Post rock/post punk

Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Бидејќи е посебен правец, и има супер воведенн пост, нека стој темава како одделна.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Рускиве кругови не се прогресив ?
Круговиве се пост рок, со пост метал елементи, и елементи на мат рок, што е тука некаде сличен со прогресив, и мали афинитети има од прогресив :) Инаку нека се спои, нема гајле, може и таму да коментираме .
Eве нешто од мене интересно.
Исто овие ми се закон бенд
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Се надевам дека не е против правилата да постирам еден мој микс на пост рок песничиња, прикачен на mediafire? Доколку имам дозвола да прикачам :) Заинтересираните нека слушнат.
 

ZigZag

Заменик министер
Член од
19 јули 2006
Мислења
347
Поени од реакции
248
Членови од The Pop Group

Еве и ново од вокалот (Neneh Cherry) со џезери (The Thing)


а тоа нормално е преработка на


што е доста влијателен пост панк/електронски бенд
 
А

Антоние

Гостин
Мило ми е што конечно се склопи една убава тема за пост-рок. Досега ние кутрите постиравме во темата за прогресив рок.

За почеток ќе ставам неколку мислења од таму.

Лично, мене највеќе ми се допаѓа музиката од раниот пост рок, првиот бран. Slint, Stereolab, неверојатните Talk talk, и уште неколку други.

Овој раниов пост-рок во спореба со вториот или третиот бран пост-рок се разликува во динамичноста. Фактички овие групи ја прават трансформацијата од синт-поп и амбиент во пост-рок, шо значи нема огромни build up-ови, и нема грандиозни крешенда како што има во, рецимо, GY!BE него има, онака, мелодичен микс на класични, електронски и рок елементи зачинети со минимален говор.

Ако некој е заинтересиран да навлезе во овој ран пост-рок, моја препорака е да започне со албумите "Laughing Stock" од Talk talk и "Spiderland" од Slint. Али и освен тоа, нарочито овие два албуми се извонредни и мислам дека дефинитивно вредат да се слушнат барем еднаш.


:cuc:

Еве да ја прошириме дигресијата со дел од несомнено еден од најдобрите пост-рок албуми до ден денес.


Не би било лошо ако некој не го мрзи да склопи една тема за пост-рок. Има доста квалитетни работи.

ПС: Windfucker, да не имаш повеќе инфо за свирката? Да не организира некој од тука од Македонија превоз, цена итн...
Lift Your Skinny Fists Like Antennas to Heaven од Godspeed You! Black Emperor

Еден од најдобрите пост-рок албуми до ден денешен.

Албумот ја раскажува најтажната приказна од сите.

Го објаснува животот и најголемата тајна на светот, за тоа зошто никој повеќе не спие на плажата. :)

 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
И се надевам оваа трака ќе ви се допадне, пријателчиња ми се од Германија децава, името на бендот кој сега го снима своето прво EP е добиен после загинувањето на нивни другар во сообраќајка. Уживајте во песнава
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Најверојатно им се добро познати на сите љубители на пост рок Mono, бенд од Јапонија, го постирам од причина што не е спомнат досега на темава. Последниот албум од 2009 Hymn to the Immortal Wind e awesome.
Има најава за светска турнеја и нов албум годинава кој мислам дека сеуште не е исфрлен.
http://en.wikipedia.org/wiki/Mono_(Japanese_band)


 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Најверојатно им се добро познати на сите љубители на пост рок Mono, бенд од Јапонија, го постирам од причина што не е спомнат досега на темава. Последниот албум од 2009 Hymn to the Immortal Wind e awesome.
Има најава за светска турнеја и нов албум годинава кој мислам дека сеуште не е исфрлен.
http://en.wikipedia.org/wiki/Mono_(Japanese_band)


Во МКЦ страшилиште свирка направија, влез без пари :) Ги сакам пак во Македонијава. Имаат многу будала гитарист. Воедно еден од најубавите настани на кои сум присуствувал.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Во МКЦ страшилиште свирка направија, влез без пари :) Ги сакам пак во Македонијава. Имаат многу будала гитарист. Воедно еден од најубавите настани на кои сум присуствувал.
Не знаев дека биле во Македонија воопшто, кога тоа?
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Не знаев дека биле во Македонија воопшто, кога тоа?
2010та беше, уствари за поточно најдов на гугл, пошто не памтев датум, знам само дека ладничко беше надвор.
Код:
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=0C1C9B7B1A798D45AEB924E0F0243578
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
2010та беше, уствари за поточно најдов на гугл, пошто не памтев датум, знам само дека ладничко беше надвор.
Код:
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=0C1C9B7B1A798D45AEB924E0F0243578
Добро е што не бев тогаш во Македонија, инаку ќе ми беше мака оти сум ги промашил. :нинџ:
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Го слуша некој бендов? Мене ми е искрено многу јаки, ми прават силна хармонија, особено песнава ина 3-4 добри премини кои заслужуваат внимание.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Мислиш Том Јорк од Radiohead пее :)
Руски пост панк бенд. Русиве имаат доста интересна сцена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom