Stand Up Comedy

karlovic

имам срце ама имам и фрижидер
Член од
5 ноември 2010
Мислења
616
Поени од реакции
161
Едно од моите омилени видеа. Ем смешно, ем сурово.:)

Всушност стенап комедијата е смешна на суровата вистина(сепак истите комичари би требало да се среќни што сите имаат милонски суми на своите банкарски смети,а го исмеуваат систеот)колку е иронично тоа..мене напротив ова не ми е смешно.

Вистинска стендап комедија беше Рики на златните глобуси
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Yes nikoj ne go spomna Bill Bailey


Original We are most amused


 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Добро е, ми се допаѓа темата, но не е хилариус...
За сурово, и тоа како е сурово...
Карлин не е тип кој ќе направи да се виткаш од смеење. Не е таков тип на стенд ап комичар. Човекот си ја кажува вистината со сарказам и цинизам и тоа ја смее публиката. Не пробува да биде актер на сцена. На пример Еди Марфи и Крис Рок и тоа како глумат на сцена и затоа се и посмешни.

Инаку не смеете да го утнете Расел Питерс. Момакот е закон :)

 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.931
- Bill Maher (контраверзен атеист и левичар)
- George Carlin (контраверзен атеист)
Оти бе контраверзни? Што фалеше само на „атеисти“? Од кај знаеш дека пола од листата не се атеисти? :)
Шала, не ми одговорај да не отидеме оф-топик.

Сакав да кажам дека Карлин ми е омилен, но ги почитувам сите затоа што се наоѓаат во немилосрдна професија, затоа што се соочуваат со публика со големи очекувања која инстанто може да ти пресуди и ако еднаш утнеш во живо тоа лесно може да значи крај на кариерата.

Патем, знаевте дека и овој бил стенд-ап, long-long-time-ago?


Дечиште :)
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Eddie Izzard



Мислам дека никој не го спомна до сега. Порано се облекуваше како транвестит, оти му беше дел од настапот, сега веќе не се облекува така. Инаку ми се допаѓа што користи „паметен хумор“, зема факти од историјата и ги исмева на одличен начин.
 

tha CaspeR

NV.mk
Член од
1 мај 2006
Мислења
1.508
Поени од реакции
162
Оти бе контраверзни? Што фалеше само на „атеисти“? Од кај знаеш дека пола од листата не се атеисти? :)
Шала, не ми одговорај да не отидеме оф-топик.

Сакав да кажам дека Карлин ми е омилен, но ги почитувам сите затоа што се наоѓаат во немилосрдна професија, затоа што се соочуваат со публика со големи очекувања која инстанто може да ти пресуди и ако еднаш утнеш во живо тоа лесно може да значи крај на кариерата.

Патем, знаевте дека и овој бил стенд-ап, long-long-time-ago?


Дечиште :)
Е морам да ти одговорам пошто ипак е он топик :) пишав така пошто така ги претставуваа(т) во ток шоуа и сл. Они се едни од ретките (добри и конструктивни) критичари на религијата и религиозните луѓе. Јас лично сум атеист и ми се допаѓа оваа комедија, не ми пречи заебавање за Исус, попови, папата и сл. На пр. Dane Cook има само едно DVD извадено vicious cirle и на тоа има шега против атеисти, која не ми се свиѓаше ама се смеев. Али рецимо неговата комедија не се заснова на заебавање на атеистите, додека пак овие двајцава од горе и многу други бар 30% од комедијата им е за религија и сл. Или па тој дел е најмоќен и најмногу се памти па затоа останало тоа именување. Не пробувам нешто лично тебе да ти објаснам, нит да се бранам, само онака општо за неупатените :)
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Е морам да ти одговорам пошто ипак е он топик :) пишав така пошто така ги претставуваа(т) во ток шоуа и сл. Они се едни од ретките (добри и конструктивни) критичари на религијата и религиозните луѓе. Јас лично сум атеист и ми се допаѓа оваа комедија, не ми пречи заебавање за Исус, попови, папата и сл. На пр. Dane Cook има само едно DVD извадено vicious cirle и на тоа има шега против атеисти, која не ми се свиѓаше ама се смеев. Али рецимо неговата комедија не се заснова на заебавање на атеистите, додека пак овие двајцава од горе и многу други бар 30% од комедијата им е за религија и сл. Или па тој дел е најмоќен и најмногу се памти па затоа останало тоа именување. Не пробувам нешто лично тебе да ти објаснам, нит да се бранам, само онака општо за неупатените :)
Мислам дека секој стенд ап комичар си има свој личен печат. Нема бегање од тоа. Расел Питерс ги исмева луѓето на национална основа, Карлин зборува за политика и религија, Крис Рок за обесправените црнци и љубовните врски, а Еди Марфи за сексот. Другите теми им се спорадични. И не е тоа лошо, си тераат во она што се добри.:)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.931
Рики ќе мава шамари на глобусите. Очекувањата се високи, осеќам дека ќе летаат партали :)
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Не знам дали знаеш ама еден од овие дечки, Фреди Сото, почина пред неколку години во сон и тоа многу млад. Мислам дека имаше околу 34 години.

Што се однесува до Рики и Глобусите. Може само да погодуваме што се ќе истресе. Уште сега се обложувам дека ќе ја рашамара Ким Кардашиан со 72 дена брак и Ештон Качер за серијата и разводот со Деми Мур. Барем Глобусиве имаат храброст да бидат контроверзни, Оскариве никако да ја научат таа лекција за да бидат погледани.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Nicole Arbour ги исмејува женските идеали
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
ја го поштуем Russell Brand.
и генерално сите британски/ирски стендап комичари.
некако нивниот менталитет ми е поблизок. плус, немилосрдни се...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom