Siemens

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
kako gola voda od kaj ja zemavte koja prodavnica? sto pisuva made in germany ?
Не е битно бе дали е Германи,нит пере нит суши како таа Сименсот.Не ти зборам јас дека се расипала или дека не е квалитетна
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Сименс за бела техника постои само како бренд. Дел е од БСХ групата значи Бош и некои други брендови произведуваат. Не е телку битно Сименс или Бош, исти модели ги има и за еден и за друг бренд. А поранешните да, Сименс беше класа над Бош ако сме реални. Одлучија како концерн да престанат со производство и брендот го продадоа што сепак не значи дека денес се лоши ама се под капата на Бош. Ама Диле друже, 90.000 е многу за машина за перење. Миеле ќе земеш дури и ќе ти останат. Освен ако си зел најскапиот модел на Бош можеби ама и во тој случај многу е.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Сименс за бела техника постои само како бренд. Дел е од БСХ групата значи Бош и некои други брендови произведуваат. Не е телку битно Сименс или Бош, исти модели ги има и за еден и за друг бренд. А поранешните да, Сименс беше класа над Бош ако сме реални. Одлучија како концерн да престанат со производство и брендот го продадоа што сепак не значи дека денес се лоши ама се под капата на Бош. Ама Диле друже, 90.000 е многу за машина за перење. Миеле ќе земеш дури и ќе ти останат. Освен ако си зел најскапиот модел на Бош можеби ама и во тој случај многу е.
Немавме простор за 2 посебни машини за перење и сушење,плус ги менуваме сите апарати бела техника на дури на 15 години и затоа не ми се чини скапо.Само нешто што купувам тековно секој ден или неделно,месечно пробувам да ушпарам.Исто и велосипед,дома имам Рог од дедо ми 50 години стар и поише.И 5000 € да го купил на времето ке сметам дека не го купил скапо
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Немавме простор за 2 посебни машини за перење и сушење,плус ги менуваме сите апарати бела техника на дури на 15 години и затоа не ми се чини скапо.Само нешто што купувам тековно секој ден или неделно,месечно пробувам да ушпарам.Исто и велосипед,дома имам Рог од дедо ми 50 години стар и поише.И 5000 € да го купил на времето ке сметам дека не го купил многу
А значи комбинација си зел? Тогаш оправдано поскапо мислев само машина за перење дека беше.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.309
Поени од реакции
7.299
Денес се се произведува во Кина! Џабе спорете за брендови. Брендовите умреа пред 10 години од времето кога Sony почна да продава ѓубре Made in China.

Пред 20 години пак беше Sony made in China ама тогаш имаше стандарди за квалитет. Сега со "ојачувањето" на кинезите во последните 10 години. "Брендовите" се претворија само во имиња кои за лиферанти ги имаат кинезите. А поради принципот "колку пари толку музика" квалитетот не им е подобар од кинеските конкуренти за таа цена.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Не би му препорачал на никој да купи Самсунг во Македонија. Сервисот е ужас , два ужаса. Сервис Македонија се одговорни за Самсунг. По 3-4 недели нема никакви одговори на мејл за сервис за банални работи и сл.

Миеле е во класа сама за себе. Цените за тие производи се енормни за било која економија а тек за нашава. Во Автокоманда има една продавница Миеле Фрижидери по 10-12 илјади евра е нормална работа таму.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Не би му препорачал на никој да купи Самсунг во Македонија. Сервисот е ужас , два ужаса. Сервис Македонија се одговорни за Самсунг. По 3-4 недели нема никакви одговори на мејл за сервис за банални работи и сл.

Миеле е во класа сама за себе. Цените за тие производи се енормни за било која економија а тек за нашава. Во Автокоманда има една продавница Миеле Фрижидери по 10-12 илјади евра е нормална работа таму.
Kaj gi vagjaat cenite. Toa se frizideri za doma? Vo Germanija se dvizat od 1.000 - 3.000 Evra zavisit kakov neli.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
А значи комбинација си зел? Тогаш оправдано поскапо мислев само машина за перење дека беше.
Може и ке ја вратам ако е возможно,значи не ми е битен квалитетот односно колку ке трае,ми е битно добро да пере и суши.Може и не е така лоша али у споредба со таа у Швицарска е гола вода.За околу 3 часа алиштата излагаа барут суви и тоа без потреба за пеглање,стакло се.Сеа глеам има кај нас таква Миеле и тоа почнуваат од 50.000 па се до 180.000
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Може и ке ја вратам ако е возможно,значи не ми е битен квалитетот односно колку ке трае,ми е битно добро да пере и суши.Може и не е така лоша али у споредба со таа у Швицарска е гола вода.За околу 3 часа алиштата излагаа барут суви и тоа без потреба за пеглање,стакло се.Сеа глеам има кај нас таква Миеле и тоа почнуваат од 50.000 па се до 180.000
Probaj do programata da e. Mora da ima nekoja programa skroz suvi da gi vagja. Inace problematicno ama imas miks na materiali i sekako alistata ne gi peri so omeknuvac. Moze da pravi problem na senzorot. Vidi sepak i dali ne e podobro 2 razni masini da zemes mozes edna nad druga da stavis bez problem.
 
Член од
1 декември 2012
Мислења
63
Поени од реакции
55
Може и ке ја вратам ако е возможно,значи не ми е битен квалитетот односно колку ке трае,ми е битно добро да пере и суши.Може и не е така лоша али у споредба со таа у Швицарска е гола вода.За околу 3 часа алиштата излагаа барут суви и тоа без потреба за пеглање,стакло се.Сеа глеам има кај нас таква Миеле и тоа почнуваат од 50.000 па се до 180.000
Ovie ceni na Miele se za svajcarski i germanski standard ne za nas
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
па и швајцарец да си ќе се замислиш дали да земеш олку скапа работа. Али ваљда овие ствари се наменети за истите што возат ролс ројсови така да не ми е чудно.
 
Член од
1 декември 2012
Мислења
63
Поени од реакции
55
па и швајцарец да си ќе се замислиш дали да земеш олку скапа работа. Али ваљда овие ствари се наменети за истите што возат ролс ројсови така да не ми е чудно.
Pa za prosecen makedonec,mentalitetot mu e ke kupam nekoja Samsung,LG masina na poppust do 20k i neka cepa,sto ne ztnaci deka tie nema da traat i se tolku losi u sporedba so ovie
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.641
od miele sakas samo pravosmukalka... nema smrt i e 100 pati bolja od bilo koja na pazarot, vlece ko luda i posle 10 god. nema priblizno dobra na nea.

drugite raboti iako se superiorni ne vredat parite... za ekstra 5% podobro od bosh cenive im se duplo poskapi.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Kaj gi vagjaat cenite. Toa se frizideri za doma? Vo Germanija se dvizat od 1.000 - 3.000 Evra zavisit kakov neli.
Ovie ceni na Miele se za svajcarski i germanski standard ne za nas
Полека гледам дека муабетот скроз у спротивен правец отиде.Не се работи за скапи и долготрајни апарати за бела техника тука за технички добро решени.Имам Siemens Swiss edition машина за перење сушење стара 10 години и подбро пере и суши него новиве по 1500€ што коштаат у Нептун.Тоа е муабетот и толку
 

Kajgana Shop

На врв Bottom