Serie A 2017/2018

Koj ќе биде шампион оваа сезона


  • Вкупно гласачи
    261
Статус
Затворена за нови мислења.
T

Terroir

Гостин
И што прави Гатузо па да се трескаме од земја? Воведе дисциплина и ред во тимот, секој знае каде игра, се залага 110% и тоа е тоа. Ништо посебно и бомбастично не игра Милан за да се акаме од земја, првиот посериозен противник во Италија или Европа ќе ги акне од земја и ќе ги спушти малце на земја.
Чисто да те потсетам дека пред некој месец пишувавте дека Милан купиле неквалитетни играчи и тоа било главната причина за лошите резултати
Не дека главниот проблем бил во мулето од тренер што го имавме (не сакам ни име да му спомнам, се да му е*ам)
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
И што прави Гатузо па да се трескаме од земја? Воведе дисциплина и ред во тимот, секој знае каде игра, се залага 110% и тоа е тоа. Ништо посебно и бомбастично не игра Милан за да се акаме од земја, првиот посериозен противник во Италија или Европа ќе ги акне од земја и ќе ги спушти малце на земја.
Да да , а вие кога ги победивте Рома после 100 пречки погодени од нив и 100 испуштени шанси, тоа беше вонсериска игра и одраз на светска класа игра што ја наметна во тој момент тренериштето ваше спалетско.
А тоа што ние не им дозволивме да мрднат, и што од отпишана екипа се приклучуваме у игра за ЛШ е само заради воведена дисциплина и ред од страна на Гатузо. Yea sure.
Не сери и ти сеа, Џенаро е пример за залагање,жар и желба за победа. И лик што со цело срце го сака Милан и знае што значи тој дрес. И згора на се, 10.000 евра му е платата.Чисто како илустрација, Андреа Лекиќ и Лакрабер земаат поголема плата од него.
 
C

Castiel

Гостин
И што прави Гатузо па да се трескаме од земја? Воведе дисциплина и ред во тимот, секој знае каде игра, се залага 110% и тоа е тоа. Ништо посебно и бомбастично не игра Милан за да се акаме од земја, првиот посериозен противник во Италија или Европа ќе ги акне од земја и ќе ги спушти малце на земја.
Да де вие кога ја победивте рома беше сериозен противник. Ама сеа не е . Теши се дека некој ќе го акне Милан од земја.

Да не спомнам и лацио дека исто така ги тепавме со Гатузо. И тие не се сериозен противник така?
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.170
Поени од реакции
107.679
Не сери и ти сеа, Џенаро е пример за залагање,жар и желба за победа. И лик што со цело срце го сака Милан и знае што значи да се носи дресот. И згора на се, 10.000 евра му е платата.Чисто како илустрација, Андреа Лекиќ и Лакрабер земаат поголема плата од него.
А што поразлично реков во мојот пост? Дека Гатузо ги потсреди од аспект на дисциплината, нема веќе курчење и незалагање, а од квалитативно ниво ништо не е спектакуларно, не везе Милан по теренот и не тепа со по 3-4 голови разлика. Дека се подобри од претходно тоа не го негирам, дека квалитетот на играчите на Милан не е за 15 место или кое и да бевте кога ви израмни голманот на Беневенто и тоа стои, ама еве искрено мене ништо спектакуларно не ми игра Милан во моментов, или ајде откако дојде Гатузо.

Што се однесува на дербито, веројатно ќе игра Икарди, со Беневенто тргна да се загрева али набрзинка им стегнавме 2 комада и Спалети го врати на клупата за да не ризикува нова повреда. Е сеа одигра ли Интер како со Беневенто ќе изгубат милион %, многу јадна и бедна партија беше тоа. Веројатно ќе игра Валеро, едноставно мора да игра прва постава зашо е едини играч што знае да изнесе топка од своја половина и точно да проигра до напаѓачите. Во моментов Милан е во подобра форма, го има “домашниот“ терен како адут, односно повеќе публика на своја страна така да за мене они се благ фаворит. Е сеа дерби е дерби, знаеме дека тука нема правила така да се надевам дека Интер ќе победи и ќе си го отвори патот кон ЛШ.
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.836
Поени од реакции
23.075
првиот посериозен противник во Италија или Европа ќе ги акне и ќе ги спушти малце на земја.

И ова држи вода, ќе почекамо до дуелите со Арсенал и Наполи за неколку недели
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.058
Поени од реакции
17.753
Жално е тоа што Милан и натаму е многу далеку од место во ЛШ, 7 бодови се многу за оваа фаза од сезоната згора на се и Рома е 6 пред нив на 5то место, а Сампдорија изедначени.

Ќе треба од газот да си апнат за да стигнат до 4то место, буквално немаат право на кикс против никој освен да си дозволат да испуштат некој бод против Наполи/Јувентус. Исто лошо за нив е што во дербито наредната недела, нерешено ќе биде рамно на пораз. Колку и да се килави Интер и Рома, доволна е една од нив да задржи колку толку чекор и секако ќе биде пред Милан кој ќе мора да се распарчи за да ги стигне. Во секој случај ако стигнат до таму :cuc: ќе биде, една од најголемите пресвртници во текот на било која сезона.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
А што поразлично реков во мојот пост? Дека Гатузо ги потсреди од аспект на дисциплината, нема веќе курчење и незалагање, а од квалитативно ниво ништо не е спектакуларно, не везе Милан по теренот и не тепа со по 3-4 голови разлика. Дека се подобри од претходно тоа не го негирам, дека квалитетот на играчите на Милан не е за 15 место или кое и да бевте кога ви израмни голманот на Беневенто и тоа стои, ама еве искрено мене ништо спектакуларно не ми игра Милан во моментов, или ајде откако дојде Гатузо.
А со каква спектакуларност игра јувентус на пример, години назад? Рутинирани победи без преголемо залагање, со праење 2 гола маргина до 60та и после играње курташак.
Што очекуваш, 4/5 - 0 да тепаме секоја утакмица ?
И да те потсетам, неаме ние класа напаѓач како вие Икарди или ко другиве екипи некој што ќе гарантира двоцифрен број голови за да бидеме екстра убедливи. Со дете играме напред (и скроз е за пофалба малиот).

А и марли сере, пред некој ден цитирам "ќе не отворат ка паштете" :D
Што значи дека и он го сметал ова за заебано гостување.
И ја милион пати апелирам да не летаме многу високо. Тежок период е пред нас и треба да останеме присебни и реални.

Милан игра спектакуларно со оглед на тоа какви мизерии бевме до декември и какво дно од екипа остави идиотот што у шпанија прима петарди секое второ колао. На ниво на непрепознатливост сме моментално - факт.
И гатузо не само што воведе ред и дисциплина, туку и им го пренесе неговиот фајтерски менталитет на терен (барем засега). Не играат спектакуларно, па до вчера го ругавте Бонучи а сеа ви ги затна муцките на сите, игра одлично овој период, ала јувентус фазон. Ромањоли исто. Смени формација и автоматски им даде простор да дишат играчите.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
да беше Гатусо трењер од почеток и да играа како Против Рома секоја утракмица ке беа сигурно 1Ви
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.170
Поени од реакции
107.679
А со каква спектакуларност игра јувентус на пример, години назад? Рутинирани победи без преголемо залагање, со праење 2 гола маргина до 60та и после играње курташак.
Што очекуваш, 4/5 - 0 да тепаме секоја утакмица ?
И да те потсетам, неаме ние класа напаѓач како вие Икарди или ко другиве екипи некој што ќе гарантира двоцифрен број голови за да бидеме екстра убедливи. Со дете играме напред (и скроз е за пофалба малиот).

А и марли сере, пред некој ден цитирам "ќе не отворат ка паштете" :D
Што значи дека и он го сметал ова за заебано гостување.
И ја милион пати апелирам да не летаме многу високо. Тежок период е пред нас и треба да останеме присебни и реални.

Милан игра спектакуларно со оглед на тоа какви мизерии бевме до декември и какво дно од екипа остави идиотот што у шпанија прима петарди секое второ колао. На ниво на непрепознатливост сме моментално - факт.
И гатузо не само што воведе ред и дисциплина, туку и им го пренесе неговиот фајтерски менталитет на терен (барем засега). Не играат спектакуларно, па до вчера го ругавте Бонучи а сеа ви ги затна муцките на сите, игра одлично овој период, ала јувентус фазон. Ромањоли исто. Смени формација и автоматски им даде простор да дишат играчите.
Сериозно за играта на Јуве? :D Две финалиња ЛШ играа брат, не дупи. :D

Чек сеа малце, нели Калиниќ гарантирал 15 гола по сезона (Кимо :icon_lol:)? Силва 40 милионскиот? Како тоа немате напаѓач? :D

Пријател, не негирам дека Милан од корен се промени откако дојде Гатузо, само сакам да кажам дека нема некоја доминантна игра која гарантира дека ќе изгазат се пред себе. Против Интер во купот НИШТО ПОСЕБНО не изиграа, млитаво и тегаво цел меч, како и Интер нормално, а да не ја утнеше Жоао Марио онаа шансата од еден метар ќе ве тепавме и во тој меч. Според мене премногу тешко до топ 4 сезонава, едноставно изгубија катаљон бодови во првиот дел од сезоната, али ако некако се докопаат до истото тогаш Интер и некој од Лацио/Рома ќе треба сместа да се расформираат како клубови. :D
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
Сериозно за играта на Јуве? :D Две финалиња ЛШ играа брат, не дупи. :D

Чек сеа малце, нели Калиниќ гарантирал 15 гола по сезона (Кимо :icon_lol:)? Силва 40 милионскиот? Како тоа немате напаѓач? :D

Пријател, не негирам дека Милан од корен се промени откако дојде Гатузо, само сакам да кажам дека нема некоја доминантна игра која гарантира дека ќе изгазат се пред себе. Против Интер во купот НИШТО ПОСЕБНО не изиграа, млитаво и тегаво цел меч, како и Интер нормално, а да не ја утнеше Жоао Марио онаа шансата од еден метар ќе ве тепавме и во тој меч. Според мене премногу тешко до топ 4 сезонава, едноставно изгубија катаљон бодови во првиот дел од сезоната, али ако некако се докопаат до истото тогаш Интер и некој од Лацио/Рома ќе треба сместа да се расформираат како клубови. :D
Брат пола од утакмиците јувентус у серие а ги добива рутинирано и со реално играње фудбал 60 минути. Да, екипиште се, и не гледаат да победат 4-0 секоја утакмица туку си тактизираат, се штедат на моменти, тоа ми беше поентата (малце преувеличав со муабетот, не ме напаѓајте јувенташи).

Ја ептен хејтав за хрватот... и за мене 1000 пати беше подобра опцијата Бака да остане, ама пак ... монтела беше у прашање. А овој силва, секад е коцкање да земеш играчи од Порто и такви лиги... најчесто се испоставуваат како погрешни. Ја очекував дека барем малце ќе покаже нешто, а тој е манекен. Има квалитети детето, ама затајува залагањето кај него и тоа е тоа... на лето ќе лета. Јеби га.

Никој не вика дека милан ќе изгази се пред себе... И тоа беше многу различен период кога играа у купот. Вие тогаш сеуште бевте екипа, а милан беше распашана команда. И тогаш светлина у мрак беше победата, СКРОЗ ЗАСЛУЖЕНА, чиста како солза. Подобра екипа бевме на таа утакмица и победивме. факт. Не дека ве надигравме ептен, ама доволно колку да се издвои минимална победа. И тоа се испостави како пресвртница.

Зашто мислиш дека е невозможно да се дојде до ЛШ ? Еве, следно коло играат Милан-Интер, Наполи - Рома и Лацио-Јувентус. Сеа да, ова е претпоставена ситуација ама не е воопшто нереална. Ги тепаме Интер, Наполи издвојува победа против волчицата, а Лацио - Јувентус играат нерешено (сите исходи се ТОТАЛНО ВОЗМОЖНИ) ... И у таа ситуација имаш 4 бода заостанување зад Интер (4то) и 6 зад Лацио, 3 зад Рома, на 11 кола пред крај. таа разлика воопшто не е недостижна и у таква ситуација скроз е реално тоа 4то место.
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.836
Поени од реакции
23.075
Жално е тоа што Милан и натаму е многу далеку од место во ЛШ, 7 бодови се многу за оваа фаза од сезоната згора на се и Рома е 6 пред нив на 5то место, а Сампдорија изедначени.

Ќе треба од газот да си апнат за да стигнат до 4то место, буквално немаат право на кикс против никој освен да си дозволат да испуштат некој бод против Наполи/Јувентус. Исто лошо за нив е што во дербито наредната недела, нерешено ќе биде рамно на пораз. Колку и да се килави Интер и Рома, доволна е една од нив да задржи колку толку чекор и секако ќе биде пред Милан кој ќе мора да се распарчи за да ги стигне. Во секој случај ако стигнат до таму :cuc: ќе биде, една од најголемите пресвртници во текот на било која сезона.

Жално ради она говедоно што не сакам ни името да му го спомнем.
Милан е уште далеку од местата за ЛШ, али како играат сега, и како играат Рома и Интер, има какви такви шанси Милан да дојде до 4-то место, иако се многу мали.

Како вика Гатузо, идеме утакмица по утакмица :icon_lol:

Милан не играле ништо посебно, ја очекував Рома да не отворат ко паштета како што пиша Џејми погоре, они ја издоминираа Рома, буквално. У секој поглед, 0-2, без многу мука и стрес, на гости. Рутински, ко против Спал да играа.
Ова што го игра Милан, ако се земе в предвид у какви гомна беа пред месец дена, ова Милан што го игра е вонсериски сине !!

Сва среќа за Интер што наредната двајца малери ќе бидат тамо на стадион и сигурно некои говна ќе се десат, и ќе спаси жива глава :icon_mrgr:
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.239
Поени од реакции
41.565
ok be stek od iskustvo vi zbori :D, pa lani pioli isto naprai so nas, i mnogu mnooogu poblisku gi odvede inter do mestoto u ls bodovno otkolku gatuso, pa posle se desi toa sto se desi, ili ranieri otkako doe posle gasperson koga dojdoa na 2 boda do prviot posle pobedata na milan od 0-1.
Ne igraat milan u grch toa e fakt, opusteni se, koga sezonata im otide u tri lepe i gi otpisaa od sve ko da im padna pritisokot sto im go natovarija letovo radi investiciite, ali mozen e pad posle prv neuspeh, toa mislam deka stekot saka da vi go kaze.
Sve ok delue sea kaj milan ama i ostanue faktot deka vaka pocnaa da igraat otkako im se izdesija milion kiksovi i losi rezultati i gi otpisaa od sve, a i gatuso koga dojde, benevento 2-2, gosti so verona poraz, doma atalanta isto 0-2, mater im ebaa, i posle toa pocna dobrata serija. Do koga ke trae ke vidime, se nadevam vikendov sto sledi ke prekine, :LOL: u momentov milan u bolja forma se ama toa za vakvi natprevari i ne znaci mnogu, u slicna situacija bevme nie pred prvata, a milan grogirani i umreni so montela, pa super fudbal pokazaa narocito u vtoro, da ne bese kiksot na rodrigez nereseno ke zavrsese realno poklon pobeda bese toa.

Sea interesno ke e, milan samo pobeda im odgovara, inter kakvi sto se i so nereseno ke se zadovolni, pobeda na inter dobar boost za ls, od druga strana milan mislam i definitivno ke bidat otpisani od taa bitka, pobeda na milan poseriozno vklucuvanje i nivno u bitkata za LS, taka da all in all imame odlicni preduslovi za dobro derbi, za razlika od vtoroto lani na primer koga gore dole sezonite i na dvata tima bea propadnati.
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
5.148
Поени од реакции
7.850
Aтмосферава на стадион добра, неписмениве Рома уште гол да дадеа да се израдуваат луѓето :D
 

Attachments

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.239
Поени од реакции
41.565
roma u vtoriov del od sezonava se u slicna forma kao i inter, neznam sto ve cudi sto se padnati, stvarno loso igraat, gi gleav so atalanta isto doma koga bea, ne sum videl tolku sansi od edna italijanska ekipa za 45 minuti, atalanta u prvo 7 gola mozea da dadat, na kraj od prvo i crven lapaa i pak tepaa rutinski.
Di Francesko ne e seuste za ekipa so golemi ambicii izbrzaa so nego, ne sum sea u situacija da mozgam kogo trebale da zemat ama valjda podobri opcii imase od nego, i so sasuolo ne deka praese fantasticni rezultati, dva pati ebate od macari 7 gola primase, 14 gola od macari da primis u 2 godini e fijasko ...
Moze gasperson da go zemea, im odgovara na sistemot na igra sto go sakaat a i dobar e so mladi igraci, so monchi dobro ke funkcioniraa u tandem, realno gasperini i u inter ic sansa ne dobi, prerano go izbrkaa posle 2 kola, morati taa rabota, mosh i da ubode jaki rezultati so posilen tim koj go znae, atalanta so prosecni igraci i hobit ko gomez super rezultati vadat i imaat jaka igra.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom