Stand Up Comedy

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.728
Редно време е подфорумов да има ваква тема, заради сите вљубеници во стенд ап комедијата. Ајде да видиме кои се вашите омилени комичари кои ве засмеваат на сцена. Мора да се признае дека стенд ап комедијата е навистина тешка работа, и ретко кој може да ја изведе како што треба. Голем број на актери кои ги гледаме на големото платно денес, започнале како стенд ап комичари, започнувајќи од Џим Кери, Еди Марфи итн итн.
Јас лично се навлеков на неа благодарение на Еди Марфи и неговото шоу Delirious кое полнело сали на времето. Кој не го гледал ова негово шоу едноставно мора. Гарантирам дека ако сте вљубеници во стенд ап ќе се смеете.

Ставајте видеа од омилените настапи на стенд ап комичарите да се насмееме здраво. Може и да отвориме дискусија, за тоа кој ви е омилен стенд ап комичар, а кој мислите дека комплетно ја утнал работата. На пример, морам да признам од поново време Крис Рок ми е омилен стенд ап комичар. Човекот е премногу забавен. Еве нешто од него.

 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.863
Поени од реакции
7.542
Даг Станхоп во подобро издание :icon_lol:, барем на овај клип не се тепа со публиката :icon_lol:. Иритираат понекогаш неговите атестичко манијакални ставови односно не се смешни, ама ова е смешно :icon_lol:....

--- надополнето: Nov 18, 2011 6:54 PM ---
Омилен комичар сум си сам на себе :icon_lol:.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.863
Поени од реакции
7.542
Обична трева, не трилер килер салмонела :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
12.425
Поени од реакции
20.082
Мој личен број 1. Се што ценам кај стенд ап комичар, повеќе содржина, помалку драматургија и звуци, плус на секој настап е пијан : D​
изгледајте го ова и ќе сфатете колку е само болен и нетачен.​


и ова е јаки4ко !

 

stormspeaker

Бекрија
Член од
4 октомври 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.343
Според мене најдобриот, Џорџ Карлин:Исто така, Пабло Франциско:


Луис Си-Кеј


Еди МарфиИ ваљда сум меѓу ретките што не го сакаат Крис Рок. :)
 

tha CaspeR

NV.mk
Член од
1 мај 2006
Мислења
1.509
Поени од реакции
157
Мило ми е што конечно почна кај нас да се развива ова чудо, редно беше, иако го имаше од дамна но сепак многу ретко, се чекаше секоја година златна Бубамара за да се смееме на 3 часовното шоу на Тони Михајловски :)

Иначе вака, пошто стенд ап комедија пратам преку 10 години, само би ги набројал комичарите кои сметам дека вредат па кој сака нека побара по торенти да најде ДВД-ата:

Од кај нас:
- Тони Михајловски
- Игор Џамбазов
- Сашко Коцев
- Марјан Ѓоргиевски
- Сашо Тасевски

3ца од горе споменатите се прилично млади луѓе кои нема ни 3 години како се бават со оваа работа (глумата на страна), а направија БУМ со своето прво шоу. Незнам колку од вас беа во универзална на „Не ме лечи докторе“, на „Балканскиот стенд ап 2“ или на „Златна Бубамара на Популарноста“ но мислам дека овие луѓе заслужуваат тотален респект. Весна Петрушевска за мене е тотален фејл, имам гледано само едно “шоу“ и тоа беше страшно болно по моите уши, смислата за хумор, и расположението... Тука е и Никола Тодоровски кој е добар ко стенд ап комичар, но оние јутуб клипчиња едноставно воопшто не ми се смешни.

Од Балканот не би издвоил никој посебно, не дека нема добри, него дека не сум баш запознаен со сцената, сите кои беа на Балкан стенд ап-ите беа мање-више добри...

Од странство:
- Jimmy Carr (ирец кој живее во англија, мој омилен комичар. специјалност му е црн хумор)
- Russell Peters (индиец кој живее во канада, специјалност му се азиските акценти но и африканските и европските)
- Gabriel Inglesias Fluffy (дебелиот мексиканец од САД кој пред некое време доби свое неделно шоу на Comedy Central)
- Robin Williams
- Eddie Murphy
- Louise C.K.
- Aries Spears (имитира рап ѕвезди)
- Rowan Atkinson
- Kevin Hart
- Dane Cook
- Bill Maher (контраверзен атеист и левичар)
- George Carlin (контраверзен атеист)
- Daniel Tosh
- Maz Jobrani (Иранец)
- Chris Rock
- Martin Lawrence
- Pablo Francisco
- Frank Caliendo
- Jim Carrey
- Jim Gaffigan
- Kevin James
- Jerry Seinfield
- Bill Engvall
- Bernie Mac
- ....
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.999
Поени од реакции
7.599
Мило ми е што конечно почна кај нас да се развива ова чудо, редно беше, иако го имаше од дамна но сепак многу ретко, се чекаше секоја година златна Бубамара за да се смееме на 3 часовното шоу на Тони Михајловски :)

Иначе вака, пошто стенд ап комедија пратам преку 10 години, само би ги набројал комичарите кои сметам дека вредат па кој сака нека побара по торенти да најде ДВД-ата:

Од кај нас:
- Тони Михајловски
- Игор Џамбазов
- Сашко Коцев
- Марјан Ѓоргиевски
- Сашо Тасевски

3ца од горе споменатите се прилично млади луѓе кои нема ни 3 години како се бават со оваа работа (глумата на страна), а направија БУМ со своето прво шоу. Незнам колку од вас беа во универзална на „Не ме лечи докторе“, на „Балканскиот стенд ап 2“ или на „Златна Бубамара на Популарноста“ но мислам дека овие луѓе заслужуваат тотален респект. Весна Петрушевска за мене е тотален фејл, имам гледано само едно “шоу“ и тоа беше страшно болно по моите уши, смислата за хумор, и расположението... Тука е и Никола Тодоровски кој е добар ко стенд ап комичар, но оние јутуб клипчиња едноставно воопшто не ми се смешни.

Од Балканот не би издвоил никој посебно, не дека нема добри, него дека не сум баш запознаен со сцената, сите кои беа на Балкан стенд ап-ите беа мање-више добри...

Од странство:
- Jimmy Carr (ирец кој живее во англија, мој омилен комичар. специјалност му е црн хумор)
- Russell Peters (индиец кој живее во канада, специјалност му се азиските акценти но и африканските и европските)
- Gabriel Inglesias Fluffy (дебелиот мексиканец од САД кој пред некое време доби свое неделно шоу на Comedy Central)
- Robin Williams
- Eddie Murphy
- Louise C.K.
- Aries Spears (имитира рап ѕвезди)
- Rowan Atkinson
- Kevin Hart
- Dane Cook
- Bill Maher (контраверзен атеист и левичар)
- George Carlin (контраверзен атеист)
- Daniel Tosh
- Maz Jobrani (Иранец)
- Chris Rock
- Martin Lawrence
- Pablo Francisco
- Frank Caliendo
- Jim Carrey
- Jim Gaffigan
- Kevin James
- Jerry Seinfield
- Bill Engvall
- Bernie Mac
- ....
одличен пост - одличен вкус
морав да реплцирам
браво
 
На врв Bottom