da se muvaso zena naprijatel i ovratno ..
Mislam ova e po grozno otkolku da swingaat u par i za swing treba hrabrost:wink::wink::wink::wink::wink::wink::wink::wink:
 
Член од
2 ноември 2005
Мислења
16
Поени од реакции
0
Swingot ne e fetish. A se slozuvam so volkot_samotnik deka kaj nas i nema takvo nesto, barem ne na otvoren nacin kako sto toa go ima vo Zapadna Evropa. Vo Germanija, Svajcarija, Holandija na primer. Nie uste ne sme tolku seksualno emancipirani.

Dajte da zapocneme Dvizenje za seksualna emancipacija na Makedoncite (DSEM), so mislite?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.345
U sekoj slucaj sum si tipicen balkanec,i swing i takvi raboti ne mi se po keif.Preterano sum ljubomoren,znam deka toa mi e mana,ama so da praam?Ni na mene,ni na zenata ne ni e padnalo na pamet takva rabota dosega.Za ponatamu neznam,ama sepak mi e glupo nekako.Ne od drugo,ke se gledas tamu so zenata kako si se ebite naokolu.:pos::pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
hmmmm....swing, swing, swing....kolku ubavo zvuci toa ama ne i vo realnosta btw...jas ne sum protiv nitu pak sum za...bidejki ne sum imala takvo iskustvo, a i nemam namera i potreba od takvo neshto barem sega za sega....no nekoi luge imaat potreba koga se prezasituvaat od partnerot i za da ne se izneverat megusebno i nikoj da ne znae i da ne bide povreden od taa rabota se swinguvaat i nikomu nishto i si baraat isklucivo parteneri od doverba za taa rabota...ne se soglasuvam deka ova e nekoja tabu tema vo makedonija,bidejki gi ima neverojatno mnogu koi samo si se krijat, a imale takvo iskustvo i go praktikuvaat toa...mozebi ne tuka vo mk, no dodeka se na odmor nekade, nastrana kade shto polesno mozes da se swinguvash i nikoj da ne doznae...ednostavno nekoi luge imaat potreba od takvo neshto i sega toa ne e nekakov fetish ili perverzija...mene za perverzija mi e da sakash pr. sex so maloletnici ili so zivotni samo niz tie raboti nemozam da pominam...se shto e vozrasen covek so vozrasen covek nekako mi odi pa i ovie shto se odlucile za istiot pol...:icon_lol:
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
Свингерите се интересна работа ама не да одиш со жената него со швалерката :icon_lol: ,ми имат кажувано некои шо живеат во Western Europa ,имало заебанции:wink: Ние овде немаме таков менталитет,на друг начин ги сваќаме работите,таму повеке живеат за да си праат кејф.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
Мислам дека ова е без врска и јас искрено не би го направил. :nenene:
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Ova u Makedonija ke dojde za 50 godini koga site ostanati ke se ebat preku daljinsko vo ostanatiot svet.

Swing ne e za balkanci i ograniceni megu koi spagam i jas , ama ako ne ja sakam nekoja tipka bash i se jebuckame samo onaka i uste ako e od zapad zasto da ne .

Ipak da ti e zena nekako ne ide ama se praktikuva naveliko.

Mada obicno se toa 80 posto ruzni tipovi i tipki nad 40 godini od zivot taka da nema mnogu mladi picinja pa ne sum zainteresiran relano kazano
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Со потопот се скрати темава,но сега може да ја надополниме:)
Лично,поштувам вакво нешто,не сум го направила досега,но има време ќе премине на дневен ред.Свинг клубови во Скопје колку што имам информации постојат.Парови за свинг има доста,така да не требале да поминат 50 години за кај нас да се афирмира.
Тројката е еден филм,свингот е друг филм.Ваму два пара може и да се поделат,може да се направи групњак,двајцата партнери присутни на местото на злосторот за подоцна да нема префрлање вина.
Вие со дрва и камења по ова или?
Некој можеби сменил мислење?
Нови симпатизери на свинг?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom