Premier League - 2023/2024

Шампион за 23/24 ќе биде?


  • Вкупно гласачи
    232

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
9.911
Поени од реакции
8.773
Разбирам дека си некое детиште, 17, 18 години, кое погрешен пример следи на форумов и се глупира на дневна база, ама вакви паушални муабети можеш да правиш со оној што ја иницираше дискусијава беспредметна, човекот што нема поим генерално за сите работи.


Повели статистика за минатата сезона.

Аке:

Прегледај го приврзокот 387034



Лисандро Мартинез:

Прегледај го приврзокот 387037



За изнесување топка, постои статистика, иако тоа може да се проследи и со голо око. И Аке и Мартинез добри се во тој поглед, комфорни со топка, знаат под притисок.

Ботом лајн, не се сите играчи на Манчестер Јунајтед секогаш најдобри на светот, а сите останати слаби, послаби, дупки. Имај го тоа предвид.
Никаде не го спомнав тоа нормално дека јунајтед има најдобри на светот.


Еве статистика од Мартинез, Аке и Аканџи по неа Аке е малку послаб од Мартинез а Аканџи е малку подобар од двајцата, иначе Мартинез беше повреден од Март.
Мала е разликата од сите три играчи али сите рипнавте на возот дека Мартинез е слаб играч од ретардирани спикери како Сунез и Карагер.

И најди ми каде спомнав дека Аке и Аканџи се дупки само реков нема да влезат дирекно во тимот на Јунајтед, да за поздрав е што имаат освоено триплета и се многу добри фудбалери . Да беа толку незаменливи Аке и Аканџи и подобри од останатокот од лигата зошто тогаш го купија Гвардиол да им носи вода ваљда? :D

И да ако некој играч бил во академијата на Челзи и совои торфеј после не го прави дека е 2 класи подобар до другите посебно не ако е играч за ротација.
Автоматски споено мислење:

Такој е, браво, ако си ми га кажаја.
На тема логични заклучоци, го повикувам експертот @vidooq да се јави на главна каса и да ни објасни како е ова превара и зошто ПЛ по вторпат се меша во спозонроство на Челзи, првпат со Парамаунт, сега со овие.
Еве ја стварно, не знам.
Затоа што треба да играте полуаматерски фудбал наскоро. ;)
Автоматски споено мислење:

Такој е, браво, ако си ми га кажаја.
На тема логични заклучоци, го повикувам експертот @vidooq да се јави на главна каса и да ни објасни како е ова превара и зошто ПЛ по вторпат се меша во спозонроство на Челзи, првпат со Парамаунт, сега со овие.
Еве ја стварно, не знам.
Затоа што треба да играте полуаматерски фудбал наскоро. ;)
ПС да ти се надоврзам на преходното
 
Последно уредено:
Член од
4 август 2023
Мислења
373
Поени од реакции
940
Јас го имам гледано него, ама ти изгледа ги немаш гледано овие од Сити. Аке изгази прошлата сезона, а и Аканџи. Не викам дека е слаб играч Мартинез, ама дека е подобар од овие од Сити не сум баш убеден во тоа... Можеби ќе биде некогаш, за сеа не е. Какви муабети боже сачувај, божем Јунајтед триплета освои ланска сезона па не можеле играчите од Сити да влезат во прв тим на Јунајтед, свашта.
Има еден куп играчи што директно можат од Сити да влезат во тимот на Јунајтед. Халанд, де Брујне, Бернардо Силва, можеби Грилиш, но Аке, Аканџи и Филипс не се тие.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.678
Поени од реакции
43.581
Еве статистикава го укажува баш тоа што сакав да го спомнам погоре, па да ја искористам во контекст на муабетот со @ob1.

Делот што ми влезе во очи, и каде има разлика меѓу Мартинез и Аканџи е следново:
  • Interceptions: Akanji 16 - Martinez 33
  • Clearences: Akanji 30 - Martinez 97
  • Recoveries: Akanji 136 - Martinez 164
  • Through balls: Akanji 0 - Martinez 7
  • Crosses: Akanji 6 - Martinez 0
Мислам дека имаат различни задачи едниот и другиот. Очигледно е дека Мартинез игра многу повисоко, па со тоа може полесно да се најде во ситуација да пресече/одземе топка или да исчисти. Исто делот со долги топки. Тука очекувам многу повеќе од него во сезоната која следува, бидејќи со Онана на 30 метра, Мартинез ќе игра уште повисоко. Од друга страна нема ниту еден центрашут, за разлика од Аканџи кој неколку пати се нашол во ситуација да центрира.

Пак ќе кажам, не викам дека едниот е подобар од другиот. Само споредувам одредени статистички параметри.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
1.061
Поени од реакции
1.540
Еве статистикава го укажува баш тоа што сакав да го спомнам погоре, па да ја искористам во контекст на муабетот со @ob1.

Делот што ми влезе во очи, и каде има разлика меѓу Мартинез и Аканџи е следново:
  • Interceptions: Akanji 16 - Martinez 33
  • Clearences: Akanji 30 - Martinez 97
  • Recoveries: Akanji 136 - Martinez 164
  • Through balls: Akanji 0 - Martinez 7
  • Crosses: Akanji 6 - Martinez 0
Мислам дека имаат различни задачи едниот и другиот. Очигледно е дека Мартинез игра многу повисоко, па со тоа може полесно да се најде во ситуација да пресече/одземе топка или да исчисти. Исто делот со долги топки. Тука очекувам многу повеќе од него во сезоната која следува, бидејќи со Онана на 30 метра, Мартинез ќе игра уште повисоко. Од друга страна нема ниту еден центрашут, за разлика од Аканџи кој неколку пати се нашол во ситуација да центрира.

Пак ќе кажам, не викам дека едниот е подобар од другиот. Само споредувам одредени статистички параметри.
Беспредметно муабетите. Сиве овие бројки во кои толку предничи едниот или другиот (посебно Мартинез) се последица на тимот. На Јунајтед му ебаваат стомајки го напаѓаат најмалку трипати повеќе па нормално е да има повисоки бројки од сите дефанзивни категории..кај Сити обратно. Можеби делумно валидно е некои проценти кога би се гледале. Или кога би играле во ист тим. Мартинез си е топ за под Тен Хаг, во Сити би бил дебела резерва.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.678
Поени од реакции
43.581
Беспредметно муабетите. Сиве овие бројки во кои толку предничи едниот или другиот (посебно Мартинез) се последица на тимот. На Јунајтед му ебаваат стомајки го напаѓаат најмалку трипати повеќе па нормално е да има повисоки бројки од сите дефанзивни категории..кај Сити обратно. Можеби делумно валидно е некои проценти кога би се гледале. Или кога би играле во ист тим. Мартинез си е топ за под Тен Хаг, во Сити би бил дебела резерва.
Да, сакав да пишам и дека зависи од тимот. Ама го споредив и Мартинез со Варан, па има добра разлика меѓу двајцата, посебно кај interceptions, recoveries и through balls. Што пак доаѓа од индивидуалните задачи што ги имаат. Дека беспредметно муабетиме, се сложувам целосно. Тоа го кажав и јас на самиот старт. :D

Уште една работа што е занемарена во дискусијата е како играчите влијаат на мотивацијата на тие околу нив. Присуството на Мартинез во системот на Тен Хаг се осеќа и од таа страна. А имам преметено нашиов посебно бара такви играчи.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.589
Поени од реакции
59.650
Еве статистикава го укажува баш тоа што сакав да го спомнам погоре, па да ја искористам во контекст на муабетот со @ob1.

Делот што ми влезе во очи, и каде има разлика меѓу Мартинез и Аканџи е следново:
  • Interceptions: Akanji 16 - Martinez 33
  • Clearences: Akanji 30 - Martinez 97
  • Recoveries: Akanji 136 - Martinez 164
  • Through balls: Akanji 0 - Martinez 7
  • Crosses: Akanji 6 - Martinez 0
Мислам дека имаат различни задачи едниот и другиот. Очигледно е дека Мартинез игра многу повисоко, па со тоа може полесно да се најде во ситуација да пресече/одземе топка или да исчисти. Исто делот со долги топки. Тука очекувам многу повеќе од него во сезоната која следува, бидејќи со Онана на 30 метра, Мартинез ќе игра уште повисоко. Од друга страна нема ниту еден центрашут, за разлика од Аканџи кој неколку пати се нашол во ситуација да центрира.

Пак ќе кажам, не викам дека едниот е подобар од другиот. Само споредувам одредени статистички параметри.
На сето ова додај дека ретко која екипа го напаѓа Сити толку многу за да нивните дефанзивци имаат вакви статистички бројки.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.678
Поени од реакции
43.581

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.355
Поени од реакции
12.757
Сити моментално има нормална клупа, која сепак е за нијанса подобра од таа на Арсенал,Ливерпул или Јунајтед, али трансфер пазарот не е завршен, така да до крајот може пак да имаат прејака клупа полна со играчи платени по 70м фунти и плати од по 200к неделно.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.789
Поени од реакции
44.238
Сити моментално има нормална клупа, која сепак е за нијанса подобра од таа на Арсенал,Ливерпул или Јунајтед, али трансфер пазарот не е завршен, така да до крајот може пак да имаат прејака клупа полна со играчи платени по 70м фунти и плати од по 200к неделно.
Со Халанд и Де Брујне плус Пеп... нијанси се во прашање, не нијанса.
 
C

confusion

Гостин
Никаде не го спомнав тоа нормално дека јунајтед има најдобри на светот.


Еве статистика од Мартинез, Аке и Аканџи по неа Аке е малку послаб од Мартинез а Аканџи е малку подобар од двајцата, иначе Мартинез беше повреден од Март.
Мала е разликата од сите три играчи али сите рипнавте на возот дека Мартинез е слаб играч од ретардирани спикери како Сунез и Карагер.

И најди ми каде спомнав дека Аке и Аканџи се дупки само реков нема да влезат дирекно во тимот на Јунајтед, да за поздрав е што имаат освоено триплета и се многу добри фудбалери . Да беа толку незаменливи Аке и Аканџи и подобри од останатокот од лигата зошто тогаш го купија Гвардиол да им носи вода ваљда? :D

И да ако некој играч бил во академијата на Челзи и совои торфеј после не го прави дека е 2 класи подобар до другите посебно не ако е играч за ротација.
Автоматски споено мислење:

Затоа што треба да играте полуаматерски фудбал наскоро. ;)
Автоматски споено мислење:

Затоа што треба да играте полуаматерски фудбал наскоро. ;)
ПС да ти се надоврзам на преходното
Добро е што си га постираја клипче да виду сас какви кринџ деца си имам работу да трошу зборови на тастатуру.
Одличан камбек, терај.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
9.911
Поени од реакции
8.773
Добро е што си га постираја клипче да виду сас какви кринџ деца си имам работу да трошу зборови на тастатуру.
Одличан камбек, терај.
Секое пукање твое на друг клуб е ок а секое пљукање на твојот е кринџ, токсично и доаѓа од деца....
Кој цреп човече. :pos:
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.287
Поени од реакции
5.240
Нема ништо полошо од гледање статистика за одбранбени играчи. Ако се водиме по тоа тие од долниот дел ќе испаднат играчишта зошто еден куп бројки имаат на своето конто. Беднарек лани ќе беше прогласен за најдобар дефанзивец.

Кај дефанзивец во денешно време се бара повеќе да знае да изнесе топка, да има добра контрола, добар пас. Да биде во линија со другите.
Денеска сите знаат да ја мавнат со глава и да ја избијат. Ене Мегваер џабе е добар во чистење топки кога треба да изнесе топка ја усерува или пак позицирањето при офсајд, често извисува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom