Primera Division

Кој е најдобар фудбалски тим во Шпанија?


  • Вкупно гласачи
    293
Статус
Затворена за нови мислења.

tufekciev

Барсa <3
Член од
6 февруари 2009
Мислења
2.242
Поени од реакции
802
-------------- Касиљас ----------------
Алвес ---- Пиќе -- Пепе ---- Капдевиља
Меси ---- Чави ---- Иниеста -- Робен
-----------Форлан --- Виља -----------
Замени :
Рамос
Ето
Игуаин
Валдес
Гарај
Ј.Туре
.......
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Луѓе се знае ли сега за сигурно дали А1 ќе пренесува Примера нареднава сезона???
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
Уште не се знае ништо, ама јас мислам дека ќе пренесуваат зошто нема шанси А1 да остане со празни раце.
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
822
Поени од реакции
19
Може и Алфа да ја земе, и тие имаат доста пари. Лани се беше зафатено па мораа холандско да земат, ако се ослободи шпанско сигурно ќе се обидат да го земат, па ќе видиме што ќе биде, според мене или А1 или Алфа.
 

Архивист

Ултрас
Член од
10 мај 2007
Мислења
2.926
Поени од реакции
608
Од неофицијални извори дознав дека шпанско првенство ке се емитува на Алфа од идната сезона
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
822
Поени од реакции
19
Од неофицијални извори дознав дека шпанско првенство ке се емитува на Алфа од идната сезона
На Алфа би требало да биде добро, имаат одлична екипа и работат професионално.
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
Работат професионално, ама по колку утакмици неделно ќе даваат е прашањето? Да не биде бетер Сител...
 

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
НБА ја работат сосем солидно, Холандско сум гледал само 2-3 утакмици па не можам да кажам. Очекувам да биде подобро од Сител, а тоа е многу лесно остварливо :)
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
822
Поени од реакции
19
Па Алфа би давале по две утакмици вајда, иначе од извори од А1 дознав дека најверојатно нема да имаат странско фудбалско првенство следната сезона, вајда само македонско.
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.531
Поени од реакции
17.887
Па Алфа би давале по две утакмици вајда, иначе од извори од А1 дознав дека најверојатно нема да имаат странско фудбалско првенство следната сезона, вајда само македонско.
ЈА ЛИЦНО МИСЛИМ ДЕКА А1 КЕ ИЗГУБИ ГЛЕДАНОСТ СО ТОА СО ЈА ДАДЕ ПРЕМИЕР ЛИГАТА НА СИТЕЛ А НИ СИТЕЛ НЕМА ДА ДОБИЕ ГЛЕДАНОСТ ЗС КЕ КОМЕНТИРАТ ИДИОТИ
 

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
Ваљда нема да не бришат тука.

bojann1 напиша:
Да ти објаснам некои работи околу данокот. Реал ако му плаќа на Кака плата од 9 милиони евра, поради данокот Кака ќе добие 6,8 во Шпанија и 5,6 во Италија. И Милан и Реал Мадрид за играчот на име на плати ќе одвојат по 9 милиони евра. Разликата е во тоа колку ќе добие Кака.

Јасно ми е де, зарем ваквите даночни разлики не влијаат на финансиите на клубот?

Данокот се одразува врз трошоците а не врз приходите.


Да играше Манчестер Сити во ЛШ, Кака до сега ќе потпишеше пет пати за нив. Ќе видиме за период од две до три години кога Сити ќе прерасне во предизвикувач за трофеи дали играчи од типот на Кака ќе ги одбиваат.

Никој не може да оспори дека Реал е бренд, тоа е непобивен факт само немојте да станете минато доколку УЕФА воведе лиценци за своите натпреварување според кои само клубовите кои годината ја завршуваат со позитивна сметка ќе играат во ЛШ.

Еве ја листата на екипи кои прават најголем приход според Дилојд:
1. Real Madrid 365.8 Spain
2. Manchester Utd 324.8 England
3. Barcelona 308.8 Spain
4. Bayern Munich 295.3 Germany
5. Chelsea 268.9 England
6. Arsenal 264.4 England
7. Liverpool FC 210.9 England
8. AC Milan 209.5 Italy
9. Roma 175.4 Italy
10. Inter 172.9 Italy
11. Juventus 167.5 Italy
12. Lyon 155.7 France
13. Schalke 04 148.4 Germany
14. Tottenham 145.0 England
15. Hamburg 127.9 Germany
16. Marseille 126.8 France
17. Newcastle 125.6 England
18. Stuttgart 111.5 Germany
19. Fenerbahçe 111.3 Turkey
20. Manchester City 104.0 England

ПС Баерн да не добива премногу пари од маркетин на играчите што е толку многу добар
Јасно ми е де, зарем ваквите даночни разлики не влијаат на финансиите на клубот?

И зошто мислиш дека 365 милиони се малку пари?


Chombe_United напиша:
Еднаш и помогнал на Барса, а многу повеќе од тоа ја заебал за разлика од Реал кој 100 години го крепи и му е разгалено детенце:helou:
А доказ за тоа е овој твој пост?

bojann1 напиша:
Дискусијата ја водам во насока дека Реал Мадрид нема финасиска основа да прави вакви мега трансфери. Дека изјавите на квази експерти кои велат дека Кака ќе креира приход од 75 милиони евра се само измислица за фановите да се палата а влијанието на Кралот и моќната машинерија што работи во позадина да остане не пипната.

толку од мене поздрав до следната дискусија.
Прво не чинеше школата на Реал, сега од управата дејствуваат финансиски проневери.

Се прашувам што е следно.
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Следно е дека масоните и темпларите се позади Реал.
 

ADVISOR

barca & inter
Член од
4 јуни 2009
Мислења
799
Поени од реакции
16
приход Реал има од дресови бидејки шпанците(мислам андалузија мадрид и остали) не ги сакаат на Каталонците затоа што Каталонија е најбогат регион во Шпанија.
Каталонија која има 9 милиони жители за својот клуб Барселона генерира 308 милиони евра фантастично!!!!!
На реал го финансираат мадридските тајкуни верни на кралот
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
На секој играч му е желба да игра за Реал бидејќи таму може најмногу да заработи. Сите тие се букајчари со 4-то оделение и главна егзистенција им е да заработат за после 40 години да имаат од каде да трошат.
Парите го вртат светот и тоа е факт.
Мака ми е само што фановите на реал мислат дека играчите одат таму зошто го сакаат клубот и тука се лажат бидејќи тие ги сакаат парите што е сосема различно.
Ако толку го сакаат клубот треба да одат во Реал за дупло помала плата отколку во претходниот клуб бидејќи сепак се работи за "љубов" голема и непреболена:tapp:
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
На секој играч му е желба да игра за Реал бидејќи таму може најмногу да заработи. Сите тие се букајчари со 4-то оделение и главна егзистенција им е да заработат за после 40 години да имаат од каде да трошат.
Парите го вртат светот и тоа е факт.
Мака ми е само што фановите на реал мислат дека играчите одат таму зошто го сакаат клубот и тука се лажат бидејќи тие ги сакаат парите што е сосема различно.
Ако толку го сакаат клубот треба да одат во Реал за дупло помала плата отколку во претходниот клуб бидејќи сепак се работи за "љубов" голема и непреболена:tapp:
А во Манчестер одат од голема љубов.

Одат во Реал затоа што е врвот во кариерата на еден играч.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom