Sony Vaio vs. HP ProBook - Помош при избор

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
И кај мене батеријата, али тоа е потрошен материјал, особено ако не ја чуваш како што треба. Јас де на полнач, де на батерија, а ако ја користиш батеријата треба да ја испразниш па да ја полниш, и за една година ми се зезна.
Другото еве 2 години да чукнам во дрво ми е се во ред.
Потрошен материјал е али мојата за 5 месеци се заеба, се намали капацитетот на пола саат одприлика и за кратко време се намали на 10-15 минути и веќе 3 години е на 0-2 минути :D
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Потрошен материјал е али мојата за 5 месеци се заеба, се намали капацитетот на пола саат одприлика и за кратко време се намали на 10-15 минути и веќе 3 години е на 0-2 минути :D
Батериите се првото нешто што откажува на лаптоповите. Јас на Fujitsu Siemens-от сменив 3 батерии за рок од 2 години.
 
?

..........

Гостин
Абе какво сони какво хп земи си ACER за 32.990 мкд :)

15.6'' HD CineCrystal Display
Intel® Core™ i5-2430
4GB DDR3 RAM
640 GB HDD
NVIDIA® GeForce® GT 540M 2GB DDR3
LAN, Wi-Fi b.g.n, BLuetooth, HDMI,USB, Card Reader 5in1
DVDRW, Webcam

Или ASUS za 37 000 мкд

15.6" HD+ LED (1366x768)
Intel QuadCore i7 2670QM (2.2GHz/Turbo 3.0GHz, 6M)
4GB DDR3 RAM
640GB HDD
nVidia GeForce GT520M 1GB GDDR3 Dx11
LAN, Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 3.0+ WiDi, USB 3.0., HDMI
DVDRW, Webcam

ги има во АМЦ и двата
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Абе какво сони какво хп земи си ACER за 32.990 мкд :)

15.6'' HD CineCrystal Display
Intel® Core™ i5-2430
4GB DDR3 RAM
640 GB HDD
NVIDIA® GeForce® GT 540M 2GB DDR3
LAN, Wi-Fi b.g.n, BLuetooth, HDMI,USB, Card Reader 5in1
DVDRW, Webcam

Или ASUS za 37 000 мкд

15.6" HD+ LED (1366x768)
Intel QuadCore i7 2670QM (2.2GHz/Turbo 3.0GHz, 6M)
4GB DDR3 RAM
640GB HDD
nVidia GeForce GT520M 1GB GDDR3 Dx11
LAN, Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 3.0+ WiDi, USB 3.0., HDMI
DVDRW, Webcam

ги има во АМЦ и двата
Друже се ова убаво, знам и јас дека избор и цени има неограничено, но проблемот е во тоа што не сакам да се заебам и да земам некое неквалитетно срање и после 1 година да имам проблеми со него и да неможам глава да дигнам од сервисирање. Стариот лаптоп што го имам е Fujitsu Siemens V5535 и вози веќе 4 години и 7 месеци без проблеми, добро, освен батерии што менував три пати досега и што хард дискот цикна пред 1 месец ама други проблеми немав со него, ниту еднаш не го однесов на сервис. Со Fujitsu Siemens имам одлично искуство и на секој што би ме прашал за лаптоп би му препорачал да земе од тој бренд, но овој пат сакам да сменам и да земам нешто поразлично. За Acer донекаде имам слушано пофалби ама досега немам сретнато човек што има Asus лаптоп што значи дека не се баш популарни меѓу купувачите.

BTW, во една друга продавница го најдов истиот HP ProBook 4530s за 29.990ден. само што овој има појак процесор, Intel i5 - 2410M и 3 GB DDR3 RAM, другото е се исто како оној што го опишав во првиот пост.
 
?

..........

Гостин
Друже се ова убаво, знам и јас дека избор и цени има неограничено, но проблемот е во тоа што не сакам да се заебам и да земам некое неквалитетно срање и после 1 година да имам проблеми со него и да неможам глава да дигнам од сервисирање. Стариот лаптоп што го имам е Fujitsu Siemens V5535 и вози веќе 4 години и 7 месеци без проблеми, добро, освен батерии што менував три пати досега и што хард дискот цикна пред 1 месец ама други проблеми немав со него, ниту еднаш не го однесов на сервис. Со Fujitsu Siemens имам одлично искуство и на секој што би ме прашал за лаптоп би му препорачал да земе од тој бренд, но овој пат сакам да сменам и да земам нешто поразлично. За Acer донекаде имам слушано пофалби ама досега немам сретнато човек што има Asus лаптоп што значи дека не се баш популарни меѓу купувачите.

BTW, во една друга продавница го најдов истиот HP ProBook 4530s за 29.990ден. само што овој има појак процесор, Intel i5 - 2410M и 3 GB DDR3 RAM, другото е се исто како оној што го опишав во првиот пост.
ACER беа многу критикувани на почеток, но се пожаа како доста добри лаптопи, познавам луге кои ги имат веке 4,5 години си работат без никаков проблем, освен батериите но тоа се случува скоро кај сите лаптопи батеријата да цркне после 5 години користење...
Земи си и поефтини се, и ASUS не се лоши, а HP се катасрофа од библиски размери :icon_lol:

ACER...за 33 000 супер процесор, солидна графичка не е којзнае што но скоро секоја игра ќе може да ја играш...плус 640Гб хардиск....

15.6'' HD CineCrystal Display
Intel® Core™ i5-2430
4GB DDR3 RAM
640 GB HDD
NVIDIA® GeForce® GT 540M 2GB DDR3
LAN, Wi-Fi b.g.n, BLuetooth, HDMI,USB, Card Reader 5in1
DVDRW, Webcam
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.231
Поени од реакции
337
Тапа конфигурации за тие пари брат..
Иначе ја имам Пробук слична кофиг може да кажам дека единствено ми пречи системот за ладење= тапа е, а за падот што пишува секаде дека е тапа за кој како мене баш ми е топ,,
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
1.049
Поени од реакции
367
Икси брат како што ти кажуват тапа конфигурација за тие пари, туку ако зимаш од HP зимај само Pavilion тестирано докажано добар квалитет и супер перформанси. И уште нешто i3 процесор не зимај воопшто не се исплајќе еве ѕирни овде http://tinyurl.com/83sw45x на kupilaptop.com сигурно ќе најдеш некоја подобра конфигурација со i5 процесор.

Тапа конфигурации за тие пари брат..
Иначе ја имам Пробук слична кофиг може да кажам дека единствено ми пречи системот за ладење= тапа е, а за падот што пишува секаде дека е тапа за кој како мене баш ми е топ,,
Ладењето е проблем кај сите лап-топи затоа ќе си земеш подножен кулер, и на 2-3 месеци ќе го отвараш да го чистиш (прашина анд шит).
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Da de, od "kupi laptop" zemi si eden ko sto ti rekoa. Se razbira ako ne ti smeta na dolnata strana da procitas "refurbished" :D
HP-to e za nikade, nieden zadovolen korisnik na HP ne najdov. Isto taka ne najdov pak nieden ne-zadovolen korisnik na DELL ili VAIO. Taka da mene toa mi bese vodic koga kupuvav lap-top ( se razbira pokraj konfiguracija i cena ). E sega koristam VAIO skoro dve godini so gore dole ista konfiguracija kako toj sto go imas opisano ( kaj mene e i3-360m i 320 giga hard ) i dosega nemam nikakov problem so nego. Da ne zboram za dizajnot i dopadlivosta ( uste ako e bel na boja :D ). Imam i Toshiba mini, i od nea sum zadovolen osven sto hard diskot mi se zezna ednas pa morav da go smenam. Acer-ot e so soliden kvalitet ( podobro od HP ), a so ogled na toa deka e i znacitelno poevtin od drugive, znae da se nametne nekako vo izborot. Taka da iskrena preporaka, ako vekje se dvoumis medju ovie dva modela, zimaj VAIO. A ako uste ne si resen, pogledaj i nesto od DELL. I baterijata koristi ja samo koga ke treba da go odneses nekade kade sto nemas pristap do izvor na struja, inaku dodeka ti e doma neka si bide na punjac celo vreme i baterijata izvadena, podolgo ke ja socuvas taka, a i ona ne e bas evtina.
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Абе зошто мешате баби и жаби. Кога гледаш голема разлика во цената не значи дека го плаќаш само името. Плаќаш квалитет што не е видив на прво. Најчесто плаќаш за поквалитетната шасија (поквалитетна пластика или метална легура, поиздржливи шарки на шасијата, поквалитетен екран, поквалитетен разладен систем и сл.), потоа плаќаш и за софтверот кој е инсталиран на него и не мислам само на Windows-от и сл. Пример, Asus B53E-SO118 со Core i5, 4GB RAM, 500HDD, и интегрирана графика во СЕТ кошта 40,000ден. Слична конфигурација само од K53 серијата и плус графика (ASUS K53SV-SX517), кошта 32,000ден. Арно ама B53 е бизнис серија и за него важат други критериуми за изработка и квалитет. К53 серијата е потрошувачки модел и за него важат многу полабави критериуми.

Меѓутоа треба да бидеш мошне внимателен кога купуваш, кај нас поскапо не значи и поквалитетно. Имам видено голем број на случаеви кога за некој просечен лаптоп имаат некоја астрономска цена, со надеж дека можеби има луѓе кои не се разбираат па ја гледаат само цената. И ова е посебно истакнато кај некои поретки марки.

Конкретно, за твојот случај би одел со HP ProBook 4530 (i5, 4GB, 640GB, Radeon 6490...)за 30,000ден. Вистина е дека HP имаше проблеми со предходните серии, но кај 4530 ги нема тие проблеми. Куќиштето е многу квалитетно, на тастатурата нема никакви виткање кога типкаш, плус е отпорна на течност. Единствен проблем може да ти биде екранот, кој најчесто е мат, и има многу мала рефлексија, но и побледи бои.

Sony се екстремно квалитетни лаптопи, но не е препорачливо да ги купуваш од кај нас. Прво во Македонија никој не ги увезува легално, односно немаш официјална подршка од Sony. Јас бев загреан за VAIO и уште сум, но ситуацијата е мошне ризична. Разговарав и со контакт центарот на Sony, и тогаш ми кажаа дека во Македонија, сите кои ги овезуваат ги увезуваат на "црно" така да кажам. А за гаранцијата требало да сум преговарал со со нив, пошто представништвото на Sony никаде не фигурирало. Покрај тоа цените се скоро 70 до 80% повисоки од на пример Германија.

Пример, во Паневропа VPC-EH-1S1E/B (15,5, i5-2410, 4GB, 640 GB HDD, DVD-RW, Bluetooth 3.0, GeForce 410M) кошта 49,990ден или околу 800ЕУР.

Во Sony во Германија слична конфигурација (15,5, i5-2430, 4GB, 640 GB HDD, DVD-RW, Bluetooth 3.0, GeForce 410M) кошта 650ЕУР или 150ЕУР поевтино.

При тоа во Германија данокот е 20% а кај нас 5%. Значи доколку и кај нас данокот е 20% тогаш оваа конфикурација би коштала 57,000ден или околку 920ЕУР или околку 270 ЕУР повеќе, или 40% поскапо.

Така да моја препорака тие ако сакаш Sony да го донесеш од страна, во спротивен случај HP не е лош избор.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Ми треба помош околу избор на лаптоп, го намалив изборот на два, Sony Vaio и HP ProBook.

Sony Vaio: CPU: Intel i3 380M 2.53GHz, 3MB Cache, Intel HD Graphics, 4GB DDR3 RAM, 500GB Hard Drive, HDMI, Face Tracking Technology Web Camera, Dolby Home Theater, Bluetooth и други ситници.



HP ProBook: CPU: Inter i3 380M - 2.53 GHz, Mobile Intel HM57 Express, Intel HD Graphics, 4GB DDR3 RAM, 250GB Hard Drive, HDMI, Built-it Webcam, Bluetooth и пак со други помалку важни детали.



Sony Vaio чини 34,990 ден. а HP ProBook 27,990 ден.

Немаат некои големи разлики во хардверот по мое мислење но низ интернет како што читам има луѓе кои се позадоволни од Sony Vaio-то отколку од HP-то.

Заборавив да напоменам, HP-то доаѓа со лиценциран Windows 7 Home Premium а Sony-то со Windows 7 Professional.

Препораки? Предлози? Негативности?
Intel HD graphics не е тоа интегрирана графичка ? Вакви конфигурации заслужуваат повеќе од тоа, инаку мој предлог би бил сони ваио.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
HP ProBook-от го има и со Intel i5 процесор и ATI Radeon HD6490 графичка за 2000 денари поскапо во друга продавница, односно за 29,990 денари.
Ама сега и повеќе ме побркавте овде сите ми препорачувате нешто друго или препорачувате некои други видови а со тоа пак ми го зголемувате изборот... :)

Епа на пример да пробаме со други два лаптопи. Што би рекле за HP Pavilion G6-1225SM за 33.290ден. Линк тука

Или за Dell Inspiron N5110 за 34,190ден. Линк тука

Ама кај Dell-от некако не ми се допаѓа графичката, плус имам искуство со овој Dell лаптоп бидејќи пред некое време еден пријател го купи од Нептун и ме повика да го форматирам. Многу е добар барем според она што јас имав можност да го видам. Но сметам дека HP Pavilion G6 е подобар од Dell-от. Има понов процесор и ATI Radeon HD6470M графичка додека Dell-от има Intel HD Graphics 3000. Ама пак оваа ATI Radeon е малце постара од онаа HD6490 што ја има на HP ProBook-от.

Аууу неможам да се одлучам...!
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
1.049
Поени од реакции
367
Е овие два се подобри за разлика од првите два, и двата се приближно исти според конфигурација...но како што кажа HP-то има малку подобра графичка карта, јас секогаш ќе тежнеам за HP ако е Pavilion бидејќи го користам веќе скоро 2 години без никаков проблем ни формат ништо ! Главен "проблем" ќе ти биде ладењето, но како што реков со подножен кулер и редовно чистење немаш гајле.

Додека за Dell-от неможам да кажам нешто од искуство но во секој случај го нема на мојата "листа" за лоши изработки на Лап-топ.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Е овие два се подобри за разлика од првите два, и двата се приближно исти според конфигурација...но како што кажа HP-то има малку подобра графичка карта, јас секогаш ќе тежнеам за HP ако е Pavilion бидејќи го користам веќе скоро 2 години без никаков проблем ни формат ништо ! Главен "проблем" ќе ти биде ладењето, но како што реков со подножен кулер и редовно чистење немаш гајле.

Додека за Dell-от неможам да кажам нешто од искуство но во секој случај го нема на мојата "листа" за лоши изработки на Лап-топ.
Има многу голем избор брат и затоа неможам да се одлучам. Има лаптопи со помали цени а појаки конфигурации, поголеми цени а послаби конфигурации итн. Мислам дека најдобро ќе биде да си идам јас у продавница, да седнам со главниот сервисер и да барам мислења од него. Кога го купував првиот лаптоп пред 5 години ми даде одлична понуда и му ја извадив душата на Fujitsu-то, така да мислам дека и овој пат ќе ми најде нешто соодветно за соодветна цена.

А што е најтажно синоќа гледав на eBay лаптопи претежно од HP, Sony Vaio и Apple и има страшна разлика во цените. Пример, HP ProBook 4530s со Intel i7 Quad Core 4 јадрен процесор, ATI HD6490 графичка, 4 GB RAM и 640 GB хард диск е околу 33,000 денари плус за испорака околу 4-5 илјади = 38,000ден. За тие пари ова е страшно чудовиште од лаптоп, но проблемот е во тоа што не би се осудил да купам компјутер или било што толку скапо од eBay затоа што живееме во ептен "јака" држава и може никогаш да не ми стаса до дома.

:facepalm:
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
1.049
Поени од реакции
367
Има многу голем избор брат и затоа неможам да се одлучам. Има лаптопи со помали цени а појаки конфигурации, поголеми цени а послаби конфигурации итн. Мислам дека најдобро ќе биде да си идам јас у продавница, да седнам со главниот сервисер и да барам мислења од него. Кога го купував првиот лаптоп пред 5 години ми даде одлична понуда и му ја извадив душата на Fujitsu-то, така да мислам дека и овој пат ќе ми најде нешто соодветно за соодветна цена.

А што е најтажно синоќа гледав на eBay лаптопи претежно од HP, Sony Vaio и Apple и има страшна разлика во цените. Пример, HP ProBook 4530s со Intel i7 Quad Core 4 јадрен процесор, ATI HD6490 графичка, 4 GB RAM и 640 GB хард диск е околу 33,000 денари плус за испорака околу 4-5 илјади = 38,000ден. За тие пари ова е страшно чудовиште од лаптоп, но проблемот е во тоа што не би се осудил да купам компјутер или било што толку скапо од eBay затоа што живееме во ептен "јака" држава и може никогаш да не ми стаса до дома.

:facepalm:
Да да остај ти еБеј, туку знаеш што, ти препорачувам да Ѕирнеш и во понудите не Alienware можно е да најдеш некој добра коннфигурација што е на промоција за околу 900 $
 

Kajgana Shop

На врв Bottom