Stand Up Comedy

Член од
8 јули 2008
Мислења
3.846
Поени од реакции
6.033
Прво Дејв Шапел, сега Бил Бур. Добри Netflix!
Глеам дека темава едно добри 4 години е запоставена.
Не сакам да звучам мејнстрим (@Anon на тебе мислам), ама на Дејв Шапел му се сите Нетфликс стенд ап спешали одлични.Секако има и некои онака average моменти ама генерално издоминира.Hall of fame стенд-ап комичар, дури би рекол underrated :)
Вреди да се спомне бидејќи искочија и доста други спешали после 2015 (кога темата последен пат била "активна", пред анон и @Ron Burgundy да се обидат да ја живнат у 2019 :D ).

Друг исто многу јак стенд ап комичар кој не е спомнат страници наназад дефинитивно - Hanibal Buress.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.173
Поени од реакции
22.249
Слушнав дека има некоја фама околу Шапел ама не стигнав да го гледам.
 

џимеј

Модератор
Член од
4 март 2007
Мислења
9.853
Поени од реакции
22.283
Го гледав новиот стендап на Marc Maron - End Times Fun. На нетфликс го има. Има некои добри моменти, но не ме задржа доволно кога почна со темите Трамп, Евреи, ништо спектакуларно и ново. На крајот дури и досаден.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.017
Поени од реакции
28.920
Го гледав новиот стендап на Marc Maron - End Times Fun. На нетфликс го има. Има некои добри моменти, но не ме задржа доволно кога почна со темите Трамп, Евреи, ништо спектакуларно и ново. На крајот дури и досаден.
Go gledav i jas. I posle drugite 2 od nego.

Mesecov ne moze da izbrojam kolku standups izgledav na netfflix, duri i od zenski komedijanti
 

џимеј

Модератор
Член од
4 март 2007
Мислења
9.853
Поени од реакции
22.283
Go gledav i jas. I posle drugite 2 od nego.

Mesecov ne moze da izbrojam kolku standups izgledav na netfflix, duri i od zenski komedijanti
Предложи нешто од Нетфликс, јас тешко да се наканам да пуштам филм и гледам да пополнам саат време со стенд ап. Го пуштив Бил Бур, ама многу се дере, на живци ми оди.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.017
Поени од реакции
28.920
Предложи нешто од Нетфликс, јас тешко да се наканам да пуштам филм и гледам да пополнам саат време со стенд ап. Го пуштив Бил Бур, ама многу се дере, на живци ми оди.
Bill Burr po 2 pati gi izgledav, glasot me smee. Ja gledav animiranata F is for Family radi negovoto pcuenje.

Nemam nisto gledano asalno ni jas, duri ni serii. Stranger ti pisav me razocara, ovaa Unbelivable snosti ja pocnavme, interesno deluvase.

Westworld sea ke si cekam nedela za nedela.
 
Член од
23 мај 2007
Мислења
135
Поени од реакции
212
Предложи нешто од Нетфликс, јас тешко да се наканам да пуштам филм и гледам да пополнам саат време со стенд ап. Го пуштив Бил Бур, ама многу се дере, на живци ми оди.
Nate Bargatze - Half hour како дел од The Standups и The Tennessene Kid
Tom Segura - Mostly Stories и Disgraceful (не знам зошто го нема Completely Normal) , на 24ти му излегува нов special на Нетфликс
Todd Barry - Spicy Honey, легендарен комичар и одличен special
Big Jay Oakerson, Robert Kelly, Jim Norton, Joey Diaz - Half hours како дел од The Degenerates
Dan Soder - Half Hour како дел од The Standups, во декември му излезе и full hour на HBO
Jim Norton - Mouthful of Shame
Dave Chappelle - сите на Нетфликс вреди да му се изгледаат. Истото го мислам и за Bill Burr.
Anthony Jeselnik - Thought and Prayers, Fire in the Maternity Ward му е значително послаб, па и не мора да го гледаш
Ricky Gervais - Humanity
Demetri Martin и Mike Birbiglia се солидни clean comics со стендапи на Нетфликс.


На Marc Maron му го гледав претходниот special и пола саат дрвеше за Трамп, кој е лесна тема и полека влегува во hackneyed territory; ме спаси да не губам време со новиот. Вреди, во секој случај, да му се спомне подкастот, кој го тера веќе 10+ години и е култен. Особено епизодите со Louis C.K вреди да се слушнат.

На Нетфликс ги има и Bill Hicks (Relentless, Revelations и One Night Stand), Richard Pryor (Live in Concert), Eddie Murphy (Delirious) и сите се легендарни и секој фан на комедијата задолжително треба ги изгледа. Исто и Beer Hall Putsch на Doug Stanhope, кој е релативно нов special.

За жал, стендапот на Нетфликс е ѓубре и шанса се добива не врз основа на талент и вештини, туку врз основа на параметри за кои Beric Dondarrion го поти во секоја тема. Па така голем број комичари не го добиваат заслуженото внимание и поддршка од публиката.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.572
Поени од реакции
5.034
Кој ненадминат стенд-ап цар беше и остана човеков.

Скитов кој се зеза за тоа како изгледаат мажите кога пијат вијагра и кога пружаат кунилингус.

 
Член од
14 декември 2013
Мислења
4.077
Поени од реакции
10.992
Louis CK извади спешал, прв после скандалот со :drk:. ВО негов стилл, би рекол. МИ се свиѓаше мене, дури го имаи оној неговиот класичен стајлинг џинс и црна маица.Торент има нa piratebay. 8/10 според мене.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
4.069
Поени од реакции
13.066
Шапел е преценет. Имам изгледано 2-3 стенд ап негови и ако не збори нешто за ропството е нешто околу тоа, мислам да, заебана ствар, али дај не збори 80% за правата на црнците и што трпат. И тој и Крис Рок ми се повеќе иритантни, неголи смешни. Вториов е и ужасно гласен.
За разлика од нив, Тревор Ноа би го слушала со денови. Типот е извонреден раскажувач, сериозно интелигентен, башка што на сите такви тематики им мава одличен хумор, па не делува дека замара. Почнав и на дејли шоуто да му ги пратам монолозите од што ми е позитива.
 
На врв Bottom