Serie A 2021/2023

Шампион?


  • Вкупно гласачи
    292
Статус
Затворена за нови мислења.

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.346
Поени од реакции
57.988
Сеа иде контра реплика - му љубоморат на сити,затоа ќе го казнат :D

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Нека ги казнат директорите ако муќкале, што има да го казнуваат клубот? :D
 
Член од
23 февруари 2015
Мислења
1.119
Поени од реакции
2.020
Како што пишуваат новинарите, Заниоло ќе отиде во Галатасарај за 16 милиони плус 5-6м бонуси. Многу помалку од оние 30м што ги бараше Рома и испод кои демек немало да одат ни во јуни, а камоли сега.

Не е баш едноставно тоа решение, исфрли го од тим, нека не види терен. Којзнае што ќе се случеше во меѓувреме, од взаемно тужби и други глупости, но во јуни и овие 16м ќе беа тешко достижни.

И кој клуб може да си дозволи да не му игра еден од првотимците и плус да изгуби пари на него? За такво силење треба да си многу моќен финансиски.

Заниоло, од друга страна, поради глупирање и лошиот карактер ќе си игра во турско првенство, надевајќи се дека нема да заврши како Балотели.
Bar ne si go pogazija zborot i si ostanaa dosledni na toa sto go kazaa gazdite. Letovo Roma odbivase 40+m ponudi za istiot Zaniolo da si se dogovori so Milan za pomala plata od onaa i Roma sto mu ja nudese iako klubot go cekase 2 teski povredi na ligamenti.
Ke zavrsi so Wanda na kraj i ke se istepaat so Ikardi na sred utakmica. Steta za talentot zatoa sto Italija gi ima premalce periodov, ama mozokot mu e corba.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.811
Поени од реакции
13.603
Bar ne si go pogazija zborot i si ostanaa dosledni na toa sto go kazaa gazdite. Letovo Roma odbivase 40+m ponudi za istiot Zaniolo da si se dogovori so Milan za pomala plata od onaa i Roma sto mu ja nudese iako klubot go cekase 2 teski povredi na ligamenti.
Ke zavrsi so Wanda na kraj i ke se istepaat so Ikardi na sred utakmica. Steta za talentot zatoa sto Italija gi ima premalce periodov, ama mozokot mu e corba.
Да останаа доследни немаше да го пуштат испод понудата на Борнмут.

Фатија последен воз Рома и Заниоло, да не се влечат по судови и да изгубат уште повеќе во јуни. Клубот пари, а овој да потоне уште.

Рома го пушти за пола од посакуваната сума, единствено што не отиде на позајмица со право на откуп, но затоа е ваква цената. Летово бараа повеќе од 40м и никој не им даваше, сега 30 само еден клуб им понуди, на крај си отиде за 16.

Со исфрлање од тим и чување до јуни, а камоли до крај на договорот, како што пуштаа исто по медиуми, немаше да добијат ништо. Дури и до сега што се натегаа не се во плус, не само поради цената, туку што не дојде еден од Зијеш и Тадиќ, што веројатно ќе се случеше ако си отидеше порано.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.346
Поени од реакции
57.988
35 милиони му е клаузулата, ќе им избега уште во јуни. И Галата ќе направат брза пара од него и сите задоволни.
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
356
Поени од реакции
279
Не знам како се има договорено Рома ама паметно би било штом го пуштаат за толку мала сума барем да вметнат клаузула пр 25% од следна продажба .
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.198
Поени од реакции
3.194
Не знам како се има договорено Рома ама паметно би било штом го пуштаат за толку мала сума барем да вметнат клаузула пр 25% од следна продажба .
Има процент од следна продажба во договорот..
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
8.695
Да останаа доследни немаше да го пуштат испод понудата на Борнмут.

Фатија последен воз Рома и Заниоло, да не се влечат по судови и да изгубат уште повеќе во јуни. Клубот пари, а овој да потоне уште.

Рома го пушти за пола од посакуваната сума, единствено што не отиде на позајмица со право на откуп, но затоа е ваква цената. Летово бараа повеќе од 40м и никој не им даваше, сега 30 само еден клуб им понуди, на крај си отиде за 16.

Со исфрлање од тим и чување до јуни, а камоли до крај на договорот, како што пуштаа исто по медиуми, немаше да добијат ништо. Дури и до сега што се натегаа не се во плус, не само поради цената, туку што не дојде еден од Зијеш и Тадиќ, што веројатно ќе се случеше ако си отидеше порано.
Само еден факт го запоставуваш во муабетов. Нели нормално е како што на играчот му истекува договорот цената да му е помала??
Друга работа, Заниоло во оваа полусезона ништо не направи за да си ја зголеми цената, напротив лошо играше и нормално е да му паѓа цената. Плус Заниоло се покажа баш ментално не стабилен, ги одби Бурмаунт за да потоа сакаше да оди кај нив, што може клубот тука??

Незнам која ти е целта на целиот муабет, ама ако сметаш дека клубот лошо ја изменаџирал работата, тогаш си грешка, баш напротив, му дадоа шанса до крај, а тој ако продолжи да игра како што играше до сега, потполно ќе бидат во право. И не е 16мил туку 20мил плус бонуси до 22-23мил плус 15% од следна продажба(процентот на Интер што треба да му се даде).


Лани летото баш од Милан мислам ја имаше најдобрата понуда 25мил плус Побега или Ребич, Рома бараше 40мил. И мислам дека во Милан добро ќе се снајдеше како десно крило(како што немате) и дека колку толку Милан на него добро ќе му дојдеше. Тоа што вашите не одобриа перманентен трансфер за Заниоло за 20-25мил можеби значи дека играчот навистина не вреди, што поради неговиот карактер што поради неговата игра.

Како и да е, Рома од целата ситуација почнувајќи од трансферот на Наинголан па до сега е во плус и од Заниоло и од Раџа.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.811
Поени од реакции
13.603
Само еден факт го запоставуваш во муабетов. Нели нормално е како што на играчот му истекува договорот цената да му е помала??
Друга работа, Заниоло во оваа полусезона ништо не направи за да си ја зголеми цената, напротив лошо играше и нормално е да му паѓа цената. Плус Заниоло се покажа баш ментално не стабилен, ги одби Бурмаунт за да потоа сакаше да оди кај нив, што може клубот тука??

Незнам која ти е целта на целиот муабет, ама ако сметаш дека клубот лошо ја изменаџирал работата, тогаш си грешка, баш напротив, му дадоа шанса до крај, а тој ако продолжи да игра како што играше до сега, потполно ќе бидат во право. И не е 16мил туку 20мил плус бонуси до 22-23мил плус 15% од следна продажба(процентот на Интер што треба да му се даде).


Лани летото баш од Милан мислам ја имаше најдобрата понуда 25мил плус Побега или Ребич, Рома бараше 40мил. И мислам дека во Милан добро ќе се снајдеше како десно крило(како што немате) и дека колку толку Милан на него добро ќе му дојдеше. Тоа што вашите не одобриа перманентен трансфер за Заниоло за 20-25мил можеби значи дека играчот навистина не вреди, што поради неговиот карактер што поради неговата игра.

Како и да е, Рома од целата ситуација почнувајќи од трансферот на Наинголан па до сега е во плус и од Заниоло и од Раџа.
Не пишувам поради Милан и што не се договориле со Рома, ниту сум бил многу за негов трансфер во Милан.

Поентата ми е тоа што го пишувам уште кога почна овој циркус, дека Рома не може да води инает до крај, дека е повеќе покажување сила на зборови и ќе мора да бара решение, затоа што не им се исплати да останат и без пари и без првотимец. Не е баш, како што беше преставено, ќе го исфрлат Заниоло од тим, така ќе си го добие заслуженото и готово.

До јуни што и да се случеше, колку и да имаше штета и за Заниоло, а си заслужи, Рома ќе беше во далеку полоша ситуација отколку сега.

Такво силење ретко кој клуб го прави, во Италија веројатно никој. Отидоа доста испод 30 милиони, не ја тераа битката до крај како што најавуваа.


Во Бурнмут, ај да бидеме реални, не би отишле ниту ти и јас да сме на негово место (после прифати само да си ја подобри позицијата, јасно беше дека нема ништо да биде), како што не би го пуштиле во Милан за тоа што нудеа, во директен конкурент за место во ЛШ, да одлучуваме нешто во Рома.


На неколку места видов дека пишуваат 16м плус бонуси или 20 со бонуси, што му доаѓа на исто.


Дали Рома профитирала ќе видиме за брзо време, за психички лабилни личности како Заниоло, не може да се даде проценка. Но, во овој момент, Рома го даде испод очекувањата што ги имаше, а тој отиде во полоша лига од што очекуваше.
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
8.695
Не пишувам поради Милан и што не се договориле со Рома, ниту сум бил многу за негов трансфер во Милан.

Поентата ми е тоа што го пишувам уште кога почна овој циркус, дека Рома не може да води инает до крај, дека е повеќе покажување сила на зборови и ќе мора да бара решение, затоа што не им се исплати да останат и без пари и без првотимец. Не е баш, како што беше преставено, ќе го исфрлат Заниоло од тим, така ќе си го добие заслуженото и готово.

До јуни што и да се случеше, колку и да имаше штета и за Заниоло, а си заслужи, Рома ќе беше во далеку полоша ситуација отколку сега.

Такво силење ретко кој клуб го прави, во Италија веројатно никој. Отидоа доста испод 30 милиони, не ја тераа битката до крај како што најавуваа.


Во Бурнмут, ај да бидеме реални, не би отишле ниту ти и јас да сме на негово место (после прифати само да си ја подобри позицијата, јасно беше дека нема ништо да биде), како што не би го пуштиле во Милан за тоа што нудеа, во директен конкурент за место во ЛШ, да одлучуваме нешто во Рома.


На неколку места видов дека пишуваат 16м плус бонуси или 20 со бонуси, што му доаѓа на исто.


Дали Рома профитирала ќе видиме за брзо време, за психички лабилни личности како Заниоло, не може да се даде проценка. Но, во овој момент, Рома го даде испод очекувањата што ги имаше, а тој отиде во полоша лига од што очекуваше.
Епа да не се укажеше шанса за во Турција секако немаше да игра цела полусезона, на лето повторно ќе земеа 15-20мил. Многу клубови го бараа на позајмица со право на откуп, а Рома сакаше обавезен откуп, знаејќи дека можно е кај и да иде да продолжи со лошите игри, па на лето немаше ниту 10мил да земат. Всушност Рома баш беше свесна за неговите можности, односно не можности, вака медиумски изгледа дека го дала испод очекувањата, Али и тие се свесни дека реалноста е таа.

Што е до мене добро поминавме, еве од летово па до сега му дадоа можност да се покаже колку вреди, за да добие подобар договор, тој напротив беше 100 пати полош и од лани, плус тоа што стануваше се повеќе исфрустриран ради лошите игри, па правеше жолти во првите 20мин и продолжуваше да биде потенцијален црвен, бидејќи сите му беа криви, само тој не си беше крив, а од друга страна бараше побогат договор кој воопшто не го заслужуваше. Јас лично веќе не можев на терен да го гледам како се мачи да се состави до топката(можда и дефанзивната тактика на Мурињо има удел) и си викав за овој Фиорентина ако даде 15-20мил добро ќе биде.
За година и пол до крај на договорот 20мил фиксни плус некои бонуси и 15% од следна продажба е одлично, кога ќе се земат во предвид неговите лоши игри и неговото понашање од летото па до пред некој ден.

Сега и да врати форма и да биде добар не ме интересира, некако ми олесна што го продадовме,многу полошо ќе беше да му дадеш нов побогат договор, еден Шарави ни врши повеќе работа од него. Што сака нека прави натака, дали Ванда ќе ја е*е или фудбал ќе игра не ме интересира :)
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.811
Поени од реакции
13.603
Всушност Рома баш беше свесна за неговите можности, односно не можности, вака медиумски изгледа дека го дала испод очекувањата, Али и тие се свесни дека реалноста е таа.
Тоа ми е муабетот. Колку и да звучеше убаво дека Заниоло ќе си го добие заслуженото и конечно ќе настрада некој фудбалер што изведува, не беше ни Рома во можност да се пресмета до крај.

Веројатно Рома стана понервозна и поради неговото инсистирање да оди во Милан, а од таму имаа незадоволинтелна понуда, плус се работи за конкурент.

А дали се 20 фиксни или со бонуси, ќе видиме набргу. Најчесто читав дека е со бонуси, но тоа и не е толку битно.

За вакви млади фудбалери, дури и да немаат проблематичен карактер, многу е важно да го погодиш моментот за продавање. Којзнае што ќе биде со Леао и Милан.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.018
Поени од реакции
2.480
Што сака нека прави натака, дали Ванда ќе ја е*е или фудбал ќе игра не ме интересира :)
Колку е коефициентот дека Заниоло ќе заврши со Ванда, а Икарди со мајка му на Заниоло ? :icon_lol:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom