SATA хард диск

Член од
12 септември 2007
Мислења
24
Поени од реакции
0
Dobiv eden kompjuter i ima SATA hard disk i mi trebaat drajveri za da pokrenam instalacija na xp diskot e Mahtor 6l160 SCSI Device 160GB 7200RPM sata . :toe:
 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Побарај драјвери на официјалната страна на твојата матична плоча. Таму треба да има едни кои можеш да ги сместиш на дискета, и кога XP инсталацијата стартува, ке стиснеш F6, ке ти ги побара драјверите од A:\ дискот, ја ставаш дискетата и фураш :D
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Ако го наместиш хадот у биос на IDE mode ондак не ти требаат Ф6 драјвери. Или пак ако најдеш XP со SP2.
 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Ако го наместиш хадот у биос на IDE mode ондак не ти требаат Ф6 драјвери. Или пак ако најдеш XP со SP2.
Ех, не знам. Кога го инсталирам XP со SP2, без драјвери неможе да го препознае SATA хардот кај мене.

А шо е тоа IDE Mode? Барав во биосов, ама не најдов.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
САТА хардот у биос има опција да го наместиш у RAID/AHCI mode или у IDE mode. Првото секогаш ке ти бара драјвери на Ф6, дури и ако имаш само еден хард, ке вози ко AHCI и ке му требаат, а втората опција биосот ти го прави хардот ко да е IDE и Виндовсот го регистрира најнормално. Во секој биос го има тоа, прочачкај малце.
 
Член од
12 септември 2007
Мислења
24
Поени од реакции
0
САТА хардот у биос има опција да го наместиш у RAID/AHCI mode или у IDE mode. Првото секогаш ке ти бара драјвери на Ф6, дури и ако имаш само еден хард, ке вози ко AHCI и ке му требаат, а втората опција биосот ти го прави хардот ко да е IDE и Виндовсот го регистрира најнормално. Во секој биос го има тоа, прочачкај малце.
Toa vazi za ponovite kom .:vozbud:
 

vp

Член од
5 април 2007
Мислења
236
Поени од реакции
0
сигурно ги имаш драјверите на цедето од матичната само побарај поубаво
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
hmm... ова со биосот. Јас ги исклучив SATA Native Mode, Data Execution Prevention (али ќе бидува и со него) и Adressing Mode поставен на LBA-assisted. Вака нема проблем со инсталацијата на xp-то.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Има програмче се вика n-force, направи со него slipstream на драјверите на XP бутабилно (било да е SP1 или SP2), нарежиго и не ти требаат никакви чачкања по биос ниту флопи (F6)
 
Член од
16 март 2006
Мислења
15
Поени од реакции
1

Kajgana Shop

На врв Bottom