Serie A 2024/25

И Скудетото оди кај... (vol.2)

  • Јувентус

  • Милан

  • Интер

  • Бум Шака Лака

  • Splendora

  • Марадона

  • Фиорентина/Аталанта

  • Остала боранија


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
4 октомври 2010
Мислења
8.083
Поени од реакции
14.218
Зошто го отпишувате Милан не сте ми јасни ниеден од овде.
Секое лето е така, Милан треба да се бори за ЛШ, ако и толку, ќе се распадне. Не само на форумов, туку и кај новинарите, бившите фудбалери...

Ниту навивачите на Милан веруваат, ниту на другите клубови. Традиција бидна и на Рома да и се даваат поголеми шанси.


Мене ми е страв дали ќе го издржат притисокот доколку не тргне добро или имаат некоја криза, затоа што околу клубот е многу токсична атмосфера, претходната ја завршивме со протести на навивачите.


Што се однесува до квалитетот на тимот, а и според мене, новиот тренер би требало да има позитивен ефект, Милан е за преку 80 бодови.

Единствено некоја катастрофална конверзија, се да тргне наопаку, па да не стигнат до таа бројка. Или тоа што пишав за околностите околу клубот.


Кај Јувентус сега го немаш толку тој проблемот со притисокот и други глупости, ако клубот сака да те заштити, нема да бидеш премногу на удар.

Во однос на квалитетот не знам уште, да видиме како што ќе функционира, но тука некаде се, доколку на Јуве му додадеме две нови крила, минус Киеза, а плус Копмејнерс. Ако се земат моменталните состави, тогаш Милан е подобар.

Иако двете засилувања во средниот ред се добри, особено ако се земе квалитетот во лигава. Даглас Луиз е меѓу најдобрите фудбалери во средниот ред во Серија А.

Веројатно таа активност на трансфер пазарот, плус многуте шпекулации за нови трансфери, го прават тој впечаток за Јувентус. Иако после добриот почеток, сега и тие се во проблеми, им избегаа неколку први трансфер цели. Во одбраната не успејаа со Калафиори и тој во Вест Хем што отиде, за крила исто мислам дека сега се на третиот, четвртиот избор.

А и Мота им е плус. Тоа што не е преискусен не значи много за перцепцијата, ако доаѓаш после успешна сезона. Еве Чаби уште лани беше атрактивно име, ова лето е најбаран.


Само за Интер можеш лесно да браниш зошто би бил пред другите, особено ако даваш и значајна предност. Потоа Милан или Јуве, на Наполи и поради Конте му оставаш простор да биде блиску до овие, додека да видиме како ќе ги потрошат тие 100 милиони од Осимен.
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.625
Поени од реакции
5.260
Некој вирус треба да се пушти како 2019 2020 првата сезона на Пиоли и карантин да има, за и Фонсека да има убај резултати, да се поремети балансо на универзумо
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.857
Поени од реакции
2.721
Почна короната у МКД, над 300 заболени. Така да, има шанси за Фонсека.
 

Magic Mike

Blessings and Love
Член од
20 септември 2023
Мислења
1.295
Поени од реакции
3.492
Зошто Јуве се ослободиле од Тек?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.316
Поени од реакции
86.377
Зошто Јуве се ослободиле од Тек?
Го земаа Ди Грегорио како прва опција, пробаа Шчезни да го продадат за 5 милиони, никој не се нафати да го земе, па се договорија да го раскинат договорот
 

Magic Mike

Blessings and Love
Член од
20 септември 2023
Мислења
1.295
Поени од реакции
3.492
Го земаа Ди Грегорио како прва опција, пробаа Шчезни да го продадат за 5 милиони, никој не се нафати да го земе, па се договорија да го раскинат договорот
Колку што читав Шчезни имаше уште една година договор а за тој период требаше да му дадат време на Грегорио да се прилагоди па следната сезона да го стават прв голман.
Ме изненади што го откачиле.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.726
Поени од реакции
22.518
Го чекам моментот Конте коа ќе ја спука со Де Лаурентис. Пари за трансфери не ми дадоа, па ти си дрво од тренер хахахахах. Прскотници ќе биде. :pos:
Почна...

 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.767
Поени од реакции
44.129
Sam e kriv sto se nafati da ide vo vakov tim, znaejki se prvo sebe si, posle toa sostojbata koja tamu bese losa, i treto sekako, nivniot gazda, kogo ni samite navivaci veke so godini ne go sakaat i bojkotiraat.
Mu trebaa barem dvajca dobri stoperi, minimum, Zielinski si otide, a sredinata i onaka im e prosecna so eden mal isklucok, Lobotka, drugoto e za greota, i u napad situacijata so Osimen koja bese jasna uste od lani.

Lukaku malce ke mu gi zaleci ranite, ako im uspee toj dil, ama sredinata pa i odbranata kade seuste im caruva Juan Jesus, sta reci... :pos:

Top 4 treba da im e maksimum, i glavna cel za sezonata so vakov tim, nesto poveke ako naprai svaka cast, ali ne veruvam. Isto i ne veruvam deka poveke od godina dena ke se zadrzi tuka, sve nad ova ke bide golemo iznenaduvanje.

Popametno resenie za podolg rok za De Laurentis bese Sari, toj cim kaj Lotito otide, ova pickin dim ke bese za nego, a i poveke deluva deka imaa tim za nego, otkolku za formacija so trojca nazad.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.718
Поени од реакции
6.337
Конте сигурно добил ветување дека ќе му го појачаат тимот, сигурно не му рекол Лаурентис дека нема никој да му купат па овој да прифати да дојде.

Да му купеа добри 2-3 играча, зборам класа па ова да го изјави тогаш да, е тежок сељак.

Ама вака... :toe:
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.726
Поени од реакции
22.518
Sam e kriv sto se nafati da ide vo vakov tim, znaejki se prvo sebe si, posle toa sostojbata koja tamu bese losa, i treto sekako, nivniot gazda, kogo ni samite navivaci veke so godini ne go sakaat i bojkotiraat.
Mu trebaa barem dvajca dobri stoperi, minimum, Zielinski si otide, a sredinata i onaka im e prosecna so eden mal isklucok, Lobotka, drugoto e za greota, i u napad situacijata so Osimen koja bese jasna uste od lani.

Lukaku malce ke mu gi zaleci ranite, ako im uspee toj dil, ama sredinata pa i odbranata kade seuste im caruva Juan Jesus, sta reci... :pos:

Top 4 treba da im e maksimum, i glavna cel za sezonata so vakov tim, nesto poveke ako naprai svaka cast, ali ne veruvam. Isto i ne veruvam deka poveke od godina dena ke se zadrzi tuka, sve nad ova ke bide golemo iznenaduvanje.

Popametno resenie za podolg rok za De Laurentis bese Sari, toj cim kaj Lotito otide, ova pickin dim ke bese za nego, a i poveke deluva deka imaa tim za nego, otkolku za formacija so trojca nazad.
Ejj ти ги направи како да се Џенова сега.
Ако Спалети успеа со тој состав и анонимусот Кварашкелија да освои без конкуренција и добар перформанс во ЛШ, за Конте со овој состав Топ 4 треба да биде како од шала а не да кења на уште непочната сезона. Тогаш и Осимен не беше нешто разигран кога ги превзема Спалети. Би рекол баш од таа сезона он стана некој фактор за напаѓач во Италија и ошто во фудбалскиот свет.
Не се толку лоши Наполи кога ќе се погледне општо сите тимови во Серија А, а со Бонџорно, Спинацола и тој Рафа Марин му закрпија некои дупки. Пази, Бонџорно заедно со Скалвини беа најпосакуваните бекови сезонава, не е дека му го донеле Ругани. Го имаат и Рахмани кој е солиден на таа позиција.
Крила има колку сака, средината го вратија тој Фолоросуњо или како и да се вика што беше на позајмица во Верона и што скоро отпатува со Италија на европско и заедно со Ангиза составуваат добра тројка. Горе доле кога ќе видиш од тој составот што освои само Ким, Зиелински и Елмас фалат а донесоа неколку нови играчи. Инзаги на пример наследи многу полош Интер каде константно му ги продаваа најдобрите играчи па сепак успеа. Овој само да се жали...
Ги гледав и против Модена прошла недела, не постои никаков изговор за такво издание. Завршиле 10то место лани во Серија Б. Овие со трет состав треба да ги добиеш а не фул состав и фул стадион тебе голманот да те спасува на пенали.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.726
Поени од реакции
22.518
Прошлата недела исто имаше слична изјава…
Па да, тоа беше после натпреварот со Модена. Одма кењкаше...
Што може толку да има проблеми еден тим кој инвестира и кој се бори да биде при врвот против една екипа која ваљда живее од месец за месец и чекаат локалната млекара да пушти пари за да ги остварат своите гостувања во Серија Б!?
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.425
Поени од реакции
6.620
Конте сигурно добил ветување дека ќе му го појачаат тимот, сигурно не му рекол Лаурентис дека нема никој да му купат па овој да прифати да дојде.

Да му купеа добри 2-3 играча, зборам класа па ова да го изјави тогаш да, е тежок сељак.

Ама вака... :toe:
А па Де Лаурентис кога ќе ти вети нешто поарно македонски политичар да ти вети.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.767
Поени од реакции
44.129
Ejj ти ги направи како да се Џенова сега.
Ако Спалети успеа со тој состав и анонимусот Кварашкелија да освои без конкуренција и добар перформанс во ЛШ, за Конте со овој состав Топ 4 треба да биде како од шала а не да кења на уште непочната сезона. Тогаш и Осимен не беше нешто разигран кога ги превзема Спалети. Би рекол баш од таа сезона он стана некој фактор за напаѓач во Италија и ошто во фудбалскиот свет.
Не се толку лоши Наполи кога ќе се погледне општо сите тимови во Серија А, а со Бонџорно, Спинацола и тој Рафа Марин му закрпија некои дупки. Пази, Бонџорно заедно со Скалвини беа најпосакуваните бекови сезонава, не е дека му го донеле Ругани. Го имаат и Рахмани кој е солиден на таа позиција.
Крила има колку сака, средината го вратија тој Фолоросуњо или како и да се вика што беше на позајмица во Верона и што скоро отпатува со Италија на европско и заедно со Ангиза составуваат добра тројка. Горе доле кога ќе видиш од тој составот што освои само Ким, Зиелински и Елмас фалат а донесоа неколку нови играчи. Инзаги на пример наследи многу полош Интер каде константно му ги продаваа најдобрите играчи па сепак успеа. Овој само да се жали...
Ги гледав и против Модена прошла недела, не постои никаков изговор за такво издание. Завршиле 10то место лани во Серија Б. Овие со трет состав треба да ги добиеш а не фул состав и фул стадион тебе голманот да те спасува на пенали.
Изгубија уште после Спалети битен играч од одбраната, а не се засилија соодветно, плус тренерот им замина, а Зиелински исто кој им беше можда најбитен играч у средина, лани го замрзнаа, а сеа и си отиде.

Така да губење на 2 клучни алки, одбрана и средина, многу ги кошташе лани, а сезонава со оглед на неговиот систем со тројца назад, реално освен оној од Торино, дискутабилно е што е адекватно за таа одбрана со тројца, затоа чудно ми беше што го земаа а и он што дојде, уште минимум еден квалитетен стопер мораше да земе, а за средина која моментално им е 0 креативна, исто им требаат 2ца добри играчи, плус главниот напаѓач си иде.

Реално ова не е никакво идеално сценарио за нив, а завршија 10то лани, веќе ослабнаа уште после скудетото, а сеа реакцијава после ланското фијаско им е исто очајна, једино што земаа тренер нов со повисоки амбиции, ама до овој момент меркатото нивно и ростерот им се бедни, одбрана катастрофа, средина нула креативност, само нападот им е добар и условно речено, делува стабилно ама со Осимен во тим, или Лукаку, без двајцава, и таму се очај на позиција 9.

Бонџорно им е добар а и очекуван трансфер, се знаеше дека на стопери ќе атакува Конте ама тука застанаа, Спинацола е пола човек пола инвалид, нема сезона без повреда што го оддалечува од терен неколку месеци, очекувам и сезонава кај и да е да умре од смрт, ние ради тоа не го земавме се поеба нешто со медицинските пред неколку години ако не се лажам. Рафа Марин не знам што играч е а и ретко кој друг знае, со оглед дека играл во Авалес ама надежно за нив, е подобар од Хуан Жезус, у спортивно поздрав и секое добро.

A види им ја срединава иначе

1723906875457.png

Па ова да ми игра у Интер у средина, без размислување ќе иам минимум еден безуспешен обид да се обесам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom