Stapuvanje vo brak

Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.528
Поени од реакции
2.368
Ниту сум во странство, ниту сум ИТ струка (макар што прилично ми е позната). Се работи за мој многу близок човек.
И за во Германија и за во Скопје податоците се сигурни.

Уште да додадам дека во Скопје сеуште не дипломиран студент има плата безмалку 1000€. Програмирањето барем засега е јако профитабилно, малку има стручен кадар (кој ја разбира работата, не само диплома), а потребите се големи.
оф па ти си бил идеална мамка за некој, ем во македонија ем не-ит кадар. Јас сум ит и сум странство и ти кажувам дека друже те влечат за нос. Ти објаснаа погоре зошто е невозможна таа сума.

Како прво и основно германци- програмери во германија работат за 3-4 к нето и многу лесно некој би се пријавил на таа позиција на којашто твојот близок е вработен. Имај во предвид дека за некој со мк пасош да вработат треба никој да не им се пријави еу граѓанин на нивниот оглас во рок од 1-2 месеци, а од целиот ит кадар во цела еу унија НИКОЈ не би одбил понуда од 7000к нето со бенефити.
Ова е вака со закон.

Башка шо на форумов пола членови се ит кадар + голем дел од нив по странство вакви муабети за пред коперација се бош муабет.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
оф па ти си бил идеална мамка за некој, ем во македонија ем не-ит кадар. Јас сум ит и сум странство и ти кажувам дека друже те влечат за нос. Ти објаснаа погоре зошто е невозможна таа сума.

Како прво и основно германци- програмери во германија работат за 3-4 к нето и многу лесно некој би се пријавил на таа позиција на којашто твојот близок е вработен. Имај во предвид дека за некој со мк пасош да вработат треба никој да не им се пријави еу граѓанин на нивниот оглас во рок од 1-2 месеци, а од целиот ит кадар во цела еу унија НИКОЈ не би одбил понуда од 7000к нето со бенефити.
Ова е вака со закон.

Башка шо на форумов пола членови се ит кадар + голем дел од нив по странство вакви муабети за пред коперација се бош муабет.
Единствено можам да ти препорачам да одиш во Минхен и да прашаш во Гугл. Ако можеш да дојдеш до тие податоци.
Јас го имам читано преддоговорот склучен на една година пред вработување. Така да муабетот не е за пред селска кооперација.
Повеќе немам што да ти кажам.

Едит: Кано, можеш да се смееш колку сакаш...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.552
Поени од реакции
20.919
Единствено можам да ти препорачам да одиш во Минхен и да прашаш во Гугл. Ако можеш да дојдеш до тие податоци.
Повеќе немам што да ти кажам.

Google salary in Munich
The average salary for the role of Software Engineer at Google in Greater Munich Metropolitan Area is €75,000. This salary is based on 33 salaries submitted by LinkedIn members with the title “Software Engineer” at Google in Greater Munich Metropolitan Area.

Gross75,000.00 €
Net43,223.46 €


Ако другар ти не е женет и е генијалец па на невидено како прва работа му дале просечна инжинерска плата во гугл минхен тогаш после даноци би зимал 3600 евра.

Ако живее сам во центар само кирија ќе му биде барем 1200-1600е зависно од станот. Намали малку доживјај нема никаква смисла тоа што го пишуваш.
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.394
Поени од реакции
20.684
@Паланчански добро е, крени ручна. Доволно глупости.
Како што кажа, нити си странство нити со ИТ сектор. Држи се до дневна политика.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.204
Google salary in Munich
The average salary for the role of Software Engineer at Google in Greater Munich Metropolitan Area is €75,000. This salary is based on 33 salaries submitted by LinkedIn members with the title “Software Engineer” at Google in Greater Munich Metropolitan Area.

Gross75,000.00 €
Net43,223.46 €


Ако другар ти не е женет и е генијалец па на невидено како прва работа му дале просечна инжинерска плата во гугл минхен тогаш после даноци би зимал 3600 евра.

Ако живее сам во центар само кирија ќе му биде барем 1200-1600е зависно од станот. Намали малку доживјај нема никаква смисла тоа што го пишуваш.
Па не сте далеку во бројките ако се рачуна бруто, по негово е 84 000, твојот извор вика просек 75к!
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.573
Поени од реакции
16.269
Единствено можам да ти препорачам да одиш во Минхен и да прашаш во Гугл. Ако можеш да дојдеш до тие податоци.
Јас го имам читано преддоговорот склучен на една година пред вработување. Така да муабетот не е за пред селска кооперација.
Повеќе немам што да ти кажам.

Едит: Кано, можеш да се смееш колку сакаш...
Нема потреба да се оди во Минхен, Гугл дпјде у Скопје пред некоја година :icon_mrgr:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.552
Поени од реакции
20.919
Па не сте далеку во бројките ако се рачуна бруто, по негово е 84 000, твојот извор вика просек 75к!

Он спомна нето 7К ама ете да се измешал и да е бруто, пак ептен се далеку... збориме 10%+ за некој што е ПОЧЕТНИК демек, и просечна ИНЖИНЕРСКА плата на над 30 вработени во гугл.

Јас не мислам дека во Гугл се аматери. На секој му е јасно дека ако во резимето понатака ставиш дека си работел во Гугл имаш отворена карта за било каде. Тоа они со знаат, така да обично почетици ги третираат со релативно мали плати или ги фураат на некој интерншип програми... Почетна плата на пример во инвестмент банка ти е 30-35К иако просечна достига и до 300К во некој бутик банки со далеку послаба репутација од Гугл. Може е глуп пример, ама така е и со престижните адвокатски фирми и во буквално секоја бранша ако збориме реално.

Се дур работиш за други нема да направиш брзо пари. Да има пари на запад, пари има во се, ама ќе ги видиш со тек на време кога ќе набилдаш ЛОКАЛНО ИСКУСТВО, кога ќе направиш контакти и кога ќе НАУЧИШ како да го уновчиш знаењето а тоа обично подразбира и да смениш неколку фирми за брзо време и да си дигнеш плата на тој начин.
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.394
Поени од реакции
20.684
Па не сте далеку во бројките ако се рачуна бруто, по негово е 84 000, твојот извор вика просек 75к!
Он вика 84к нето.
Тука во Малта тоа е 120к бруто.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.204
@kano Трики е тоа правиш пари или не правиш! Ете јас во животот имам пројдено од социјалистичко работно место, работење за други, работење за себе, уште мечка не сум водел со дајре :D
Дефинитивно највеќе имам заработено на времето во Ирак, ама тоа благодарејќи на јакиот долар кој беше 1:3,3 дм. Сега имам мој бизнис, не се жалам ама ако се земе одговорноста и фактот дека си цело време на промаја( правна и системска, не обична;) ), слабо е. Ама имајки во предвид во која држава сме, бериќатварсан! Имав периоди кога работев за други, имав плата поголема од оваа која сега си ја давам:cautious: и во17 часот го пуштам умот на паша. Комоција е!
Синот во НЗ е во таква дилема сега, приватно или државно(за друг), реално не знам што да му кажам. Он е вработен а имаат и фриленсер што работи за нив, односот на примањата е 1:3, ама не е за џабе така( обезбедување работа, опрема, осигурување,.....)
Сите го наплаќаат тоа што го нудат. Гугл и врвните банки реномето, стабилните фирми стабилноста, ништо не е џабе, тебе тоа ти е појасно!
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.552
Поени од реакции
20.919
@kano Трики е тоа правиш пари или не правиш! Ете јас во животот имам пројдено од социјалистичко работно место, работење за други, работење за себе, уште мечка не сум водел со дајре :D
Дефинитивно највеќе имам заработено на времето во Ирак, ама тоа благодарејќи на јакиот долар кој беше 1:3,3 дм. Сега имам мој бизнис, не се жалам ама ако се земе одговорноста и фактот дека си цело време на промаја( правна и системска, не обична;) ), слабо е. Ама имајки во предвид во која држава сме, бериќатварсан! Имав периоди кога работев за други, имав плата поголема од оваа која сега си ја давам:cautious: и во17 часот го пуштам умот на паша. Комоција е!
Синот во НЗ е во таква дилема сега, приватно или државно(за друг), реално не знам што да му кажам. Он е вработен а имаат и фриленсер што работи за нив, односот на примањата е 1:3, ама не е за џабе така( обезбедување работа, опрема, осигурување,.....)
Сите го наплаќаат тоа што го нудат. Гугл и врвните банки реномето, стабилните фирми стабилноста, ништо не е џабе, тебе тоа ти е појасно!

Се зависи од тоа што уствари сакаш од животот. Ако сакаш пари сеедно зошто, тогаш приватно на долги патеки е поисплатливо. Патот е трнлив али се изодува, норално ако те бива и ако си упорен.

Ако си доволно комотен и ок ти е некој просечен/поасален живот тогаш и со ОК плата ќе можеш да си го дозвош тоа. Ептен ако достинеш во тие 2-3% најплатените може и полускузно ама со плата се знае што и колку углавно се може (зборам за на запад, за мкд не ми се прави ни муабет).

Јас добри 10год поминав работејќи за една од најголемите светски банки во АУС, Британија и на повеќе места во Азија. Пари се заработува ама на крајот на годината заштедата е таа, една кола, некогаш полускузна некогаш просечна... Се знае ако си на еве и 10К чисти дека пак заштедата ќе биде неколку илјадарки месечно. Факт е дека и трошоците ќе ти варираат со платата, никој не останува во шупа и со цимери кога вади веќе асална плата.

Различно е кога водиш свој бизнис каде една зделка носи многу повеќе и парвиш купчиња, каде некогаш и за неколку дена се зараборуваат чисти пари како за година работа за други. Имаш и повеќе опции да затаиш данок, да прикажеш некој лични трошоци како бизнис трошкови итн... Има повеќе опции за манипулација дефинитивно, дел нелегални голем дел сосема легални ако знаеш што правиш.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Google salary in Munich
The average salary for the role of Software Engineer at Google in Greater Munich Metropolitan Area is €75,000. This salary is based on 33 salaries submitted by LinkedIn members with the title “Software Engineer” at Google in Greater Munich Metropolitan Area.

Gross75,000.00 €
Net43,223.46 €


Ако другар ти не е женет и е генијалец па на невидено како прва работа му дале просечна инжинерска плата во гугл минхен тогаш после даноци би зимал 3600 евра.

Ако живее сам во центар само кирија ќе му биде барем 1200-1600е зависно од станот. Намали малку доживјај нема никаква смисла тоа што го пишуваш.
За киријата си приближно во право. 1000€.
А зад 7000€ почетничка и понатаму стојам.
@Паланчански добро е, крени ручна. Доволно глупости.
Како што кажа, нити си странство нити со ИТ сектор. Држи се до дневна политика.
Ја кренав ручната. Не за друго, туку затоа што нема потреба никому да му докажувам.


Ви напишав дека лично го имам читано преддоговорот, потпишан една година пред вработување, вие сега ме убедувате дека тоа е бруто плата, ова она... Уште да ви напишам која е последната нето плата, веднаш ќе ме растргнете како Карпош на Камени Мост.

Уште да ве прашам дали знаете дека наши студенти во САД заработуваат по 12-15000$ додека студираат? Претпоставувам дека и тоа за вас е невозможно.

Ептен застранивме од темата, повеќе не пишувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom