PsyTrance и неговата култура

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
Вчера на Канал 103 начекав амбиент емисија, пуштаа добри траки и ме потсети на еден албум кој го немав слушано долго. Kliment - The Perpetual Ritual, стилот е сличен на Shpongle, одличен е целиот албум. Shulma, Entheogenics, Kurbeats, Yggdrasil се слични артисти ако некој сака да навлезе подлабоко во psyambient и downtempo. Па од тука се отвара цела врата кон артистите на Altar Records и Ultimae Records.

Kliment - Travel to the Infinite
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
Искочи нов Ra албум Earthcall, по првите неколку слушања делува далеку послаб од првите два (To Sirius и 9th) ама пак ги има тие негови претпознатливи мелодии. 9th според мене е ненадминлив, еден од најдобрите newschool goa албуми.

Еве ви една рандом песничка за добро утро.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
Oбавезно да гу слушате

~~~

Оваа е слична, slow-mo транс.
Entheogenic - Terma

Беше некој на Electric Universe? Многу добра журка направија, супер музиката од сите ДЈ-и. Замерка имам што немаше традиционален UV декор со платна и срања, ласерите повеќе како рејв парти атмосфера ми даваат но не е ни толку битно. Ах да, се надевам дека ќе ја баталат Борис Трајковски салата, овратна акустика има, два дена ми зуеја уши од лошата рефлексија на високи тонови.

Поздрав
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
Среќна нова година

Се сеќава некој на главниот семпл во Oranda? Ахх каков Full-On се правеше на времето, само што започнува некоја трака и одма ја знаеш по име и изведувач. Сега трака од трака не се разликува (со чести исклучоци). :)
Astrix - Oranda
ремикс од истата
Xerox & Illumination - Oranda (Final Remix)
бонус трака
Astrix & Dj Highguy - Chaos


Од изминатата година најдобри според мене се албумите на Crossing Mind - Beyond Duality и Artha - Dream Telepathy.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016

Digicult и Tryambaka на 10ти март во МКЦ. :)
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.433
Поени од реакции
19.635
Дали некој га знае лајнап за јутре?
Слушаф ми се само Диџикулт, па да знам кд да отиду и кд да си отиду : D зшто не ми се слуша срање као Триумбака

Слушам дека ке има и техно стејџ, неам појма кој е главан диџеј тамо али слушна дека ке рокаф наши резиденти Флудер и Горан Кан (y)

@pixa делијо стара хаххаха јави се на репорт да праимо при и афтер куде мене
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Дали некој га знае лајнап за јутре?
Слушаф ми се само Диџикулт, па да знам кд да отиду и кд да си отиду : D зшто не ми се слуша срање као Триумбака

Слушам дека ке има и техно стејџ, неам појма кој е главан диџеј тамо али слушна дека ке рокаф наши резиденти Флудер и Горан Кан (y)

@pixa делијо стара хаххаха јави се на репорт да праимо при и афтер куде мене
Слаба работа :)
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
Многу нормално. :icon_lol:

1.Searching for UFOs
2.Soundform
3.Nilaya
4.Mahadeva 99
5.People Can Fly
6.Liquid Sun
7.Dancing Galaxy
8.Anything is Possible
9.Aurora Borealis
10.Another World

Којзнае што full-on срања ќе пуштаат ама овие траки засекогаш ќе остават траг во жанрот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom