PlayStation 5

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
PS е „баџет„ опција со која ќе немаш секирации барем во наредните 5-6 години. Пошо PC еинт чип диз дејс, за жал... :(

Не дека PS5 е евтина варијанта (во случај некој да речи - „ти треба добар тв„) но моментално споредено е далеку поевтина варијанта.

Пиратеријата е сепак на страната на PC.

Друго - РС е апгрејдбл, и тоа можеме да го издвоиме како позитива. Но цениве моментално се толку високи што и на баџет РС опција да се одлучиш (со цел понатамошно надоградување) пак PS ќе те фати на лонгџевити. Единствен начин да засениш конзола ти е хај-енд PC кој ќе кошта околу 3000 евра а моментално и повеќе. За тој што ги има и му се даваат - топ, you won bro!

Гејмингот - Да не се лажеме, сето тоа е лична преференција. Ко ќе слушнам некој да речи „на џојстик и фотеља е милион пати подобро„ ... :tapp:

Јас никогаш сум немал PS, а нема ни да имам. Окорели фан на PC, шта чеш...
Jas go kazuvam toa. :D

Gejmam na pc od pentium 2 za na kraj da go prodadam gejming pcto poskapo od sto go sklopiv i preminav na konzola.

Lani ja imav 700 saati na konzolata samo oti „на џојстик и фотеља е милион пати подобро„. Its a vibe. A i godinite. Gledam vnucinja sklopuvaat pcs, menjaat graficki, ramovi... Ja realno go nemam entuzijazmot za toa. Ne mozam od rabota sedenje na ortopedski stol i buljanje u 2 monitori da se isklucam i da prodolzam da gejmam vo ista fucking pozicija. Uste 4 saati vrz rabotnite 8. There is a toll.

Ne be, se prefrlam u fotelja, najcesto spalna, stiskam dugme i sum veke vo igrata. Vozam nekoja prikazna na TV, abe meracki zaspivas i ti paga kontrolerot od raka dodeka javas niz ubavinite na rdr2. Isto kako @iceiceice nemam gejmano so drugi od dota lan, konzola tocno ne e za online, tapa e. Ama ne ni preferiram online. Dobra prikazna, dobra mehanika, grafika da te zakoci koga si naduvam i toa e esencijata na konzolata. Da izduvas ventil. Pc za mene veke bara... rabota.

Posle dadeni iljadnici evra za kompjuteri i zamaranje pc master race do pred samo godinaipol, jas obratno od tebe - nikogas nema da se vratam na pc gejmanje. Ama na krajot na denot ti ispustas mnogu kontent i ekskluzivi za nesto koe vredi... 150 evra. Taste both worlds my man.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.284
Jas go kazuvam toa. :D

Gejmam na pc od pentium 2 za na kraj da go prodadam gejming pcto poskapo od sto go sklopiv i preminav na konzola.

Lani ja imav 700 saati na konzolata samo oti „на џојстик и фотеља е милион пати подобро„. Its a vibe. A i godinite. Gledam vnucinja sklopuvaat pcs, menjaat graficki, ramovi... Ja realno go nemam entuzijazmot za toa. Ne mozam od rabota sedenje na ortopedski stol i buljanje u 2 monitori da se isklucam i da prodolzam da gejmam vo ista fucking pozicija. Uste 4 saati vrz rabotnite 8. There is a toll.

Ne be, se prefrlam u fotelja, najcesto spalna, stiskam dugme i sum veke vo igrata. Vozam nekoja prikazna na TV, abe meracki zaspivas i ti paga kontrolerot od raka dodeka javas niz ubavinite na rdr2. Isto kako @iceiceice nemam gejmano so drugi od dota lan, konzola tocno ne e za online, tapa e. Ama ne ni preferiram online. Dobra prikazna, dobra mehanika, grafika da te zakoci koga si naduvam i toa e esencijata na konzolata. Da izduvas ventil. Pc za mene veke bara... rabota.

Posle dadeni iljadnici evra za kompjuteri i zamaranje pc master race do pred samo godinaipol, jas obratno od tebe - nikogas nema da se vratam na pc gejmanje. Ama na krajot na denot ti ispustas mnogu kontent i ekskluzivi za nesto koe vredi... 150 evra. Taste both worlds my man.
Само еден жанр сум го/и би го играл на конзола - спорт гејмс (фифа/пес).
Играв Вичер 3 на четворка, a во тој момент го играв Вичерот и кај мене на PC.... those frames gonna kill me (n)
Не е за мене, ете...

Сакам да пробам да си играм со оверклокинг и такви ствари, да сменувам компоненти...
Не сакам да звучам нешто про, напротив - нуб сум, ама ентузијазмот е голем уште од мали нозе.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Никогаш не ја разбрав фасцинацијата со Плејстејшн. Можи некој да ми објасни во кратки црти што е разликата со ПЦ гејминг, на пример?
Dosadni linearni ekskluzivi vs milijarda zanrovi so modiracki moznosti.
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
355
Изгледа ќе продолжат со овие ''State of Play'', нема да ги видиме на E3.
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
355
Мислам дека грешат што не учествуваат на Е3.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.630
Ne sum fan na sony.
Yup, ama nekolku naslovi te demantiraat. Potocno, bas ekskluzivite ne im se linearni, sem TLOU.

Pisuvase gore wot, da ne se povtaram. PCto po default ima mnogu poveke prednost, no za mrzlivec koj saka da se zakova za kauc i koj ne e bas extreme gamer, tuku poveke casual, konzolata e dobar izbor.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Yup, ama nekolku naslovi te demantiraat. Potocno, bas ekskluzivite ne im se linearni, sem TLOU.

Pisuvase gore wot, da ne se povtaram. PCto po default ima mnogu poveke prednost, no za mrzlivec koj saka da se zakova za kauc i koj ne e bas extreme gamer, tuku poveke casual, konzolata e dobar izbor.
Nemam problem so konzoli, imam nintendo.

Samo ne sum fan na sony.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom