Progressive Rock

Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
^^ супер се Wobbler, пробај ги Anglagard, исто заебан прог од Шведска :)
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Не знам колку сте слушнале за бендов, ама мене ми ептен се добри. Пошто јас 1969 ја сметам за почеток на времето, а овие баш тогаш рокале....мене ми се меѓу омилените. Бендов се вика Quicksilver Messenger Service. Јас од прва според името, помислив дека е некој нов бенд и кога видов на албумите дека постојат од 1965 останав подзинат. Нивната музика има доста класични елеметни, а и плус John Cipolina (гитаристот на бендов) имал големо влијание во целокупната психоделичен прогресивен рок. Ај доста го тупам, еве нешто од нив. Ако сакате, слушнете ги.

 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326

Само да направам bump! на темава за на прва страна.
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
бамп на италијански начин, да се надоврзам ја, Maxophone ти се да не речам малце подзаборавен бенд у италијанскио прог, али дефинитивно вредно да се чуе. Сеа глеам прог одамна не сум земал асално да слушам, последно нешто шо чув се The Flower Kings, пред нив Camel, кој не ги чул задолжителна лектира :) а коа сме кај италијански прог, иам и друг пат спомнато али да се повторам Premiata Forneria Marconi, Banco Del Mutuo Soccorso, Le Orme се бендовите. ја една песна од Premiata Forneria Marconi за сите прог сладокусци:
 

alex_death

To be or not to be!
Член од
10 октомври 2008
Мислења
583
Поени од реакции
90
Пробај да чекаш прво некој друг да постира нешто, гледам понов си на форумов - да не ме разбериш грешно, ама спам е ова. :)
Инаку за албумов секоја чест, најдобра изведба! ;)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Пробај да чекаш прво некој друг да постира нешто, гледам понов си на форумов - да не ме разбериш грешно, ама спам е ова. :)
Инаку за албумов секоја чест, најдобра изведба! ;)
Ако чекам да постира некој друг темава ќе замине на втора или трета страна, а тоа ти е еквивалентно на форумската депонија.

 

alex_death

To be or not to be!
Член од
10 октомври 2008
Мислења
583
Поени од реакции
90
Ако чекам да постира некој друг темава ќе замине на втора или трета страна, а тоа ти е еквивалентно на форумската депонија.

Па многу теми заминале на 3та, 4та страна. После во search ќе ги бараме... тоа е. xD
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.099
Дајте предлог да преслушам некој понов, добар албум.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom