Post rock/post punk

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Пост рокот е подвид на рокот, можам да кажам понов кој своите корени ги влечи од 90тите. Обично песните во овој подвид се инструменталки, со најразлична тематика. Како едни од основачите на модерниот пост рок се сметаат бендовите Don Caballero, Tortoise и Goodspeed You!Black Emperor. Посериозно влијание врз овој подвид имаат извршено и некои постари познати бендови како The Velvet Underground, Public Image Ltd. Обично бендовите во овој правец експериментираат со инструментите, има бендови со подинамични гитари, премини, има бендови кои креираат посмирени, амбиентални песнички онака погодни за кулирање.
За пост панк е јасно, тој се појавува многу одамна, бендовите кои него го започнуваат извршуваат огромно влијание врз идната генерација на музичари, Joy Division, SIsters of Mercy, Sonic Youth, Еcho and the bunnymen и тн , па така проникнуваат нови бендови кои се носители на post punk revival како Interpol, She wants revenge, Editors. Темава ја замислувам како катче доколку има љубители на овие правци , за размена на мислења за најразлични бендови, преку нивно постирање и преку позитивна и негативна критика за истите.

Барав слична тема но не успеав да најдам, доколку нешто постои или е против правилата на Кајгана нека се затвори.
Во продолжение еве неколку песни, да го скршам мразот.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.280
Како прв кој го вовел терминот пост рок (Post Rock) се смета дека тоа е музичкиот критичар Symon Reynolds во критика за албумот на Bark Psychosis, дадена во еминентиниот музички магазин Mojo. Подоцна во интервју објаснува дека овој термин го споменал пред изјавата дадена за Mojo, во музичкиот месечник на Melody Мaker .Овој термин го опишал на следниов начин:

" using rock instrumentation for non-rock purposes, using guitars as facilitators of timbre and textures rather than riffs and power chords "

Пост рок правецот е збир од повеќе музички жанрови меѓу кои се: ambient, jazz, electronica, и experimental

Британскиот бран на пост рок започнува со: Stereolab, Laika, Disco Inferno, Moonshake, Seefeel, Bark Psychosis, Pram.

Американскиот бран со: Cul de Sac, Tortoise, Labradford, Bowery Electric and Stars of the Lid



П.С Извини ако ти се вмешав со мал историјат за правецов.:свиркам:
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Супер е значи, се најдува народ за правциве, оти искрено во опркужувањево низ градов многу ретко се најдуваат луѓе за оваа музика. Би го препорачал од поновиве работи албумот Shoulders and Giants , сите песни се на место. Еве една од него како за пример.
Овие се Хрвати, исто звучат интересно. Има време за споделување, се надевам на добра дружба :) Поздрав
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.354
Поени од реакции
4.857
Вие сте супер дечки.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Ќе ги спомнам на темава Pere Ubu како татковци на пост-панкот. Не знам како можи да се толку потценети како бенд.
Еден од најдобрите пост панк албуми.


The Durutti Column, The Pop Group, Gang of Four исто многу здрави пост панк групи.
Една од најомилените песни ми е од The Durutti Column - Sketch for summer


За пост рок покрај вообичаените бендови како Mogwai, GYBE!, GIAA, Tortoise (btw имаат концерт во Скопје на 3 Јуни), Јапонците и Тајванџаните имаат многу здрави бендови во последно време.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Slint се тука некаде со пост рокерите но ја имаат и таа Chicago HC нота. Нивниот втор албум Spiderland е ремек дело.
Ептен јак албум, мислам дека пишував во темата за прогресив рок за него или пак во рокерски бендови, има добри пост рок албуми во последно време. Sigur Ros треба да вадат нов албум, ако не излезе веќе. Explosion in the Sky имаа солиден албум лани Take care, Take Care, како и Mogwai-Hardcore will never die, but you will .

 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Ептен јак албум, мислам дека пишував во темата за прогресив рок за него или пак во рокерски бендови, има добри пост рок албуми во последно време. Sigur Ros треба да вадат нов албум, ако не излезе веќе. Explosion in the Sky имаа солиден албум лани Take care, Take Care, како и Mogwai-Hardcore will never die, but you will .

Излезен е од Sigur Ros, доста солиден албум. Исто така доста добар албум имаат издадено сега If these trees could talk, како и Russian Circles.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.354
Поени од реакции
4.857
Рускиве кругови не се прогресив ?
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Ја мислев се договоривме за пост-рок бендови да постираме у „Прогресив рок“ темата, а за пост-панк може да се дискутира у „рок музика и рокерски бендови“ темата, за да не се трупат вака куп теми за исти жанрови.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Ја мислев се договоривме за пост-рок бендови да постираме у „Прогресив рок“ темата, а за пост-панк може да се дискутира у „рок музика и рокерски бендови“ темата, за да не се трупат вака куп теми за исти жанрови.
Рековме, ама turvior е нов член и најверојатно не ја разгледал целата тема за прогресив.
Ако мисли модераторот дека е подобро нека ги префрли постовите во соодветните теми. Се согласувам дека нема еснаф кој знае колку за да се дискутира премногу на и брзо ќе падне во заборав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom