Stapuvanje vo brak

Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
50к евра? Па вие знаете ли дека со пола од тие пари ќе извади БГ пасош за еден месец. Додуша треба да се знае човекот!
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.612
Поени од реакции
21.829
Износот не е на памет пишан, 50 000 евра за 5 години, му се фаќа 10 000 евра за 1 година, или месечно 833 евра или во денари, 51 249 денари/месец, па буквално една одлична плата во мк, сепак збориме за брак по сметка, па ако е брак по сметка, навистина да е по сметка.
Во никој случај девојкава не губи ништо, ќе продаде 5-6 ниви, или 2-3 градежни земјишта од градот од кај што има потекло (наследство), ќе земе кредит потрошувачки да дополни ако и фали, и ќе ги собере 50 000 евра, НО, што добива таа после 5 години, буквално Европа и е на дланка, ако е со медицински факултет како што ги бараат во Германија во дефицит се, одма ќе најде работа, од прв ден осигурана пензиско и здравствено, и германска плата, која за медицински лица е по 6000 - 7000 евра месечно во зависност од тоа во која сфера е, или еве нека нема факултет просечна плата во ЕУ е околу 1500 - 2500 евра башка таму ќе напредува со кариера и ќе и се зголемува плата, за 5 години после бракот ќе си ги врати тие 50 000 евра со работа во странство. Така да брак по сметка е одличен бизнис, само пак ќе кажам скапо делува оти тој што го има државјанството треба 5 години да биде женет за непозната личност само формално, али ако планира да остане да живее во мк, зашто да не, за 10 години 2 такви брака еве му 100 000 евра, таман да обезбеди услови за нормален живот, а со девојка му пак може да си живее заедно само брак ќе склучат после 10 години, некој да не ќе ги провери во мк дали живее заедно со формално венчаната личност? :D Toa e тоа... :)
Какви глупости оу мај гад.
Ти живееш ли во Европа или овие бројкиве од пред коперација ти се?
50.000 ЕУР за 5 години со просечна или малку над просечна плата е НЕВОЗМОЖНО да заштедиш.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
485
Поени од реакции
480
Какви глупости оу мај гад.
Ти живееш ли во Европа или овие бројкиве од пред коперација ти се?
50.000 ЕУР за 5 години со просечна или малку над просечна плата е НЕВОЗМОЖНО да заштедиш.
Друже да си во ИТ сектор и без факултет можеш да заработуваш по 5000 евра нето плата/месечно, само ти треба ЕУ државјанство за да те осигурат здравствено и пензиско, оти во Германија и остали ЕУ земји на црно работа јок, не е тоа мк, па работодавачите да си играат к*рташ*к со работниците па да им даваат по 250 евра плата и да им бараат да им се враќа К15, во ЕУ закони важат затоа 600 000 наши сограѓани заминаа за ЕУ, не оти што не сакаат да живеат во мк, туку таму имаат каде - каде подобри услови за живот и најважно достојни плати, им се цени трудот. :)
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.612
Поени од реакции
21.829
Друже да си во ИТ сектор и без факултет можеш да заработуваш по 5000 евра нето плата/месечно, само ти треба ЕУ државјанство за да те осигурат здравствено и пензиско, оти во Германија и остали ЕУ земји на црно работа јок, не е тоа мк, па работодавачите да си играат к*рташ*к со работниците па да им даваат по 250 евра плата и да им бараат да им се враќа К15, во ЕУ закони важат затоа 600 000 наши сограѓани заминаа за ЕУ, не оти што не сакаат да живеат во мк, туку таму имаат каде - каде подобри услови за живот и најважно достојни плати, им се цени трудот. :)
Незнам што ми збориш.
Јас те прашав, дали живееш во странство и од каде ти се бројкиве?
За ИТ сектор и без ЕУ пасош може да најдеш работа. А тие твои 5.000 НЕТО ги добиваат само луѓе со работно искуство кои во Македонија би добиле 1500-2000€
Така мислите е, земи ЕУ пасош, иди на Запад две-три години и милијардер си.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.394
Отворете си линкед ин или индеед ќе ги видите платите, барем сеа се лесно достапни огласите. Во просек немеаџерски позиции во ит се 60-80к годишно, шо се околу 3-4к нето месечно.

А да иначе со 15к можи да подмачка за Америка, наместо да се расправа тука и да дреми во мк 5 години. Разработен му е бизнисот максимално по америка за ова на мексиканциве, колумбијанциве, кубанциве, а башка ќе живеј во америка и ќе работи за тие 5 години. Така да дечки намалете доживљај и цена. Додуше иам еден другар со бугарски ко шо пати од неебис и змија да зини ќе и го бапни, така да членкава и за беспари можи да си помини
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.750
Поени од реакции
9.909
Друже да си во ИТ сектор и без факултет можеш да заработуваш по 5000 евра нето плата/месечно, само ти треба ЕУ државјанство за да те осигурат здравствено и пензиско, оти во Германија и остали ЕУ земји на црно работа јок, не е тоа мк, па работодавачите да си играат к*рташ*к со работниците па да им даваат по 250 евра плата и да им бараат да им се враќа К15, во ЕУ закони важат затоа 600 000 наши сограѓани заминаа за ЕУ, не оти што не сакаат да живеат во мк, туку таму имаат каде - каде подобри услови за живот и најважно достојни плати, им се цени трудот. :)
:pos: :pos: 200 миљарди дават нето, плус Меркел секој месец на рака ти го носи пликото.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Незнам што ми збориш.
Јас те прашав, дали живееш во странство и од каде ти се бројкиве?
За ИТ сектор и без ЕУ пасош може да најдеш работа. А тие твои 5.000 НЕТО ги добиваат само луѓе со работно искуство кои во Македонија би добиле 1500-2000€
Така мислите е, земи ЕУ пасош, иди на Запад две-три години и милијардер си.
Во ИТ сектор, почетник, тукушто дипломиран, со МК пасош, почетна нето плата во Германија 7000€, плус сместување за три месеци, плус бесплатна храна. Ако некаде мора да патува има платени авионски карти и одредена сума за храна и такси.
Кому како ќе му се посреќи.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.231
Поени од реакции
39.979
Во ИТ сектор, почетник, тукушто дипломиран, со МК пасош, почетна нето плата во Германија 7000€, плус сместување за три месеци, плус бесплатна храна. Ако некаде мора да патува има платени авионски карти и одредена сума за храна и такси.
Кому како ќе му се посреќи.
Нема шанси некој почетник да зема 7 илјади евра, тоа нема логика едноставно.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Нема шанси некој почетник да зема 7 илјади евра, тоа нема логика едноставно.
Има шанса. Имало, немало логика, тоа е факт.
Е, сега, од информатичар до информатичар има разлика. Не е само да се земе диплома, треба и да се научи.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.394
Во ИТ сектор, почетник, тукушто дипломиран, со МК пасош, почетна нето плата во Германија 7000€, плус сместување за три месеци, плус бесплатна храна. Ако некаде мора да патува има платени авионски карти и одредена сума за храна и такси.
Кому како ќе му се посреќи.
сум слушнал претерувања од нашиве печалбари, ама тебе братче јако те излажале. :pos: Тек па по 1 година колку ќе зема.
сто посто сеа планираш да се запишиш 3 месеци курс програмирање, да извадиш бугарски и правец германија.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.750
Поени од реакции
9.909
Има шанса. Имало, немало логика, тоа е факт.
Е, сега, од информатичар до информатичар има разлика. Не е само да се земе диплома, треба и да се научи.
Клон на Линус Торвалдс да е, нема да зема толку. 7000 нето ти се 13.000 евра бруто плата, над 150.000 евра годишно. Пратеник во Бундестагот зема помалку од 10.000 месечно бруто.

На секоја плата работодавачот плаќа дупло за давачки. Најголем талент на светот да е нема некој 300.000 евра да даде за него како почетник. Во Силиконска Долина со 5000 долари кирија платите во најголемите фирми на свет (Фејсбук, Гугл, Тесла итн) се $100.000 годишно.

Ако е на краток договор како selbstständig т.е. freelancer можно е, без осигуровки. Јас додека бев праќан по екстерни проекти, фирмите плаќаа до 20.000 за месец дена на матичната фирма. За стално вработен почетник од МК да зема над 150.000 плата кога просечната е околу 50.000 е тешко да се верува.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
сум слушнал претерувања од нашиве печалбари, ама тебе братче јако те излажале. :pos: Тек па по 1 година колку ќе зема.
сто посто сеа планираш да се запишиш 3 месеци курс програмирање, да извадиш бугарски и правец германија.
Клон на Линус Торвалдс да е, нема да зема толку. 7000 нето ти се 13.000 евра бруто плата, над 150.000 евра годишно. Пратеник во Бундестагот зема помалку од 10.000 месечно бруто.

На секоја плата работодавачот плаќа дупло за давачки. Најголем талент на светот да е нема некој 300.000 евра да даде за него како почетник. Во Силиконска Долина со 5000 долари кирија платите во најголемите фирми на свет (Фејсбук, Гугл, Тесла итн) се $100.000 годишно.

Ако е на краток договор како selbstständig т.е. freelancer можно е, без осигуровки. Јас додека бев праќан по екстерни проекти, фирмите плаќаа до 20.000 за месец дена на матичната фирма. За стално вработен почетник од МК да зема над 150.000 плата кога просечната е околу 50.000 е тешко да се верува.
Никој ништо не ме излажал, сигурен сум во ова што го пишувам.
И во Скопје за слична работа за една година се доаѓа до 1000-1200€.

@Петар12345 Не помага курс, туку здраво треба да се загрее столчето. А „курсистите“ со купени дипломи не ќе ни припарат во Германија.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.394
Никој ништо не ме излажал, сигурен сум во ова што го пишувам.
И во Скопје за слична работа за една година се доаѓа до 1000-1200€.
ме интересира дали си странство и ит струка или си тропаш глупости онака?
 
D

Deleted member 12196

Гостин
ме интересира дали си странство и ит струка или си тропаш глупости онака?
Ниту сум во странство, ниту сум ИТ струка (макар што прилично ми е позната). Се работи за мој многу близок човек.
И за во Германија и за во Скопје податоците се сигурни.

Уште да додадам дека во Скопје сеуште не дипломиран студент има плата безмалку 1000€. Програмирањето барем засега е јако профитабилно, малку има стручен кадар (кој ја разбира работата, не само диплома), а потребите се големи.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.898
50К е реална цена сеедно дали евра, ус долари, аус долари... Цифрата е горе доле таа, бар последниве 20тина години. Ако се погоди некоја будала може и повеќе да биде преку уцени, знам за случај што на крај се заврши да кошта скоро 300К.

Не е се баш како што изгледа на прв поголед. Никој од имиграција не пие нафта, одамна се разбудија за вакви бракови. Во Швајцарија на пример дел од процедурата е да ги интервјуираат комшиите, да видат дали заедно живеете таму, дали посетувате ресторанти заедно итн итн... Австралија уште пред да добиете виза разговара со комшиите на сопружниците и прашува дали ги виделе заедно итн... Знам за случаеви кога ги терале да „поживеат“ во мкд, во Прилеп некое време пред да и дозволат да дојде во АУС. Класика е интервјуто во амбасада кога ќе ги седнат разделени па секој да раскажува за другиот... Пример која паста за заби ја користи сопружникот итн...

Иначе да е типкава ИТ експерт или медицинско лице нема овде да бара брак за пасош, тој што вреди без проблем ќе најде начин да емигрира. Сите што паламудите дека со БГ пасош или незнам што ќе видете аир во Германија или УСА само си правите филмови... Да ве бивало ќе ве земеле и со МКД и со индиски па дури и без пасош...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom