Stremio (гледање филмови и серии онлајн со превод)

Член од
31 мај 2011
Мислења
13
Поени од реакции
6
Го инсталирав на Mac пред некое време и не ми фати око. Пренатрупан и преспор делуваше во споредба со Popcorn.

И покрај тоа што Popcorn официјално е укинат програмчето сеуште фино си функционира со fix од reddit. Нормално ја нема истата база на филмови од YTS но и новата банда што глуми дека е YTS(yts.ag) има супер колекција, па може и подобра од претходната, има еден тон филмови што фино си стримаат.

Со фиксот од reddit работи и ТВ опцијата, нормално се апдејтуваат нови епизоди така да искрено и нема некоја потреба за друго програмче, барем не за оние што веќе се навикнаа на PT.

И нак крај за некои пуристи што сакаат да гледаат џам blu-ray изданија тука е RARbg.to
Симнуваш магнет, го пушташ преку PT и не се замараш со симнување торенти.
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
еј викам а у топ али го симнав го пробав све, кочи заебава и превод и све ...беај .А баш си реков леле сеа програмчево ке ми пишти
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.896
Поени од реакции
7.570
Дека е спора и натрупана со доста интересни детали во изглед тоа е факт, но доста мене ми привлече внимание. Дај боже да потрае повеќе години ова па да видиме како ќе го развиваат програмов.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.896
Поени од реакции
7.570
Излезена е нова верзија 3.4.1 која ако ја имате старата веќе инсталирано новата сама ви се активира а ново е тоа што
  • Има опција за избор на македонски јазик на програмава
  • Доколку гледате серии автоматски после секоја изгледана епизода ве префрла на нова епизода и јазикот на преводот останува истиот избран.
Пак ќе повторам, пренатрупана е во изглед но ме привлече мене тоа што кога си логиран на програмава и гледаш било која серија автоматски ти ја означува најновата епизода на датумот која треба да излезе во календарот и после мислам дека стига нотификација (известување) дека е пуштена епизодата тој датум . Истото се планира и за филмовите да се направи за наредна надоградба на нова верзија.

Доколку сакате да поставите некое прашање, критика, идеа одете на линков
https://www.reddit.com/r/Stremio/
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.896
Поени од реакции
7.570
Излезена е нова верзија во која има да се додадат плус две нови адони
StreamFeed 1.0.0
Popcorn Time 1.0.0


Првиот е нешто за телевизија гледање а вториов е инспирација од веќе згаснатата popcorn time апликација која дава можност и алтернатива на филмовите да се гледаат од YTS и ЕZTV
Исто се работи и на android верзија која треба како што пишува на официјалната фејсбук страна да го лансираат на 1-ви април
 
Ф

Флеш

Гостин
Излезена е нова верзија во која има да се додадат плус две нови адони
StreamFeed 1.0.0
Popcorn Time 1.0.0


Првиот е нешто за телевизија гледање а вториов е инспирација од веќе згаснатата popcorn time апликација која дава можност и алтернатива на филмовите да се гледаат од YTS и ЕZTV
Исто се работи и на android верзија која треба како што пишува на официјалната фејсбук страна да го лансираат на 1-ви април
A kao da se napravi da gledam preku MPC ?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.896
Поени од реакции
7.570
A kao da se napravi da gledam preku MPC ?
За во MPC не може засега. сега само во VLC
Го пушташ филмот и десен клик со маусот и watch in VLC.

Ќе видиме во наредните апдејти дали тоа ќе го овозможат. Но јас им пишав на reddit па ќе видиме што ќе одговорат околу ова.
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.896
Поени од реакции
7.570
Stramio имаат направено и уред (нешто во стилот на андроид бокс ресиверите) кој се вклучува во телевизор и со него може да се користи програмата и на телевизор. Сето тоа за 59 долари.


Мислам дека сеуште официјално не е пуштено ова во продажба.

http://circle.strem.io/

Само не знам кој ова би купил кога може или да го поврзе лаптопот на телевизор или доколку има андроид да користи андроид верзијата која сеуште е во развој, а може и доколку има мини pc да користи stremio на windows.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.896
Поени од реакции
7.570
Од денес достапна и на google play за андроид. Koга ќе ја побарате не ја наоѓа прва апликација на листата туку некаде предпоследна доле.

Е сега колку долго ќе е достапна не знам. Пред некој месец се појави и popcorn time па набрзо ја снема таа апликација или сигурно google ја избришаа бидејќи содржи пиратерија.

Stremio изгледа супер за андроид ја пробав на мобилниот и ги има скоро сите исти опции како верзијата за на PC оперативните системи. Интересно е што кога за прв пат се регистрирате мора сами да ги инсталирате додатоците за пиратски филмови и серии и за преводи кој ги има на самата апликација додека на PC тие работи си беа овозможени уште од самото прво стартување на програмава.

Баш ме интересира дали е достапна и за телевизорите со андроид.
 
Последно уредено:

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Од денес достапна и на google play за андроид. Koга ќе ја побарате не ја наоѓа прва апликација на листата туку некаде предпоследна доле.

Е сега колку долго ќе е достапна не знам. Пред некој месец се појави и popcorn time па набрзо ја снема таа апликација или сигурно google ја избришаа бидејќи содржи пиратерија.

Stremio изгледа супер за андроид ја пробав на мобилниот и ги има скоро сите исти опции како верзијата за на PC оперативните системи. Интересно е што кога за прв пат се регистрирате мора сами да ги инсталирате додатоците за пиратски филмови и серии и за преводи кој ги има на самата апликација додека на PC тие работи си беа овозможени уште од самото прво стартување на програмава.

Баш ме интересира дали е достапна и за телевизорите со андроид.
Се разбира дека е достапна, само не ја симнуваш преку playstore, туку директно на strem.io/android-launch

.. ова под услов да имаш Сони телевизор или андроид box.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.896
Поени од реакции
7.570
Се разбира дека е достапна, само не ја симнуваш преку playstore, туку директно на strem.io/android-launch

.. ова под услов да имаш Сони телевизор или андроид box.
Зошто не преку play store ?

И зар ја нема за другите андроид телевизори ?
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Зошто не преку play store ?

И зар ја нема за другите андроид телевизори ?
Па playstore-от функционира различно на телевизорите, од оној на мобилните. Ограничен е и нема се. Незнам, можеби сега ја има.. а, ако ја има ќе може на секој телевизор. А, ако ја нема, само на Сонито, бидејќи само неговиот андроид овозможува инсталирање апликации надвор од оние кој се наоѓаат во Playstore.
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
503
Поени од реакции
693
Jas instalirav od playstore ama ne mi dava linkove za film. Ili tie koi gi dava se od itunes, amazon so plakanje.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.896
Поени од реакции
7.570
Jas instalirav od playstore ama ne mi dava linkove za film. Ili tie koi gi dava se od itunes, amazon so plakanje.
Оди во settings икончето запчаник и таму влези во addons инсталирај ги сите addons-и, кликаш инстал и тоа е тоа. Врати се назат на почеток и оди на менито иконата со линии и оди discover па одбери што сакаш филмови или серии и тоа ќе ти се појави на екранот. Отвори кој сакаш филм или серија и ќе ти се отвори цело инфо за него а доле имаш да бираш сакаш бесплатно или легално да платиш за да го гледаш.
Превод се бира на менито на самиот плеер на икончето СС

Некој филмови иако се во листата не се во можност да се гледаат.Исто така има некој баг и некогаш знае да не ги вчита сите addons-и па мора одново да пробаш да ја исклучиш апликацијата и пак да ја уклучиш.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.896
Поени од реакции
7.570
Излезена е 4.0 бета верзија која мора да ја симнете од сајтот не ви се апдејтира на веќе постоечката инсталирана верзија
http://www.strem.io/four

Интересен дизајн има, може да се менува боја, да се гледаат филмови од RARBG торент сајтот. Исто така ако ви е спорт интернетот те известува дека ти е спор интернетот и колку и да сакаш да го гледаш после loading нема да ти се уклучи филмот. Ова не беше проблем со предходната верзија.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom