PlayStation 5

Член од
21 септември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
1.741
Едно прашање: Која верзија е подобра за играчница, дигиталната или со диск?
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.533
Поени од реакции
52.307
Уште нема најави за кога би имало залихи?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.003
Поени од реакции
57.043
Очигледно полесно до вакцини се доаѓа него до ПС5 :D
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
Уште нема најави за кога би имало залихи?
Копилињава имаа нова тура минатата недела, али нормално, како што иде редот, си ги раздадоја на нивни.
Инаку овој пат пак беше "bundle" али со една игра + контролер.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Никогаш не ја разбрав фасцинацијата со Плејстејшн. Можи некој да ми објасни во кратки црти што е разликата со ПЦ гејминг, на пример?
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.533
Поени од реакции
52.307
Никогаш не ја разбрав фасцинацијата со Плејстејшн. Можи некој да ми објасни во кратки црти што е разликата со ПЦ гејминг, на пример?
Па најпрво цената. Гејминг ПЦ ќе те кошта бар три-четири пати повеќе.
Второ, convenience. Конзолата си ја имаш уклучено во тв, ставаш цд или симнуваш и играш. Не се замараш дали ќе ти ја фати, па кои сетинзи мора да ги прилагодиш, колку фпс ќе ти извади и такви работи. Ова мислам е најбитно за мнозинството играчи, затоа што мнозинството е кежуал.
Трето, ексклузивите. Некои од Плејстејшн ексклузивите се најдобрите игри некогаш направени.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Па најпрво цената. Гејминг ПЦ ќе те кошта бар три-четири пати повеќе.
Второ, convenience. Конзолата си ја имаш уклучено во тв, ставаш цд или симнуваш и играш. Не се замараш дали ќе ти ја фати, па кои сетинзи мора да ги прилагодиш, колку фпс ќе ти извади и такви работи. Ова мислам е најбитно за мнозинството играчи, затоа што мнозинството е кежуал.
Трето, ексклузивите. Некои од Плејстејшн ексклузивите се најдобрите игри некогаш направени.
фер.
 
Ф

Флеш

Гостин
Па најпрво цената. Гејминг ПЦ ќе те кошта бар три-четири пати повеќе.
Второ, convenience. Конзолата си ја имаш уклучено во тв, ставаш цд или симнуваш и играш. Не се замараш дали ќе ти ја фати, па кои сетинзи мора да ги прилагодиш, колку фпс ќе ти извади и такви работи. Ова мислам е најбитно за мнозинството играчи, затоа што мнозинството е кежуал.
Трето, ексклузивите. Некои од Плејстејшн ексклузивите се најдобрите игри некогаш направени.
Забораи важни ствари :D

На конзола плаќаш за онлајн играње и игрици

На Пц си играш бесплатно онлајн и гага пиратерија,оти социјала Македонче,немит 50 евра за од Галерија оргинал игра:LOL:
Автоматски споено мислење:

Забораи важни ствари :D

На конзола плаќаш за онлајн играње и игрици

На Пц си играш бесплатно онлајн и гага пиратерија,оти социјала Македонче,немит 50 евра за од Галерија оргинал игра:LOL:
Кратко кажано,конзола мораш да плаќаш за да играш и немаш бесплатно игри плус за да играш мултиплеер,мораш да плаќаш екстра пари за неколку месеца да играш онлајн,ако не платиш,само офлајн ќе си играш шо е џабе фрлени пари.

Имам пс4 и Пц ..... Конзола е жив промашај за поставеноста на играње .... Компјутер 4 лајф .... Пристап онлајн секогаш :D
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
355
Никогаш не ја разбрав фасцинацијата со Плејстејшн. Можи некој да ми објасни во кратки црти што е разликата со ПЦ гејминг, на пример?
&

Забораи важни ствари :D

На конзола плаќаш за онлајн играње и игрици

На Пц си играш бесплатно онлајн и гага пиратерија,оти социјала Македонче,немит 50 евра за од Галерија оргинал игра:LOL:
Автоматски споено мислење:



Кратко кажано,конзола мораш да плаќаш за да играш и немаш бесплатно игри плус за да играш мултиплеер,мораш да плаќаш екстра пари за неколку месеца да играш онлајн,ако не платиш,само офлајн ќе си играш шо е џабе фрлени пари.

Имам пс4 и Пц ..... Конзола е жив промашај за поставеноста на играње .... Компјутер 4 лајф .... Пристап онлајн секогаш :D
ПЦ имам уште од времето кога процесорот работеше со брзина од 40 мегахерци и тоа со вклучено турбо, без тоа беше на 26 :D .Од тоа време имам и конзола, прво атари потоа и пиратски нинтенда.
ПЦ секогаш ќе биде најдобриот избор, лично за мене последниве неколку години конзолата (ПС4 ПРО) ми е полн погодок, џеилбрејк ми е што значи немам потреба да купувам игри, не се замарам дали играта ќе ми вади барем 30 фрејма, дали графиката ќе ми биде мајнкрафт и дали ќе ми прегрева дури играм.
Не играм онлајн, попрво би играл со ботови отколку онлајн, лан мултиплеер уживав ама на онлајн да играм ми е премногу замарање за премалку уживање. Од друга страна последниве години се помалку ми се играат шутери, не дека не функционираат на конзолата ама ако си тежок фан на жанрот ти треба ПЦ. И сето ова ме чинеше некојси 22000 денари, неможеш да купиш нов ПЦ за тие пари и да очекуваш со години да ги играш сите нови игри што излегуваат, да се оптимизирани и да имаш барем 30 фрејма, плус ексклузивните игри на Сони се доста квалитетни...
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.477
Поени од реакции
4.283
PS е „баџет„ опција со која ќе немаш секирации барем во наредните 5-6 години. Пошо PC еинт чип диз дејс, за жал... :(

Не дека PS5 е евтина варијанта (во случај некој да речи - „ти треба добар тв„) но моментално споредено е далеку поевтина варијанта.

Пиратеријата е сепак на страната на PC.

Друго - РС е апгрејдбл, и тоа можеме да го издвоиме како позитива. Но цениве моментално се толку високи што и на баџет РС опција да се одлучиш (со цел понатамошно надоградување) пак PS ќе те фати на лонгџевити. Единствен начин да засениш конзола ти е хај-енд PC кој ќе кошта околу 3000 евра а моментално и повеќе. За тој што ги има и му се даваат - топ, you won bro!

Гејмингот - Да не се лажеме, сето тоа е лична преференција. Ко ќе слушнам некој да речи „на џојстик и фотеља е милион пати подобро„ ... :tapp:

Јас никогаш сум немал PS, а нема ни да имам. Окорели фан на PC, шта чеш...
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
355
PS е „баџет„ опција со која ќе немаш секирации барем во наредните 5-6 години. Пошо PC еинт чип диз дејс, за жал... :(

Не дека PS5 е евтина варијанта (во случај некој да речи - „ти треба добар тв„) но моментално споредено е далеку поевтина варијанта.

Пиратеријата е сепак на страната на PC.

Друго - РС е апгрејдбл, и тоа можеме да го издвоиме како позитива. Но цениве моментално се толку високи што и на баџет РС опција да се одлучиш (со цел понатамошно надоградување) пак PS ќе те фати на лонгџевити. Единствен начин да засениш конзола ти е хај-енд PC кој ќе кошта околу 3000 евра а моментално и повеќе. За тој што ги има и му се даваат - топ, you won bro!

Гејмингот - Да не се лажеме, сето тоа е лична преференција. Ко ќе слушнам некој да речи „на џојстик и фотеља е милион пати подобро„ ... :tapp:

Јас никогаш сум немал PS, а нема ни да имам. Окорели фан на PC, шта чеш...
Тебе ти е страв ептен ќе ти се допадне конзола па затоа несакаш да пробаш :D
ПЦ си е ПЦ, на него можеш да ги играш сите игри од сите конзоли освен од њу џен и ПС4 и Х1, и тоа ќе го направиш со конфигурација од 1000 и кусур евра. Засега нема игри за кои вреди да се земе ПС5, освен ако несака човек да ги игра ПС4 ексклузивките.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom