Siemens

Член од
1 декември 2012
Мислења
63
Поени од реакции
55
Полека гледам дека муабетот скроз у спротивен правец отиде.Не се работи за скапи и долготрајни апарати за бела техника тука за технички добро решени.Имам Siemens Swiss edition машина за перење сушење стара 10 години и подбро пере и суши него новиве по 1500€ што коштаат у Нептун.Тоа е муабетот и толку
Pa da de toa i nie rekovme deka robata na zapad e pokvalitetna
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Od Miele ima i poeftini modeli ne se samo tie blizu 10.000€
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.039
od miele sakas samo pravosmukalka... nema smrt i e 100 pati bolja od bilo koja na pazarot, vlece ko luda i posle 10 god. nema priblizno dobra na nea.

drugite raboti iako se superiorni ne vredat parite... za ekstra 5% podobro od bosh cenive im se duplo poskapi.
Пред 10 години други песни се пееја. Денес се пее песната, што поефтино и со planed obsolence.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.071
Поени од реакции
22.112
Пред 10 години други песни се пееја. Денес се пее песната, што поефтино и со planed obsolence.
jasno ama ne za miele i bosh. ona sto imam u aus raboti bez problem i sum prezadovolen.

sredna kategorija stvari primer beko turskive se gleda razlika... plastika mesto metal itn....
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.039
jasno ama ne za miele i bosh. ona sto imam u aus raboti bez problem i sum prezadovolen.

sredna kategorija stvari primer beko turskive se gleda razlika... plastika mesto metal itn....
Колку стари ти се апаратите?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.071
Поени од реакции
22.112
Колку стари ти се апаратите?
pravosmukalkata miele mi e i 10+ god, tera bolje od novite sto gi imam u azija i mkd (ne se miele) i robotskata. pravosmukalki od sega samo miele ke zimam.

masina za perenje bosch isto 10+ god, lesna za odrzuvanje ednas sam ja popravav i smeniv cip i gumata na vratata i si tera super sega... sekade imam bosch mashini za perenje, ednostavno prezadovolen sum.

mashini za sadovi uglavno menjam sekoj 4-5 god, toa ne mi e tolku bitno. ne se zamaram premnogu sto i kakov brend se... sum imal i skapi i eftini, ali mislam deka e podobro da se menuvaat pocesto, ednostavno pohigineski mi e nekako. sto znam moze gresam ali ne sum mnogu meraklija so niv da se zamaram i da gi cistam.

frizideri sakam japonski. uglavno panasonic i hitachi kupuvam. nivo pod miele se ama se 20% od cenata na skapite miele... za 1500e imas ODLICEN frizider so poveke fjoki/polici i gluposti nego tipicnite evropski a drzi stabilna temperatura ko miele. bez problem si teraat 10+ god. Najstariot u MKD mi e 12 god, drugite mi se 5-6.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
pravosmukalkata miele mi e i 10+ god, tera bolje od novite sto gi imam u azija i mkd (ne se miele) i robotskata. pravosmukalki od sega samo miele ke zimam.

masina za perenje bosch isto 10+ god, lesna za odrzuvanje ednas sam ja popravav i smeniv cip i gumata na vratata i si tera super sega... sekade imam bosch mashini za perenje, ednostavno prezadovolen sum.

mashini za sadovi uglavno menjam sekoj 4-5 god, toa ne mi e tolku bitno. ne se zamaram premnogu sto i kakov brend se... sum imal i skapi i eftini, ali mislam deka e podobro da se menuvaat pocesto, ednostavno pohigineski mi e nekako. sto znam moze gresam ali ne sum mnogu meraklija so niv da se zamaram i da gi cistam.

frizideri sakam japonski. uglavno panasonic i hitachi kupuvam. nivo pod miele se ama se 20% od cenata na skapite miele... za 1500e imas ODLICEN frizider so poveke fjoki/polici i gluposti nego tipicnite evropski a drzi stabilna temperatura ko miele. bez problem si teraat 10+ god. Najstariot u MKD mi e 12 god, drugite mi se 5-6.
Vorwerk смукалка пробај. Иначе Бош си е Бош а за машина за садови нема проблем хигиената. Имаш средства за дезинфекција ама чиста хемија е миењето. Деловите секако можеш да ги смениш ако сакаш.
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
826
Поени од реакции
200
Dali ovie germanskive marki primer za frizideri,sporeti,masini za perenje,bojleri siemens,bosch,miele,liebhher se napraveni vo germanija ili ima nesto i made in china
Siemens повеќе не произведува апарати за домаќинство, иако апаратите од овој бренд се продаваат на некои пазари (како на пример во Франција). Наместо Siemens во висококвалитетните апарати BSH почна да го нуди брендот NEFF. Ако не се лажам, тие се произведени во Германија.
NEFF
BOSCH - апаратите од повисока класа се произведуваат во Германија, поевтините - во Турција.
Фрижидерите Liebherr - повеќето од нив се произведени во Бугарија.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Siemens A52 најдосадниот телефон. Јас имав таков телефон и го користев 12 години во периодот од 2004-2016 година...

А зошто го нарекувам досаден? Бидејќи не се расипува и нема потреба да купиш нов...

siemens-a52.jpg
 
Член од
1 декември 2012
Мислења
63
Поени од реакции
55
Siemens A52 најдосадниот телефон. Јас имав таков телефон и го користев 12 години во периодот од 2004-2016 година...

А зошто го нарекувам досаден? Бидејќи не се расипува и нема потреба да купиш нов...

Прегледај го приврзокот 335510
I jas go imav ovoj odamna prejako telefonce xaxa
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Vtor telefon mi bese Siemens S25 avion togas so ekran vo boja. Steta imaa dobri modeli ama vremeto gi pregazi uste porano nego Nokia.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom