Stand Up Comedy

Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Will Ferrell: You're Welcome America е добар стенд ап од Вил Ферел.
На Џери во Seinfeld добри се стенд ап деловите.
 
A

Auditore

Гостин
Прв пат гледав ваква комедија кога беше она Балкан Стенд Ап, или како беше, Џамбазов и Коцев од нашите беа тогаш, ме импресионираа.
Ми се допаѓа ваков тип на комедија, посебно затоа што се исмејуваат одредени ситуации, карактеристики од секојдневите на навистина специфичен начин.
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
Прв пат гледав ваква комедија кога беше она Балкан Стенд Ап, или како беше, Џамбазов и Коцев од нашите беа тогаш, ме импресионираа.
Ми се допаѓа ваков тип на комедија, посебно затоа што се исмејуваат одредени ситуации, карактеристики од секојдневите на навистина специфичен начин.
за жал, на тој настан не си можел да видиш што вистински значи стендап. тоа е повеќе од типот: „како мали џокица замишља...“
значи без хејтање, само реално:
Првите обиди, и тоа прилично добри, беа на Тони Михајловски на оние Бубамара наградите. Сашко Коцев го доживуваме како бледа копија на Тони, затоа што е кумановец и го замени Тони со речиси истите фори и дијалект (двајцата се кумановци, нели).
За човек да биде добар стендап комичар, треба да има натпросечен IQ, богат речник и харизма заедно со фктот дека треба да биде пред се смешен.
башка што треба да вежба и да го смислува и разработува материјалот претходно. нашите (балканските) комичари, се плашам, се обидуваат да импровизираат и тоа не изгледа добро. не може анатерски однос да проектира професионализам. ни оддалеку.
според википедија, во велика британија стендапот влече корени дури од 18 и 19 век! кај нас тогаш било „пусто турско“
како што веќе беше кажано, повеќеминутно раскажување виц што не е смешен и покрај тоа што е раскажан на дијалект - едноставно не е стендап. сори.
еве и еден цитат од википедија:
The skills attributed to stand-up are diverse, as the stand-up comic often acts as writer, editor, performer, promoter, producer and technician for the act. Many stand-up comedians work for years to develop 45 minutes of material, and usually perform their bits repeatedly, slowly perfecting them over time.
(е, тука ја утнавме со нашите комичари - премногу работа:rolleyes:)

http://en.wikipedia.org/wiki/Stand-up_comedy
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
725
Поени од реакции
218
Kako i filmovite,taka i stand-up komicarite se delat na zanrovi,ne mozesh bash vo ist kosh i da gi merish...sekoj si ima svoja publika,uspeshen na svoj nacin...shto gi obedinuva...fantasticna energija,prebogat recnik,RAM memorija,dikcija itn.Gervais i Carlin mi se nekako najdobri,intilegenten humor.Od makedonskite...pa osven Toni,ne znam dali drugite moze i da gi merime,nema vrska so sted up,posebno ovoj Bitolcanecot,zamara za site pari.Rabota na vkusovi.
Eve eden klip od Mencia,za orgazmot
http://www.youtube.com/watch?v=ARB4KBpD-FY
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
The skills attributed to stand-up are diverse, as the stand-up comic often acts as writer, editor, performer, promoter, producer and technician for the act. Many stand-up comedians work for years to develop 45 minutes of material, and usually perform their bits repeatedly, slowly perfecting them over time.
(е, тука ја утнавме со нашите комичари - премногу работа:rolleyes:)

http://en.wikipedia.org/wiki/Stand-up_comedy
Е за ова имаш пиво.

Работата е што кај нас сега ова е „шема“ и секој се смета за смешен и плус рајата гладна за нешто ново и ето ти беља.

Ретко кој знае дека и супер смешен човек со супер смешен материјал, доколку не го постави како што треба, може да биде голема утка.

Али тоа е, тражили сте, гледајте. ;)

пс. инаку не знам дали е рајата запознаена со „one liners“ стенд ап комичари, не сум сретнал до сега таков кај нас, освен јас на фб. :D ;)
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Е за ова имаш пиво.

Работата е што кај нас сега ова е „шема“ и секој се смета за смешен и плус рајата гладна за нешто ново и ето ти беља.

Ретко кој знае дека и супер смешен човек со супер смешен материјал, доколку не го постави како што треба, може да биде голема утка.

Али тоа е, тражили сте, гледајте. ;)

пс. инаку не знам дали е рајата запознаена со „one liners“ стенд ап комичари, не сум сретнал до сега таков кај нас, освен јас на фб. :D ;)
Па стави некое такво добро видео овде :)
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
Kako i filmovite,taka i stand-up komicarite se delat na zanrovi,ne mozesh bash vo ist kosh i da gi merish...sekoj si ima svoja publika,uspeshen na svoj nacin...shto gi obedinuva...fantasticna energija,prebogat recnik,RAM memorija,dikcija itn.Gervais i Carlin mi se nekako najdobri,intilegenten humor.Od makedonskite...pa osven Toni,ne znam dali drugite moze i da gi merime,nema vrska so sted up,posebno ovoj Bitolcanecot,zamara za site pari.Rabota na vkusovi.
Eve eden klip od Mencia,za orgazmot
http://www.youtube.com/watch?v=ARB4KBpD-FY
има жанрови, да - нашите спаѓаат во „маалски“ или оние шо се „најсмешни на слава“ и сите се темпираат да бидат у исто време со нив на славата... :D

Jimmy Carr e добар one liner IMHO
 

TheIks

Fork & spoon operator
Член од
1 октомври 2007
Мислења
712
Поени од реакции
469
Со оглед на тоа што царот Carlin е веќе добро покриен на темава :), еве еден со невообичаен стил, Mitch Hedberg:

 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
а Bill Bailey и Tim Minchin?
ги гледал некој?
Tim Minchin

Bill Bailey
 

Kajgana Shop

На врв Bottom