Radiohead

WildGirl

Lost in the forest ...
Член од
28 јуни 2008
Мислења
636
Поени од реакции
93
Ќе бидам кратка. Едни од најдобрите со неверојатни нумери и доста поразлични од другите.
Со песни како Karma Police, Creep, Optimistic, Paranoid Android, No surprises како и многу други необични и секогаш пријатни за слушање.:smir:
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
22
Поени од реакции
10
Bravo za temava , Radiohead mi se omilen bend, uste koga izleze The Bends :) interesno e shto vo moeto drustvo mojot potesen krug na prijateli Radiohead ni e edinstveniot zaednicki bend koj ne zblizuva muzicki, site slusaat i ostanati drugi razlicni pravci, no Radiohead si e Radiohead, najdobro se opisuva vaka bend kako Radiohead : Muzikata se deli na Radiohead i ostanata muzka :)

Radiohead - Pyramid Song , trakata koja ima nesfatliv ritam , so eden drugar sme probuvale koj znae kolku pati da najdeme nekakva logika,takt, pravilnost vo ritamot ,no seuste bez uspeh :))


i uste bi dodal koja mu e omilena traka na Thom Yorke go kazuva toa vo edno intervju, trakata e od uste drugi dvajca moi omileni genijalni artisti Aphex Twin & Squrepusher :) koga prv pat ja slusnal Thom Yorke se vozel vo kola posle trakata zastanal i ne mozel da si dojde pri sebe edno 15 min i si rekol e ova e muzika sto te ostava zbudalen 15 min :))))) istoto vazi i za muzikata na Radiohead :)

 
А

Антоние

Гостин
Amnesiac>OK Computer>Kid A>In Rainbows>Hail to the Thief>The Bends>Pablo Honey

Доволно кажано. :)
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Драги фанови на Radiohead, бендот на изненадување на сите објави нов албум под наслов The King Of Limbs :vozbud:
Албумов веќе го имате на торент може да си го симнете, а некои од новите хитови веќе ги имате и на јутјуб..:)

П.С : Голема благодарност до WOT, кој ми помогна да го најдам албумов во инстант постапка.:smir:
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Новиов албум не ги исполни моите очекувања, во ред ги истакнува вокалните можности на Јорк во секој случај и има добар концепт но сепак ми фалат во него песни од типот на Just, My Iron Lung, Fake Platic Tree, Paranoid Android, Fade Out, There There, 2+2=5, Lucky, High and Dry. Со еден збор индиферентен за Редиохед стандарди
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Ц ц ц, никој досега не ја спомна 'Just', дефинитивно нивната најдобра нумера.

Спотот е ....... :vozbud:

 
Н

'Никола'

Гостин
Сум во фаза на преслушување на новиот, ќе пишам импресии за некоја недела, не сакам да избрзам со било каков заклучок.
 
I

Intex

Гостин
Новиов албум не ги исполни моите очекувања, во ред ги истакнува вокалните можности на Јорк во секој случај и има добар концепт но сепак ми фалат во него песни од типот на Just, My Iron Lung, Fake Platic Tree, Paranoid Android, Fade Out, There There, 2+2=5, Lucky, High and Dry. Со еден збор индиферентен за Редиохед стандарди
Ги нема веќе лудите рифови од гитарата на Џони, ама дефинитивно ова е нивното најемотивно парче досега направено. Thumbs up for Radiohead.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.335
Поени од реакции
57.912
Сум во фаза на преслушување на новиот, ќе пишам импресии за некоја недела, не сакам да избрзам со било каков заклучок.
Исто, имам некое првично мислење ама ќе се стрпам за конечното...
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.335
Поени од реакции
57.912
Како што реков, сакав да го преслушам албумот неколку пати за да не избрзам со заклучокот. Во принцип, треба малку време за да ти остане во главата мелодија на Radiohead, но кога ќе остане не излегува. И ако е така добро е. Обратното не чини, тоа што брзо импресионира лесно се заборава.

Да не должам, вкупниот впечаток од албумот ми е позитивен. Очекував повеќе, а кога ќе кажам повеќе не мислам толку на подобро (а може многу подобро), туку на повеќе песни. Албумот е прекраток, само што почна, заврши. Во секој случај, добра целина, фино средено албумче без песни што се експонираат. Најголем впечаток ми остави од предходниот албум.

Единствена песна која ме разочара од албумот е Feral.

Ете, ви спакував се убаво со линкови :)

Во секој случај, солиден албум, но од следниот очекувам повеќе материјал како и песни кои ќе се истакнуваат и ќе останат како хитови. Нешто како Jigsaw и Reckoner од предходниот албум.

Инаку не ја сакам баш споредбата помеѓу албумите, кај мене се менуваат периодично а најмногу сум навлечен на Hail to the Thief и In Rainbows. Одамна не сум го преслушал OK Computer, веројатно затоа што го имам слушано безброј пати. Во едно се согласуваме сите, Pablo Honey е на последно место :)
 

Џ.

Ќутам на различни теми!
Член од
14 јули 2007
Мислења
868
Поени од реакции
183

Kajgana Shop

На врв Bottom