SHUT.IT.DOWN. Договор EU-Facebook-Twitter-Google-MS за ограничување на слободата на говорот!

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од VOLK2234, 31 мај 2016.

 1. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  4.574
  Допаѓања:
  3.408
  Facebook, Twitter, YouTube, Microsoft back EU "hate speech" rules

  [​IMG]

  BRUSSELS - Facebook (FB.O), Twitter (TWTR.N), Google's (GOOGL.O) YouTube and Microsoft (MSFT.O) on Tuesday agreed to an EU code of conduct to tackle online hate speech
  within 24 hours in Europe.

  EU governments have been trying in recent months to get social platforms to crack down on rising online racism following the refugee crisis and terror attacks, with some even threatening action against the companies.
  As part of the pledge agreed with the European Commission, the web giants will review the majority of valid requests for removal of illegal hate speech in less than 24 hours and remove or disable access to the content if necessary.
  They will also strengthen their cooperation with civil society organizations who help flag hateful content when it goes online and promote "counter-narratives" to hate speech.

  "There's no place for hate speech on Facebook," said Monika Bickert, Head of Global Policy Management at Facebook.


  EU ministers had called for cooperation with tech companies to be stepped up after the Brussels attacks in March.
  Jewish lobbyists
  , frequently the target of hate speech, welcomed the code of conduct.
  "This a historic agreement that could not arrive at a better time,” said Dr. Moshe Kantor, President of the European Jewish Congress.


  Top Jew Slams Euro Patriots

  President of the European Jewish Congress (EJC) Moshe Kantor has slammed everyone who opposes the overrunning of Europe by nonwhite invaders as promotors of “hatred and intolerance.”
  http://newobserveronline.com/top-jew-slams-euro-patriots/


  Како ви се допаѓа ТИРАНИЈАТА?
  Дали има некој здрав останато во ЕУ и во тие Еврејски лоби групи?
  Дали размислуваат воопшто?
   
  Последно уредено: 31 мај 2016
  На F.E.A.R., Бачето, Ska Maniac и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  8.459
  Допаѓања:
  12.226
  Одлично.
  Колку побрзо се отстрануваат расната, религиозната и националната омраза пласирани преку интернет, толку подобро.
  Не го пријавувајте бисеров
   
  На Avenger99, VardarVoSrceto и wicked_1 им се допаѓа ова.
 3. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  4.574
  Допаѓања:
  3.408
  Проблемот е што никој нема дефинирано што е омраза, а што е слобода на говор,
  за некого различното мислење е омраза, а такви ги има многу.
   
  На Ska Maniac му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  6.384
  Допаѓања:
  5.368
  Ништо ново под Сонцето, ЕУ никогаш не се залагала за слобода на говорот.

  Причината зошто ваквата вистина дури сега излегува на виделина, е мигрантската криза во Европа, која со себеси донесе на европско тло силувачи и криминалци од северна Африка и блискиот исток кои ЕУ ги нарекува бегалци, а за кои се заканува со казни и санкции кон државите кои ќе одбијат да ги прифатат на своја територија истите овие силувачи и криминалци.

  Кога на силувачите и криминалците увезени од северна Африка и блискиот исток им текна да почнат да покажуваат заби на Божиќ во декември 2015 во Германија други држави, каде што се изнасобраа како волци околу беспомошни жени и почнаа да ги силуваат пред железнички станици и автобуски постојки, одеднаш некои луѓе почнаа да го критикуваат неконтролираното примање на недокументирани мигранти во Европа и прашање на време беше кога ваквата цензура нема да започне - бидејќи од поодамна е започната - туку кога ќе излезе на виделина.

  А овие идиотиве од Европскиот Еврејски Конгрес кои ја поддржуваат ваквата цензура, се само една од бројните причини зошто Евреите ја напуштаат Европа и се преселуваат во Израел, бидејќи кога има идиотски организации како Европскиот Еврејски Конгрес кои поддржуваат цензура, повеќе од јасно е дека не се пријатели на слободата, а уште помалку па на еврејските заедници во европските држави.
   
  Бачето, Ska Maniac, VOLK2234 и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Spiegel

  Spiegel

  Член од:
  19 март 2011
  Мислења:
  10.732
  Допаѓања:
  8.376
  Секој што збори против Тито правац на Голи Оток, а?

  Кога имавме на Кајгана акција #spreadthetruth(смилковско) дали според тебе таа не требаше да постои бидејќи имаше омраза во неа?
  Ова е чисти медиумска тиранија со цел да не се јаде трици за имигрантите и да се држи народот мирен и лоботомизиран.

  Едит: "This a historic agreement that could not arrive at a better time,” said Dr. Moshe Kantor, President of the European Jewish Congress.
  :angel:
   
 6. Не-го-знам

  Не-го-знам svetac ivan iscelitel

  Член од:
  3 мај 2015
  Мислења:
  504
  Допаѓања:
  196
  Sho gi e*am kje gi secam. Report mu aknav :D:D:D
   
 7. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  8.459
  Допаѓања:
  12.226
  Еве ја ќе ти дефинирам.
  Слобода на говор е кога ќе дојдеш до официјални статистики дека 50% од криминалот во САД го прават црнци (карикирам) и го презентираш тоа.
  Говор на омраза е кога кога некој ќе каже „губи се бе нигер скапан, иди јади лубеници и КФЦ“
  Зависи на кој начин го кажува тоа. Сепак аналогијата ти е на место, бришење објава на интернет и Голи Оток се тука некаде. Буху.

  Што точно правевте тогаш? Ме мрзи да барам. Спамавте некои работи насекаде ама не ме интересираше (inb4 тука е проблемот) и не знам.
  Ако сте аргументирале со официјални извори, океј. Ако некои забегувале и трескале свои субјективни и неосновани мислења, да, требало да се отстранат тие специфични случаи.

  На крај краева Фејсбук, Твитер, Гугл, МС си се приватни фирми и можат (и можеле) да ограничуваат се`.
  Сега само ќе треба да се малку поактивни побрзо да реагираат.
   
 8. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  4.574
  Допаѓања:
  3.408
  Супер.
  Ај сега дефинирај го ова

  Како на пример - на политичка основа.
  Тогаш, зошто воопшто постојат, и второ, од каде им доаѓа профитот?
   
 9. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  8.459
  Допаѓања:
  12.226
  Не сакам да се замарам затоа што немам доволно познавање за ситуацијата во Турција а и не ме интересира.
  Постојат за да го подобрат светот а профитот најчесто им доаѓа од реклами.
   
 10. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  4.574
  Допаѓања:
  3.408
  Како да го подобрат светот, со цензура?
   
 11. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  8.459
  Допаѓања:
  12.226
  Не бе брат, со дозволено постирање на beheadings.
   
 12. marambo

  marambo

  Член од:
  19 април 2013
  Мислења:
  2.004
  Допаѓања:
  2.071
  мислам треба некој да го предупреди населението какви монструми им пристигнаа. обезглавувања, каменувања, силувања...
  тоа не се луѓе тоа се ѕверови.
  некој се обидува да го замолчи населението и да го држи несвесно за се што се случува околу него.
   
  На Ska Maniac и VOLK2234 им се допаѓа ова.
 13. wicked_1

  wicked_1

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  5.069
  Допаѓања:
  6.479
  Ново параноја катче, супер.
   
  На puno му/ѝ се допаѓа ова.
 14. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  4.574
  Допаѓања:
  3.408
  Порнографија и убиства отсекогаш биле цензурирани на Youtube, да не се правиме Енглези сега.

  Не ми одговори каде е линијата помеѓу hate speech и freedom of speech
   
  Последно уредено: 31 мај 2016
 15. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  8.459
  Допаѓања:
  12.226
  [​IMG]
   

Сподели преку: