SHUT.IT.DOWN. Договор EU-Facebook-Twitter-Google-MS за ограничување на слободата на говорот!

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
@Anon, најчесто ги цитираат изворите со вербатим цитати, извори како Хафингтон Пост/Њу Јорк Тајмс/Вокс, и ред други либретардни медиуми. Така да ако викаат дека од таму и таму им е извадено, најчесто (не викам секогаш) се во право.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.051

Видео во кое што се зборува за интелегенцијата помеѓу расите е блокирано од сите пребарувачи т.е не можеш да го најдеш преку гугле, него само преку линк. Отвараш линкот, прво те прашува дали сакаш да продолжиш, а потоа имаш блокирано views, likes/dislikes, comments, share и сФе остало.:)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627

Видео во кое што се зборува за интелегенцијата помеѓу расите е блокирано од сите пребарувачи т.е не можеш да го најдеш преку гугле, него само преку линк. Отвараш линкот, прво те прашува дали сакаш да продолжиш, а потоа имаш блокирано views, likes/dislikes, comments, share и сФе остало.:)
Уште да можев да ги трпам луѓето што what и сите зборови со wh ги изговараат прво со х-то.
На кратко, што се дешава, може еден сумарум?
Азијците се нај, белците просек, црнците најдолу или кажува нешто ново?
Затоа што ова сите го знаат и не е стереотип.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387

Видео во кое што се зборува за интелегенцијата помеѓу расите е блокирано од сите пребарувачи т.е не можеш да го најдеш преку гугле, него само преку линк. Отвараш линкот, прво те прашува дали сакаш да продолжиш, а потоа имаш блокирано views, likes/dislikes, comments, share и сФе остало.:)
Видеово е масакрирано затоа што кажува работи со кои Гулаг не се согласува.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.051
Уште да можев да ги трпам луѓето што what и сите зборови со wh ги изговараат прво со х-то.
На кратко, што се дешава, може еден сумарум?
Азијците се нај, белците просек, црнците најдолу или кажува нешто ново?
Затоа што ова сите го знаат и не е стереотип.
Ми идеше да му удрам бокс пркеу монитор ради тоа huwhite :tapp:
Кој ти е тој изговор :ROFLMAO:

Иначе да, во глобала зборуваше за тоа дека косоокиве се најнај, па белците и на крај црнците од Африка. Плус уште некои работи горе доле додаде, но околу оваа тема се вртеше целиот муабет.

Но, целата фрка е околу цензурата. Зошто го блокираат видеово од пребарувачите, зошто ги имаат блокирано сите опции што ги има на YT, ако веќе се ова е познато како што викаш?

Сфаќам дека е приватна компанија Google ама повеќе и од јасно е дека си фураат отворена агенда против различни политички мислења од нивните. А кога компанија како Google што го контролира 99% од surface web-от во денешно време кога сите користат интернет, значи дека сакаат да го контролираат/сменат размислувањето на луѓето. Не знам како ти гледаш на оваа ситуација, може се совпаѓаат размислуавањата на Google со твоите па не ти причинува проблем, но мене мене искрено ми смета.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Ми идеше да му удрам бокс пркеу монитор ради тоа huwhite :tapp:
Кој ти е тој изговор :ROFLMAO:

Иначе да, во глобала зборуваше за тоа дека косоокиве се најнај, па белците и на крај црнците од Африка. Плус уште некои работи горе доле додаде, но околу оваа тема се вртеше целиот муабет.

Но, целата фрка е околу цензурата. Зошто го блокираат видеово од пребарувачите, зошто ги имаат блокирано сите опции што ги има на YT, ако веќе се ова е познато како што викаш?

Сфаќам дека е приватна компанија Google ама повеќе и од јасно е дека си фураат отворена агенда против различни политички мислења од нивните. А кога компанија како Google што го контролира 99% од surface web-от во денешно време кога сите користат интернет, значи дека сакаат да го контролираат/сменат размислувањето на луѓето. Не знам како ти гледаш на оваа ситуација, може се совпаѓаат размислуавањата на Google со твоите па не ти причинува проблем, но мене мене искрено ми смета.
Јеби га, тоа е. Не се сложувам да е така целото блокирано лимитирано итн. Сепак, мислам дека ги стави волк на претходната страна тимот од Google што одлучува за овие работи, така да, пак е јасно :D
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Во контекст на муабетот:

Дозволени се педофилски канали и видеа, додека политичките канали кои воедно се спротивставуваат на педофилијата - се банирани.

 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.068
Поени од реакции
4.716

Видео во кое што се зборува за интелегенцијата помеѓу расите е блокирано од сите пребарувачи т.е не можеш да го најдеш преку гугле, него само преку линк. Отвараш линкот, прво те прашува дали сакаш да продолжиш, а потоа имаш блокирано views, likes/dislikes, comments, share и сФе остало.:)
На пребарувањето race differences in intelligence, видеово е прв резултат што ми го враќа Гугл, покрај останатите линкови. :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.051
На пребарувањето race differences in intelligence, видеово е прв резултат што ми го враќа Гугл, покрај останатите линкови. :)
Може го покажува сега бидејќи се дигна фама околу видеото. Но, сеедно се уште имаш блокирани прегледи, коментари, лајкови/дислајкови, шернувања. Не можеш да видиш дискусија во коментарите, можеби некој има различни мислења и ќе го debunk-не видеото.
И не е проблемот само со ова видео, туку сите што имаат десничарски погледи се најчесто остранувани од пребарувачите, демонетизирани, избришани итн...
Пробуваат нешто да се извадат на тоа дека не сакаат политика на нивната платформа, а во меѓувреме видеа на buzzfeed, Анита Саркизијан, меинстрим медиуми и слично, што се наклонети кон левицата си седат недопрени.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387


Следува една од најглупите фрази на денешницата:
Ако нема што да скриеш, нема што да се плашиш од прислушкување.

 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Следува една од најглупите фрази на денешницата:
Ако нема што да скриеш, нема што да се плашиш од прислушкување.
Може да елаборираш што е глупаво во фразата?
:)

Имај на ум дека спомнувањето на оваа фраза, не значи дека се одобрува шпионирањето.
:)
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
[DOUBLEPOST=1505087699][/DOUBLEPOST]Youtube банира видеа од туристи што снимале видеа во Северна Кореа, затоа што се прикажува слика различна од онаа што ја прикажуваат медиумите.

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom