Premier League - 2021/2023

Кои 2 екипи нема да завршат во топ 4?


  • Вкупно гласачи
    91
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.917
Поени од реакции
10.548
Како е можно да се зборува толку малку за ситуацијата на Ливерпул во англиските медиуми. Кога Манчестер е во слична ситуација сите јадат го*на.
Затоа што Јунајтед е институција во однос на Пул а за пластичниве ич муабет да не правиме
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Клучен збор е тоа “помислив“. Значи ти делувало дека може да се случи некое изненадување и Арсенал да освои титула, делува и сега, но е далеку тоа од “решена работа“ како што претстави и дека треба да се укине клубот ако не освои.

И како е сезоната слаба, зарем не е ова што сакаме да гледаме од лигата, или ти сакаш да гледаш повеќе германско првенство каде што еден тим си освојува постојано? Минати 5 сезони само два тима постоеја во лигата и беа конкурентни за титула, ниеден од останатите 18 не беше во борба за титула во вториот дел од сезоната. Тоа се менува сезоната, секој секого може да победи, Брајтон и Брентфорд редовно си победуваат некој силен клуб, нема веќе монопол од 2 доминантни тима и секој сака да си земе парче од колачот дали титула, дали ЛШ место, дали место ЛЕ/КЛ, дури и тимови кои оваа сезона влегле од Чемпионшип. Тоа ти кажува дека лигата изобилува со силни клубови, дека е многу поинтересна и понепредвидлива. Логиката треба да е повеќе силни клубови = подобра сезона, а не слаби Ливерпул и Сити (навистина не би рекол Сити дека се слаби, после пораз од Тотенхем кој што редовно ги шамари) = слаба сезона .

Дефанзивниот и ,,да не правам малери отсега" став, како фан на Арсенал во оваа позиција ми е сосема разбирлив. Од страна човек кога набљудува, ова изгледа и те како поволна ситуација за Арсенал. Или, на Арсенал е да ја загуби титулата. Арсенал ќе кикса, ама ќе кикса и Сити.
Очигледно не може секоја сезона да збудалат од јануари и да тепаат 19 тимови до крај на сезона.

Сезоната е слаба, послаба од претходните, како сакаш. Не ми менува мене ништо во суштина, екипата моја е во реална борба за опстанок. :pos:
Така што, нема потреба да бидам субјективен. Некои клубови кои демек треба да се конкурентни барем за ЛШ, поблизу се до зона за испаѓање. Со еден куп попатни проблеми, да не навлегувам сега.
Големи клубови.
Њукасл нема победа 5-6 меча во лига не мрдаат од позиции кои водат до ЛШ. Јунајтед изгледа стабилно и добро, но Јунајтед е екипа со нов тренер и нови играчи. Тотенхем падни-стани, повеќе падни од стани, лабаво си гравитира околу четврта позиција.

Клучно во твојот втор дел од постот е тоа што не правиш дистинкција од конкурентност и квалитет. Во добар дел од случаите се поистоветуваат (во ПЛ барем), сега не мислам дека е така.
Мали условно речено клубови земале скалп на поголеми, па веќе 20 години во Премиер Лига. Одамна е тоа пракса, не е од сега.

Проблемот е што на работите гледате црно на бело. Не вие конкретно, туку на тема спорт неретко е така. Ако каже човек дека конкуренцијата е ваква и онаква, не значи дека некој го деградира потенцијалниот успех.
Пишав и погоре, утре да заврши сезонава, Арсенал е апсолутно заслужен шампион. Подобри од другите, поубаво играат од другите, не добиваат судиска помош. Никаква црна дамка.

Ама, некогаш е потребно да се погодат и околности. Тоа нема врска со Арсенал. Е ние ги коментираме тие околности, објективни и детерминирачки.
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2022
Мислења
851
Поени од реакции
1.061
Затоа што Јунајтед е институција во однос на Пул а за пластичниве ич муабет да не правиме
Ништо чудно на крај сезона да прославите трето место на плоштад пред ацо македонски со дантемкд и уште некој од кланот.

И бесанчон90 ако го ослободат од гаргара.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.917
Поени од реакции
10.548
Ете ги еден по еден и сами си знаат дека се пластични
Него тежок дебил треба да си или евентуално татар не знам за да се подбиваш со Александар Македонски хк пу
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.548
Поени од реакции
62.461
Не ми е јасен Пеп со овие експерименти во битни утакмици. Де Брујне на клупа против Тотенхем? Алварез во средина? Диаз не може да фати прва постава? Проблем со Кансело, Гундоган, Фоден? Мислам дека шанси нема да фатат пак серија по 15+ утакмици без пораз како во изминативе години, па затоа и им давам огромни шанси на Арсенал да бидат прваци.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Ете ги еден по еден и сами си знаат дека се пластични
Него тежок дебил треба да си или евентуално татар не знам за да се подбиваш со Александар Македонски хк пу

Посебно одделение, дефинитивно. :pos:

pasko1.jpg
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.685
Поени од реакции
7.270
Ништо чудно на крај сезона да прославите трето место на плоштад пред ацо македонски со дантемкд и уште некој од кланот.

И бесанчон90 ако го ослободат од гаргара.
Што разбирате вие од средина на табелата што е 3то место. :D
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.239
Поени од реакции
41.564
Сити нешто ги репнале ради ФФП а?

Possible Man City sanctions:
- Points deduction(s) - Expulsion from the league - Trophies rescinded - European ban - Transfer ban - Hefty fine(s)

Некој поупатен?
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.257
Поени од реакции
7.949
И ништо од ова нема да биди ама ај.
Селективна правда, веќе кога казнуваш казнувај до крај, пример Јуве го јаде и тек допрва ќе го јаде за работи кои и други клубови ги прават а нема воопшто да го јадат, пример Барса.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.239
Поени од реакции
41.564
Селективна правда, веќе кога казнуваш казнувај до крај, пример Јуве го јаде и тек допрва ќе го јаде за работи кои и други клубови ги прават а нема воопшто да го јадат, пример Барса.
Juve ako go jadat, ke go jadat zasto se mafijaski gomna, dokazano veke ednas niz istorijata. Cel svet go znae toa ne mora na sekoja tema da lazete i da izmisluvate. Kriminalci se i toa e toa, si gi sakate takvi kakvi sto se, defektni, se deshava jebiga.

A za ova ako pamti dobro @vidooq , me mrzi sea da baram, bas pisuvav koga gi kaznija mislam minatata godina, koga defakto se dokazalo deka ne rabotele spored propisi ama nesto zastareno kao bese deloto, pa gi oslobodija, i jas na temava bas pisav zasto drugite fudbalski klubovi ne napravat pritisok bidejki veke i oficijalno se potvrdi deka Siti svoite zasiluvanja gi nosele na nepropisen nacin, sto pod difolt moze da znaci i odzemanje na tituli i bodovi za toj period, bas kako sto i pisuva vo potencijalnite kazni tuka.

I do den denes me cudi kako ostanatite PL klubovi ne vrsat javen pritisok za rabotata na arapive koi napravija edna dominantna sila u Anglija so trener so igraci so sve.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom