Skopje East Gate

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992

Еве како ќе изгледа....п***у мајчину, невидено до сега...како секој мол по светов.

Сум живеел со многу помалку пари у животов и сум бил незадоволен. Последниве години подобро заработувам, но така ми се гади од овој „лајфстајл“ што се форсира, што нема никаква врска со човекова природа. Ова се места без идентитет, без ништо топло у себе.....ја носиш фамилијата за да не ти ги дуе јајцата по дома жена ти дека немала што да облече или децата да се напукаат хемиска „храна“, место негде у природа да прошетате (а има каде, не е ова арабија)...ова е фарма за одгледување бројлери.

Единствен производ македонски што ќе се продава е ланска туршија у тегла у маркетот...Па уште премиер иде у посета да провери до каде е....пу!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.997
а многу малку губитници.
Тоа ти се чини така, само затоа што гледаш парцијално и не можеш да ја опфатиш поголемата слика. Неколку перспективи не ни ни имаш на ум дека постојат.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Тоа ти се чини така, само затоа што гледаш парцијално и не можеш да ја опфатиш поголемата слика. Неколку перспективи не ни ни имаш на ум дека постојат.
Како на пример?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
еколошка, урбанистичка, архитектонска, перспектива на национални интереси...
Што национални интереси ни задира ова, елаборирај подетално. Ако ти е за тоа шипо дека го гради, градат и во аеродром и еден куп Македонски делови. Ако сакаат да се уселат негде, не е дека немаат место каде. За другиве аргументи смешно е да се збори, местото е урбанистичка депонија, тој дел од градот на ништо не личи. Пола од тука не ни прошле натака, памтат пијанки на саем а не виделе дека цел 1 км радиус од местото е шутка .
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.997
Што национални интереси ни задира ова, елаборирај подетално. Ако ти е за тоа шипо дека го гради, градат и во аеродром и еден куп Македонски делови. Ако сакаат да се уселат негде, не е дека немаат место каде. За другиве аргументи смешно е да се збори, местото е урбанистичка депонија, тој дел од градот на ништо не личи. Пола од тука не ни прошле натака, памтат пијанки на саем а не виделе дека цел 1 км радиус од местото е шутка .
Урабнизам и архитектура што ќе речат?
На град од 700.000 не му треба саем, туку само уште еден мол?
Не му треба паркови и зеленило, туку уште еден мол?
Не му треба градска инфрструктура, туку мол.
Каква е таа стратегија децениска која сите делови од градската инфраструктура од поширок аспект, ги претвори во станови или молови?
Глупата шабанска логика е млатење пари на сметка на екологија и други работи кои ги набројав. Работните места што ќе се појават со молот можете у гз да си ги набутате, во споредба со штетата.

Граделе и оваму или онаму, па ај сеа и кај мајака ти/ми у спална затоа да ги пуштиме да градат? Ти си видел у што се претвораат населбите кај што се уфрлуваат Албанци, со текот на времето?
да беа нормални луѓе немаше никаква фрка да има. Замисли разлика да живееш помеѓу Турци или Власи и помеѓу Албанци! Зашто сите се иселуваат од таму кај они ќе се убутаат? Што не идеш да се преселиш у нивни доминатни населби ако нема фрка тоа што се убутуваат сегде? Тоа што наши политичари ги боли кур за нас, односно за тие кои живеат со Албанци, тоа кажува за нас многу, бидејќи политичарите се од нас, не се од Марс паднати.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Мене лично преглупо ми е толку голем и главен град да нема саем. Тоа уствари само потврдува дека градот е една селендра. Нормален град Скопје или нормална Влада ќе ги задолжи со помал мол и да направат барем некаков саем со две хали - една голема и една мала. Така ем ќе има простор за настани и плус ако има гости од надвор или од странство тука е одма молот за забава и рекреација и да потрошат пари.

Секад касниме со овие работи и еве сеа со моловите. Па у денешно време баба ми има нарачувано преку интернет. Тоа само ќе се зголеми кога ќе увидат трговците за користа од онлајн шопинг и цените таму ќе бидат пониски. Тоа што ќе се потроши таму за македонските граѓани ќе биде трошки во споредба со тоа што ќе си заработат странските фирми. Да не се лажеме, не е дека ќе се вработат инженери, микробиолози, архитекти и хемичари со високи плати, туку 98% од работните места ќе бидат продавачи и оддржување. Не е дека имам нешто против тие работни места, али не е тоа кон што треба да се стремиме ако сакаме напредок на економијата. Трговски центар у 2021 година ми е ептен безвезе да се прави.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Урабнизам и архитектура што ќе речат?
На град од 700.000 не му треба саем, туку само уште еден мол?
Не му треба паркови и зеленило, туку уште еден мол?
Не му треба градска инфрструктура, туку мол.
Каква е таа стратегија децениска која сите делови од градската инфраструктура од поширок аспект, ги претвори во станови или молови?
Глупата шабанска логика е млатење пари на сметка на екологија и други работи кои ги набројав. Работните места што ќе се појават со молот можете у гз да си ги набутате, во споредба со штетата.

Граделе и оваму или онаму, па ај сеа и кај мајака ти/ми у спална затоа да ги пуштиме да градат? Ти си видел у што се претвораат населбите кај што се уфрлуваат Албанци, со текот на времето?
да беа нормални луѓе немаше никаква фрка да има. Замисли разлика да живееш помеѓу Турци или Власи и помеѓу Албанци! Зашто сите се иселуваат од таму кај они ќе се убутаат? Што не идеш да се преселиш у нивни доминатни населби ако нема фрка тоа што се убутуваат сегде? Тоа што наши политичари ги боли кур за нас, односно за тие кои живеат со Албанци, тоа кажува за нас многу, бидејќи политичарите се од нас, не се од Марс паднати.
Кај реков дека не е проблем што се убутуваат? Ама таа страна од градот е практични нивна за менаџирање, и апсолутно ништо не ти мења овој мол за конкретниот проблем. Демек да не беа зградите ќе немаше кај да се уселат?
И си прошол од таму во скоро време, кое црно зеленило, екологија, инфраструктура си видел. Има улица со коцка од турско време на 50 метра од саемот. Да убаво би било да изградат некој мега парк место ама возрасен си не мора за бајки да збориме. Изборот ти е депонијата сеа или нов мол и станбен комплекс.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.348
Поени од реакции
4.997

ГТЦ е премногу централно подрачје за да стане дувло за наркомани и шприцеви.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Мене лично преглупо ми е толку голем и главен град да нема саем. Тоа уствари само потврдува дека градот е една селендра. Нормален град Скопје или нормална Влада ќе ги задолжи со помал мол и да направат барем некаков саем со две хали - една голема и една мала. Така ем ќе има простор за настани и плус ако има гости од надвор или од странство тука е одма молот за забава и рекреација и да потрошат пари.

Секад касниме со овие работи и еве сеа со моловите. Па у денешно време баба ми има нарачувано преку интернет. Тоа само ќе се зголеми кога ќе увидат трговците за користа од онлајн шопинг и цените таму ќе бидат пониски. Тоа што ќе се потроши таму за македонските граѓани ќе биде трошки во споредба со тоа што ќе си заработат странските фирми. Да не се лажеме, не е дека ќе се вработат инженери, микробиолози, архитекти и хемичари со високи плати, туку 98% од работните места ќе бидат продавачи и оддржување. Не е дека имам нешто против тие работни места, али не е тоа кон што треба да се стремиме ако сакаме напредок на економијата. Трговски центар у 2021 година ми е ептен безвезе да се прави.
Се е тоа убаво, и ја би сакал фабрика за мотори ко у Србија. Ама никој не не прашува кон што се стремиме, ова е понудата, сепак се вложуваат доста пари и имаат ќар и градежници и архитекти и други придружни фирми.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.997
Или депонија или мол не ни е изборот.
Може да биде саем, парк, или еден тон други ствари од она што ни фали у градов како градска инфраструктура.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Skopje East Gate ќе си гази, престанете да хејтате (остарени) мрчатори низаедни.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Skopje East Gate ќе си гази, престанете да хејтате (остарени) мрчатори низаедни.
Хејтат, а кога и да отидам за време на распродажби во CityMall... скопјанишчава све искупиле, ништо не оставиле за нас ко шо викат они сељендурите шо идат по молови.

Исто ќе биде и со ова, се кака... а ко ќе се отвори уште првиот ден ќе отидат.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
https://www.youtube.com/watch?v=C_JiP-j2FwM

Не е далеку мк од ова. Изгледајте го видеото.
Ајде сега уште и видеа зошто моловите исчезнувале ХАХАХАХАХАХА елелеееее.

1615477323317.png

Ох нееее црно се пишува, до 2026, секој четврти мол во Америка ќе се затворел.
СЕ ОЧЕКУВАЛО.
Тури пепел.
:popce:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom