Portishead

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Хммм не сум сигурен но мисалм дека јас отворив една тема за Portishead, ме потсети сега....

П.С. Можно е да отворив група, на старите форуми, а не тема, појма немам искрено :(
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Ах.. Portishead.. убави спомени со партнерката хехе :D
 

Дениција

on my eighth life
Член од
17 март 2014
Мислења
241
Поени од реакции
899
Morphine, Portishead, што е следно? За Massive Attack има тема, така? :D

Portishead беше првиот трип-хоп бенд кој го слушнав и ме натера да навлезам во жанрот кој денес ми е меѓу омилените. Уште пред 6-7 години ми ги кажа еден другар од Србија, мислам дека ми ја прати Only You, се сеќавам дека ја преслушав, се почудив, и никогаш не ја пуштив пак. Се почувствував некако непријатно додека ја слушав, дури и по малку засрамено. Веројатно затоа што се` уште бев дете. По неколку години ги најдов повторно, не знам дали сама или некој ми ги кажа, но знам дека првата песна што ја слушнав тогаш беше секако Glory Box. Оттогаш ги немам напуштено.


Излишно е да зборувам колку пати го имам преслушано концертов, но се работи за троцифрена бројка. Не знам која песна да ја ставам следна, но било која од Dummy или Portishead е совршена. Third не ми е толку по мерак, но тоа не го прави лош. Еве ќе ја ставам All Mine затоа што ми се допаѓа и спотот, кој перфектно ја доловува налудничавоста во гласот на Бет.

 
Последно уредено:
Член од
14 март 2014
Мислења
473
Поени од реакции
1.163
Па,имаат добри песнички.
Не знам зошто али ми имаат некоја жичка со Radiohead.:oops:
Знам дека се различни али ми имаат таква некоја жичка поврзана меѓу нив.
Инаку пејачката ми е супер.
Кога пее,ама буквално со чувства го искажува.
 
S

StormRage

Гостин
Па,имаат добри песнички.
Не знам зошто али ми имаат некоја жичка со Radiohead.:oops:
Знам дека се различни али ми имаат таква некоја жичка поврзана меѓу нив.
Инаку пејачката ми е супер.
Кога пее,ама буквално со чувства го искажува.
песнава ми беше добро утро долго време.

буквално музика за пуштање мозок на пасење!
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Ја слушав песнава и се сетив на твитот кој го напиша една Србинка, да ја доловам приказната ќе го постирам во оригинал.
dok slusam portishead, gledam te u oci i kreiram ti pokrete dimom cigarete; toplo mi je

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom