Sony Vaio vs. HP ProBook - Помош при избор

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Ми треба помош околу избор на лаптоп, го намалив изборот на два, Sony Vaio и HP ProBook.

Sony Vaio: CPU: Intel i3 380M 2.53GHz, 3MB Cache, Intel HD Graphics, 4GB DDR3 RAM, 500GB Hard Drive, HDMI, Face Tracking Technology Web Camera, Dolby Home Theater, Bluetooth и други ситници.



HP ProBook: CPU: Inter i3 380M - 2.53 GHz, Mobile Intel HM57 Express, Intel HD Graphics, 4GB DDR3 RAM, 250GB Hard Drive, HDMI, Built-it Webcam, Bluetooth и пак со други помалку важни детали.



Sony Vaio чини 34,990 ден. а HP ProBook 27,990 ден.

Немаат некои големи разлики во хардверот по мое мислење но низ интернет како што читам има луѓе кои се позадоволни од Sony Vaio-то отколку од HP-то.

Заборавив да напоменам, HP-то доаѓа со лиценциран Windows 7 Home Premium а Sony-то со Windows 7 Professional.

Препораки? Предлози? Негативности?
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Ми треба помош околу избор на лаптоп, го намалив изборот на два, Sony Vaio и HP ProBook.

Sony Vaio: CPU: Intel i3 380M 2.53GHz, 3MB Cache, Intel HD Graphics, 4GB DDR3 RAM, 500GB Hard Drive, HDMI, Face Tracking Technology Web Camera, Dolby Home Theater, Bluetooth и други ситници.



HP ProBook: CPU: Inter i3 380M - 2.53 GHz, Mobile Intel HM57 Express, Intel HD Graphics, 4GB DDR3 RAM, 250GB Hard Drive, HDMI, Built-it Webcam, Bluetooth и пак со други помалку важни детали.



Sony Vaio чини 34,990 ден. а HP ProBook 27,990 ден.

Немаат некои големи разлики во хардверот по мое мислење но низ интернет како што читам има луѓе кои се позадоволни од Sony Vaio-то отколку од HP-то.

Препораки? Предлози? Негативности?
Од искуство со квалитет на HP лаптопови не би земал во скоро време освен ако не ми го даваат гага. Горе-доле ти се исти на перформанси. Имаш во ТНТ еден Дел лаптоп со 5 години гаранција за 28000-29000 што е подобар на перформанси од двата. Така да според мене Dell (тој што ти го препорачувам)>Sony>HP.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
На Сони само дизајнот им го плаќаш и името. Земи ХаПе.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
И двата лаптопи имаат нешто постар процесор.
А ако добро памтам, мислам дека HP-то го видов некаде со бааги поефтина цена.
--- надополнето: 11 февруари 2012 во 16:09 ---
На Сони само дизајнот им го плаќаш и името. Земи ХаПе.
И ова ти е точно, отприлика иста конфигурација плус име за 5к.
А за HP имам доволно лоши критики слушано така добро ќе се замислам пред да купам хп.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Од искуство со квалитет на HP лаптопови не би земал во скоро време освен ако не ми го даваат гага. Горе-доле ти се исти на перформанси. Имаш во ТНТ еден Дел лаптоп со 5 години гаранција за 28000-29000 што е подобар на перформанси од двата. Така да според мене Dell (тој што ти го препорачувам)>Sony>HP.
Го гледав тој Dell во ТНТ и не ми падна баш во очи а има и послаб процесор, секаде Dell лаптопите имаат по 5 години гаранција, а пак од еден сервисер дознав дека од 10 купени Dell лаптопи на 4 им се потребни сервиси и имаат проблеми во првите 12 месеци. На Сонито има две години гаранција а на HP-то една.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Кажи за што ти е потребен лаптопот и што очекуваш од него?

Од ова што си го пишал погоре, Сонито има 250гб повеќе хард диск и Dolby Home Theater(звук) а разликата во цената е навистина голема. Дали ти прави разлика 250гб хард диск или 500гб хард диск и дали гледаш филмови со висок квалитет(блуреј филмови со по 8-30гб) или си по квалитетна музика. Ако овие две ствари не ти прават разлика, земај си ХП и не му ја мисли. А за разликата можеш да си купиш екстерен хард диск од 1тб и да ти остане кусур да го почастиш цело маало :)
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Разликата е во класи. Овој ХП има најодвратен маус пад откога сум сретнал лаптоп, од лично искуство зборам. Земај Sony, ама само ако се двоумиш. Како што ти кажаа погоре разгледај малку подетално и не ги отпишувај другите брендови како Dell, Asus, Toshiba.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Кажи за што ти е потребен лаптопот и што очекуваш од него?

Од ова што си го пишал погоре, Сонито има 250гб повеќе хард диск и Dolby Home Theater(звук) а разликата во цената е навистина голема. Дали ти прави разлика 250гб хард диск или 500гб хард диск и дали гледаш филмови со висок квалитет(блуреј филмови со по 8-30гб) или си по квалитетна музика. Ако овие две ствари не ти прават разлика, земај си ХП и не му ја мисли. А за разликата можеш да си купиш екстерен хард диск од 1тб и да ти остане кусур да го почастиш цело маало :)
Претежно ми треба за интернет, музика и филмови, затоа и сакам да земам нешто по квалитетно и затоа Сони ме влече повеќе поради Dolby-то, квалитетот на звукот е фантастичен. Го имаше во продавницата изложено и имав можност да го видам и пробам, додека HP-то го немаше на лагер. Инаку да и хард дискот ми значи, колку повеќе толку подобро.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Претежно ми треба за интернет, музика и филмови, затоа и сакам да земам нешто по квалитетно и затоа Сони ме влече повеќе поради Dolby-то, квалитетот на звукот е фантастичен. Го имаше во продавницата изложено и имав можност да го видам и пробам, додека HP-то го немаше на лагер. Инаку да и хард дискот ми значи, колку повеќе толку подобро.
Епа тогаш Сонито, али разгледај и други лаптопи. Јас не би дал 7 000 плус само заради Долбито и хард дискот. Али и плус се работи за Сони, искрено никој не знам што има лаптоп Сони, затоа и ме изненадува цената.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Епа тогаш Сонито, али разгледај и други лаптопи. Јас не би дал 7 000 плус само заради Долбито и хард дискот. Али и плус се работи за Сони, искрено никој не знам што има лаптоп Сони, затоа и ме изненадува цената.
Да ама HP-то е како копија на Apple MacBook Pro, ( MacBook Pro - ProBook ) има одличен дизајн тоа да, но сакале да го ископираат од Apple.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Го гледав тој Dell во ТНТ и не ми падна баш во очи а има и послаб процесор, секаде Dell лаптопите имаат по 5 години гаранција, а пак од еден сервисер дознав дека од 10 купени Dell лаптопи на 4 им се потребни сервиси и имаат проблеми во првите 12 месеци. На Сонито има две години гаранција а на HP-то една.
Dell-от јас што ти го кажувам има i5 процесор што е подобар од i3ките на двата лаптопа што ги пушти, останатото е исто. Имаше пред некоја година Dell Studio серија на лаптопови што имаа проблеми али за новиве неам слушнато таква работа + ти даваат 5 години гаранција, така да и да има проблем ќе ти го средат. НР се УЖАС, не постои фирма мислам што моментално произведува по шкарт лаптопови, го имам дома 4 години од кои 3ипол се нервирам, а познавам доста луѓе кои ги имаат истите проблеми ко мене со лаптопови што ги купиле во последните 2 години што значи дека ништо не оправиле. За Sony Vaio колку што знам нема кај нас официјални сервисери така да за било што ќе мора да го пуштаат во друга држава да ти го средат па да ти го вратат назад, ако ти се случи некој квар пиши си 1+ месец дека ќе останеш без него. Еве ти уште еден лаптоп подобар од двата ти што ги пушти, а поевтин на цена http://revolution.com.mk/info.php?productID=3534
Слично на цената на Сонито имаш уште еден Dell со i7 процесор и со ATI графичка за 37-8000 што е 2 класи над двата што ги имаш во предвид. Сите што ти ги пуштив се со Лед екран за разлика од двата што ги пушти ти, не дека ќе приметиш некоја голема разлика ама бар за помала цена ти нудат нешто подобро.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Зависи од лаптоп до лаптоп и од сопственик до сопственик во однос на квалитетот/издржливоста.
Братучет ми има/ше Дел, цд-то му се расипа и плус уште неколку заебанции, башка што е многу потежок од мојот ХП. И кај мене ХПто не е сјаен, т.е. звучникот ми се заеба и сега сум без звучник па или слушалки или екстерни звучници. Го имам 2 години, освен тој проблем, друго нема и супер си е, никакви проблеми.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Зависи од лаптоп до лаптоп и од сопственик до сопственик во однос на квалитетот/издржливоста.
Братучет ми има/ше Дел, цд-то му се расипа и плус уште неколку заебанции, башка што е многу потежок од мојот ХП. И кај мене ХПто не е сјаен, т.е. звучникот ми се заеба и сега сум без звучник па или слушалки или екстерни звучници. Го имам 2 години, освен тој проблем, друго нема и супер си е, никакви проблеми.
Кај мене звучник, батерија, екран, двд ром, кабел, адаптер, кулер...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Кај мене звучник, батерија, екран, двд ром, кабел, адаптер, кулер...
И кај мене батеријата, али тоа е потрошен материјал, особено ако не ја чуваш како што треба. Јас де на полнач, де на батерија, а ако ја користиш батеријата треба да ја испразниш па да ја полниш, и за една година ми се зезна.
Другото еве 2 години да чукнам во дрво ми е се во ред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom