PHP vs Microsoft ASP.NET

Што е подобро?

  • PHP

    Гласови: 25 49,0%
  • ASP.NET

    Гласови: 26 51,0%

  • Вкупно гласачи
    51
Статус
Затворена за нови мислења.

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
LINQ ама никогаш не би го искористил повеќе од "Hello World" апликација. Значи ако тоа Rails е како LINQ, истото мислење ќе го имам и за него :). Без навреда тоа е само мое мислење :)

Иначе za споредбата. АСП.НЕТ е незаменлив. Џабе ми се палите на ПХП. Јазик кој се користи за страни кои немаат пари за да си купат сервер зашто за асп серверите лиценца пер процесор е околу 20 000 евра. А тебе сигурно нема да ти треба еден. Епа види сега ти зашто се оди на ПХП и се палат по него. Читав доста постој од луѓе кои напишале "Не сум го пробал АСП.НЕТ користам ПХП и е најдобар". Би им препорачал само нека го пробаат и после нека зборуваат.

Дали си сигурен дека го користат компањи кој немат пари да си купат сервер?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
Да, зашто лиценците се прескапи.
Извини колку години имаш?

Детски муабети.

Еве Yahoo е на PHP технологија, Yahoo велиш нема пари?

Или Google, кој користи модифицирана верзија на Apache како негов WebServer, велиш и тој нема пари?
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Извини колку години имаш?

Детски муабети.

Еве Yahoo е на PHP технологија, Yahoo велиш нема пари?

Или Google, кој користи модифицирана верзија на Apache како негов WebServer, велиш и тој нема пари?
Google е најголем конкурент на мајкрософт сигорно не би користел негова технологија:smir:

Али сепак цената е само мал дел од причините зошто некои НЕ се одлучуваат за асп.нет. Некои се едноставно алергични на цела мајкросфт технологија итн итн...доста е разглабнеа оваа тема

Коки далеку од тоа дека е 20 000 евра лиценцата, некои си 200-300 евра е.

Еве за илустрација колку кошта мајкросфт хостинг и линукс од македонска хостинг компанија

Линукс:
100 mb web простор,
3GB Traffic
Unlimited POP3,FTP,MYSQL,
CGI,PHP,Subdomain

1999 денари

Мајкрософт:
100 mb web простор,
3GB Traffic
ASP,ASP.net,Perl,PHP
Access,MSSQL,MYSQL

2999 денари
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
37
Поени од реакции
1
Извини колку години имаш?

Детски муабети.

Еве Yahoo е на PHP технологија, Yahoo велиш нема пари?

Или Google, кој користи модифицирана верзија на Apache како негов WebServer, велиш и тој нема пари?
hah, Се мислев дали да ти реплицирам на мислењево, најверојатно ти си малечок и уште не ги разбираш работите :wink: .

Кој рече дека Yahoo нема пари?

ASP излезе за првпат Јануари 2002 година, со верзија 1.0 како Active Server Pages.

Подоцна се развива ASP.NET

Yahoo е основано 1995 година, кога не се знаело ни што е АСП.

Појасно ми ти е сега ? :smir:

Иначе работам АСП.НЕТ технологии веќе со години, и многу ми се појасни работите зашо е и што. А за гоогле доби соодветен одговор од deXterche...


@Dexterche непраев муабет за колку е хостингот, за серверот праев колку е ;)

Пер процесор околу 20 000 евра лиценца. Он нет мислам дека има само неколку лиценци ама не сум баш најсигурен.
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
37
Поени од реакции
1
А за тоа што викаш за Apache сервер имало.

Т-мобиле кој сервер го има ? Apache нормално.

Што е страната ? Асп.нет нормално...

Можда и не си слушнал за грасхоперс што ти овозможува
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
hah, Се мислев дали да ти реплицирам на мислењево, најверојатно ти си малечок и уште не ги разбираш работите :wink: .

Кој рече дека Yahoo нема пари?

ASP излезе за првпат Јануари 2002 година, со верзија 1.0 како Active Server Pages.

Подоцна се развива ASP.NET

Yahoo е основано 1995 година, кога не се знаело ни што е АСП.

Појасно ми ти е сега ? :smir:

Иначе работам АСП.НЕТ технологии веќе со години, и многу ми се појасни работите зашо е и што. А за гоогле доби соодветен одговор од deXterche...


@Dexterche непраев муабет за колку е хостингот, за серверот праев колку е ;)

Пер процесор околу 20 000 евра лиценца. Он нет мислам дека има само неколку лиценци ама не сум баш најсигурен.
И за тоа цените сакав да ти пишам дека не се точни, ама ај еве ти кажаа.

Дај линк да ги видам овие цени што ги трескаш наоколу...
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
А за тоа што викаш за Apache сервер имало.

Т-мобиле кој сервер го има ? Apache нормално.

Што е страната ? Асп.нет нормално...

Можда и не си слушнал за грасхоперс што ти овозможува

idividi.com.mk Windows машина
on.net.mк windows 2003 IIS


Сега одимe на сајтови со посериозeн сообраќај
Aјде посиромашките
Yahoo FreeBSD
Google Linux( distro nivno)
hi5 linux APACHE
paypal Linux APACHE

Па големите богатите имат друга теза за сериозен проект ЛАМП средина.
За малски проекти ASP.

Зошто ?
Ако си искусен како што викаш сам ќе го дознаеш одоговорот.
АКо некоја фирма прави дневно по 20к-100к $ многу тешко да и е ,да плати 20К$ .
Кај мене во фирма ми рекоа подоборо тие пари ќе ги давама за добар прогамер и администратор одколку за тииииит :pos2:

И накратко PHP е моментално устовот како што е тргнало така ќе остане многу години
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
37
Поени од реакции
1
И за тоа цените сакав да ти пишам дека не се точни, ама ај еве ти кажаа.

Дај линк да ги видам овие цени што ги трескаш наоколу...
Еве ти колку се цените за SQL сервер лиценци, ако и воопшто и ме разбираш што сакам да кажам (ама најверојатно не), и зашто ја играат финтата со апачи сервер

http://www.nextag.com/sql-server-license/search-html



Пер процесор ? ? ? ?

Single Processor License for Microsoft SQL Server Enterprise x64 Edition 2005
$15,500 to $23,240


Доста е од мене на темава ... ојде во погрешна насока
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
Еве ти колку се цените за SQL сервер лиценци, ако и воопшто и ме разбираш што сакам да кажам (ама најверојатно не), и зашто ја играат финтата со апачи сервер

http://www.nextag.com/sql-server-license/search-html



Пер процесор ? ? ? ?

Single Processor License for Microsoft SQL Server Enterprise x64 Edition 2005
$15,500 to $23,240


Доста е од мене на темава ... ојде во погрешна насока
Што има врска Apche со MS Sql сервер, мислам дека споредбата треба да биде IIS со Apche, или MySQL/PostgreSQL со MSSQL.

И со право ја играле играта со вакви цени :wink:, да плаќаш олкави пари за нешто што беше инфериорно со години, стварно е глупаво.
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
Koj kurac od dva programski jazika otidovte na serveri....
Eve vi sporedba na dvata jazika ..... licenci i serveri nemaat veze so samite jazici za programiranje...

1. ObjOr. PHP za razlika od ASP.Net ne e tolku strikten jazik, vrz osnova na pisuvanje na kod, taka da mnogu lesno moze da se napise nekoj losh kod... Slobodata na PHP e prednost no i nedostatok, koga stanuva zbor za WebAplikacija... koga se pisuva kod na PHP i poradi slobodata na pisuvanje na kod, kodot znae da bide i dosta nesreden, ako ne se spazuvaat nekoi prokoli na imenuvanje na Promenlivi i sl.

2. rabotata so konstruktori vo PHP vo odredeni slucaevi e dosta komplicirana, za razlika od ASP.NET...

3. PHP, za razlika od ASP e podobar, da napravis WebAplikacija za kratko vreme, zaradi ednostavnosta na pisuvanje... no ne e dobar za pogolemi Web resenija...

Iako programiram na PHP, sepak ASP.NET ne e za potcenuvanje... no realno PHP pobrzo ke se razvie, zaradi popularnosta na jazikot pomagu programerite...

I da dopolnam, bazata koja ke ja koristite... izborot zavisi od Web Aplikacijata sto ke ja pravite... a Bazite, se znae po sto se gledaat ...
komanda + broj na redovi / vreme
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
1. ObjOr. PHP za razlika od ASP.Net ne e tolku strikten jazik, vrz osnova na pisuvanje na kod, taka da mnogu lesno moze da se napise nekoj losh kod... Slobodata na PHP e prednost no i nedostatok, koga stanuva zbor za WebAplikacija... koga se pisuva kod na PHP i poradi slobodata na pisuvanje na kod, kodot znae da bide i dosta nesreden, ako ne se spazuvaat nekoi prokoli na imenuvanje na Promenlivi i sl.
Прв болд, ASP.NET e фрејмворк, така да колку јазикот ќе биде стриктен зависи од позадинскиот код, пример упторебуваш C#, тој важи за објектно ориентиран јазик, исто и VB. Така да ова не ти држи баш вода. Ти можеш комплтено да го исклучиш фрејмворкот и да си цепиш се пеш, бизнис логиката повторно ќе ти биде во ОО јазик.
PHP ако не се лажам и не е баш објектен, некаде го спомнуваат и како скриптен јазик.
Кога веќе пишуваш вакви информации потруди се да пишуваш точни, зошто некој ќе прочита па ќе има искривено мислење.

Втор болд. Што сметаш за лош код?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
PHP подржува објектно програмирање.
Ама за low to medium traffic site не мора да губиш време со класи.
За секоја табела ќе дефинираш CRUD функции малце бизнис логика малце санитизација на инпутот може и класи да направиш за ерор дебагингот и немаш гаље.
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
Прв болд, ASP.NET e фрејмворк, така да колку јазикот ќе биде стриктен зависи од позадинскиот код, пример упторебуваш C#, тој важи за објектно ориентиран јазик, исто и VB. Така да ова не ти држи баш вода. Ти можеш комплтено да го исклучиш фрејмворкот и да си цепиш се пеш, бизнис логиката повторно ќе ти биде во ОО јазик.
PHP ако не се лажам и не е баш објектен, некаде го спомнуваат и како скриптен јазик.
Кога веќе пишуваш вакви информации потруди се да пишуваш точни, зошто некој ќе прочита па ќе има искривено мислење.

Втор болд. Што сметаш за лош код?
Vaka VB spored mene e umrena rabota, niti se zamaram so VB... pozadinski kod imav predviv C#..... i taka da glavno praev sporedba C# i OO PHP, koi se nedostatocite... a FAKT e deka C# e MNOGU PODOBAR OBJ.O JAZIK.... i ako ne si zabelezal gi potencirav slabostite na PHP....
no stojam zad zborovite deka PHP ima potencijal da se razvie.... zatoa sto e dosta popularen pomegu pragramerite.... i po statistiki e pobrzo razvivacki jazik od ASP.NET...
PHP ако не се лажам и не е баш објектен, некаде го спомнуваат и како скриптен јазик. - te citiram so ova pokazuvas deka nemas poznavanje od PHP a samo pustas voda od kazance... taka da ne si bas u pravo ;) odkako izleze PHP5 rabotite se dosta porazlicni ;)...

Dobar kod e e pisuvanjeto vo Blokovi, strikno OO kod... PHP e posloboden vo toj pogled zatoa sto mozes da pisuvas pisuvas stavas ?> pisuvas HTML i posle si produzuvas so PHP <?.... TOA E LOSH KOD, vo smisla losh nacin na pisuvanje...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom